Super pomysły na kartki świąteczne handmade - zrób kartkę na Boże Narodzenie!

Dawniej wysyłanie świątecznych kartek z życzeniami było obowiązkowym etapem przygotowań do Bożego Narodzenia. Radość z otrzymanych pocztówek również była ogromna. Z czasem ten piękny zwyczaj przesyłania sobie życzeń tradycyjną pocztą, został wyparty przez wszechobecną, nasilającą się cyfryzację. Dziś - zamiast klasycznych kartek świątecznych - ludzie wysyłają sobie oklepane wierszyki jako sms, wiadomość na Facebooku czy wklejają świąteczną grafikę na Instagramie i oznaczają swoich znajomych... Musisz przyznać, że życzenia na zasadzie "kopiuj-wklej" nie budzą aż takich emocji, jak prawdziwa, namacalna świąteczna kartka, którą ktoś musiał wybrać, kupić, wypisać i wysłać, a może nawet: wykonać samodzielnie! Dziś chcę Ci powiedzieć, dlaczego warto pielęgnować dawne tradycje i czemu dobrze jest powrócić do dawnych zwyczajów. Chcę Ci też pokazać mnóstwo niesamowitych prac naszych Cytrynowych Projektantek. Jeśli więc potrzebne Ci pomysły na kartki świąteczne handmade i chcesz zobaczyć, co pięknego na święta można wyczarować z papierów do scrapbookingu LemonCraft, koniecznie zostań ze mną i czytaj dalej! :-)
Dlaczego warto wysyłać tradycyjne kartki z życzeniami na Boże Narodzenie?


Kartka świąteczna czy świąteczny sms z życzeniami? - takie pytanie może sobie zadawać coraz więcej osób. Niestety, również coraz więcej wybiera szybki sms z zabawnym świątecznym wierszykiem. Ani nadawca wiadomości, ani jej odbiorca nie przywiązują jakiejś szczególnej uwagi do rozsyłanych w czasie świąt treści. A przecież może, a nawet powinno, być zupełnie inaczej! Tradycja wysyłania kartek świątecznych nie bez powodu żyła w rozkwicie przez dziesięciolecia. Moment wyciągania ze skrzynki kolejnej pięknej kartki to radość nie do opisania. Sprawdzanie, od kogo jest kartka, co jest na obrazku, wspólne czytanie życzeń... Też masz takie wspomnienia z dzieciństwa? :-) Pomyśl, jak wiele przyjemności możesz sprawić swoim bliskim, wysyłając Im kilka ciepłych słów, napisanych od serca. Wysiłek jest naprawdę niewielki, koszt przedsięwzięcia - minimalny, a radość ważnych dla Ciebie osób: bezcenna! 

Kartki świąteczne ręcznie robione czy gotowe ze sklepu?

Wiesz już, że warto wysyłać kartki świąteczne do bliskich. Pozostaje jeszcze znaleźć odpowiedź na pytanie, jakiego rodzaju mają to być kartki. W sklepach znajdziesz szeroki wybór kartek bożonarodzeniowych - w różnych stylach i w różnych cenach. Ale jeśli jesteś scraperką - nawet taką początkującą - albo chociaż masz w sobie odrobinę artystycznego zacięcia i/lub chętne do kreatywnych prac dzieci, z całego serca namawiam Cię do samodzielnego wykonania kartek! Dlaczego? 

  • kartki świąteczne ręcznie robione są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju - masz pewność, że obdarowana Twoim rękodziełem osoba nie dostanie identycznej kartki od nikogo innego;
  • w przygotowanie bożonarodzeniowych kartek handmade wkłada się całe serce, a ich stworzenie wymaga czasu, więc obdarowana taką kartką osoba czuje się bardzo doceniona i ważna;
  • przygotowując świąteczne rękodzieło z życzeniami, możesz się odprężyć oraz poszukać w sobie świątecznego nastroju, który ułatwi dalsze przygotowania oraz uświetni duchowe przeżywanie Bożego Narodzenia;
  • być może uda Ci wciągnąć domowników do wspólnej, kreatywnej zabawy! Pomysły na kartki świąteczne realizowane w rodzinnym gronie to wspaniały sposób na integrację, zacieśnianie więzi i tworzenie wyjątkowej domowej atmosfery.


Pomysły na kartki świąteczne - jak zrobić kartki bożonarodzeniowe, które zachwycą?

Nie istnieje jeden słuszny przepis na kartki bożonarodzeniowe. Pomysłów na ręcznie robione kartki świąteczne jest tak wiele, jak wiele jest osób, które te kartki wykonują. Papier to materia niezwykle wdzięczna: dużo na siebie przyjmie, a pod wpływem Twojej kreatywnej pracy każdy skrawek papieru może zmienić się nie do poznania! 

Jeśli czujesz się oszołomiona możliwościami, jakie dają Ci papiery do scrapbookingu i kreatywne dodatki, poszukaj inspiracji w sieci i zastanów się, w jakim stylu będą Twoje tegoroczne kartki na Boże Narodzenie. Sięgniesz po tradycyjne rozwiązania, a może zaszalejesz z nietypową formą lub niecodzienną kolorystyką świątecznych prac? Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kartki bożonarodzeniowe, które będą zachwycać, mam dla Ciebie jedną ważną radę: twórz tak, jak podpowiada Ci serce. Jeśli będziesz się zmuszać do wykorzystywania motywów i barw, które nie współgrają z Twoją wrażliwością artystyczną, nic dobrego z tego nie wyjdzie! A zatem... mam dla Ciebie kilka wskazówek oraz konkretne przykładowe inspiracje - koniecznie czytaj dalej!

Pomysły na kartki świąteczne - urok tradycyjnych kartek ręcznie robionych

Na samym początku chcę Ci opowiedzieć o tradycyjnych kartkach świątecznych. Wybrałam je na "pierwszy rzut" nie bez powodu - wszak tradycja to coś, co opiera się dynamicznie zmieniającym się trendom i zawsze postrzegane jest jako właściwy wybór. Tradycyjne kartki świąteczne ręcznie robione to pomysł dla Ciebie, jeśli:

- nie znajdujesz u siebie chęci tworzenia prac wyraźnie ukierunkowanych na jeden konkretny nurt;

- lubisz klasyczne rozwiązania, przemawiają do Ciebie kolory z klasycznej bożonarodzeniowej palety (czerwień, zieleń, złoto, brąz) oraz motywy kojarzące się wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia;

- tworzysz kartki świąteczne dla starszych pokoleń i/lub osób mocno przywiązanych do tradycyjnych wartości;

- tworzysz kartki dla osób, których preferencji stylistycznych nie znasz (np. wykonujesz rękodzieło na sprzedaż i klient zamawiający kartki nie poinformował Cię, w jakim powinny być stylu).

Możemy wyróżnić dwa główne pomysły na kartki świąteczne w stylu tradycyjnym:

1) wykorzystujące popularne motywy świąteczne i zimowe, jak bombki, choinki, stroiki, rękawiczki i czapki, sanki, worki z prezentami, latarenki ze świeczkami itp.

Bombki i poinsecje, a do tego odrobina farbki udającej szron i klasyczne kolory - tradycyjne wybory wcale nie muszą być nudne!
 
Czyż te rękawiczki nie są urocze? Stanowią wspaniałe wizualne ocieplenie kartki świątecznej utrzymanej w jasnej, zimowej kolorystyce.


2) kartki o charakterze bardziej religijnym, wykorzystujące wizerunek Świętej Rodziny, dzieciątka Jezus, stajenki, gwiazdy Betlejemskiej, Trzech Króli:

Święta Rodzina i fragment kolędy, a do tego motywy dekoracyjne typowe dla Bożego Narodzenia - scraperka też może tworzyć religijne kartki świąteczne i one także mogą zachwycać niepowtarzalnym pięknem!

 

Kartki świąteczne w nietypowym kształcie - uczyń radość świąt jeszcze większą!

Wysyłasz kartki bożonarodzeniowe handmade już od kilku lat i potrzebne Ci nowe pomysły na kartki świąteczne? Istnieje prosty sposób na to, by wprowadzić efekt wow do Twojego świątecznego rękodzieła. Spróbuj tworzyć kartki świąteczne w nietypowym kształcie! Możesz nadal wykorzystywać swoje ulubione dodatki i papiery do scrapbookingu, ale łącząc je w nowe, niestandardowe formy. Co więcej, możesz tworzenie nietypowych kartek świątecznych dostosować do swoich umiejętności, posiadanych materiałów oraz czasu i:

1) przygotować kartkę świąteczną w nietypowym kształcie całkowicie samodzielnie, od podstaw

lub

2) kupić gotową bazę w sklepie scrapbookingowym.

Jakie nietypowe kartki świąteczne ręcznie robione możesz wykonać? Możliwości są niemal nieograniczone! Gwiazdki, bombki, choinki, bałwanki, rękawiczki, łyżwy, latarenki, kubki - to tylko niewielki ułamek tego, co uda Ci się stworzyć, jeśli tylko dopuścisz do głosu swoją kreatywność.

Jak zrobić kartki bożonarodzeniowe pełne magii i wyjątkowości? Z pewnością przydadzą Ci się:

- baza kartki w nietypowym kształcie - może to być jeden z wymienionych wyżej świątecznych symboli lub też kartka handmade w nietypowym kształcie, który sam w sobie nie musi być ściśle związany z Bożym Narodzeniem, np. kartka sztalugowa, pop up box, exploding box, kartka brama, kopertówka itd.;

- brokat, mikrokulki, cekinki w różnych kształtach i rozmiarach, sztuczny śnieg - czyli wszystko to, co pozwoli Ci nadać pracy odpowiedni blask;

- piękne, klimatyczne papiery do scrapbookingu, oczywiście polecam Ci sprawdzić świąteczne (i nie tylko, bo również wiele innych, uniwersalnych wzorów się nada!) papiery Lemoncraft;

- tekturki, wycinanki, kwiaty z tkaniny lub foamiranu, albo papierowe, liście ostrokrzewu, choinkowe gałązki, wstążki i koronki, słowem: wszystko to, co lubisz stosować w swoich pracach handmade i co chciałabyś umieścić na wyjątkowych, ręcznie robionych kartkach świątecznych!

Kartka świąteczna ręcznie robiona w kształcie szklanej śnieżnej kuli? W scrapbookingu nie ma rzeczy niemożliwych!


A może "nietypowy kształt" to dla Ciebie okazja, by wykorzystać którąś z mniej popularnych form kartkowych, np. kartkę sztalugową? Spójrz, jak pięknie prezentuje się takie świąteczne rękodzieło!

Kartki z dodatkami 3D, interaktywna kartka świąteczna - ożyw swoje projekty!

Jeśli zależy Ci na jeszcze bardziej spektakularnym efekcie i zastanawiasz się, jak zrobić kartki bożonarodzeniowe, które wręcz będą "wyrywać z butów", spróbuj swoich sił w tworzeniu rękodzieła interaktywnego! Choć w pierwszej chwili brzmi to dość tajemniczo, na pewno znane Ci są formy kartek handmade, w których coś się rozkłada, przesuwa lub ukazuje oczom odbiorcy dopiero po rozłożeniu kartki... Zobacz, jak wiele masz możliwości:

- kartka pop up box - która złożona przypomina niepozorną, klasyczną kartkę, natomiast po rozłożeniu przeistacza się w pudełeczko z otwartym wieczkiem, wypełnione różnymi ozdobami tematycznymi. Nie znasz tej formy, nie wiesz, jak zabrać się za jej tworzenie? Koniecznie 

Pop up box wygląda niezwykle efektownie, ale - wbrew pozorom - nie jest formą bardzo trudną do przygotowania. Zobacz nasz foto kurs na pop up box i spróbuj sama!

- kartki ze światełkami - możesz tutaj przygotować dowolną kartkę, której forma i/lub kompozycja pozwolą na ukrycie mini instalacji świetlnej. Pozwoli Ci ona podświetlić całą pracę lub wybrany jej fragment. Spójrz, jak niesamowity efekt możesz osiągnąć, dokładając odrobinę elektroniki do Twojego świątecznego rękodzieła:

W pierwszej chwili piękna, ale zwyczajna kartka świąteczna ręcznie robiona...
 

...po chwili zamienia się w podświetlane, magiczne cudo :-)

 
- inne możliwości, jakie czekają na Twoją realizację to np. kartka z wypełnionym błyskotkami shaker boxem, czy kartka pop-up, w której wnętrzu po rozwarciu stron, wyskakuje przestrzenna wycinanka. A jaką zaskakującą, interaktywną kartkę świąteczną przygotujesz Ty w tym roku? :-)


Inspiracje i gotowe pomysły na kartki świąteczne prosto od mistrzów rękodzieła 

Nie masz głowy do wymyślania efektów specjalnych, wyboru form, papierów do scrapbookingu i kreatywnych dodatków, z których przygotujesz tegoroczne kartki świąteczne? Zobacz gotowe projekty od doświadczonych rękodzielników! Prace innych scraperek podpowiedzą Ci styl, kolorystykę, kompozycję pracy, być może zainspirują Cię również do wykorzystania określonych motywów i dekoracji.

 
Proste kartki świąteczne w rustykalnym stylu wcale nie muszą być nudne. Zaskocz kompozycją i doborem elementów!

 
A może spróbujesz stworzyć bogato zdobioną kartkę świąteczną w tradycyjnych kolorach Bożego Narodzenia?
 
 
Możesz również uderzyć w zimowe klimaty, tworząc białą, monochromatyczną pracę pełną zróżnicowanych tekstur i zachwycających detali!
 
 
Zainspiruj się różnorodnymi stylami kartek, by stworzyć coś własnego. Nie zamykaj się na jeden określony nurt, który być może najbardziej przypadł Ci do gustu, ale w którym osobiście możesz nie czuć się zbyt komfortowo, jako twórca. Podziwiaj kartki świąteczne ręcznie robione w rozmaitych stylach, kształtach i formach i zaczekaj, aż Twoje serce zabije mocniej! Inspirowanie się pracami koleżanek i kolegów po fachu pozwoli Ci odkryć, który świąteczny styl tworzenia jest Ci najbliższy. Albo... zainspiruje Cię do próbowania różnych technik i sięgania po różne rozwiązania ;-)
 
Kartka świąteczna w kształcie gwiazdki - zaintryguje i zachwyci!

Klasyczna, religijna kartka świąteczna, ale połączona z shakerem i zimowymi klimatami - od tej pracy trudno oderwać wzrok, prawda?

 
Niesamowity klimat mają też kartki świąteczne w stylu rustykalnym. Spróbuj i Ty stworzyć taką kartkę.

Kartki świąteczne ręcznie robione - natchnij się i twórz!

Wiesz już, że warto tworzyć kartki świąteczne ręcznie robione i rozumiesz, z czego wynika ich wyjątkowość. Mam nadzieję, iż dzisiejsze zestawienie różnorodnych pomysłów i prac pozwoli Ci rozwinąć skrzydła w obszarze świątecznego rękodzieła i że spod Twoich rąk wyjdą same wspaniałości, pełne ciepłych uczuć i bożonarodzeniowej magii! Polecam Ci raz jeszcze rzucić okiem na wszystkie piękne projekty zamieszczone w tym artykule - to na pewno nakręci Cię twórczo :-) 

Pamiętaj, że zanim rzucisz się w wir świątecznych przygotowań wyjątkowych życzeń dla najbliższych, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie materiały do rękodzieła. Jeśli chcesz nabyć wszystko, co niezbędne i piękne, w jednym miejscu, zapraszam Cię do naszego patronackiego sklepu internetowego Hobby Place. Znajdziesz w nim nie tylko zachwycające papiery ozdobne marki Lemoncraft oraz wielu innych firm, lecz również rozmaite inspirujące dodatki, umożliwiające tworzenie własnych magicznych kartek świątecznych. 

Tak, kupuję świąteczne przydasie w sklepie Hobby Place (klik).


Pozostaje mi życzyć Ci radosnego, świątecznego tworzenia. Niech czas spędzony na przygotowywaniu kartek świątecznych dla bliskich będzie dla Ciebie czasem radosnego wytchnienia i oczekiwania na ten najpiękniejszy czas w roku! 

 
 


PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger