Jak zrobić monochromatyczną kartkę

Tworząc kartki zwykle sięgamy po dwa lub trzy kolory przewodnie. Od czasu do czasu jednak kusi nas stworzenie niebanalnej kompozycji w oparciu o jedną, główną barwę. Jeśli jeszcze nigdy nie wykonywałaś jednokolorowej kartki handmade, być może zastanawiasz się, czy monochromatyczna praca scrapowa może być interesująca i piękna. Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za tworzenie pracy w jednej barwie i potrzebujesz kilku konkretnych wskazówek, jak zrobić monochromatyczną pracę oraz naocznej inspiracji, zachęcam Cię do przeczytania dzisiejszego artykułu. Ambasadorka LemonCraft, Agata, przygotowała przepiękną kartkę w odcieniach brązu, a ja zestawiłam dla Ciebie kilka istotnych faktów, dotyczących tworzenia monochromatycznych prac.Jak zrobić monochromatyczną kartkę? - kilka porad


Nie robiłaś jeszcze nigdy kartki w jednym kolorze? A może masz już na swoim koncie monochromatyczne prace, ale efekt nigdy Cię w pełni nie zadowolił? Nie martw się, zebrałam dla Ciebie garść porad, dzięki którym praca z tak ograniczoną paletą barw ;-) będzie łatwa i przyjemna. 

Jak zrobić monochromatyczną kartkę?

- wybierz kolor przewodni swojej pracy. Zwróć uwagę na to, czy uda Ci się znaleźć papiery do scrapbookingu i wszelkie niezbędne ozdoby i dodatki w różnych odcieniach tej samej barwy;

- zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać i dobierz barwę neutralną - biel lub czerń. Białe elementy pracy rozjaśnią ją i dodadzą lekkości, czerń z kolei doda kartce wyrazistości i głębi;

- wybierz materiały do scrapbookingu w różnych odcieniach jednej barwy - nie staraj się idealnie dopasować do siebie kolorystycznie wszystkich elementów kompozycji, bo uzyskasz płaski efekt plamy koloru;

- nie bój się łączyć zróżnicowane tekstury, tworzywa i wzory - im większa różnorodność, tym łatwiej uniknąć nudy w monochromatycznym projekcie;

- postaw na warstwowość kartki - stosuj elementy o różnej grubości, układaj kompozycję warstwami i stosuj kosteczki dystansowe - jednokolorowe prace scrapbookingowe nie lubią jednowymiarowości!

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na pytanie, jak zrobić monochromatyczną kartkę. Wierzę, że dzięki moim poradom skusisz się wykonać tego typu projekt i że będziesz się przy tym świetnie bawić! 

Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, że monochromatyczna kartka może zachwycać, koniecznie obejrzyj dzisiejszą inspirację Agaty :-)


Monochromatyczna kartka handmade - inspiracja Ambasadorki

Nasza ambasadorka, Agata, przygotowała na dziś pracę monochromatyczną, utrzymaną w brązach. 

Zauważ, że barwa przewodnia od razu rzuca się w oczy, ale jednocześnie - wielu osobom trudno byłoby przyznać, iż ta kartka jest jednokolorowa ;-) Wszystko za sprawą tego, że Agata użyła szerokiej palety odcieni brązu: od delikatnego kremu, przez jasny beż i kawę z mlekiem, aż po ciepły brąz (cyferblat tekturowego zegara).


Dodatkowo mamy tutaj sporo barwy neutralnej w postaci bieli, która rozjaśnia brązowe elementy oraz sprawia, że praca jest wizualnie lekka i delikatna.

Obecność bieli łagodzi brązy i czyni pracę idealną kartką dla kobiety albo doskonałym projektem ślubnym. Gdyby zamiast koloru białego użytą barwą neutralną była czerń, praca wydawałaby się ciężka i charakterna - w sam raz wpisywałaby się w kanony męskich projektów scrapbookingowych.

Wspomniałam wyżej o konieczności stosowania warstw i zróżnicowanych (pod względem odcieni, tekstury, tworzywa, wzorów) elementów. Zobacz, jak pięknie tę zasadę zastosowała Agata. Mamy tu bardzo dużo warstw oraz wiele różnorodnych ozdób. Znajdziesz tu ażurowe wycinanki z papieru, dodatki tekturowe, papierowe kwiaty, błyszczące półperełki, gipiurową koronkę i sizal. 


Agata zestawiła na jednej płaszczyźnie arkusze z różnymi deseniami i zróżnicowanym nasyceniem kolorów. Górna część tła kartki to delikatny, kremowy papier w subtelny wzór gazetowego druku, dolna część kartki to jasne, biało-beżowe pasy. Oba arkusze pochodzą z kolekcji papierów do scrapbookingu Sweet Secrets - tak romantycznej i ukwieconej, a jednak można z niej wykonać nawet taką delikatną, monochromatyczną kartkę! :-)


Mam nadzieję, że powyższa przepiękna propozycja monochromatycznej kartki zachwyciła Cię równie mocno, jak mnie :-) Teraz już wiesz, jak zrobić monochromatyczną kartkę i jestem pewna, iż w Twojej głowie kiełkuje pomysł na co najmniej jedną pracę tego typu. To na jaki kolor masz ochotę? Z których papierów LemonCraft powstanie Twoja monochromatyczna praca? :-)

Życzę Ci wspaniałego, kreatywnego dnia!PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger