Scrapbooking - pamiątki na narodziny, roczek i chrzciny. Jak zrobić rękodzieło dla najmłodszych?

Czy istnieje jakiś prosty przepis na kartkę dla dziecka? Czy jest jakaś tajna receptura scrapbookingowa, którą można zastosować zarówno w przypadku prac z okazji narodzin dziecka, jak i kartek na chrzest oraz pamiątek na roczek? Na naszym blogu pojawiały się już artykuły poświęcone chrzcinom, dziecięcym urodzinkom, czy przyjęciu baby shower i kartkom powitalnym, dziś jednak chcę Ci pokazać, na czym możesz się skupić tworząc ogólnie ujęte prace dla najmłodszych. Jeśli lubisz robić kartki dla dzieci, albo wręcz odwrotnie: jeśli przygotowywanie pamiątek handmade dla dzidziusiów sprawia Ci trudność, koniecznie czytaj dalej. Postarałam się, aby stworzyć dla Ciebie przyjemne w odbiorze kompendium wiedzy na temat rękodzieła dla maluszków!
Kartki dla dzieci - czy mają jakieś cechy wspólne?


Zastanówmy się: co to znaczy kartka dla dziecka? Z pewnością prace na narodziny czy chrzest święty są tworzone z myślą o najmłodszych odbiorcach, ale przecież tak naprawdę prace te wręczamy... rodzicom dzieci. Nie oszukujmy się, maluszkom jest wszystko jedno czy i jaką kartkę dostaną, na estetykę pamiątki zdecydowanie większą uwagę zwrócą mama i tata dzidziusia. Jak pogodzić chęć podkreślenia, że odbiorcą pracy jest niemowlę z potrzebą uwzględnienia gustu rodziców? 

Jeśli przyjrzysz się dostępnym w sieci fotografiom prac dla maluszków, na pewno uda Ci się znaleźć cechy wspólne - mimo, że przecież każda z ręcznie robionych kartek jest jedyna i niepowtarzalna. Tym, co zdecydowanie łączy prace handmade na narodziny, chrzest czy roczek (a przynajmniej: większość z tych prac) jest ich delikatność. To także umiejętne połączenie ze sobą motywów dziecięcych i elegancji. Więcej o konkretnych cechach prac dla najmłodszych znajdziesz w kolejnym akapicie.

Przepis na idealną kartkę na narodziny, roczek lub chrzciny


Czy istnieje jeden, uniwersalny przepis na kartkę dla maluszka? Na pewno każda scraperka dorzuciłaby do niego co najmniej szczyptę indywidualizmu, własnej wizji artystycznej ;-) ale spróbujmy "wyciągnąć" z rękodzieła dla najmłodszych pewien ogólny zestaw cech wspólnych. Myślę, że będą to:

1) delikatność - dużo jasnych barw, a jeśli pojawia się coś ponad kolory neutralne, to zwykle w pastelowej wersji;

2) lekkość - warstwy, ażurowe wzory, tiule i zwiewne wstążki to niewątpliwie elementy, które znajdziemy w większości kartek na chrzest, roczek czy narodziny dziecka;

3) dziecięce motywy - obrazki przedstawiające małe dzieci, ale też atrybuty niemowląt: wózek, grzechotka, czy kołyska. W przypadku roczku często też pojawiają się pluszowe misie, klocki i inne zabawki;

4) napis okolicznościowy - zdecydowana większość prac na wspominane okazje zawiera odpowiedni napis, nie pozostawiający wątpliwości, na jaką okazję pamiątka została stworzona. O ile kartka na urodziny osoby dorosłej nie zawsze zawiera na froncie napis, o tyle kartka na roczek zawsze obwieszcza: "Dziś są Twoje pierwsze urodzinki", albo głosi, że oto nastał "Roczek Natalki" ;-) W przypadku pozostałych wydarzeń również widać ten trend. Kartka na powitanie maluszka bez napisu: "Witaj na świecie", albo "Gratulacje"? - to prawie niemożliwe! Pamiątka Chrztu Świętego także niemal zawsze jest zatytułowana.

Czy jest coś, co obowiązkowo dodałabyś do mojego przepisu na kartkę dla dziecka? :-)


Przepiękne upominki handmade na narodziny maluszka - zobacz prace Projektantek LemonCraft!


Skonfrontujmy powyższy przepis na dziecięcą pracę z rzeczywistością. Za materiał dowodowy posłużą mi, oczywiście, prace Cytrynowych Projektantek marki LemonCraft :-) 

Emilia wykonała przepiękną, okrągłą kartkę z shaker boxem. 
Kartki dla maluszków są pełne delikatności!

Praca powstała na narodziny małej księżniczki. Mamy tu wszystkie cechy, o których wspomniałam wyżej: delikatność wyrażona jasną, pastelową kolorystyką, a także okrągłym kształtem kartki (bo to co bez ostrych rogów zdecydowanie jest bardziej delikatne), lekkość dzięki zastosowaniu ażurowej falbanki dookoła i wielowarstwowej kompozycji, dziecięce motywy - w postaci rozkosznego dzidziusia, a także napis, podkreślający okazję i adresata kartki :-)
W mojej kartce również znajdziesz wszystkie elementy z przepisu na kartkę - a weź pod uwagę, że wszystkie prace powstały ZANIM napisałam niniejszy tekst, można więc śmiało powiedzieć, iż scraperki - przynajmniej te, które mają już jakieś doświadczenie twórcze na swoim koncie - niejako instynktownie sięgają po typowe dla prac dziecięcych elementy i rozwiązania :-)

Pastelowe kolory, zwiewne wstążeczki i urocze motywy to cechy kartek dla maluszków.Sytuacja powtarza się we wszystkich pracach, które postanowiłam Ci w związku z dziecięcym tematem zaprezentować. Oto delikatna, jaśniutka i przesłodka kartka Ewy:

Kolor przewodni kartki dla maluszka zestaw z dużą ilością bieli, a uzyskasz delikatny i elegancki efekt.
Oczywiście, prezent na narodziny dziecka, to nie tylko piękna ręcznie robiona kartka okolicznościowa. Jeśli chcesz podarować większy upominek, idealnie sprawdzi się album na pierwszy rok życia - z podziałem na miesiące albo na najważniejsze wydarzenia i nabywane umiejętności. Jak może wyglądać taki album handmade dla maluszka? Niech przykładem będzie śliczna praca Cytrynowej Projektantki, Asi:

Dla dziecka możesz stworzyć nie tylko kartkę handmade, ale i pamiątkowy album scrapbooking!
Myślę, że po takiej dawce inspiracji wczułaś się już w klimat i nawet, jeśli jesteś początkującą scraperką, wiesz już, o co chodzi z tymi pracami dla maluszków, prawda? :-) Mimo to zachęcam Cię do dalszej lektury tekstu, bo prace z każdej z trzech kategorii - narodziny, roczek, chrzciny - rządzą się swoimi (dodatkowymi) prawami. A poza tym mam dla Ciebie jeszcze mnóstwo przepięknych prac inspiracyjnych! :-)


Jak zrobić kartkę na roczek? Kilka przykładów

Kartka na roczek to nieustanne dylematy: ma być elegancko, czy dzieciaczkowo, tzn. radośnie i kolorowo? :D Czy roczny maluch zainteresuje się już kartką, którą otrzyma i czy zrobi to w inny sposób niż wyrywanie kwiatków i sprawdzanie wytrzymałości papieru scrapowego na ślinę? ;-) Zrobić kartkę bardziej pod dziecko, czy pod rodziców...? 

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka, tak, aby każdy był zadowolony :-) Kolekcja papierów scrapowych BABY BOOM jest idealnym rozwiązaniem na wszelkie troski dotyczące projektów na roczek. Dlaczego? A no dlatego, że ma coś i dla dużych (delikatne wzory, pastelowe kolory) i dla małych (dziecięce motywy w formie grafik na papierach oraz jako dodatki do samodzielnego wycięcia). Spójrz, jak potencjał tych papierów wykorzystała Weronika w delikatnej i uroczej kartce na roczek:


Kartki na roczek to najbardziej urocze prace handmade!


W kolekcji GIRL'S LITTLE WORLD także znajdziesz to, co potrzebne jest do stworzenia dziewczęcej kartki na pierwsze urodzinki. Nieco mocniejsze odcienie różu i turkusu Aldona uspokoiła za pomocą dużej ilości bieli w dodatkach, a elegancji słodkim grafikom dodała, stosując mnóstwo koronek i ażurowych elementów:

Jeśli w dziecięcych projektach używasz mocniejszych barw, połącz je z bielą i z ażurowymi elementami.
Powyższa kartka jest dowodem na to, że jeśli trochę pokombinujesz z dodatkami i kompozycją, to tak naprawdę możesz w projektach dziecięcych wykorzystać dowolne papiery do scrapbookingu :D


Pamiątka Chrztu Świętego handmade - czy musi być w bieli?


Przyjęło się, że pamiątki na Chrzest Święty wykonane są w bieli, kremie lub jasnym beżu, ewentualnie z drobnymi akcentami w innych neutralnych kolorach, albo z dodatkiem naturalnej zieleni, jak w poniższym komplecie:

Prace na chrzest nie muszą być w bieli lub kremie, choć takie są najpopularniejsze.Nie jest absolutnie konieczne, by to biel/krem stanowiły barwę przewodnią w pracach handmade na chrzest. Czy jednak każda barwa będzie odpowiednia? Jak to zrobić, by pamiątka chrztu ręcznie robiona pozostała delikatna i elegancka? Wystarczy, że zastosujesz dwie proste wskazówki:

1) wprowadź jeden kolor główny i otocz go dużą ilością jasnej, neutralnej barwy (biel, krem, beż);
2) kolor główny zamieść na pracy w wersji pastelowej, delikatnej.

Tylko tyle, a efekt, jak chcesz uzyskać, masz murowany! :-) Nie wierzysz na słowo? To spójrz na piękne dowody w postaci prac Projektantek LemonCraft! 

Julia przygotowała delikatniutkie karty albumu na chrzest święty, w których połączyła błękit oraz jaśniutki beż z kolekcji papierów do scrapbookingu NEXT TO ME:


Beż i błękit to świetne połączenie w projektach na Chrzest Święty!

Weronika przygotowała kartkę ze zdjęciem dziecka na chrzest, w której zastosowała pastelowy róż w otoczeniu bieli:

Róż i biel to idealny duet na pamiątkę Chrztu Św. dla dziewczynki.

Victoria przygotowała urocze opakowania handmade na upominek na chrzest: w wersji dla dziewczynki użyła połączenia różu z beżem, w wersji dla chłopca - beżu z błękitem.

Mocne kolory w pracach dla maluszków nie będą krzykliwe, jeśli pojawią się w otoczeniu neutralnych barw.
Alina z kolei udowadnia, że bardziej wprawiona w scrapbookingu osoba nie musi bać się całkowitego odejścia od neutralnej kolorystyki. Wykonała przepiękne pudełeczko na Chrzest Święty, w którym połączyła pudrowy róż z jaśniutkim błękitem. Ponieważ użyła kolekcji BABY BOOM LemonCraft, w której znajdziesz wiele tęczowych, pastelowych barw, pudełko ma w sobie także akcenty żółte czy zielone, a jednak - dzięki zastosowanym dekoracjom i odpowiednio eleganckiej kompozycji - wciąż pozostaje pracą pełną delikatności i wytworności:

Pastelowe pudełeczko na chrzest - jeśli masz wprawę w doborze kolorów, możesz zrezygnować z neutralnego tła pracy.

Podsumowując mój nieco przydługi wywód na temat prac scrapbooking dla małych dzieci, można powiedzieć, że:

- prace te powinny być delikatne i pastelowe, a jeśli chcesz użyć mocniejszych kolorów, koniecznie rozjaśnij je za pomocą białych/kremowych dodatków;
- trzeba pamiętać, iż rękodzieło na "dziecięce" okazje jest tworzone zarówno dla maluszków, jak i dla Ich rodziców, trzeba więc mieć na uwadze upodobania obu grup odbiorców;
- wśród kolekcji papierów do scrapbookingu LemonCraft znajdziesz mnóstwo arkuszy, które z powodzeniem zastosujesz w dziecięcych projektach;
- kartki na chrzest, prace na narodziny dziecka oraz projekty na roczek wiążą się z twórczością lekką i przyjemną - większość z nas mniej się przy nich namęczy niż np. przy pracach męskich ;-)

Mam nadzieję, że znalazłaś tu dziś choć kilka przydatnych informacji oraz że poczułaś się zainspirowana przepięknymi pracami Cytrynowych Projektantek! Dziękuję, że jesteś tu z nami. Pozdrawiam Cię serdecznie!PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger