Scrapbooking - album świąteczny: pomysły i inspiracje

Okres Bożego Narodzenia obfituje w radosne wydarzenia. To czas intensywnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, miłych niespodzianek i pięknych dekoracji. To chwile, które warto zachować na dłużej. Nie wystarczy jednak robienie zdjęć, które leżą później zapomniane w chmurze, na dysku lub ewentualnie wywołane i włożone do szuflady. Jak żyć tymi wspaniałymi, świątecznymi wspomnieniami chociaż do następnej Gwiazdki? Z pomocą przyjdzie Ci scrapbooking - album świąteczny będzie tutaj idealnym rozwiązaniem! Przygotuj wyjątkową pamiątkę z Bożego Narodzenia i wracaj do ciepłych wspomnień zawsze wtedy, gdy najdzie Cię na to ochota. Podpowiem Ci, jak przygotować świąteczny album scrapbooking i spróbuję zachęcić Cię do stworzenia takiej pamiątki.


Scrapbooking - album świąteczny - robić czy nie?


Stojąc przed dylematem, czy robić album świąteczny, czy może jednak sobie darować, na pewno masz w głowie te wszystkie rzeczy, które jeszcze musisz wykonać przed świętami. Jesteś już trochę zmęczona świątecznymi klimatami w rękodziele - zwłaszcza, jeśli wykonałaś dużo świątecznych kartek. Pomyśl jednak, jak fajnie będzie wracać do pięknie oprawionych wspomnień. Świąteczny album scrapbooking pomoże Ci przetrwać tę drugą część zimy - dłuższą i mniej ekscytującą, bo stanowiącą już tylko oczekiwanie na nadejście wiosny. Wyobraź sobie, jak oglądasz z bliskimi świąteczny album handmade jesienią, nastrajając się na kolejne Boże Narodzenie. Wyobrażenie sobie tego wszystkiego budzi pozytywne emocje, prawda? Dlaczego więc miałabyś ich sobie odmawiać? ;-) 
Są jeszcze inne powody, dla których warto zrobić świąteczny album scrapbooking. Wśród tych najważniejszych wystarczy wymienić możliwość odpoczynku pomiędzy lepieniem uszek a gotowaniem bigosu oraz szansę na pozbycie się wszystkich świątecznych przydasi, które zostały Ci po świątecznym kartkowaniu. Czujesz się przekonana? Jeśli nie, koniecznie zobacz niżej, jakie możliwości twórcze na Ciebie czekają!
A jeśli nie kręci Cię posiadanie wywołanych zdjęć, bo i tak nie będziesz do nich zaglądać...? Cóż, chcę zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jeden fakt: ręcznie robiony album świąteczny to cudowny pomysł na świąteczny upominek dla kogoś bliskiego! :-)Rodzaje albumów handmade na Boże Narodzenie

Jeśli w tym właśnie miejscu zamierzasz użyć wymówki, że nie masz czasu na zrobienie albumu, albo, że robicie w czasie świąt zbyt mało zdjęć, żeby zrobić z tego cały album... od razu chcę Ci powiedzieć, że przecież jeśli chodzi o scrapbooking, album świąteczny wcale nie musi oznaczać pełnowymiarowej fotoksiążki z wieloma stronami i miejscem na dziesiątki fotografii! :-) Masz naprawdę mnóstwo możliwości, więc Twoja pamiątka ze świąt może być w pełni dopasowana do Twoich potrzeb, możliwości, preferencji i oczekiwań
Jeśli chodzi o rodzaje albumów w scrapbookingu, to jest ich tak wiele, że wymienienie wszystkich zajęłoby tu za dużo miejsca i czasu. Skupię się więc na tych podstawowych, moim zdaniem najbardziej wartych uwagi w odniesieniu do tematyki Bożego Narodzenia. 
Jaki album świąteczny możesz wykonać?

- tradycyjny, książkowy album scrapbooking z klejonymi lub bindowanymi stronami;
- mini album parawanik;
- mini album spinany kółkiem;
- mini album z tagów;
- exploding box z mini albumem harmonijkowym.

Album świąteczny scrapbooking - jak się za to zabrać?

Zanim zaczniesz tworzyć swój scrapbooking album świąteczny, upewnij się, że jesteś do tego odpowiednio przygotowana. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnej frustracji i skrócisz czas powstawania albumu, bo będziesz mieć pod ręką wszystko, czego potrzebujesz.

Najpierw sprawdź, ile świątecznych (lub po prostu nadających się do świątecznego albumu) papierów do scrapbookingu posiadasz i czy są to pełnowymiarowe arkusze, czy większe lub mniejsze ścinki. Zobacz również, jak wiele dekoracyjnych elementów tematycznych pozostało w Twoich zbiorach. Upewnij się, czy nie musisz dokupić tekturek ze śnieżynkami, albo kreatywnego bloczka świątecznego z elementami do samodzielnego wycięcia. 

Oceń, na jakiego typu projekt wystarczy Ci to, co posiadasz. Zastanów się, czy chcesz wykorzystać tylko nagromadzone zapasy, czy może będziesz je uzupełniać o brakujące przydasie. Czy to, co masz, pozwoli Ci zrobić bogato zdobiony album scrapbooking? A może wolisz prostą formę i najważniejsze będą dla Ciebie papiery z ładnymi, świątecznymi grafikami?

Gdy ustalisz już, jaki album chcesz wykonać, będziesz wiedzieć, jakiego rodzaju bazę potrzebujesz. Większość baz możesz wykonać samodzielnie, ale jeśli nie lubisz precyzyjnego odmierzania, w sklepach z produktami do rękodzieła można nabyć rozmaite gotowe bazy albumowe.

Polecam Ci przejrzeć nasz kanał na YouTube, na którym znajdziesz mnóstwo tutoriali scrapbooking, m.in. tych wyjaśniających, jak zrobić album. Mamy dla Ciebie zarówno kursy na przygotowanie krok po kroku bazy albumu, jak i takie, w których wyjaśniamy, jak udekorować gotowe strony.

Oto przykładowy kurs video na album scrapbookinghttps://www.youtube.com/watch?v=kBC0o3UjenU

Wiesz już co chcesz stworzyć i co będzie Ci do tego potrzebne? No to do dzieła! Ale najpierw przejrzyj jeszcze wspaniałe inspiracje Cytrynowych Projektantek, które dla Ciebie zebrałam.


Album świąteczny scrapbooking - pomysły i inspiracje


Klasyczny album scrapbooking na święta może mieć proste, delikatnie udekorowane strony, lub być albumem pełnym wieloelementowych, warstwowych dekoracji. Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, pamiętaj, by kupić (lub przygotować samodzielnie) bazę, w której pomiędzy stronami jest minimum centymetr wolnej przestrzeni. W przeciwnym wypadku strony będą się wyginać od nadmiaru ozdób, a albumu nie da się zamknąć. 

Jak może wyglądać bogato zdobiony album świąteczny handmade? Oto dwa - jakże różne - przykłady takiego albumu.

Pierwszy album stanowi połączenie różnych kolekcji papierów: świątecznych i nieświątecznych:


Drugi album w całości powstał z jednej kolekcji papierów, JOY TO THE WORLD:
Pełnowymiarowy album scrapbooking wcale jednak nie musi posiadać tak wielu zdobień. Przestrzeń między stronami możesz wykorzystać, tworząc w albumie mnóstwo przekładek, rozkładówek, mini albumików i kieszonek. Jeśli rozbudujesz bazę, zmieścisz w albumie jeszcze więcej zdjęć. A ozdobą Twojego rękodzieła niech staną się wówczas piękne papiery do scrapbookingu. Spójrz na przykład takiego właśnie albumu:


Jeśli: lubisz mniejsze formaty, zostało Ci niewiele świątecznych przydasi lub masz niewiele czasu na rękodzieło, wybierz mini album świąteczny. Ten w formie harmonijki możesz złożyć, wrzucić do torebki i mieć zawsze przy sobie!

Album harmonijka nie daje zbyt wielu możliwości, jeśli chodzi o udekorowanie jego wnętrza - strony muszą być płaskie, aby całość dało się złożyć. Nikt jednak nie zabroni Ci poszaleć z bogatą kompozycją na okładce:

Lubisz małe formy, ale zostało Ci jeszcze sporo świątecznych papierów i przydasi? Zrób mini albumik w nietypowym kształcie i dodaj bogate zdobienia:
Mam nadzieję, że poczułaś się dziś zainspirowana i zachęcona do stworzenia tej niesamowitej pamiątki ze świąt, jaką jest ręcznie robiony album na zdjęcia. Dziękuję Ci za Twoją obecność i uwagę! Pozdrawiam serdecznie i życzę niezawodnej weny oraz mnóstwa czasu na scrapowanie :-)PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger