Scrapbooking - organizacja pracowni. Jak przechowywać przydasie?

Chyba każda scraperka lubi otaczać się ładnymi przedmiotami. Gromadzimy coraz więcej i więcej pięknych (i jakże przydatnych!) materiałów do rękodzieła, zaprzyjaźniamy się z uroczymi mebelkami, dekoracjami i gotowymi pracami, ale większość z nas boryka się z podstawowym problemem i to niezależnie od tego, jaką powierzchnię przeznaczamy na nasz kącik scrapowy czy scrap room. Największą zmorą scraperek jest... bałagan. On nie tworzy się przez to, że jesteśmy niezdecydowane i w twórczym szale wyciągamy wszystkie przydasiowe zasoby*, ale przez to, iż mamy problem z właściwym zagospodarowaniem posiadanej przestrzeni. W sieci mnóstwo można znaleźć wątpliwości i dylematów związanych z organizacją pracowni scrapbookingowej. Pytania typu: jak przechowujecie papiery? co robicie ze ścinkami? itp. są na porządku dziennym. Dziś - wraz z Cytrynowymi Projektantkami LemonCraft - chcę Ci podpowiedzieć, co możesz zrobić, by tworzyło Ci się łatwiej, przyjemniej i wśród większego ładu na biurku i w jego najbliższym otoczeniu. I wiesz co? Większość przedmiotów, o których dziś wspomnę, możesz wykonać samodzielnie: będzie tanio, pięknie, niepowtarzalnie i funkcjonalnie! Chcesz wiedzieć, jak przechowywać przydasie? Organizacja pracowni scrapbooking to temat, który Cię interesuje? Koniecznie czytaj dalej!
Scrapbooking - organizacja pracowni: od czego zacząć?


Bez względu na to, czy dysponujesz dużym craftroom'em, czy niedużym kącikiem scrapowym, a może przydasie trzymasz w szafie i wyciągasz je podczas tworzenia na stół w jadalni, warto zorganizować sobie odpowiednie przechowywanie materiałów. Zyskasz dzięki temu kilka rzeczy:

1) łatwiej Ci będzie znaleźć konkretne przydasie;
2) szybciej posprzątasz po zakończonej pracy twórczej;
3) zaoszczędzisz miejsce na przechowywanie materiałów do rękodzieła;
4) unikniesz sytuacji, w której nieodpowiednie przechowywanie produktów sprawiło, że się uszkodziły/zniszczyły;
5) będziesz dokładnie wiedzieć, co posiadasz i w jakiej ilości - a to pomoże nie tylko odpowiednio zaplanować kolejne projekty, ale i zracjonalizować zakupy scrapowe :-)

UWAGA: zanim zaczniemy omawiać sposoby na poradzenie sobie z bałaganem w scrap pracowni, muszę Ci powiedzieć coś bardzo ważnego! Z własnego doświadczenia wiem, że nie wszystkie triki związane z organizacją pracowni muszą się u Ciebie sprawdzić. Ja testowałam różne rozwiązania przez niemal 10 lat, zanim trafiłam na te, które są kompatybilne z moim sposobem pracy i z moimi nawykami dotyczącymi utrzymania porządku (albo raczej: bałaganu :P). Możesz po prostu przetestować te z dzisiejszych podpowiedzi, które Cię przekonują :-) A może staną się one dla Ciebie nie tyle gotowym rozwiązaniem, co inspiracją do poszukiwania własnych metod dbania o porządek w pracowni?

Od czego zacząć organizację pracowni scrapbookingowej? 

Ja proponuję zacząć od wywalenia wszystkich przydasi i materiałów z szaf, szafek, pudełek i innych zakamarków ;-) Dzięki temu zobaczysz, ile masz rzeczy, ile miejsca potrzebujesz na ich przechowywanie i na jakie kategorie możesz je podzielić. Weź kartkę i długopis i wypisz kategorie posiadanych produktów - najpierw te najbardziej ogólne. Twoja lista kategorii może wyglądać np. tak:
Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że tych kategorii będziesz mieć znacznie więcej ;-) Chodzi mi tylko o zobrazowanie, czym są kategorie główne. 

Następnie weź drugą kartkę i rozpisz kategorie bardziej szczegółowo - zastanów się, w jaki sposób chcesz mieć posegregowane produkty z poszczególnych kategorii, by łatwiej było Ci znaleźć to, czego szukasz oraz odłożyć użyte przydasie na swoje miejsce. Wyjaśnię Ci, jak porządkować przydasie z danej kategorii, na przykładzie kwiatów, bo to posiada prawie każda z nas :D 

Kwiaty do rękodzieła możesz podzielić według:

1) materiałów, z jakich je wykonano (papier, foamiran, tkanina itp.);
2) rodzaju kwiatów (róże, stokrotki, poinsecje itd.);
3) kolorów;
4) rozmiaru.

Oksana, która jest posiadaczką całego mnóstwa kwiatków :D wybrała segregację według kolorów:

Kwiaty do scrapbookingu możesz przechowywać na różne sposoby - np. posegregowane kolorami.


Ja dzielę sobie wg kategorii, tzn. w jednym pudle mam tylko papierowe róże: duże, małe, we wszystkich kolorach, bo różyczek z papieru używam najczęściej. W drugim pudełku mam same drobne kwiatuszki, takie do wypełnienia kompozycji, których średnica jest nie większa niż pół centymetra. W osobnym pudełku trzymam ręcznie robione kwiaty z foamiranu i tkaniny, które otrzymałam w prezencie (sama mam dwie lewe ręce do robienia kwiatów :P). W kolejnej skrzynce trzymam kwiaty, których używam rzadziej, ale których nie chcę się pozbyć, bo czasami się przydają :-) Mam też osobny pojemnik na dodatki do kompozycji kwiatowych: pręciki, grona, sztuczne gałązki.

W ten sam sposób rozłóż na czynniki pierwsze inne kategorie. Po co Ci to? Jeśli pogrupujesz przydasie, zdobędziesz wiedzę: ile pudełek/pojemników/przegródek na ich przechowywanie potrzebujesz. Przy okazji, dzieląc posiadane produkty do scrapbookingu na kategorie, możesz odłożyć na bok to, czego nie używasz - później to sprzedasz lub oddasz komuś, komu zapomniane przydasie posłużą lepiej :-)


Jak przechowywać przydasie - najważniejsze narzędzia w zasięgu ręki


Na pewno to znasz: jesteś w trakcie twórczego szału, głowa pęka od nadmiaru pomysłów, a Ty nie możesz nic zrobić, bo od pół godziny szukasz ulubionych nożyczek... Narasta w Tobie frustracja, czas przeznaczony na scrapowanie upływa nieubłaganie, a wokół Ciebie powstaje coraz większy bałagan. 

Aby zapobiec tego typu sytuacjom, kluczowe narzędzia warto mieć zawsze w zasięgu ręki. Jak to zrobić, by nożyczki, ołówki, linijki i nożyki nie ginęły pod stertą papierów i rozłożonych na stole przydasi? Przygotuj sobie praktyczny organizer na biurko! Możesz kupić gotowy organizer ze sklejki, metalu lub plastiku, albo stworzyć swój własny od podstaw. Możesz też kupić kartonowy organizer na biurko i dowolnie go udekorować, tak, by pasował do Twojego kącika i wprawiał Cię w radosny, twórczy nastrój :-) 

Cytrynowa Projektantka, Tatiana, stworzyła przepiękny, bardzo romantyczny i funkcjonalny organizer na biurko z kolekcji papierów do scrapbookingu Yesterday. Mamy tu pojemnik na przyrządy do pisania, szufladkę na drobiazgi, miejsce na kartkę z kalendarza oraz pojemnik na małe karteczki na ważne zapiski - Tatiana pomyślała o wszystkim!

Piękny i praktyczny organizer na biurko możesz wykonać samodzielnie z ulubionych papierów
do scrapbookingu.

Prawda, że piękny? :-) A do tego jest naprawdę bardzo pojemny i zdecydowanie pomaga zachować na biurku porządek:Jestem pewna, że co najmniej kilka osób, przeczytawszy powyższą radę pomyślało: "no fajnie, ale ja nie mam miejsca na biurku, żeby tam cokolwiek stawiać, bo zabraknie mi przestrzeni do tworzenia!" :D I na to jednak mam rozwiązanie :-) Spójrz, jak sprytną kieszonkę na narzędzia wykonała Agata. Dzięki takiemu projektowi, nadal możesz mieć najważniejsze przedmioty w zasięgu wzroku i ręki, ale nie musisz tracić cennej powierzchni roboczej stołu. Wystarczy gwóźdź wbity w ścianę, drzwi czy nawet bok szafki - bo taki ręcznie robiony organizer możesz zawiesić w dogodnym dla siebie miejscu. Pamiętaj tylko, by jego zawartość dostosować ciężarem do materiału, z jakiego został wykonany, żeby Ci narzędzia i przydasie nie wyleciały dołem ;-)

Wiszący organizer na najważniejsze narzędzia nie zajmie cennej powierzchni biurka.Jeśli jesteś zdania, że wszystkie narzędzia i przydasie są dla Ciebie najważniejsze i wszystkie musisz mieć w zasięgu ręki... nie jest to niemożliwe :D Zobacz, jak z takim problemem poradziła sobie Oksana. Oto część Jej pracowni scrapbookingowej - system półek nad biurkiem i szuflad tuż pod blatem to rozwiązania, dzięki którym możesz mieć szybki dostęp do wszystkiego, czego na co dzień używasz w swojej twórczej pracy.

Jeśli jesteś przed stworzeniem wymarzonej pracowni, pamiętaj o odpowiedniej liczbie gniazdek oraz o praktycznych półkach.

Najlepszymi przyjaciółmi scraperki są szuflady! Zwróć uwagę, aby miały je Twoje upatrzone meble do scrapowej pracowni.


Zwróć uwagę na ilość gniazdek nad biurkiem Oksany! :-) Jeśli właśnie projektujesz od zera swoją pracownię scrapbooking, pomyśl o właściwym zaprojektowaniu instalacji elektrycznej, nie będziesz musiała co chwilę przepinać wtyczek z lampki, nagrzewnicy, kleju na gorąco itd.

Jak przechowywać papiery do scrapbookingu?


Papiery do scrapbookingu możesz podzielić według:

1) marek i kolekcji;
2) tematyki (np. papiery dziecięce, papiery świąteczne, papiery do prac ślubnych);
3) kolorystyki.

Poza tym podziałem, zwykle oddzielnie trzymamy papiery do scrapbookingu 30x30 cm, a oddzielnie małe pady papierów 15x15 cm. Są jeszcze papiery scrapbooking A4, bloczki połówkowe, elementy do wycinania - podziel wszystko tak, byś mogła zapamiętać, co gdzie się znajduje. 

Z doświadczeń moich i moich koleżanek z LemonCraft wynika, że papiery do scrapbookingu najlepiej trzymać oddzielnie od innych przydasiów. Z papierów korzystamy niemal w każdym projekcie, więc bez sensu jest zastawiać je innymi przedmiotami, które za każdym razem trzeba wyciągnąć/przesunąć. Ponieważ - prędzej czy później - zbiory papierów scrapowych stają się pokaźne, warto przeznaczyć ma nie całą szafkę czy półkę:

Papiery do scrapbookingu warto trzymać w oddzielnej szafce - i tak zajmą całą jej przestrzeń ;-)Jak przechowywać papiery do scrapbookingu? Możesz trzymać je w pionie lub w poziomie -
jak Ci wygodniej!Pierwszą, najważniejszą, kwestią dotyczącą przechowywania papierów do scrapbookingu jest odpowiedzenie sobie na pytanie:

wolisz mieć papiery w pionie czy w poziomie? 

Poziome przechowywanie papierów jest łatwiejsze i bezpieczniejsze dla poszczególnych arkuszy, ale papiery przechowywane pionowo umożliwiają z kolei bezproblemowe przeglądanie wzorów i kolorów, bez konieczności wysuwania wszystkich arkuszy z półki. Ja przechowuję papiery scrapowe w plastikowej półce z trzema przegródkami, w każdej przegródce mieści się około 300 arkuszy papieru. Półkę trzymam na szafce, na której i tak nic innego bym  nie przechowywała. I mam ją w pobliżu biurka.

Pod biurkiem, w kartonowych segregatorach biurowych, trzymam ścinki - jeśli są na tyle duże, że mogą posłużyć za tło kartki czy stronę albumu, trafiają do segregatora na duże ścinki, jeśli nie - to wrzucam je do segregatora na małe ścinki.

Inne rozwiązanie wybrała Cytrynowa Projektantka, Magda. Madzia również przechowuje papiery do scrapbookingu w pionie, ale ścinki trzyma razem z papierami. Arkusze ma poukładane według kolekcji, a ścinki wsuwa tuż przy papierach, w foliowych koszulkach. Ścinki papierów możesz przechowywać w koszulkach na dokumenty, posegregowane według kolekcji.


Aldona arkusze z elementami do wycinania przechowuje w plastikowych kopertach 30x30, trzyma je posegregowane wg kolekcji:

Plastikowe koperty 30x30 cm to świetny i wygodny sposób na przechowywanie arkuszy z elementami do wycinania.

Jak widzisz, sposoby na przechowywanie papierów scrapowych są rozmaite, więc na pytanie: jak przechowywać papiery do scrapbookingu? - jedyna słuszna odpowiedź brzmi: tak, jak Ci wygodnie! :-)

Craft room - jak przechowywać drobne przydasie? Zostań mistrzynią segregacji!


Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju pudła, pudełka, koszyczki, szufladki i pojemniczki to przyjaciele każdej scraperki. Bez względu na to, czy masz do dyspozycji cały craft room, czy gnieździsz się przy malutkim biureczku w rogu sypialni, przekonasz (lub: przekonałaś) się, że wszelkiej maści skrzynki i schowki bardzo ułatwiają zapanowanie nad przydasiowym chaosem. I wcale nie musisz wydawać majątku, za ich pomocą organizując scrap pracownię! Ja np. mam stare meble, w których powykręcałam drzwiczki - dzięki temu mam swobodny dostęp do pudełek leżących na półkach w nadstawce biurka. Część moich pudeł to śliczne, powlekane pudełka tekturowe z zamknięciem na magnes - dostałam kiedyś w prezencie od koleżanki :-) Ale - jak większość z nas - kolejny przypływ gotówki wolę przeznaczać na papiery do scrapbookingu i papierowe kwiaty, a nie na ładne pudełka do pracowni, więc... wykorzystuję pudełka po butach. Mają idealną wielkość i - w większości - są solidne. Aby jednak nie straszyły swoim wyglądem, dekoruję ich fronty, tak, jak w przypadku mojego pudełka na najczęściej używane przeze mnie tekturki :-)

Zwykłe pudełko po butach możesz zaadaptować na piękny pojemnik na przydasie, np. na tekturki!

Sama czarna półka z powykręcanymi drzwiczkami może nie prezentuje się szałowo, ale jest funkcjonalnym i tanim rozwiązaniem - a takie wystarczy na moje aktualne potrzeby :-)


Do zdjęcia ładnie ułożyłam te wszystkie pudła, zwykle mam jedno na drugim, bo wtedy zmieści się ich więcej :P Na samej górze znajdują się wówczas te pudełka, z których zawartości korzystam najczęściej :-)

Duży problem dla wielu scraperek mogą stanowić elementy do wycinania. Gdy kupujemy nowy bloczek elementów albo mamy nowy arkusz, w całości, to takie przydasie nie są kłopotliwe w przechowywaniu, jednak arkusze z wyciętymi dziurami lubią zahaczać o sąsiednie papiery, a duże grono scraperek wycina elementy na zapas, relaksując się podczas ulubionego serialu lub dalekiej podróży pociągiem. Co wtedy zrobić z wycinankami, aby się nie pogubiły i nie pogniotły? Masz co najmniej kilka możliwości :-) 

Oksana przechowuje wycięte elementy w przeźroczystych, foliowych kopertach. Wycinanki układa kolekcjami - dzięki temu szybko może stworzyć kompozycję kartki z pasujących do siebie elementów:


Wycinanki z kolekcji papierów możesz przechowywać posegregowane kolekcjami - podczas pracy twórczej łatwiej Ci będzie odnaleźć pasujące do siebie elementy.


Inne rozwiązanie wybrała Magda, która przechowuje wycięte elementy w pojemniczkach doczepianych do maty magnetycznej. Fajne rozwiązanie, dzięki któremu cały czas masz w zasięgu wzroku posiadane zbiory :-)Również koronki i wstążki możesz przechowywać w pudełku, bo jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające na łatwe przeglądanie zasobów w poszukiwaniu odpowiednich elementów do konkretnego projektu. Koronki i wstążki cięte z metra nawiń na kawałki tektury - nie będą się gniotły, rozwijały i plątały ze sobą w pudełku. Jeśli pudełka wsuniesz do zamykanej szafki, możesz zrobić tak, jak Oksana:

Koronki i wstążki cięte z metra ponawijaj na tekturki, będzie Ci łatwiej je przechowywać.


A jeśli planujesz ustawić pudełka z dodatkami tekstylnymi na otwartej półce, pomyśl o pudełku z wieczkiem - wtedy materiały nie będą się kurzyć :-) Może zainspiruje Cię przepiękna szkatułka autorstwa Ewy - będzie nie tylko wspaniałym miejscem do przechowywania koronek, ale i śliczną ozdobą pracowni :-)

Stwórz piękne szkatułki handmade, które będą ozdobą Twojej pracowni i posłużą do przechowywania dodatków do rękodzieła.
Magda z kolei przygotowała sobie śliczny regalik - w małych, ręcznie dekorowanych szufladkach, może przechowywać koronki i wstążki, które nie tylko są chronione przed zakurzeniem się, ale i posegregowane kolorami!

Komódka z małymi szufladkami przyda się do przechowywania drobnych elementów dekoracyjnych.

Tę sprytną szafeczkę można trzymać w pionie lub w poziomie. Nie musisz w ten sposób przechowywać akurat dodatków tekstylnych, to rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku wspomnianych wyżej wycinanek, tekturek, kwiatków, a także do segregowania stempli, perełek i kryształków albo mediów w niedużych opakowaniach, jak tusze pigmentowe, magiczne proszki itp.Podobne rozwiązanie wybrała Ludmiła, u której szufladki połączone są z praktyczną półeczką - można na niej ustawić to, co jest za duże, by zmieścić się w szufladce, np. klej w wysokim pojemniku :-)


Oprócz tego, Ludmiła przygotowała sobie gustowny pojemnik z przegródkami. To świetny patent na poradzenie sobie z ogromem drobnych elementów, takich jak koraliki, perełki, cekiny i inne świecidełka - możesz mieć je posegregowane kolorami albo rozmiarami i nic nie będzie się ze sobą mieszać, mimo, że będziesz mieć bardzo wygodny i szybki dostęp do poszczególnych przydasi :-)

Organizery, sortery i pudełeczka pomagają zachować porządek wśród najdrobniejszych przydasi.


Organizacja pracowni scrapbookingowej to proces pracochłonny i długotrwały. Zanim osiągniesz pożądany efekt, przygotuj się na długie dni coraz większego bałaganu :D Zapewniam Cię jednak, że warto się troszkę pomęczyć, bo twórczość w dobrze rozplanowanym miejscu pracy to sama przyjemność!

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł oraz rozwiązania przedstawione przez Projektantki LemonCraft zainspirowały Cię do zmian w Twoim ulubionym miejscu w domu- tym, w którym tworzysz swoje piękne prace :-)

Pozdrawiam Cię serdecznie!*no dobra, to też jest w jakimś stopniu wina powstawania bałaganu :PPODPIS

6 komentarzy:

 1. Отличная статья! очень информативно и интересно. спасибо!

  OdpowiedzUsuń
 2. have something to work on in my workshop, girls have high storage

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I have only one desk with the shelf.. But my scrapbook supplies love be anywhere :D

   Usuń
 3. Merci, c'est excellent article. Depuis janvier, sur mon forum (Coffee Scrap), je donne des astuces de rangements et d'organisation. Est-ce que vous m'autorisez à mettre à valeur votre article avec le lien (URL) sur mon forum : Coffee scrap ? Bonne journée.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger