Obalamy Scrapowe Mity: czy praca dla mężczyzny musi być bez kwiatów?

Dziś 8 dzień miesiąca, więc czas na kolejny artykuł z serii: Obalamy Scrapowe Mity! Dziś zmierzymy się z mitem bardzo silnie zakorzenionym w świadomości wielu scraperek. Często słyszę, że ogromnym problemem jest tworzenie prac dla mężczyzn, bo nie wypada użyć w nich tak lubianych przez nas kwiatów. Też miałam dotychczas takie podejście do tematu i wykonywanie kartek handmade dla panów było dla mnie trudne i męczące. Wraz z naszymi Projektantkami postanowiłyśmy zmierzyć się z tym trudnym zdaniem, obalić mit i pokazać, że prace scrapbooking w męskich klimatach... mogą zawierać kwiatowe kompozycje! I wcale nie wyglądają przez to mniej męsko ;-) Nie wierzysz? Koniecznie obejrzyj inspiracje, które przygotowałyśmy. Gwarantuję, że dzisiejszy artykuł zmieni Twoje postrzeganie "męskich kartek" i zaczniesz je tworzyć z prawdziwą przyjemnością! :-) Gotowa? Zaczynamy!


Męska praca scrapbooking, czyli jaka?


Zacznijmy od próby określenia, czym właściwie jest praca męska, jak bardzo powinna różnić się od pracy kobiecej - i czy w ogóle różnić się musi? Gdy wchodzisz do księgarni lub kwiaciarni i podchodzisz do stojaka z kartkami okolicznościowymi, to widzisz tam jakąś wyraźną granicę pomiędzy kartkami dla pań i panów? 

Owszem, zdarzają się zabawne kartki z podtekstem, czasami jakiś grafik wzbije się na wyżyny symboliki i zastosuje jakieś typowo damskie lub męskie atrybuty, ale większość kartek z życzeniami ma charakter dość uniwersalny. Sklepowa kartka urodzinowa prawie zawsze ma na froncie bukiet kwiatów lub tort - prawda? Neutralna kolorystyka sprawia, że najczęściej wydaje nam się, iż dana kartka pasuje zarówno do kobiety, jak i do mężczyzny.

Powstaje więc pytanie: skoro wśród gotowych kartek wszystko wydaje się być bardzo uniwersalne, po co w scrapbookingu utrudniamy sobie wszystko, próbując nasze kartki kategoryzować? ;-) Odpowiedź jest prosta: ręcznie robiona kartka może być w pełni dostosowana do odbiorcy. Mamy taką możliwość, żeby wykonać pracę, która na pewno spodoba się obdarowanej osobie. A w naszym stereotypowym myśleniu mężczyźni nie przepadają ani za kwiatami, ani za pastelowymi barwami :-D I właśnie dlatego chcemy robić dla Nich "męskie" kartki, czyli takie, które wykonane są w ciemnych kolorach (królują granat i brąz, dopuszczamy też błękity), a zamiast naszych ulubionych kwiatowych kompozycji, zawierają koła zębate, samochody, fajki i krawaty ;-) 

Czy jednak rzeczywiście są to rzeczy, które lubią mężczyźni? I tak, i nie. Wszak panowie są bardzo różni, mają rozmaite zainteresowania i upodobania, zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. 

Wniosek nasuwa się sam: na pewno znajdzie się jakiś pan, który lubi kwiaty (bo np. jest zapalonym ogrodnikiem), a jeśli stworzysz dla nich odpowiednią otoczkę, to nawet ten pan, który za kwiatkami nie przepada, będzie zachwycony otrzymaną kartką! Potrzebujesz konkretów? Zobacz, jak z dzisiejszym mitem, który brzmi: praca męska nie może zawierać kwiatów, poradziły sobie Projektantki LemonCraft!


Scrapbooking - męskie prace z kwiatami - zobacz inspiracje naszych Projektantek!


Ewa stworzyła męską kartkę z kolekcji papierów do scrapbookingu Silence. 

Delikatność kwiatowej kompozycji i ramki z masy skontrastowała z ciemniejszym tłem pracy oraz z motywem popękanej ściany. Surowość wzoru papieru niewątpliwie podkreśla męski charakter tego projektu :-)
Weronika sięgnęła w swojej pracy po klasyczne zestawienie kolorów: brąz, biel i beż.


Wykorzystała dwa popularne w męskich pracach scrapowych motywy: papier w deski oraz zegary. Kwiatowość kompozycji została złagodzona w taki sposób, że na kartce występują tylko kwiaty wycięte z papieru. Delikatne róże z kolekcji Dom Róż Extra zostały też zdominowane przez bardziej wyraziste, soczyście zielone listki.


Emilia przygotowała kartkę w pudełku - komplet utrzymany jest w mocnej, ciemnej kolorystyce.


Typowo męskie wzory i motywy sprawiają, że, umieszczona na pierwszym planie, jasna róża nie odbiera pracy męskiego charakteru. Pojedynczy kwiat, w takim zestawieniu elementów i kolorów, nie jest w stanie sprawić, by kartka stała się w odbiorze romantyczna i delikatna ;-) 
Ja wyszłam z założenia, że lekko vintage'owy charakter pracy i przybrudzenie kwiatów brązowym tuszem sprawi, iż projekt wyda się zdecydowanie bardziej męski ;-) 
Zrezygnowałam też z typowych dla mnie kwiatowych kompozycji na rzecz bardziej naturalnej, "polnej" wiązanki kwiatów. Wszystko to na sweterkowym tle z kolekcji Boy's Little World.

Ania stworzyła piękną, uniwersalną kartkę, którą - dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów - śmiało można wręczyć zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie :-)Romantyczne i kojarzące się raczej kobieco kwiaty, koronki i motyle, zostały zestawione z "męskimi" papierami: kratą, sweterkiem i ciemnym płótnem. To niewątpliwie bardzo udany, kartkowy uniseks! :D Co więcej, kartka Ani powstała w oparciu o nasz wrześniowy moodboard wyzwaniowy - jeśli jeszcze nie widziałaś wyzwania LemonCraft na ten miesiąc, koniecznie zajrzyj TUTAJ :-)
 
Czy miałabyś opory przed wręczeniem powyższych kartek mężczyznom? Mam nadzieję, że nie :-) 

Co sprawia, że kartka handmade jest odpowiednia dla mężczyzny?


Podsumujmy więc - co decyduje o tym, że kartka handmade będzie odpowiednia dla mężczyzny?

1) właściwa kolorystyka (nie tylko ciemne barwy, ale także błękity, brązy, zielenie i neutralny beż);
2) charakterystyczne motywy, takie jak: rowery, trybiki, tarcze zegarowe;
3) niektóre zabiegi artystyczne: stemplowanie, cieniowanie ciemnym tuszem, chlapnięcia czarną farbką, rozdarcia papieru, rdzewienie elementów woskami i innymi preparatami, stosowanie sznurków w naturalnym kolorze lub w ciemnych barwach.


A Ty tworzysz prace dla mężczyzn? Lubisz to, czy traktujesz jako wyjątkowo trudne wyzwanie? Stosujesz kwiaty w kartkach i albumach dedykowanych panom? Koniecznie daj znać w komentarzu! A jeśli i Ty rozprawiłaś się z naszym kolejnym scrapowym mitem, pochwal się swoją pracą :-) 

Serdeczne pozdrowienia!PODPIS

1 komentarz:

  1. Спасибо за интересный пост) Вдохновляющие примеры и полезные советы.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger