Scrapbooking - co zrobić ze ścinkami papierów? 5 pomysłów na wykorzystanie scrapowych ścinków

Wszystkie kochamy papiery do scrapbookingu i wszystkie mamy ten sam problem: co zrobić z rosnącą stertą kawałków papieru, które są za duże, by je wyrzucić i za małe, by zrobić z nich całą kartkę czy scrap. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić ze ścinkami papierów i nie radzisz sobie z chaosem panującym wśród napoczętych arkuszy papieru do scrapbookingu, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Podpowiem Ci, co możesz zrobić ze ścinkami i jak je przechowywać. Pokażę Ci też przepiękne inspiracje Cytrynowych Projektantek, które natchną Cię do częstszego sięgania po scrapowe ścinki!
Co to są ścinki papierów do scrapbookingu?


Choć pytanie wydaje się banalne, nie jest wcale pozbawione sensu. Okazuje się bowiem, że każda scraperka może nieco inaczej interpretować pojęcie ścinków. Gdy Projektantki LemonCraft zostały poproszone o wykonanie pracy ze ścinków papierów do scrapbookingu, otrzymałam skrajnie różne projekty: w jednych już na pierwszy rzut oka widać, że zostały wykorzystane drobne kawałeczki papieru, w innych trzeba się trochę naszukać, zanim się zgadnie, co jest użytym ścinkiem ;-) Dlaczego tak różna jest interpretacja tego, wydawałoby się - prostego, terminu? Moim zdaniem wynika to z odmiennego sposobu pracy z papierem i innego postrzegania tworzonych odpadków :-D 

Aby lepiej Ci to wytłumaczyć, posłużę się własnym przykładem. Moje papiery do scrapbookingu dzielę na 4 główne kategorie:

- całe, nieużywane arkusze;
- tzw. duże ścinki - czyli arkusze już napoczęte, ale na tyle duże, że spokojnie można z nich jeszcze zrobić całą frontową część kartki albo stronę albumu;
- tzw. ścinki małe - czyli kawałki arkuszy, które są już za małe, by stanowiły samodzielne tło kartki czy strony albumu, ale jednocześnie na tyle duże, że jeszcze można z nich coś zrobić, np. wyciąć serwetkę wykrojnikiem;
- śmieci - wszystkie ścinki papieru, których boki mają zaledwie kilka centymetrów - kiedyś takie trzymałam, dziś je wyrzucam, bo po prostu ich nie używałam, a sterta rosła i rosła i rosła...

Dla każdej scraperki ścinki papieru mogą oznaczać coś troszkę innego.Jak więc widzisz, arkusz, z którego wycięłam mały kawałek, w moim nazewnictwie jest już ścinkiem, dla kogoś innego ścinkiem może być dopiero to, co ja już uznaję za odpadki do wyrzucenia ;-) 

A Ty jak interpretujesz ścinki papierów scrapowych?


Jak przechowywać ścinki scrapowe?


Ze ścinkami jest jeden podstawowy problem: trudno się je przechowuje. Wszystko dlatego, że ich objętość rośnie w zastraszającym tempie, no bo przecież po każdym powstałym projekcie zostają nam jakieś ścinki. Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest zapewne tyle, ile interpretacji pojęcia ścinków ;-) Najpopularniejsze sposoby przechowywania resztek arkuszy scrapowych to:

1) przechowywanie ich w koszulkach na dokumenty, tuż obok kolekcji, z której pochodzą (jeśli papiery do scrapbookingu przechowujesz poukładane wg kolekcji, to rozwiązanie powinno się sprawdzić);

Ścinki scrapowe mogą być trudne do przechowywania - ale mamy na to swoje sposoby!2) segregowanie ścinków według kolorów (to może się okazać kłopotliwe, ponieważ obecnie większość papierów scrapowych dostępnych na rynku to papiery drukowane dwustronnie, a wzory i kolory na obu stronach często się od siebie różnią);

3) przechowywanie ścinków według rozmiarów - sama stosuję ten system. Dodatkowo, aby łatwiej było przechowywać ścinki i żeby nic o siebie nie zahaczało, przycinam wszystkie ścinki do prostokątów - tzn. jeśli wytnę kółko ze ścinka, to brzeg tego arkusza wyrównuję do linii prostej. Kwadraty i prostokąty i tak są najczęściej używanymi kształtami, jeśli chodzi o oklejanie baz kartek i albumów ;-) a arkusze z równymi brzegami łatwiej się przechowuje :-)Ścinki papierów scrapbooking - co możesz z nimi zrobić? 5 super pomysłów na wykorzystanie ścinków


Pomysłów na ścinki można mieć całe mnóstwo, dziś chcę Ci podpowiedzieć kilka z nich, a może po prostu nakłonić Cię do wcielenia ich w życie - bo największym naszym problemem nie jest brak pomysłów na ścinki, tylko jakieś takie nawykowe sięganie po nowe arkusze przy każdym projekcie scrapbooking, prawda? ;-) Projektantki LemonCraft zostały namówione na wykorzystanie części swych ścinkowych zasobów i efekty Ich pracy są zachwycające! Zobacz sama :-) 

Oto 5 pomysłów na wykorzystanie ścinków papierów scrapbooking:


1) stwórz warstwową kompozycję z ciekawie połączonych wzorów i kolorów

Magda wykonała piękną kartkę okolicznościową handmade, tworząc kolejne warstwy pracy z różnej wielkości ścinków tej samej kolekcji papierów do scrapbookingu YESTERDAY:

Ścinki z jednej kolekcji pomagają stworzyć ciekawą, warstwową kompozycję pracy.
Podobny pomysł na wykorzystanie resztek papieru miała Asia, która stworzyła delikatną pracę z kolekcji ELEGANCE:
Dzięki ścinkom różnej wielkości możesz stworzyć interesujące tło dla swojej pracy scrapbooking.


Również Weronika wykorzystała resztki arkuszy scrapowych do stworzenia kolejnych warstw pracy, z tym, że sięgnęła Ona po ścinki z różnych kolekcji - YESTERDAY oraz ELEGANCE. 

Chcąc zużyć ścinki papierów do scrapbookingu, możesz dowolnie mixować resztki różnych kolekcji - przy papierach Lemoncraft to naprawdę proste, bo wszystko do siebie pasuje!


2) z resztek papierów zrób piękne papierowe kwiaty

Czasami ze ścinków scrapowych nie musi powstać cała praca, czy część jej tła. Za pomocą maszynki i wykrojników, a nawet samych nożyczek, możesz np. wyciąć i skleić przepiękne kwiaty. Jeśli tak, jak Cytrynowa Projektantka, Ewa, przygotujesz je z resztek papierów do scrapbookingu, będą Ci kolorem i stylem idealnie pasować do przygotowywanej pracy scrapbooking. Spójrz, jak wspaniale prezentują się kwiaty handmade Ewy na kartce: 

Jeśli papierowe ścinki są małe, możesz z nich stworzyć np. ręcznie robione kwiaty.


Samodzielnie zrobione ze ścinków dekoracje idealnie będą pasować do Twoich prac.

3) odkryj, jak fajną rzeczą jest scrapowy patchwork!

Patchwork, niegdyś świetny do wykorzystania resztek tkanin, dziś sprawdza się także jako metoda w scrapbookingu - pozwala zużyć ścinki różnych papierów, z różnych kolekcji. Wystarczy dobrać je na podstawie ustalonej palety kolorów. Możesz też sięgnąć po resztki arkuszy z jednej kolekcji. 

Ja przygotowałam patchwork miksując SILENCE, BLUSH i MY SWEET PROVENCE. Moje heksagony wycięłam za pomocą wykrojnika i nakleiłam w tle kwiatowej kompozycji:

Papierowy patchwork nie musi mieć formy małych kwadracików - mogą być też heksagony, trójkąty czy kółeczka.Ludmiła przygotowała wspaniały komplet: kartkę okolicznościową i torebkę prezentową. W tle dekoracyjnych kompozycji stworzyła zachwycający patchwork ze skośnie ułożonych pasów. To super pomysł, by wykorzystać ścinki pozostałe np. po przycinaniu kwadratów do exploding boxa. Aby utworzyć taki oryginalny papierowy patchwork możesz przechowywać wszystkie wąskie paski papierów, które pozostają Ci po tworzeniu innych prac, albo pociąć na mniejsze kawałki większe ścinki papierów scraproobking.

Nawet z niepozornych paseczków papieru można stworzyć coś pięknego.

Zwróć uwagę, że kompozycja kwiatowa na torebce prezentowej handmade Ludmiły również jest podklejona ścinkami papierów różnej wielkości. Cytrynowa Projektantka wykorzystała więc ścinki w jednej pracy na dwa różne sposoby! :-)

A teraz Cię zaskoczę :-) Pomyślałaś kiedyś, że patchworkowe tło możesz wykonać również na... okrągłej kartce? Zobacz, jak świetnie zrobiła to Gosia:

Okrągła kartka handmade też może mieć patchworkowe tło!

Ta okrągła kartka na Dzień Matki naprawdę powstała ze ścinków, które zostały Gosi po innych projektach z tej kolekcji. Gosia na moją prośbę zrobiła przed rozpoczęciem pracy zdjęcie ścinków:

4) polub małe formy w scrapbookingu

Małe formy scrapbooking - jak ATC, zakładki do książek, tagi ozdobne, bileciki prezentowe - są świetnym sposobem na pozbycie się resztek papierów. Większe ścinki scrapbooking możesz wykorzystać na bazy wspomnianych prac, mniejsze - do ich udekorowania. Tatiana rozprawiła się ze ścinkami z kolekcji RASPBERRY GARDEN:

Ścinki papierów scrapowych są wymarzonym tworzywem do małych form scrapbookingowych, jak ATC, zakładki i inchies.
5) dodaj elementy 3d na swojej pracy!

Czasami zostają nam takie ścinki papierów, które posiadają jakieś fajne elementy do wycięcia - np. kwiatuszki :-) Możesz je wtedy wyciąć i połączyć z pasującymi elementami z arkuszy do wycinania. Tak zrobiła Jasmina, która kwiaty z arkusza HOUSE OF ROSES połączyła z elementami z arkusza Vintage Time do tej kolekcji, oraz z resztkami z kolekcji HEART PAINTED:

Z resztek papierów możesz powycinać np. kwiatowe kompozycje, które pomogą Ci stworzyć przestrzenne dekoracje na Twoich pracach.Czy dzisiejszy artykuł sprawił, że masz ochotę zabrać się za swoje ścinki papierów scrapowych? Jeśli tak, z całych sił trzymam kciuki za sprawne uporządkowanie resztek papierów, a później - za mnóstwo kreatywnych pomysłów na ich wykorzystanie! :-) Wierzę, że choć troszeczkę przyczynię się do zmniejszenia się Twojego stosiku papierowych ścinków, które przecież żal wyrzucić, bo takie są piękne... ;-)

Dziękuję,  że jesteś tu z nami! Życzę Ci wspaniałego dnia :-)PODPIS8 komentarzy:

 1. Świetny post i piękne propozycje DT! Wąskie paski papieru wykorzystuję do stemplowania napisów na kartki lub do wycinania drobnych elementów dziurkaczami. Fajnie też wyglądają prace z tłem z plecionych wąskich pasków. Pozdrawiam 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za przemiłe słowa :-)

   Usuń
  2. Twoje propozycje są równie ciekawe! :) Dziękujemy za komentarz :)

   Usuń
 2. Хорошая статья, спасибо. Я тоже стараюсь использовать остатки бумаги: делаю или многослойные композиции или в стиле пэчворк, как вы писали. Идея с круглым пэчворком мне очень понравилась - можно попробовать. И идея использования тонких полосок тоже интересная, я такого еще не делала.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię używać papieru do ostatniego kawałka. Staram się nie gromadzić skrawków papieru, ale aktywnie je wykorzystuję w każdym procesie. Większość skrawków pozostaje po albumie, ale po nim staram się zrobić kartkę lub opakowanie prezentowe do zestawu.
  Wszystkie resztki trzymam w jednym opakowaniu i zawsze mam pod ręką, żeby o nich nie zapomnieć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziwiam zatem Twoją systematyczność i wytrwałość w przepracowaniu ścinków, mnie wciąż najlepiej wychodzi... zbieractwo :D

   Usuń
 4. Czuję się bardzo zainspirowana. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo nas to cieszy :) pozdrawiam i życzę miłego tworzenia!

   Usuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger