Scrapbooking - jak zrobić ślubny scrap?

Warto pamiętać o tym, że scrapbooking to pasja, która przede wszystkim służy utrwalaniu wspomnień. A w życiu każdej kobiety są takie chwile, które szczególnie chcemy upamiętnić :-) Wśród nich jest m.in. dzień ślubu... Jeśli nie czujesz się na siłach, by od razu wykonać cały album ślubny handmade albo jeśli wciąż brakuje Ci czasu, by go zrobić, możesz dążyć do celu małymi kroczkami i w wolnych chwilach oprawiać pojedyncze fotografie z tego wyjątkowego dnia. Jak zrobić ślubny scrap? Jak nadać mu wyjątkowo romantyczny charakter? Co zrobić, by nie przyćmić zdjęcia, które przecież powinno być w tej pracy najważniejsze? Dziś poruszymy te właśnie zagadnienia! Zapraszam do przeczytania tekstu oraz do obejrzenia przepięknej inspiracji naszej Projektantki, Oksany.Jak zrobić ślubny scrap? Kilka wskazówek

Nie wiesz, jak zrobić ślubny scrap, abyś była zadowolona z efektu końcowego? Najważniejsze to kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami oraz... dać się ponieść wenie :-) Tego drugiego Ci nie mogę dać, ale garść porad chętnie podrzucam:

1) wybierz odpowiednie zdjęcie - odpowiednie to znaczy takie, które lubisz, które chcesz oprawić, które jest dobrze wykadrowane, ostre i przedstawia konkretny moment. Najlepiej, jeśli na zdjęciu nie ma zbyt wielu elementów w różnych kolorach, więc jeśli tło fotografii jest pełne szczegółów, spróbuj za pomocą programu do obróbki zdjęć stonować nieco tę różnorodność barw. Zdjęcie możesz wywołać w odpowiednim rozmiarze (pamiętaj, że na scrapach lepiej sprawdzają się zdjęcia matowe, błyszczące odbijają światło i jeśli zechcesz swoją ścianę zawiesić na ścianie, może nie być widać fotografii zbyt dobrze), wydrukować na drukarce fotograficznej lub na zwykłej drukarce np. na fakturowanym papierze wizytówkowym - da to ciekawy efekt i pozwoli Ci uzyskać zdjęcie naprawdę w każdym możliwym rozmiarze ;-) Jeśli masz już wywołane zdjęcie np. w formacie 10x15, a do Twojego pomysłu lepiej pasowałoby kwadratowe, sprawdź, czy nie możesz z którejś strony uciąć nieco tła ;-) ;

2) wybierz odpowiednie papiery do scrapbookingu - nie da się ukryć, że papiery - poza zdjęciem - to najważniejszy element scrapa (chyba, że zamierzasz wykonać własne tło, mediowe lub akwarelowe, ale to zupełnie inna historia :D). Co to znaczy - odpowiednie papiery? Muszą być tematem i stylem dopasowane do fotografii, współgrać z nią kolorem i pasować do Twojego zamysłu kompozycyjnego. Ja zawsze wybieram odpowiedni papier w taki sposób, że patrzę, jakie kolory przeważają na zdjęciu, potem określam, czy praca będzie lekka i romantyczna, czy w nieco cięższych klimatach, a następnie wyjmuję z szafki z papierami te arkusze, które wydają mi się najbardziej odpowiednie i do każdego z nich przykładam zdjęcie. Na tło wybieram ten papier do scrapbookingu, który moim zdaniem najlepiej współgra wizualnie z fotografią. Jeśli zamierzasz dać dużo ozdób i stworzyć bogatą kompozycję, wybierz raczej papier z jednolitym, delikatnym wzorem lub niemal gładki. Jeśli planujesz stworzyć kompozycję ze zdjęciem, skupiającą się tylko w jednym obszarze arkusza, możesz wybrać papier z wzorzystymi dekoracjami po bokach (tak, jak zrobiła to Oksana w dzisiejszej inspiracji). Ślub kojarzy się przede wszystkim z romantycznymi chwilami ;-) idealne będą więc papiery w pastelowe wzory lub sentymentalne arkusze vintage, świetnie sprawdzą się tu wszelkie kompozycje kwiatowe, koronki, damaski i zawijaski;

3) przygotuj dodatki - to jedna z najmilszych części przygotowywania scrapa, oto masz szansę pogrzebać w swoich przydasiowych skarbach i wybrać te z nich, które podobają Ci się najbardziej i które pasują kolorystycznie do zdjęcia oraz do papieru do scrapbookingu. Zapewne nie wykorzystasz wszystkiego, co sobie przygotujesz, pamiętaj, że warto mieć pod ręką więcej przedmiotów, aby mieć wybór, ale i nie upierać się przy upychaniu wszystkich przydasi na jednym projekcie ;-) ;

4) ułóż wstępnie kompozycję. Nic nie przyklejaj - dzięki temu będziesz mogła swobodnie przesuwać elementy aż do uzyskania efektu, który Cię w pełni usatysfakcjonuje. Boisz się, że gdy pozdejmujesz ozdoby i zaczniesz je przyklejać, zapomnisz, jak to wszystko było skomponowane? Zanim przystąpisz do pracy, zrób zdjęcie telefonem - możesz później potraktować tę fotkę jako swoistą "ściągę" podczas przytwierdzania kolejnych elementów :-)

5) pamiętaj o wykończeniu swojej pracy - kilka chlapnięć farbą, rozjaśnienie kwiatów za pomocą gesso, sypnięcie garści brokatu czy wepchnięcie za kwiatki odrobiny gazy - zdziwiłabyś się, jak wiele potrafią zmienić takie szczegóły!

Jak zrobić ślubny scrap? - inspiracja Projektantki


Oksana wybrała do oprawy zdjęcia ślubnego papier z kolekcji Dom Róż LemonCraft. Beżowawo-różowawe tło idealnie współgra z kolorem sukni ślubnej! A różane kompozycje wspaniale oddają romantyczny charakter fotografii :-) Ponieważ Oksana wybrała arkusz, który po bokach ma bogate kwiatowe dekoracje, stworzyła na swojej pracy scentralizowaną kompozycję ze zdjęciem.

Żeby praca nie była płaska, warto dodać jej nieco warstw. Jak sobie z tym poradzić na dużej powierzchni, kiedy jednocześnie nie chcemy zakryć pięknego papieru w tle? Spójrz, jak zrobiła to Oksana: pod zdjęciem ułożyła asymetrycznie kilka kart ephemera, podklejając kolejne kosteczkami dystansowymi. Warstwy tworzą także wycięte z papieru kwiaty, serwetka z wykrojnika oraz tekturowa tarcza zegarowa. Dodatkowym zabiegiem dodającym pracy trójwymiarowości jest delikatnie rozbielenie farbą brzegów niektórych elementów.


Zauważ, że wystarczy piękne zdjęcie, śliczny papier do scrapbookingu i zaledwie kilka dodatków dekoracyjnych, by stworzyć wyjątkowy projekt - w pracy Oksany wcale nie ma mnóstwa ozdób, a jednak Jej ślubny scrap zachwyca swym bogatcwem i urokiem! A Ty, stworzyłaś już jakiś ślubny scrap? A może dopiero się przymierzasz do tego tematu? Po którą kolekcję papierów LemonCraft sięgniesz? :-)
PODPIS

1 komentarz:

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger