Kartka z kwiatami - jakie kwiaty do scrapbookingu wybrać? Rodzaje kwiatów w rękodziele

Nie ulega wątpliwości, że kwiaty stanowią jeden z najczęściej i najchętniej stosowanych przez scraperki dodatków kreatywnych. Nic dziwnego: są piękne, świetnie urozmaicają kompozycję i nadają się niemal na każdą okazję! Kilka lat temu oczywistym było, że na ręcznie robionych kartkach, albumach i scrapach umieszczamy kwiaty z papieru, czy to robione samodzielnie, czy kupowane w sklepach z artykułami do scrapbookingu. Dziś wybór nie jest taki oczywisty, bowiem mamy dostęp do kwiatów papierowych, piankowych, materiałowych czy z foamiranu. Jakie kwiaty wybrać do swoich prac? Kupować gotowe czy robić samodzielnie? Jeśli masz takie dylematy, dziś pomogę Ci się z nimi uporać! :-) Koniecznie obejrzyj dzisiejszą inspirację Cytrynowej Projektantki, Julii, która pokazuje, jak pięknie może wyglądać kartka z kwiatami z foamiranu... a właściwie aż trzy kartki! ;-)


Kwiaty w scrapbookingu - najpopularniejsze rodzaje


Nie od dziś wiadomo, że w scrapbookingu i cardmakingu niemal wszystkie chwyty są dozwolone - a to oznacza, że nigdy nie wiesz, co może Ci się przydać w Twojej kreatywnej pracy ;-) Kwiaty w scrapbookingu są jednak produktem, którego chyba nie może zabraknąć w pracowni scraperki, zgodzisz się ze mną? Używamy różnych kwiatów, niektóre z nas robią je samodzielnie, inne wolą wspierać się gotowymi produktami. Część z nas lubi kwiaty płaskie, jednowarstwowe, niewielkie i delikatne, inne będą się zachwycać tymi najbardziej wielowarstwowymi, rozłożystymi i mięsistymi egzemplarzami. Niezależnie od tego, czy lubisz robić kwiaty samodzielnie, czy korzystasz z gotowych kwiatów nabytych w sklepie z artykułami do rękodzieła, czy może wyszukujesz najlepsze perełki na giełdzie kwiatowej, z pewnością wiesz, że kwiatek kwiatkowi nierówny. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kwiatów w scrapbookingu? Jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych kwiatów? I wreszcie - z którymi z nich pracuje się najlepiej? :-) Spróbujmy zrobić sobie krótką klasyfikację kwiatów do scrapbookingu! 

Jakie kwiaty do rękodzieła wybrać? - krótki przegląd kwiatów w scrapbookingu

UWAGA: poniższe zestawienie ma charakter skrótowy i nie wyczerpuje - niezwykle obszernej - tematyki kwiatów w scrapbookingu i rękodziele :-)

Rodzaje kwiatów w scrapbookingu i ich cechy:

1) kwiaty z papieru - mogą być przestrzenne, jak uwielbiane przez większość scraperek róże, lub jednowarstwowe z delikatnie odchylonymi ku górze płatkami. Papierowe kwiaty do scrapbookingu dostępne są chyba w najszerszej ofercie ze wszystkich kwiatów do rękodzieła. Znajdziesz je w wielu różnych gatunkach, kolorach i rozmiarach. Możesz nabyć kwiaty jednokolorowe lub dwukolorowe - z cieniowanymi płatkami. Papierowe kwiaty mogą posiadać ozdobne, biżuteryjne środki, albo mieć puste miejsce - do wklejenia własnych środków. Niektóre dostępne są w zestawach z pasującymi listkami/gałązkami, inne będą udekorowane subtelnie pobłyskującym brokatem. Jedną z największych zalet papierowych kwiatów jest to, że przykleisz je do swojej pracy czym tylko chcesz - dobrze trzymają na klej introligatorski (np. na popularny klej Magic), przykleją się również na kosteczkę 3d, taśmę dystansową, cienką dwustronną taśmę klejącą czy klej na gorąco. Kwiaty z papieru są też lekkie, więc możesz je stosować, gdy tworzysz bogate kompozycje, bez obaw, że pod ich ciężarem odkształci się baza kartki ;-) Wyróżniamy przede wszystkim:

a) kwiaty z papieru czerpanego/mullberry;
b) kwiaty z papieru scrapowego;
c) kwiaty z papieru akwarelowego;
d) kwiaty z kalki;

2) kwiaty z foamiranu - cieszą się coraz większą popularnością, podbijając serca scraperek swym naturalistycznym wyglądem. Kwiaty z foamiranu do złudzenia mogą przypominać te prawdziwe! Mnóstwo w nich elegancji, ale i delikatności. Z drugiej strony - można z foamiranu wyczarować dowolne kwiatki, nie tylko te realistyczne, foamiran jest tworzywem na tyle plastycznym i wdzięcznym, że przygotujesz z niego wiele różnorodnych projektów. Istnieją osoby, sprzedające swoje ręcznie robione kwiaty z foamiranu, ale ilość produktu jest ograniczona, a cena dość wysoka - bo adekwatna do włożonej pracy. Możesz jednak wykonać takie kwiaty samodzielnie, za pomocą maszynki i wykrojników lub wycinając kwiatki/płatki kwiatków ręcznie. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Koniecznie odwiedź kanał YouTube naszej utalentowanej Cytrynowej Edukatorki, Emilii Sieradzan! Znajdziesz tam mnóstwo prostych, czytelnych i przejrzystych kursów scrapbooking na kwiaty z foamiranu :-) Pamiętaj, że kwiaty z foamiranu możesz skutecznie przymocować do kartki lub innego papierowego rękodzieła tylko za pomocą mocniejszych, specjalnie dedykowanych preparatów, m.in. kleju na gorąco, kleju do foamiranu (np. Foamtastic marki Aleene's), mocnego kleju uniwersalnego (np. Universal marki Fabrika Decoru). Wyróżniamy dwa podstawowe typy kwiatów z foamiranu (ale w kwestii foamiranu nie jestem specjalistką, więc pozwól, że nie będę rozwijać tego tematu :D):

a) kwiaty z foamiranu formowane na ciepło (przy użyciu żelazka, nagrzewnicy do embossingu lub ciepła własnych rąk);
b) kwiaty z foamiranu formowane na zimno;

3) kwiaty z materiału - kiedyś uznawane były za objaw kiczu i nazywano je "pasmanteryjnym" dodatkiem, który - powiedzmy sobie szczerze - rzeczywiście wyglądał na ręcznie robionych kartkach dość tandetnie. Dziś kwiaty z materiału w scrapbookingu przeżywają swój Renesans i ich ponowne wejście na rynek jest zdecydowanie bardziej udane ;-) Producenci dodatków kreatywnych dwoją się i troją, by zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wybrednych scraperek. Kwiaty z materiału mogą być wykonane z miękkiej tkaniny, sztywnego płótna, delikatnego tiulu... Możliwości jest sporo! Niektóre materiałowe kwiaty są produkowane specjalnie z myślą o scrapbookingu i wówczas ich wymiary są najlepiej dostosowane do tworzonych przez nas kartek, scrapów i albumów, ale kwiaty z materiału to produkt o tak szerokim zastosowaniu, że sporo dużych i małych kwiatków różnego rodzaju znajdziesz również na giełdach kwiatowych czy w sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz. Na zakupach zawsze miej oczy szeroko otwarte, nigdy nie wiesz, gdzie natkniesz się na idealne kwiaty do kartek! ;-) Pamiętaj, że kwiaty z materiału przykleisz trwale do swojej pracy tylko klejem na gorąco, specjalnym klejem do tkanin lub mocno wiążącym preparatem mediowym, np. glossy accent czy gel medium;

4) kwiaty wycinane (płaskie) - to dość obszerna kategoria obejmująca wiele różnych typów kwiatów. Wszystkie one odznaczają się jednak tym, że są płaskie i raczej trudno ulegają jakiemukolwiek formowaniu. Można je ewentualnie podkleić kosteczkami 3d lub taśmą dystansową. Zaletą tych kwiatów jest to, że świetnie tworzą tło dla kompozycji, łatwo dopasować ich kolor do koloru całej pracy i są idealne do tak zwanych kartek do koperty, które z założenia powinny być stosunkowo płaskie. Najpopularniejsze wśród wycinanych, płaskich kwiatów są:

a) kwiaty wycięte z arkusza papieru do scrapbookingu;
b) kwiaty - digi stemple do samodzielnego wydruku;
c) kwiaty stemplowane

5) kwiaty piankowe - pojawiły się wcześniej niż kwiaty z foamiranu i mają zdecydowanie mniej delikatną naturę: ich płatki są mięsiste, grube. Wśród kwiatów piankowych najpopularniejsze są wszelkiego rodzaju róże: duże, małe, wykonane z samej pianki lub uzupełnione tiulem czy szyfonem. Gdy podbijały rynek scrapbookingu, wiele scraperek omijało je szerokim łukiem, uważając takie kwiaty w scrapbookingu za zbyt sztucznie wyglądające. Dziś cieszą się ogromną popularnością i świetnie uzupełniają bogate, kwiatowe kompozycje. Pięknie współgrają wizualnie z kwiatami innego typu, można je śmiało łączyć z kwiatami z papieru czy foamiranu. Niewątpliwą zaletą kwiatków piankowych jest także to, że stosuje się je w wielu branżach, zwłaszcza w branży dekoracyjnej, więc bez trudu można je kupować w hurtowych ilościach i... cenach :-) Jeśli chcesz zrobić kartkę z bogatą kompozycją, a boisz się, że może ulec w transporcie uszkodzeniu, zastosuj kwiaty z pianki - są elastyczne, ale trudno je odkształcić, więc ryzyko, że się spłaszczą, jest znacznie mniejsze, niż w przypadku kwiatów innego typu;

6) pozostałe kwiaty popularne w scrapbookingu - kwiatów w scrapbookingu jest tak wiele, że mogłabym wymieniać i wymieniać, w rezultacie czego powstałby nie artykuł, a cała książka ;-) Dlatego w ostatnim punkcie pokuszę się jedynie o wymienienie popularnych w papierowym rękodziele rodzajów kwiatów, które jednak plasują się nieco dalej niż wypisane powyżej. Inne znane rodzaje kwiatów w scrapbookingu to m.in.: kwiaty wycięte z koronek, kwiaty metalowe (stosowane zwłaszcza w stylach grunge i steampunk oraz w technice mixed-media), kwiaty - odlewy z żywicy, kwiaty - broszki, wykonane z elementów biżuteryjnych.


Kartki z kwiatami z foamiranu - zobacz inspirację naszej Projektantki!


Nasza Cytrynowa Projektantka, Julia, sięgnęła w swojej dzisiejszej inspiracji po kwiaty z foamiranu. Kartki z kwiatami z irańskiej pianki urzekają swoją lekkością i elegancją, takie kwiaty to wspaniała ozdoba do naszego rękodzieła! :-)


Mniejsze kwiatuszki świetnie współgrają z dziką różą z kompozycji kwiatowych w papierach do scrapbookingu LemonCraft z kolekcji Raspberry Garden, którą Julia użyła w swoim projekcie. Większe kwiaty przyciągają uwagę swoją dekoracyjnością i wytwornością.



Kwiaty z foamiranu świetnie wyglądają w towarzystwie koronek, wycinanek z wykrojników, listków, sztucznych owoców i dekoracyjnych tekturek :-)



Prawda, że Julia stworzyła przepiękne kartki? Zobacz, kwiatów wcale nie musi być bardzo dużo, by kompozycja była bogata i interesująca. 

A Ty, wolisz kwiaty kupne czy robione samodzielnie? Po jakie kwiaty do scrapbookingu sięgasz najczęściej? :-) Koniecznie daj znać w komentarzu! :-)

Dziękuję Ci za Twoją dzisiejszą obecność na blogu LemonCraft, mam nadzieję, że artykuł nie przytłoczył Cię swoją długością :D Życzę Ci wspaniałego dnia!


PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger