Co na prezent z okazji roczku? Stwórz exploding box na pierwsze urodziny

Masz w rodzinie maluszka, który będzie świętować swoje pierwsze urodziny? A może ktoś poprosił Cię o wykonanie pamiątki handmade na roczek? Jeśli nie wiesz, co przygotować i wciąż zadajesz sobie pytanie, co na prezent z okazji roczku będzie najlepsze, mam dziś dla Ciebie świetną propozycję! Stwórz exploding box na pierwsze urodziny - będzie nie tylko nietuzinkową kartką z życzeniami, ale i piękną pamiątką na lata. W tym artykule poznasz nie tylko inspirację, która pomoże Ci wykonać exploding box na roczek. Podrzucam Ci również inne ciekawe pomysły na prezent na roczek. Który z nich wybierzesz?


Pierwsze urodziny wymagają wyjątkowej oprawy

Pierwsze urodziny to niezwykle ważny czas, zarówno dla maluszka, jak i dla Jego rodziców. To ten moment, kiedy dziecko nabywa coraz więcej umiejętności, powoli zmierzając z okresu niemowlęctwa w stronę bystrego, rezolutnego kilkulatka, który każdego dnia czymś zaskakuje swoich bliskich. Nic więc dziwnego, że pierwsze urodziny są bardziej celebrowane, huczniej obchodzone, a pamiątki z tych szczególnych, pierwszych urodzin chętniej przechowujemy. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do uroczystego świętowania pierwszych urodzin, przygotuj personalizowany prezent na roczek. Dlaczego warto to zrobić?

1) prezent stanie się wyjątkową pamiątką na lata (zauważ, że wiele osób przechowuje kartki i upominki z roczku);

2) Twój upominek niewątpliwie wyróżni się na tle innych pamiątek z okazji roczku;

3) pokażesz w ten sposób maluszkowi i Jego rodzicom, że są dla Ciebie wyjątkowi i ważni;

4) masz możliwość w pełni dostosować pamiątkę pierwszych urodzin do upodobań maluszka, motywów przewodnich przyjęcia urodzinowego, cech wręczanego przez Ciebie prezentu lub wystroju mieszkania świętującej roczek rodziny (pamiątka spójna wizualnie z aranżacją wnętrz będzie chętniej eksponowana przez domowników np. na specjalnej półce z pamiątkami).

Ręcznie robiony exploding box na roczek to cudowna pamiątka dla maluszka i Jego rodziców!

 

Exploding box - idealny pomysł na prezent na roczek


Exploding box na roczek to chyba jedna z najchętniej wybieranych pamiątek. Nic dziwnego, wszak jest to forma zaskakująca, oryginalna i wzbudzająca wiele pozytywnych emocji.

Co to jest exploding box? Jeśli nie znasz tej formy papierowego rękodzieła, koniecznie zwróć na nią uwagę i wprowadź ją do swojej twórczości! Exploding box to pudełeczko, charakteryzujące się tym, że po podniesieniu wieczka, jego ścianki rozkładają się na cztery strony świata. Zewnętrzną część pudełka okleja się kolorowymi papierami do scrapbookingu. Wnętrze exploding boxa dodatkowo dekoruje się różnymi dodatkami tematycznymi, natomiast na środku, czyli na wewnętrznej części podstawy pudełka, umieszcza się zwykle albo przestrzenną, dekoracyjną kompozycję, albo treść życzeń. Choć tak naprawdę exploding box jest formą dającą wiele różnych możliwości twórczych i dziś pojawia się coraz więcej eksplodujących pudełek pełnych niestandardowych rozwiązań. A co do swojego boxa wybierzesz Ty?

Największe zalety, jakie posiada exploding box na roczek (czy na dowolną inną okazję) to:

- niestandardowość, element zaskoczenia;
- łatwość wyeksponowania pamiątki na półce;
- możliwość wykorzystania boxa jako przedmiot typu 2w1, czyli kartki i - jednocześnie - opakowania na prezent;
- dużo miejsca do zagospodarowania dekoracjami i/lub treścią.

Jak zrobić exploding box krok po kroku?


Dużo miejsca do zagospodarowania, kształt rozkładającego się pudełka i możliwość wykonania przestrzennej kompozycji - to wszystko brzmi dość skomplikowanie, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tą formą papierowego rękodzieła. W rzeczywistości jednak wykonanie exploding boxa nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. 

Zachęcam Cię do obejrzenia playlisty Lemoncraft na YouTube, poświęconej tworzeniu i dekorowaniu pudełek eksplodujących na dowolną okazję.


Przygotowałam też dla Ciebie krótką instrukcję tekstową - taki exploding box tutorial w teorii. Dowiesz się z niego, w jakiej kolejności realizować etapy tworzenia eksplodującego pudełka i na co zwrócić uwagę. 

1. Wybór odpowiedniego pudełka.

Exploding box możesz stworzyć samodzielnie od podstaw, jednak zdecydowanie szybszym, łatwiejszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest korzystać z gotowych baz. Do wyboru masz bazy w różnych kolorach. Wśród nich znajdziesz nie tylko najpopularniejszą biel, kraft i krem, ale także matowe, perłowe i strukturyzowane bazy w odcieniach szarości, grafitu, czerni, błękitu, czy różu. Poza bogatą kolorystyką, exploding boxy mogą mieć również wysokie lub niskie wieczko, mieć wymiary standardowe (ścianka 10x10 cm) lub większe albo mniejsze, mogą też posiadać nietypowy kształt i - co z tym związane - większą liczbę ścianek. UWAGA: zwróć uwagę na gramaturę papieru, z którego wykonano bazę boxa - warto, aby pudełeczko było odpowiednio sztywne i stabilne, bo tylko wtedy osiągniesz zamierzony efekt.

2. Dekorowanie zewnętrznej części pudełka.

Zewnętrzna część exploding boxa bywa traktowana nieco po macoszemu. Skupiamy się raczej na środku - na zachwycającej i nietuzinkowej kompozycji przestrzennej i na pięknym udekorowaniu ścianek. Tymczasem to przecież zewnętrzna część pudełeczka odpowiada za pierwsze wrażenie! Zadbaj o to, by obdarowana boxem osoba poczuła się zaciekawiona i czym prędzej chciała zajrzeć do środka. Oklej zewnętrzne ścianki pięknymi papierami do scrapbookingu, a wieczko udekoruj tak, aby zaakcentować okazję, na którą powstał exploding box - czyli w naszym przypadku na pierwsze urodziny.

O wizerunek zewnętrznej części exploding boxa również warto zadbać - to właśnie ona odpowiada za pierwsze wrażenie, jakie upominek wywoła u obdarowanej osoby.

3. Dodawanie niespodzianek wewnątrz pudełka.

Ten krok to najprzyjemniejsza część zdobienia exploding boxa na roczek i na każdą inną okazję. Możesz tutaj poszaleć twórczo, wybierając różnorodne elementy i tworząc z nich spójne kompozycje. Zdecyduj się na dodatki w zbliżonej kolorystyce i stylistyce. Jeśli masz problem z doborem właściwych elementów, serdecznie polecam Ci wycinanki scrapbooking z bloczków z kolekcji Lemoncraft - bez trudu dopasujesz wówczas elementy do papierów w tle, a wśród wycinanek znajdziesz wiele tematycznych szczegółów, wspaniale do siebie pasujących.

Zadecyduj też, co znajdzie się w środkowej części exploding boxa. Możesz utworzyć przestrzenną kompozycję tematyczną, umieścić tam pudełeczko na drobny upominek, albo po prostu wkleić treść życzeń na pierwsze urodziny, a z dekoracjami poszaleć na ściankach boxa.

 

Dekorowanie wnętrza exploding boxa to najprzyjemniejsza i najbardziej twórcza część pracy.
 


4. Personalizacja i dodanie elementów tematycznych.

Gdy masz już ogólny zarys Twojego exploding boxa, przychodzi czas na to, co wyróżnia rękodzieło wśród gotowych wyrobów okolicznościowych. To właśnie teraz możesz dodać imię dziecka na wieczku, odpowiednią dedykację wewnątrz pudełka, zdjęcie maluszka itp. Wszystkie elementy, które będą w jakiś sposób personalizować Twój exploding box, zwiększą jego wartość sentymentalną i sprawią, że wywoła jeszcze większe wzruszenie i zachwyt!

Zaakcentuj w exploding boxie, na jaką powstał okazję - to uczyni go jeszcze bardziej wyjątkowym.

 

Pomysły na tematy i motywy exploding boxów na roczek 

Jeśli zastanawiasz się, jak taki prezent z okazji roczku mógłby wyglądać, spieszę z pomocą. Cytrynowa Projektantka, Gosia, wykonała przepiękny exploding box na pierwsze urodziny, który jest zarówno radosny (w końcu to upominek dla dziecka), jak i elegancki (wszak - to już mamy ustalone - pierwsze urodziny wymagają wyjątkowej oprawy). Delikatne pudełeczko utrzymane jest w jasnej kolorystyce, a jego ozdobę stanowią wycinanki i tekturki tematyczne, ściśle nawiązujące do dziecięcego świata. Ręcznie wykonana pamiątka pierwszych urodzin dla chłopca to, oczywiście, świetna okazja do użycia kolekcji papierów Boy's Little World! Te śliczne papiery do scrapbookingu LemonCraft nie tylko posiadają idealną dla chłopca kolorystykę (błękit i beż), ale i mnóstwo fantastycznych obrazków do wycięcia. Gosia uzupełniła je o równie urocze tekturki i stworzyła delikatną, przyciągającą uwagę pracę. A na środku exploding boxa na roczek znajduje się gwóźdź programu: duża cyfra 1, pięknie udekorowana. Nawet patrząc na pudełeczko za kilka lat, nie będzie wątpliwości, z jakiej okazji powstała ta prześliczna pamiątka handmade! Co jeszcze możesz wybrać, tworząc exploding box na roczek?

1. Motywy zwierzęce 

Urocze zwierzątka w swej pluszakowej odsłonie to częsty motyw w ubrankach i akcesoriach dziecięcych i niewątpliwie kojarzy się z maluszkami. Jeśli zastosujesz je w swoim prezencie na pierwsze urodziny, na pewno wywołasz uśmiech na ustach świętującego roczniaka!

Urocze króliczki, kotki, pieski, żyrafy i słoniki to niewątpliwie motywy, które bez obaw możesz umieszczać w dziecięcych pracach scrapbooking, w tym również w tych na pierwsze urodzinki.

 

2. Motywy kolorowe i bajkowe 

Wszystko to, co kojarzy się z radosnym, kolorowym dzieciństwem, pełnym niewinności, beztroski i śmiechu, będzie odpowiednim wyborem do exploding boxa na roczek.

Radosne kolory i miłe dla oka ilustracje to doskonały wybór do exploding boxa z okazji roczku.

 
3. Motywy związane z ulubionymi rzeczami dziecka

Każdy maluszek ma jakieś motywy, które szczególnie uwielbia. Dla jednych będą to kolorowe pociągi, dla innych księżniczki. Poniżej przykład udekorowania ścianki boxa na roczek dla chłopca uwielbiającego samoloty:

Mały miłośnik samolotów będzie zachwycony takim urodzinowym exploding boxem!

Pomysł na prezent na roczek - nie tylko exploding box!

Obawiasz się,  że exploding box to za mało na prezent na pierwsze urodziny? Zawsze możesz wykorzystać swoje pudełeczko także w roli opakowania na upominek i np. umieścić wewnątrz medalik albo voucher na roczkową sesję zdjęciową... Możesz też potraktować exploding box jako kartkę urodzinową, a do niego dokupić dowolny upominek dla maluszka: zabawkę, ubranko. Jak wtedy wręczyć w całości prezent? Exploding box możesz dać osobno, ale zmieści się też - razem z prezentem głównym - w większej torbie prezentowej :-) Swoje eksplodujące pudełko na pierwsze urodziny możesz uzupełnić również o inny ręcznie robiony element prezentu, albo zastąpić go wybranym rękodziełem. Oto kilka podpowiedzi, jaki pomysł na prezent na roczek możesz jeszcze wykorzystać:

1. Personalizowane prezenty z okazji pierwszych urodzin, np. ramka ze zdjęciem maluszka, kartka z imieniem na froncie, metryczka upamiętniająca chwilę narodzin itp.

Ramka ze zdjęciem solenizanta - już bardziej nie da się spersonalizować upominku na roczek! ;-)

Kartka na roczek z imieniem dziecka na froncie to piękna pamiątka.


2. Kreatywne prezenty DIY, które staną się nietuzinkową ozdobą dziecięcego pokoiku, np. ręcznie robiony obrazek z miejscem na fotografię, czy dekoracyjna zawieszka na ścianę.

Taki obrazek, uzupełniony o zdjęcie rocznej królewny, będzie wspaniałą ozdobą pokoju!

 
Dekoracyjna zawieszka do dziecięcego pokoju również może stanowić świetny pomysł na prezent na pierwsze urodziny.

3. Pamiątkowe prezenty na roczek, np. pudełko do przechowywania skarbów z dzieciństwa, albo skrzyneczka na najważniejsze fotografie z pierwszego roku życia.

W takim pięknym pudełku z powodzeniem można przechowywać najważniejsze fotografie i pamiątki z dzieciństwa.

Co jeszcze można zrobić na pierwsze urodziny? 

Jako scraperka posiadasz narzędzia, umiejętności i wiedzę, by na roczek przygotować jeszcze coś specjalnego, nie tylko prezent. Jako osoba początkująca w scrapbookingu również możesz spróbować swoich sił w różnych obszarach przygotowywania się do pierwszych urodzin, czy to swojego dziecka, czy pociechy bliskich Ci osób. Jakie masz możliwości?

 A. Organizacja przyjęcia urodzinowego.

Tak naprawdę niewiele potrzeba, by zwykłe babeczki, serwetki i winietki na stół stały się wyjątkowymi dekoracjami, podkreślającymi wyjątkowość uroczystości. Z papieru możesz wykonać m.in. piki do babeczek, dekoracyjne girlandy do zawieszenia pod sufitem, ozdobne obrączki na serwetki, winietki i podziękowania dla gości.

 

Dekoracyjne piki do babeczek uświetnią roczkowe przyjęcie.

B. Tworzenie albumu z pierwszymi wspomnieniami 

Ręcznie robiony album, wypełniony zdjęciami z najważniejszych chwil małego człowieka, to wspaniała rodzinna pamiątka. Możesz tworzyć taki album na raty, regularnie dokładając kolejne fotografie, lub przygotować zbiorczy album już po pierwszych urodzinkach - niezależnie od tego, kiedy powstanie, będzie takk samo wzruszać i zachwycać! :-)

Ważne chwile z życia maluszka warto uwieczniać na zdjęciach, a zdjęcia warto przechowywać w pięknym ręcznie robionym albumie.

 
Album z fotkami z dzieciństwa to piękna pamiątka, do której często wraca się w dorosłym życiu.


Twórz wyjątkowe prezenty na roczek!

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł zachęcił Cię do kreatywnego podejścia do tematu prezentów na pierwsze urodziny. Nawet jeśli maluszek nie od razu doceni wyjątkowy upominek, na pewno zrobi to po latach. Wdzięczni i zachwyceni będą również Jego rodzice, którzy otrzymają wspaniałą, jedyną w swoim rodzaju pamiątkę.

Zadecydowałaś właśnie, że wykonasz exploding box na roczek? Świetnie! Zanim zaczniesz, pamiętaj o kilku niezwykle ważnych kwestiach:

- nie przesadź z wysokością dekoracji na środku pudełeczka, wszelkie elementy muszą być co najmniej o 5 mm niższe od ścianek boxa, tak, aby można było swobodnie wsunąć na nie wieczko;

- nie zapomnij o oklejeniu zewnętrznej podstawy pudełka - nie tylko sprawi to, iż Twój projekt będzie w pełni dopracowany, ale i usztywni miejsce najbardziej obciążone dekoracjami;

- nie przesadź z grubością warstw na poszczególnych ściankach boxa, zwłaszcza, jeśli na środku pudełka planujesz stworzyć bogatą kompozycję. Zbyt wystające elementy mogą o siebie haczyć, utrudniając otwieranie pudełeczka oraz niszcząc się wzajemnie;

- nie zostawiaj tworzenia exploding boxa na ostatnią chwilę! To forma pamiątki, która wymaga nieco więcej pracy i powinnaś poświęcić jej ciut więcej czasu, jeśli chcesz uzyskać zadowalający efekt.

Planujesz wykonać inny upominek na pierwsze urodziny niż exploding box na roczek? Twórz z radością w sercu, a na pewno stworzysz coś wyjątkowego!

A po wszelkie papiery i akcesoria, dzięki którym wykonasz bajecznie piękne prezenty na roczek, zapraszam Cię do naszego patronackiego sklepu internetowego Hobby Place. Tu znajdziesz bazy do exploding boxów, papiery scrapbooking i kreatywne dodatki do rękodzieła na roczek i nie tylko - wszystko w jednym miejscu!

Tak, chcę obejrzeć materiały do scrapbookingu w sklepie Hobby Place (klik).PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger