Co to jest grudniownik? Stwórz wyjątkowy pamiętnik na świąteczne wspomnienia!

Okres poprzedzający Boże Narodzenie często nam gdzieś umyka. Zajęte przygotowaniami do świąt, zwykle "przesypiamy" miesiąc, wybudzając się nagle tuż przed 24 grudnia. A przecież po drodze dzieje się tyle wspaniałych rzeczy, które warto zachować w pamięci: wspólne dekorowanie pierniczków z dziećmi, wybieranie tej najpiękniejszej choinki, wymyślanie prezentów dla bliskich... Każda z tych rzeczy potrafi nas wprowadzić w wyjątkowy, świąteczny nastrój, a zatrzymanie się przy niej i rozkoszowanie się pozytywnymi emocjami świetnie wpływa na nasze samopoczucie i dodaje energii do dalszych przedświątecznych przygotowań. Co jednak zrobić, by łapać te piękne momenty i gromadzić pozytywne wibracje? Stwórz wyjątkowy pamiętnik na świąteczne wspomnienia! Dziś opowiemy sobie, co to jest grudniownik, jak możesz go prowadzić i... dlaczego warto to robić :-) Mam też dla Ciebie przecudną inspirację Cytrynowej Projektantki, Magdy, która przygotowała właśnie taki wspaniały, wyjątkowy bożonarodzeniowy dziennik. 


Co to jest grudniownik? - stwórz wyjątkowy pamiętnik na grudzień

Grudniownik to nic innego, jak pamiętnik czy też dziennik z okresu tego wyjątkowego miesiąca. Pierwotnie był przygotowywany na dni od 1 do 26 grudnia, a jego zadaniem było gromadzenie wspomnień z przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, jak i z samych świątecznych dni. Można powiedzieć, że grudniownik to połączenie pamiętnika, plannera, przepiśnika, art journala i mini albumu, bowiem tylko od Ciebie zależy, co w nim umieścisz, a umieścić możesz naprawdę wszystko! 


Chciałabyś stworzyć swój scrapowy grudniowy pamiętnik, ale nie bardzo masz pomysł, czym go wypełnić? Oto kilka podpowiedzi:

- świąteczne przepisy do wypróbowania;

- listy "to do" z zadaniami do wykonania na konkretne dni;

- lista z pomysłami na prezenty dla bliskich;

- zdjęcia i opisy z przygotowań do świąt (możesz opisać, jak dekorowałaś pierniczki, albo jak ubierałaś choinkę);

- lista zakupów przedświątecznych.

Poza rzeczami związanymi ściśle z przygotowaniami do Bożego Narodzenia, grudniownik może zawierać opis zwykłych dni, których przebieg przybliża nas do świąt :-) Może zechcesz opisać dzień, w którym po raz pierwszy spadł śnieg, a może utrwalisz na zdjęciu i wkleisz do grudniownika nową, ciepłą kurtkę, którą sobie kupiłaś...? 

Dlaczego warto prowadzić grudniownik?

Wszystkie te, nawet pozornie błahe rzeczy, mogą przemienić się w wyjątkowe wspomnienia, do których miło będzie powracać w kolejnych latach - one niewątpliwie pomogą przywołać magię kolejnego zbliżającego się Bożego Narodzenia! :-) Z jednej strony, grudniownik umili i przyspieszy Ci czas do tegorocznych świąt, z drugiej - ułatwi organizację wszystkiego i sprawi, że będziesz mieć poczucie kontroli nad przygotowaniami do Gwiazdki, z trzeciej z kolei strony, pomoże Ci cieszyć się drobnostkami i sprawi, że nie zwariujesz w tym pracowitym okresie ;-) No a do tego wszystkiego - prowadzenie grudniownika to kolejna okazja, by choć na chwilę zaszyć się w swoim scrapowym kąciku i oddać się pasji tworzenia :-) Grudniownik jest świetną opcją, jeśli chcesz wykorzystać ścinki świątecznych papierów do scrapbookingu i różne drobne elementy o tematyce bożonarodzeniowej, których nie zdążyłaś użyć podczas robienia kartek :-)

A poza tym... każdy grudzień jest niesamowity, wszystkie różnią się od siebie i tak naprawdę nigdy nie wiesz, jaką niespodziankę zgotuje Ci los :-) Ja mój pierwszy grudniownik zrobiłam w roku, w którym zupełnie nie przewidywałam jakichś niezwykłych zdarzeń. Zaczęłam od spisania pomysłów na upominki dla rodziny i przyjaciół, a skończyłam na... opisywaniu zaręczyn! :D 26 grudnia bardzo się ucieszyłam, że mam gdzie zapisać emocje i wrażenia z tego wyjątkowego dnia ;-)

Różne rodzaje grudniowych pamiętników - wybierz najlepszy dla siebie!

Grudniownik grudniownikowi nierówny. Scraperki, jak zawsze, zaskakują oryginalnymi pomysłami. W tej chwili rodzajów ręcznie robionych pamiętników grudniowych mamy już tak wiele, że każda z nas bez problemu znajdzie rozwiązanie najlepsze dla siebie. Możesz prowadzić dziennik ze stronami ponumerowanymi od 1 do 26, motywując się do codziennego gromadzenia wspomnień, ale możesz też podejść do tematu zupełnie na luzie, skupiając się tylko na tych bardziej wyrazistych dniach, w których rzeczywiście działo się coś extra. Możesz skupić się na opisach, a możesz postawić przede wszystkim na zdjęcia i grafiki. Możesz pobawić się z mediami, albo stworzyć minimalistyczną wersję grudniownika, z białymi kartami barwionymi kawą i delikatnymi dekoracjami wycinanymi z papierów do scrapbookingu... 


Możliwości jest naprawdę mnóstwo! To ma być Twój pamiętnik, Twoje wspomnienia, Twój sposób na przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia. Więc twórz tak, jak Ci w duszy gra! :-) A jeśli nie masz pomysłu na swój grudniowy pamiętnik, być może zainspiruje Cię propozycja Cytrynowej Projektantki, Magdy, która stworzyła wspaniały, klimatyczny grudniownik. Obejrzyj go razem ze mną! :-)

Grudniownik handmade - pomysł na zachowanie wspomnień

Magda przygotowała grudniownik w postaci mini albumu o wymiarach 11,5 cm x 11,5 cm. Spięte kółeczkiem karty znajdują się w ozdobnym pudełku. W swojej pracy Magda wykorzystała gotowe sklepowe pudełko, które okleiła świątecznymi papierami do scrapbookingu LemonCraft. 


Stworzenie grudniownika ze stronami spinanymi metalowym kółkiem to świetne rozwiązanie - możesz od razu przygotować sobie bazę, a później wyciągać pojedyncze karty - będzie Ci je łatwiej dekorować :-)


Na wielu stronach znajdują się dodatkowe rozkładówki zawiązywane na wstążeczkę. Dzięki temu grudniownik Magdy staje się prawdziwie sekretnym dziennikiem, w którym możesz przetrzymywać zapiski, zdjęcia i drobne pamiątki, niewidoczne na pierwszy rzut oka.Magda zrezygnowała z numerowania stron, aby nie zmuszać się do opisywania każdego kolejnego dnia. Swobodna wersja grudniownika i brak poczucia "przymusu" na pewno pomagają w regularnym prowadzeniu przedświątecznego pamiętnika, a numerki z datami zawsze można uzupełnić na koniec :-)

Aż chciałoby się już grudzień, żeby zacząć spisywać wspomnienia, prawda? :-) To jak, przygotujesz w tym roku swój grudniownik? Koniecznie daj znać w komentarzu, jaki masz na niego pomysł!

Dziękuję za Twoją obecność! Pozdrawiam serdecznie :-)PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger