Scrapbooking - oprawa zdjęć. 5 pomysłów na pracę handmade ze zdjęciem

Lubisz tworzyć z papieru? Skoro tu jesteś, to pewnie tak. Niech zgadnę, najczęściej robisz kartki okolicznościowe? A przecież scrapbooking i jego idea mają swoje korzenie w zatrzymywaniu wspomnień, w oprawie zdjęć... Kiedy ostatnio wykonałaś jakąś pracę ze zdjęciem? Jeśli dawno, czas to zmienić! Dziś podpowiem Ci, co zrobić, aby częściej powracać do korzeni scrapbookingu oraz podsunę Ci kilka pomysłów, dzięki którym oprawa zdjęć stanie się fascynującą przygodą. Sięgając po różnego rodzaju papierowe pamiątki ze zdjęciami, możesz stworzyć wyjątkową dekorację domu, nietuzinkowy prezent oraz coś dla przyszłych pokoleń. Jeśli w tej chwili zamierzasz wymówić się tym, że nie masz czasu na tworzenie albumów, pamiętaj, że prace ze zdjęciem to nie tylko album scrapbooking! Istnieje wiele innych form rękodzielniczych, które pozwolą Ci oprawić ulubione fotografie. Czy znasz je wszystkie? Sprawdź!Scrapbooking - oprawa zdjęć. Od czego zacząć?Ameryki nie odkryję, ale pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli chcesz oprawiać swoje najpiękniejsze wspomnienia jest... tworzyć te wspomnienia :-) Wydaje się to oczywiste, ale w codziennym zabieganiu często nie pamiętamy, by chwycić za aparat, albo chociaż komórkę i pstryknąć zdjęcie. Zanim urodził się mój pierwszy synek, zmieniłam telefon na taki z lepszym aparatem - wiedziałam, że komórkę mam zawsze przy sobie i że z powodzeniem może mi posłużyć do zatrzymywania najpiękniejszych chwil - tych codziennych małych-wielkich radości, jak pierwszy uśmiech, pierwsza zjedzona bułka czy pierwsze spotkanie z naszym czworonogiem. Wiele osób postąpiło tak, jak ja, ale pojawił się inny problem... 

Często robimy mnóstwo zdjęć, które siedzą sobie w pamięci telefonu, albo gdzieś w chmurze czy na dysku zewnętrznym. O takich zdjęciach szybko zapominamy. Dlatego ja mam jeszcze jedną ważną zasadę: raz w roku robię przegląd fotografii, wybieram ulubione i je wywołuję. Z niektórymi od razu tworzę prace, inne leżą sobie w szufladzie miesiąc, dwa, albo pół roku, czekając na swoją kolej. Ale prędzej czy później niemal każda z nich doczeka się swojej pracy scrapbookingowej ;-) 
Jeszcze inną metodą jest kupno drukarki fotograficznej, wtedy ulubione zdjęcia, które pasują Ci do wymyślonego projektu, możesz drukować na bieżąco. Które rozwiązanie wybrać? To zależy od tego, ile miejsca masz w domu na dodatkowy sprzęt, jak często robisz zdjęcia i prace ze zdjęciami i ile fotografii rocznie przyjmuje u Ciebie fizyczną, namacalną postać ;-)


Scrapbooking - oprawa zdjęć. Jak ozdobić zdjęcie, żeby nie zginęło w pracy?Dla wielu osób problemem jest dobór oprawy odpowiedniej do danego zdjęcia. Czasem nie wiemy, jakie kolory pracy wybrać, czasem z kolei tworzymy blejtram i tak popłyniemy z dodatkami, że fotografii niemal nie widać spod góry przydasi ;-) Znasz to? Nie przejmuj się - scrapowe wpadki zalicza czasami każda scraperka! Ale mam dla Ciebie garść porad, abyś w przyszłości mogła uniknąć niszczenia zdjęć oraz pojawiania się uczucia irytacji i rezygnacji.

Jak oprawiać zdjęcia w scrapbookingu?


1) wybierz odpowiednią fotografię. Przede wszystkim zdjęcie musi być dobrej jakości, ponieważ rozmazane, pogniecione, albo rozpikselowane odbierze urok nawet najpiękniejszej pracy. Poza tym Twoje zdjęcie, którego użyjesz w projekcie scrapbooking, powinno:
- nie mieć zbyt wielu szczegółów;
- być utrzymane w jednolitej kolorystyce, a jeśli jest bardzo kolorowe, rozważ wywołanie go w wersji czarno-białej lub w sepii;
- mieć format dostosowany do wielkości projektu, który planujesz wykonać;
- mieć wyraźnie określoną tematykę - do zdjęć, na których nie wiadomo, co się dzieje i o co tak właściwie chodzi, trudniej jest dobrać tematykę pracy oraz papiery i dodatki tematyczne;

2) kolorystykę i stylistykę papierów do scrapbookingu dobierz do kolorystyki i tematyki zdjęcia. W przypadku zdjęć w sepii sprawdzą się wszystkie papiery do scrapbookingu vintage, a do zdjęć czarno-białych możesz dobrać właściwie dowolną paletę kolorów. Dziecięce projekty będą najczęściej pastelowe, kolorowe, a prace ślubne ze zdjęciem - utrzymane w jasnej, delikatnej kolorystyce. Jeśli masz zdjęcie w określonym temacie i nie bardzo wiesz, jakie barwy do niego pasują, poprzeglądaj w sieci różnego rodzaju inspiracje, dzięki którym wyklaruje Ci się wizja oprawy Twojego zdjęcia;

3) pamiętaj, że to praca ma być ozdobą zdjęcia, a nie na odwrót. Jeśli nie chcesz przyćmić fotografii, nie stosuj zbyt wielu elementów dekoracyjnych, a jeśli lubisz bogaty styl tworzenia i nie chcesz oraz nie umiesz się ograniczać w doborze przydasi, koniecznie stosuj warstwowość pracy, uwypuklając przede wszystkim fotografię.
 Czy praca ze zdjęciem musi zawierać w sobie jakiś napis? To zależy tylko od Ciebie. W swych początkach scrapbooking wymagał obecności tak zwanego art-journalingu na scrapie, czyli krótkiego, najczęściej odręcznego opisu tego, co dzieje się na fotografii (lub myśli przyświecającej artyście podczas tworzenia). Treść była wkomponowana w pracę lub ukryta np. na wysuwanym zza zdjęcia tagu. Dziś mnóstwo prac w ogóle nie zawiera art-journalingu, wiele scrapów, ramek i albumów scrapbooking nie ma nawet tytułu.


Pomysł 1 na pracę handmade ze zdjęciem - tradycyjny layout scrapbooking


Najbardziej tradycyjną formą scrapową jest layout, lub inaczej: scrap. Co to jest scrap? Jest to pojedyncza kartka albumowa wielkości formatu papieru do scrapbookingu, czyli 30x30 cm. Scrap może stanowić samodzielną pracę - wówczas pełni rolę papierowej ramki - lub być częścią większego projektu, np. pełnowymiarowego albumu scrapbooking. Scrapbooking layout może być wykonany w dowolnym temacie, dowolnym stylu i zawierać dowolne dodatki. Pełna dowolność panuje również w kwestii doboru stosowanych w pracy technik. Możesz wykonać romantyczne LO pełne elementów do wycinania, albo stworzyć mixed-media layout, zachwycający zróżnicowanymi teksturami i przenikaniem się kolorów. 

Najczęstszą tematyką scrapów jest chyba miłość. I może to być miłość dwojga zakochanych w sobie osób, a także miłość rodzicielska, przyjacielska, czy miłość do czworonogów :-) 

Cytrynowa Projektantka, Ewa, wykonała ślubny layout w błękitach. Zauważ, że - choć zagospodarowanie powierzchni 30x30 cm może się początkowo wydawać dość trudne - wcale nie  musisz zapełniać dekoracjami każdego milimetra swojego projektu. Ewa stworzyła kompozycję dekoracyjną w dwóch przeciwległych brzegach pracy:

Scrapbooking layout - nie musisz zapełniać dekoracjami całej powierzchni papieru.
Również u Agaty tematem przewodnim pracy jest miłość. Jej scrap ma kompozycję bardziej scentralizowaną. Tutaj też brzegi LO-ska są "puste", w tej przestrzeni pozwalamy "błyszczeć" pięknym papierom do scrapbookingu ;-)


W scrapie papier sam w sobie też jest ozdobą - nie zasłaniaj go całego przydasiami!


Pojedynczy scrap może być dobrym "treningiem" artystycznym przed wykonaniem całego albumu. To dobry sposób, by poćwiczyć budowanie kompozycji ze zdjęciem.


Pomysł 2 na pracę handmade ze zdjęciem - mini album


Nie masz czasu na pełnowymiarowy album scrapbooking, albo masz zdjęcia w zbyt małym formacie, by zająć się większą formą scrapową? Zrób mini album! Wykonasz go szybciej, zużyjesz mniej papierów scrapowych i dodatków, a przy tym będziesz go mogła wszędzie zabrać ze sobą! :) 

Wakacyjny mini album Magdy mieści się w dłoni:

Mini album handmade możesz zabrać wszędzie ze sobą!

Ta niewielka forma może być bardzo efektowna, tylko zobacz, jak wygląda albumik Magdy w środku:Mini album wakacyjny to wspaniały sposób, by w każdej chwili móc przywołać wakacyjny, sielski klimat :-) Ale niech nie zwiedzie Cię nieduża, niepozorna forma mini albumu - on tak samo, jak pełnowymiarowy album scrapbooking, może być wykonany w różnych stylach, tematach, kształtach... Na dowód tych słów chcę Ci teraz pokazać mini album scrapbooking wykonany przez kolejną Cytrynową Projektantkę, Gosię. Gosia stworzyła pastelowy, dziecięcy albumik na urocze zdjęcia słodkiego szkraba:

Mini album scrapbooking może mieć rozmaite kształty i opowiadać o różnych tematach :-)

Taki niewielki albumik to świetna pamiątka, a także pomysł na prezent dla kogoś wyjątkowego. A Ty lubisz mini albumy handmade?


Pomysł 3 na oprawę zdjęć - album scrapbooking


Jeśli masz czas i chęci, by stworzyć bardziej rozbudowany projekt scrapbooking, ręcznie robiony album na zdjęcia jest zawsze świetnym pomysłem. Po latach stanowi wspaniałą pamiątkę, która pozwala odbyć sentymentalną podróż w czasie. Ślubne albumy handmade, album na pierwszy rok życia dziecka, album komunijny ręcznie robiony - to tylko niektóre albumy scrapbooking, które możesz wykonać. Taka praca będzie super pomysłem na prezent na dowolną okazję. Możesz wykonać album ze zdjęciami - i wtedy oprawę albumu dopasować do fotografii, lub przygotować album scrapbooking z miejscem na wsunięcie lub wklejenie zdjęć, wtedy praca powinna być jak najbardziej uniwersalna.

A jak możesz udekorować album scrapbooking? To zależy m.in. od tego, jak dużo wolnej przestrzeni masz pomiędzy kartami albumu. Album handmade na bazie bindowanej sprężyną musi mieć stosunkowo płaskie dekoracje, aby samowolnie się nie otwierał i aby strony się nie odkształcały, ale albumy na klejonych bazach z szerokim grzbietem i np. 1-centymetrowym odstępem między kartami to duże pole do popisu, jeśli chodzi o rozkładane strony, skrytki oraz przestrzenne kompozycje dekoracyjne. Zobacz, jak bogato możesz udekorować album handmade - oto przykład Cytrynowej Projektantki, Aliny:

Album scrapbooking może być bogato zdobiony, jeśli między kartami jest odpowiednio dużo miejsca.

Zauważ, że w albumie ogromną rolę odgrywają papiery do scrapbookingu - możesz połączyć ze sobą różne kolekcje papierów scrapowych, albo wykonać swój album z jednej kolekcji, ale w obu przypadkach nie bój się łączenia różnych wzorów i kolorów. Zróżnicowanie deseni i barw zapewni ciekawy wygląd albumu, nawet, jeśli nie będzie mieć mnóstwa dekoracji.

Pomysł 4 na oprawę zdjęć - ramka handmade


Ręcznie robiona ramka na zdjęcia to bardzo szybki i prosty sposób na oprawę ulubionej fotografii. Możesz zastosować technikę altered art, czyli przerobić gotową, kupną ramkę foto lub wykonać swoją ramkę od podstaw. W pierwszej wersji zaoszczędzasz sporo czasu i zyskujesz pewność, że baza Twojej pracy scrapbooking będzie trwała, w drugim przypadku - możesz w pełni dostosować wymiary ramki oraz jej kształt do swoich potrzeb. Ja wykorzystałam gotową, plastikową ramkę A4, z której wyjęłam szybkę - dzięki temu moja ramka handmade może mieć warstwowe, przestrzenne dekoracje :-)

Lubisz w ten sposób odmieniać gotowe przedmioty? Tworzysz z nich prace ze zdjęciami?


Pomysł 5 na pracę handmade ze zdjęciem - pudełko na zdjęcia


Co zrobić, jeśli wywołujesz zdjęcia, ale nie bardzo masz czas na ich oprawę? Jeśli wiesz, że fotografie dłuuugo będą leżeć i czekać na swoją kolej w Twojej scrap pracowni, zadbaj o to, by leżały w pięknym pudełku :-) Takie pudełko na zdjęcia ręcznie dekorowane możesz również podarować w prezencie - zdjęcia wystarczy wówczas podkleić z tyłu kawałkami papieru scrapowego, spójrz, jak zrobiła to Jasmina:


Wywołane fotografie możesz przechowywać w ręcznie dekorowanym pudełku na zdjęcia.


Zdjęcia w pudełkach handmade możesz pogrupować tematycznie lub rocznikami.


Inne pomysły na prace scrapowe ze zdjęciem


Zaprezentowane wyżej pomysły na pracę handmade ze zdjęciem nie wyczerpują, oczywiście, tematu. Istnieje całe mnóstwo prac scrapowych, w których kompozycję możesz wpleść fotografię. Taka pamiątka od razu staje się wyjątkowo mocno spersonalizowana i wyjątkowa. Mniejsze formy scrapbooking, w których możesz użyć zdjęć to m.in.:

1) podziękowania ślubne ze zdjęciem - które będą wspaniałą pamiątką dla rodziców, dziadków, chrzestnych, albo świadków. Przykład podziękowań ślubnych dla rodziców przygotowała Weronika:

Podziękowania ślubne ze zdjęciem to wyjątkowa pamiątka dla najważniejszych gości!
2) zaproszenia ze zdjęciem - stanowią miłą pamiątkę dla osób zaproszonych na przyjęcie, jeśli w zaproszeniu wykorzystujesz fotografię, praca nie potrzebuje już zbyt wielu dodatków dekoracyjnych:

Zaproszenia handmade ze zdjęciem wykonujemy najczęściej na Chrzest, roczek i 18 urodziny.


3) kartka okolicznościowa ze zdjęciem - to swoistego rodzaju produkt 2w1, będący jednocześnie kartką, jak i pamiątkową ramką fotograficzną. Spójrz, jak sprytnie zdjęcie bobaska Magda wkomponowała w kartkę-metryczkę urodzeniową:

Kartka handmade ze zdjęciem nabiera jeszcze większej wyjątkowości i staje się prawdziwym unikatem!

4) magnes ze zdjęciem na lodówkę - również może być świetną pamiątką i miłym upominkiem np. z okazji Dnia Babci, albo na Walentynki - w zależności od tego, jakiego zdjęcia użyjesz i jak je udekorujesz :-)

Znasz jeszcze inne przykłady prac scrapbooking z zastosowaniem zdjęć? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu, chętnie dowiem się, o czym nie pomyślałam! :-) Wszak scraperska kreatywność lubi zaskakiwać :-)

Dziękuję, że jesteś tu z nami - bez Ciebie to miejsce nie miałoby sensu. Życzę Ci wspaniałego dnia! :-)
PODPIS

1 komentarz:

  1. Wspaniałe pomysły. Uwielbiam prace że zdjęciami. Nabierają życia i emocji.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger