Co to jest grudniownik? Stwórz wyjątkowy pamiętnik na świąteczne wspomnienia!

Okres poprzedzający Boże Narodzenie często nam gdzieś umyka. Zajęte przygotowaniami do świąt, zwykle "przesypiamy" miesiąc, wybudzając się nagle tuż przed 24 grudnia. A przecież po drodze dzieje się tyle wspaniałych rzeczy, które warto zachować w pamięci: wspólne dekorowanie pierniczków z dziećmi, wybieranie tej najpiękniejszej choinki, wymyślanie prezentów dla bliskich... Każda z tych rzeczy potrafi nas wprowadzić w wyjątkowy, świąteczny nastrój, a zatrzymanie się przy niej i rozkoszowanie się pozytywnymi emocjami świetnie wpływa na nasze samopoczucie i dodaje energii do dalszych przedświątecznych przygotowań. Co jednak zrobić, by łapać te piękne momenty i gromadzić pozytywne wibracje? Stwórz wyjątkowy pamiętnik na świąteczne wspomnienia! Dziś opowiemy sobie, co to jest grudniownik, jak możesz go prowadzić i... dlaczego warto to robić :-) Mam też dla Ciebie przecudną inspirację Cytrynowej Projektantki, Magdy, która przygotowała właśnie taki wspaniały, wyjątkowy bożonarodzeniowy dziennik. 


Co to jest grudniownik? - stwórz wyjątkowy pamiętnik na grudzień

Grudniownik to nic innego, jak pamiętnik czy też dziennik z okresu tego wyjątkowego miesiąca. Pierwotnie był przygotowywany na dni od 1 do 26 grudnia, a jego zadaniem było gromadzenie wspomnień z przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, jak i z samych świątecznych dni. Można powiedzieć, że grudniownik to połączenie pamiętnika, plannera, przepiśnika, art journala i mini albumu, bowiem tylko od Ciebie zależy, co w nim umieścisz, a umieścić możesz naprawdę wszystko! 


Chciałabyś stworzyć swój scrapowy grudniowy pamiętnik, ale nie bardzo masz pomysł, czym go wypełnić? Oto kilka podpowiedzi:

- świąteczne przepisy do wypróbowania;

- listy "to do" z zadaniami do wykonania na konkretne dni;

- lista z pomysłami na prezenty dla bliskich;

- zdjęcia i opisy z przygotowań do świąt (możesz opisać, jak dekorowałaś pierniczki, albo jak ubierałaś choinkę);

- lista zakupów przedświątecznych.

Poza rzeczami związanymi ściśle z przygotowaniami do Bożego Narodzenia, grudniownik może zawierać opis zwykłych dni, których przebieg przybliża nas do świąt :-) Może zechcesz opisać dzień, w którym po raz pierwszy spadł śnieg, a może utrwalisz na zdjęciu i wkleisz do grudniownika nową, ciepłą kurtkę, którą sobie kupiłaś...? 

Dlaczego warto prowadzić grudniownik?

Wszystkie te, nawet pozornie błahe rzeczy, mogą przemienić się w wyjątkowe wspomnienia, do których miło będzie powracać w kolejnych latach - one niewątpliwie pomogą przywołać magię kolejnego zbliżającego się Bożego Narodzenia! :-) Z jednej strony, grudniownik umili i przyspieszy Ci czas do tegorocznych świąt, z drugiej - ułatwi organizację wszystkiego i sprawi, że będziesz mieć poczucie kontroli nad przygotowaniami do Gwiazdki, z trzeciej z kolei strony, pomoże Ci cieszyć się drobnostkami i sprawi, że nie zwariujesz w tym pracowitym okresie ;-) No a do tego wszystkiego - prowadzenie grudniownika to kolejna okazja, by choć na chwilę zaszyć się w swoim scrapowym kąciku i oddać się pasji tworzenia :-) Grudniownik jest świetną opcją, jeśli chcesz wykorzystać ścinki świątecznych papierów do scrapbookingu i różne drobne elementy o tematyce bożonarodzeniowej, których nie zdążyłaś użyć podczas robienia kartek :-)

A poza tym... każdy grudzień jest niesamowity, wszystkie różnią się od siebie i tak naprawdę nigdy nie wiesz, jaką niespodziankę zgotuje Ci los :-) Ja mój pierwszy grudniownik zrobiłam w roku, w którym zupełnie nie przewidywałam jakichś niezwykłych zdarzeń. Zaczęłam od spisania pomysłów na upominki dla rodziny i przyjaciół, a skończyłam na... opisywaniu zaręczyn! :D 26 grudnia bardzo się ucieszyłam, że mam gdzie zapisać emocje i wrażenia z tego wyjątkowego dnia ;-)

Różne rodzaje grudniowych pamiętników - wybierz najlepszy dla siebie!

Grudniownik grudniownikowi nierówny. Scraperki, jak zawsze, zaskakują oryginalnymi pomysłami. W tej chwili rodzajów ręcznie robionych pamiętników grudniowych mamy już tak wiele, że każda z nas bez problemu znajdzie rozwiązanie najlepsze dla siebie. Możesz prowadzić dziennik ze stronami ponumerowanymi od 1 do 26, motywując się do codziennego gromadzenia wspomnień, ale możesz też podejść do tematu zupełnie na luzie, skupiając się tylko na tych bardziej wyrazistych dniach, w których rzeczywiście działo się coś extra. Możesz skupić się na opisach, a możesz postawić przede wszystkim na zdjęcia i grafiki. Możesz pobawić się z mediami, albo stworzyć minimalistyczną wersję grudniownika, z białymi kartami barwionymi kawą i delikatnymi dekoracjami wycinanymi z papierów do scrapbookingu... 


Możliwości jest naprawdę mnóstwo! To ma być Twój pamiętnik, Twoje wspomnienia, Twój sposób na przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia. Więc twórz tak, jak Ci w duszy gra! :-) A jeśli nie masz pomysłu na swój grudniowy pamiętnik, być może zainspiruje Cię propozycja Cytrynowej Projektantki, Magdy, która stworzyła wspaniały, klimatyczny grudniownik. Obejrzyj go razem ze mną! :-)

Grudniownik handmade - pomysł na zachowanie wspomnień

Magda przygotowała grudniownik w postaci mini albumu o wymiarach 11,5 cm x 11,5 cm. Spięte kółeczkiem karty znajdują się w ozdobnym pudełku. W swojej pracy Magda wykorzystała gotowe sklepowe pudełko, które okleiła świątecznymi papierami do scrapbookingu LemonCraft. 


Stworzenie grudniownika ze stronami spinanymi metalowym kółkiem to świetne rozwiązanie - możesz od razu przygotować sobie bazę, a później wyciągać pojedyncze karty - będzie Ci je łatwiej dekorować :-)


Na wielu stronach znajdują się dodatkowe rozkładówki zawiązywane na wstążeczkę. Dzięki temu grudniownik Magdy staje się prawdziwie sekretnym dziennikiem, w którym możesz przetrzymywać zapiski, zdjęcia i drobne pamiątki, niewidoczne na pierwszy rzut oka.Magda zrezygnowała z numerowania stron, aby nie zmuszać się do opisywania każdego kolejnego dnia. Swobodna wersja grudniownika i brak poczucia "przymusu" na pewno pomagają w regularnym prowadzeniu przedświątecznego pamiętnika, a numerki z datami zawsze można uzupełnić na koniec :-)

Aż chciałoby się już grudzień, żeby zacząć spisywać wspomnienia, prawda? :-) To jak, przygotujesz w tym roku swój grudniownik? Koniecznie daj znać w komentarzu, jaki masz na niego pomysł!

Dziękuję za Twoją obecność! Pozdrawiam serdecznie :-)PODPIS

Komentarze

 1. the lack of sense of compulsion certainly help in regular, write me an assignment and the numbers with dates can always be completed.

  OdpowiedzUsuń
 2. All the diaries are very attractive which you are going to send your friends and families on Christmas day. Christmas is the best day for Christians to celebrate the birthday of Hazrat e Essa, who was the prophet of Allah.
  Essay writing service

  OdpowiedzUsuń
 3. Hello, I would like to thank you for sharing this useful material. The ideas you provided here will be great for a lot of people. I will definitely try to make the sane after I will finish my project. Thanks God I found term paper writing service https://mid-terms.com/ and now I have more time for trying this thing.

  OdpowiedzUsuń
 4. Yet, what to do to get these wonderful minutes and amass positive vibrations? Make a special journal for Christmas recollections! Today we will stop for a minute a December issue is, Pay For Essay, the means by which you can drive it.

  OdpowiedzUsuń
 5. However, what to do to get these superb minutes and gather positive vibrations? Make an uncommon diary for Christmas memories! Today we will stop briefly a December issue is, Assignment Writing Help, the means by which you can drive it.

  OdpowiedzUsuń
 6. so as not to force yourself to describe each day after that. Write My Essay UK A free version of the December issue and the lack of a sense of compulsion certainly help in keeping a regular pre-Christmas diary,

  OdpowiedzUsuń
 7. Although this is my first time visiting your blog, I found it very interesting and I really enjoyed it a lot while reading it. I wish I could visit more of your blogs, but first, I have to find a Health Care Dissertation writing service to write my dissertation. I promise I will come back to your blogs whenever I get some time

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *