Kartka w jesiennych kolorach - zobacz, jak łączyć kolory w scrapbookingu z jesiennej palety barw

Jesień pełna jest przepięknych barw. Połączenie czerwieni z płomiennym odcieniem koloru pomarańczowego, barwa żółta i złota, a do tego trochę brązu i zieleni... - jesienne krajobrazy potrafią zachwycić i to do tego stopnia, że stają się dla nas, scraperek, inspiracją. Przeniesienie jesiennych barw na scrapbooking może być jednak nieco kłopotliwe. Jak łączyć kolory w scrapbookingu z jesiennej palety barw, by uzyskany efekt nie był zbyt pstrokaty? W jaki sposób dobierać papiery do scrapbookingu i dodatki, aby udało się wyczarować ten wyjątkowy, jesienny klimat? Zapraszam Cię do lektury dzisiejszego artykułu. Obowiązkowo obejrzyj również inspirację Cytrynowej Projektantki, Tatiany - Jej kartka w jesiennych kolorach to idealny przykład tego, jak należy łączyć barwy inspirowane tą piękną porą roku!

Kolory w scrapbookingu z jesiennej palety barw - co wybrać, jak łączyć?

Choć jesień pełna jest cudownych kolorów, tworząc jesienny projekt scrapbooking pamiętaj o jednym: nikt nie powiedział, że na Twojej pracy MUSZĄ znaleźć się wszystkie barwy jesieni! ;-) Tak naprawdę możesz wybrać jeden lub dwa charakterystyczne dla tej pory roku kolory, a resztę jesiennego klimatu wypracować za pomocą odpowiednich symboli i dekoracji: liści, jarzębiny, żołędzi, grzybów itp.

Jak łączyć kolory w scrapbookingu z jesiennej palety barw? Właściwie to... dowolnie. Jest jednak kilka wskazówek, których warto się trzymać, zwłaszcza gdy jesienne barwy nie są typowymi kolorami w Twojej twórczości ;-) Chcąc stworzyć jesienny projekt scrapbooking pamiętaj o tym, że:

- każdy kolor ma wiele odcieni - już zróżnicowanie intensywności jednej barwy da bardzo ciekawy efekt;
- jesień to pora roku, która należy do ciepłej palety barw, wybieraj więc ciepłe odcienie poszczególnych kolorów;
- jak zawsze, także i tutaj warto zachować umiar, nie staraj się na siłę połączyć ze sobą wszystkich jesiennych kolorów. Zestawiając różne odcienie dwóch różnych barw również uzyskasz ciekawy efekt;
- kolory z jesiennej palety barw dobierać należy na zasadzie kontrastu lub podobieństwa. Kolor czerwony świetnie będzie prezentować się z zielonym, ale równie pięknie wygląda w zestawieniu z barwą żółtą i pomarańczową;
- bezpiecznie jest wybrać jeden kolor główny, który będzie występować np. w tle pracy, czyli jako papier do scrapbookingu, inne barwy wprowadź w postaci detali - ta wskazówka sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy postanowisz jednak użyć pełnej jesiennej palety kolorów.

Mam dla Ciebie jeszcze specjalny trik ;-) Co zrobić, gdy posiadasz element w odpowiednim kolorze i chcesz go użyć w swojej jesiennej pracy, ale jego odcień jest zbyt intensywny? Masz 3 możliwości:

1) dla złagodzenia barwy, w projektach eleganckich i delikatnych, możesz przytłumić intensywność koloru, pokrywając element rozcieńczonym białym gesso lub białą farbą wodną albo kredową;

2) dla pogłębienia jesiennego klimatu i "przydymienia" intensywnego w barwie elementu, możesz przyciemnić go delikatnie brązowym tuszem pigmentowym - uzyskasz wówczas efekt w klimatach vintage;

3) dla przydymienia intensywności koloru z jednoczesną chęcią zachowania energetyczności i świeżości elementu, polecam użyć tusz pigmentowy w żywym, naturalnym odcieniu zieleni.

Jesienne papiery do scrapbookingu - co wybrać do projektów w kolorach jesieni?


Papiery do scrapbookingu występują w tak wielu kolorach, wzorach i tematach, że czasem trudno jest przeczesać cały internet w poszukiwaniu idealnych arkuszy. Dlatego - chcąc ułatwić Ci zadanie - podrzucam linki do kolekcji papierów LemonCraft, które idealnie wpiszą się w jesienne klimaty :-) Klikając w nazwę kolekcji, przeniesiesz się od razu do odpowiedniego miejsca w naszym sklepie detalicznym :D 


Jak widzisz, jest w czym wybierać. A jeśli bardzo zechcesz, to również z innych papierów LemonCraft wyczarujesz piękną kartkę jesienną, bo nasze kolekcje są szalenie uniwersalne :-)

Gotowa do łączenia kolorów z jesiennej palety barw w scrapbookingu? Zanim chwycisz po papier i nożyczki, koniecznie obejrzyj razem ze mną dzisiejszą inspirację Tatiany! :-)

Kartka w jesiennych kolorach - inspiracja Projektantki

Nasza Projektantka, Tatiana, przygotowała na dziś przepiękną kartkę w jesiennej palecie barw. Wykorzystała do swojego projektu papiery z kolekcji, której kolorystyka odnajdzie się niemal w każdej porze roku i w wielu różnych okazjach :-) Romantyczne, vintage'owe papiery do scrapbookingu z kolekcji Grow Old With Me, utrzymane w ciepłych odcieniach brzoskwini, doskonale łączą się z naturalną zielenią bloczku listkowego A4 :-)

Tatiana dodała jeszcze kolor żółty w postaci ramki i kwiatów oraz odrobinę bieli, aby złagodzić wykorzystaną paletę barw.


Zauważ, że nie mamy tutaj brązu, złota ani czerwieni, a mimo to kartka jednoznacznie kojarzy się z piękną, ciepłą jesienią :-) To namacalny dowód na to, iż kartka w jesiennych kolorach nie musi wykorzystywać pełnej jesiennej palety barw!

Jesienne kolory na kartce - na jaką okazję je wybrać?

No dobrze, opowiedziałam Ci już o tym, jak łączyć kolory w scrapbookingu z jesiennej palety barw i pokazałam Ci, jak może wyglądać kartka w jesiennych kolorach. Pozostała nam jeszcze jedna, nie mniej ważna, kwestia. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, na jaką okazję jesienne kolory na kartce będą odpowiednie? Z pewnością jesienne barwy będą idealne na uroczystości, które wydarzyły się właśnie jesienią, czyli wszelkie urodziny, imieniny, śluby i rocznice ślubów. Kartka w jesiennych kolorach to również doskonały pomysł na kartki dla nauczycieli. Jeśli ktoś z Twojego otoczenia właśnie przechodzi na emeryturę i chcesz Mu życzyć miłego wypoczynku, tutaj również jesienna paleta barw sprawdzi się świetnie, wszak dla tej osoby właśnie zaczyna się jesień życia! :-) 

Masz jeszcze jakieś pomysły na okazje, w których jesienna paleta kolorów dobrze się spisze? Lubisz robić kartki w jesiennych kolorach? :-) 

Dziękuję, że jesteś tu z nami, tylko dzięki Twojej obecności to miejsce ma sens! :-) Wspaniałego dnia! :*

PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger