Przepis na monochromatyczny projekt scrapbooking - sprawdź, jak zrobić piękną kartkę w jednym kolorze!

Jednokolorowa kartka okolicznościowa, albo inny jednobarwny projekt scrapbooking - połowa z nas zastanawia się, jak taką pracę wykonać, by była piękna, druga połowa: po co w ogóle się tak męczyć i ograniczać się w twórczości do jednej barwy? Jest kilka powodów, dla których praca monochromatyczna może być dla nas kuszącą propozycją i za chwilę opowiem Ci o nich wszystkich. A później podpowiem Ci również, jak zrobić piękny projekt scrapbooking w jednym kolorze - tak naprawdę wystarczy stosować kilka prostych trików, by każda Twoja monochromatyczna kartka handmade zachwycała! Tak, to naprawdę możliwe, istnieje prosty przepis na monochromatyczny projekt scrapbooking!
 

Co to jest praca monochromatyczna w scrapbookingu?Nie wiesz, co to jest kartka monochromatyczna? Nie przejmuj się, już za moment wszystko stanie się jasne. W dzisiejszym artykule będę posiłkować się zdjęciami prac Projektantek LemonCraft, które specjalnie na moją prośbę wykonały wspaniałe monochromatyczne projekty scrapbooking! Oczywiście w swoich pracach wykorzystały piękne papiery do scrapbookingu LemonCraft, które możesz nabyć, odwiedzając sklep internetowy scrapbooking.

Praca monochromatyczna to, najprościej rzecz ujmując, projekt scrapbooking utrzymany w jednym kolorze. Niech Cię jednak nie przerazi ta prosta definicja, bo - jak za chwileczkę Ci pokażę - wcale nie oznacza to jednobarwnej, nudnej plamy. Nie zapominaj bowiem, że każdy kolor ma wiele swoich odcieni, które w monochromatycznym projekcie swobodnie możesz ze sobą mieszać. Choć wydaje się nieprawdopodobne (zwłaszcza na początku scrapowej drogi), że można wykonać coś pięknego, ograniczając się do jednej tylko barwy, w monochromatycznym scrapbookingu tkwi ogromny potencjał, z którego naprawdę warto czerpać! Zdziwisz się, jak bardzo różnorodne mogą być prace handmade z papieru, nawet te, które zostały przygotowane w tej samej barwie. Ba! Nawet dwie jednokolorowe kartki stworzone z tej samej kolekcji papierów do scrapbookingu mogą być całkowicie różne! :-)

Czy w pracy monochromatycznej nie można użyć żadnego innego koloru? Cóż, całkowita rezygnacja z innych barw to zadanie karkołomne (choć nie jest to niemożliwe), bo jak np. na białej kartce zrobić biały napis okolicznościowy, żeby był widoczny (to też nie jest niemożliwe, ale o tym za chwilę)? ;-) Dlatego w monochromatycznych pracach dopuszcza się możliwość użycia innego koloru, ale:

1) zazwyczaj jest to któryś z kolorów neutralnych: biel, czerń, szarość, rzadziej inne kolory;
2) przyjmuje się, że praca jest monochromatyczna, gdy w co najmniej 75% jest wykonana w jednym kolorze;
3) element w innym kolorze nie stanowi głównej dekoracji pracy, jest raczej drobnym szczegółem i nie wybija się na pierwszy plan.

Wprowadzenie do jednobarwnej pracy odrobiny innego koloru nie sprawia, że projekt przestaje być monochromatyczny - pod warunkiem, iż dodatkowa barwa występuje jedynie w szczegółach i nie stanowi więcej, niż 25% powierzchni całej pracy.

Magda zastosowała w swoim białym LO odrobinę zieleni, która występuje również na wzorze papieru do scrapbookingu z kolekcji SENTIMENTAL LemonCraft. Dzięki temu nie musiała wprowadzać kolejnej dodatkowej barwy, a zieleń pięknie przełamała jasną kompozycję pracy.Pamiętaj, że praca monochromatyczna scrapbooking nie oznacza płaskiej plamy koloru! Agata pokazuje, że biel niejedno ma imię: krem, a nawet jaśniutki beż również wpisują się w białą paletę kolorystyczną i pomagają stworzyć ciekawą, jednokolorową kartkę handmade.


Zwróć uwagę na zróżnicowane tekstury i warstwy, które również wpływają na atrakcyjność monochromatycznego projektu scrapbooking. Wzorzysty papier, misterna koronka, mięsiste róże i gipsowa ramka - wszystko tu ma swoją rolę w budowaniu atmosfery pracy.Ponieważ temat prac monochromatycznych jest w scrapbookingu wciąż żywy, nie jest to mój pierwszy artykuł związany z tą gałęzią papierowego rękodzieła - ale z pewnością jest najbardziej obszerną publikacją z dotychczasowych. Jeśli wiedzę zawartą w artykule chcesz pogłębić dzięki tutorialom scrapbooking, koniecznie zajrzyj również do moich wcześniejszych artykułów o pracach monochromatycznych: TUTAJ oraz TUTAJ.

Wszystko jasne? No, to teraz zastanówmy się, po co w ogóle robić jednokolorowe projekty scrapbooking...


5 powodów, dla których warto robić monochromatyczne projekty scrapbooking


Wydawać by się mogło, że tworzenie jednokolorowych prac scrapbooking jest trochę bez sensu, zwłaszcza, gdy mamy niemal nieograniczony dostęp do rozmaitych wzorów i kolorów papierów do scrapbookingu oraz przydasi kreatywnych. Okazuje się jednak, że są sytuacje, w których warto wspiąć się na wyżyny kreatywności i zmierzyć się z tematem monochromatycznych prac. Wybrałam dla Ciebie 5 powodów, dla których warto robić monochromatyczne projekty scrapbooking, oto one:

1) udział w wyzwaniach scrapbookingowych


To właśnie wyzwania scrapbookingowe są najczęstszym motorem napędzającym nas do wykonania monochromatycznej pracy. Czasami po prostu stworzenie jednokolorowego projektu jest wymogiem udziału w zabawie. U nas możesz stworzyć pracę monochromatyczną, ale wcale nie musisz - to zależy od tego, w jaki sposób zainspiruje Cię nasz wyzwaniowy moodboard. Tak czy siak, zapraszam do udziału w wyzwaniu scrapbooking Lemoncraft, które znajdziesz TUTAJ;

2) możliwość stworzenia czegoś innego niż zwykle


Czujesz czasem, że dopada Cię rutyna? Masz ochotę na scrapowanie, ale nie bardzo wiesz, co masz wykonać, bo odnosisz wrażenie, że wszystko już było? Postawienie samej sobie wyzwania w postaci stworzenia pracy monochromatycznej to świetny sposób na walkę ze scrapową nudą :-) A i Twoi bliscy będą zaskoczeni, nawet, jeśli dotąd zdążyłaś Ich obdarować już całą górą swoich ręcznie robionych prac!;

3) szansa na rozwój swoich umiejętności


Jestem zdania, że zawsze można nauczyć się czegoś nowego. Nawet, jeśli zajmujesz się scrapbookingiem już od wielu lat, wciąż zapewne istnieją techniki, w których jeszcze nie tworzyłaś, albo produkty do rękodzieła, których jeszcze nie miałaś okazji wypróbować. Praca monochromatyczna to idealny sposób na wyjście ze swojej scrapowej strefy komfortu i możliwość doskonalenia swojego scrapowego warsztatu;

4) wyjątkowa personalizacja projektu scrapbooking


Czy istnieje bardziej wymowna personalizacja pracy scrapbooking, niż podarowanie komuś projektu stworzonego w całości w Jego ulubionym kolorze? :-) Jeśli Twoja przyjaciółka ma bzika na punkcie koloru niebieskiego, kartka handmade skąpana w odcieniach błękitu i turkusu będzie dla Niej idealnym podarunkiem! Możesz dopasować monochromatyczny projekt scrapbooking do indywidualnych preferencji danej osoby, ale możesz też skupić się na kolorze logo firmy (jeśli tworzysz rękodzieło na zamówienie i wykonujesz np. karty podarunkowe dla salonu urody), albo nawiązać do barwy przewodniej przyjęcia weselnego.

Dekoracja do domu w niebieskich odcieniach to wspaniały pomysł na prezent dla przyjaciółki uwielbiającej ten kolor! Ozdobny wachlarz Tatiany łączy w sobie wiele odcieni koloru niebieskiego.


Tak, jak Tatiana, użyj różnych kwiatów (z różnych materiałów) w monochromatycznym projekcie, a Twoja praca na pewno nie będzie nijaka!


5) możliwość użycia zalegających przydasi


Nie udawaj zdziwienia tym punktem! ;-) Przecież każda z nas ma w swoich scrapowych zasobach jakieś przydasie, które dawno temu zostały kupione, ponieważ były takie piękne... Leżą teraz od kilku miesięcy, a może i lat, bo nie bardzo wiemy, jak ich użyć. Gdy pierwsza zakupowa ekscytacja minęła, okazało się, że wściekle różowy kwiatek nie pasuje do naszego pastelowego i delikatnego stylu tworzenia, a na użycie złotej ramki zwyczajnie brakuje nam pomysłu... Tworzenie jednokolorowej pracy scrapbooking to jest właśnie ten moment, kiedy możesz wykorzystać zalegające przydasie! Popatrz, czego zalega Ci najwięcej i w jakim jest to kolorze. Istnieje duża szansa, że uda Ci się stworzyć niebanalną kompozycję, a nietrafiony scrapowy zakup stanie się podwaliną do wykonania czegoś wyjątkowego!


Przepis na piękny monochromatyczny projekt scrapbooking w 6 krokach - sprawdź to!


Zastanawiasz się, jak zrobić piękną kartkę w jednym kolorze, a może marzy Ci się jednokolorowy scrap? Bez względu na to, jakiego rodzaju projekt scrapbooking w wersji monochromatycznej pragniesz wykonać, uda Ci się go stworzyć, gdy zastosujesz się do kilku prostych wskazówek. Oto i one:

Jak zrobić monochromatyczną pracę scrapbooking?


KROK 1: wybierz kolor. 


Pamiętaj, że z jedną barwą będzie Ci się pracować łatwiej, z inną trudniej. Jeśli kolor jest dość intensywny i ma mało swoich pastelowych wersji, zastanów się, czy uda Ci się dobrać tyle papierów i dodatków w jaśniejszym odcieniu, by całość nie była ciężka i przytłaczająca. 
WSKAZÓWKA: trudność może sprawiać kolor fioletowy lub czerwony (krwistą, rubinową czerwień zestawić możesz z jaśniejszą barwą koralową, ale to nadal dość intensywna kolorystyka). Łatwiej pracuje się z bielą (śnieżną biel zestawisz ze śmietankową i ecri), niebieskościami (turkus i granat możesz ułagodzić błękitem lub miętą) czy brązem (tu - oprócz czekoladowej barwy - możesz wykorzystać wszelkie odcienie beżu).

KROK 2: wybierz papiery do scrapbookingu i elementy dekoracyjne w wybranym kolorze.

Przygotuj sobie wszystkie elementy, które chcesz wykorzystać w swoim monochromatycznym projekcie. Nie musisz ich później wszystkich użyć, w procesie twórczym na pewno okaże się, że czegoś masz za dużo, coś nie pasuje do reszty... Chodzi o to, abyś uświadomiła sobie, co posiadasz w danym kolorze, jakie masz możliwości połączenia odcieni i żebyś nie musiała na każdym etapie tworzenia szukać po wszystkich pudełkach, skrzynkach i szafeczkach pasujących elementów - bo to, prędzej czy później - zrodzi irytację.

KROK 3: zaplanuj tekstury.

Monochromatyczny projekt scrapbooking musi posiadać zróżnicowane tekstury. Tylko dzięki temu Twoja jednokolorowa kartka (albo inna praca) nie będzie płaska, mdła i nie stanie się rozlaną plamą koloru. Tekstury, o których mowa, to zróżnicowane w dotyku tworzywa, a także rozmaite, wyczuwalne dla dłoni i widoczne dla oka powierzchnie, jak np. gładki papier, miękka tkanina, chropowaty sznurek, wypukły wzór nałożony pastą strukturalną przez maskę scrapbooking, zwiewna wstążeczka, surowa tekturka, obsypany brokatem kwiatek itd. Im więcej zróżnicowanych tekstur, tym ciekawiej i lepiej dla Twojego projektu, ale pamiętaj, że nie ma co dodawać kolejnych faktur dla samej ich obecności - niech obecność każdej z nich będzie umotywowana kompozycją pracy. W końcu scrapbooking nie lubi przerostu formy nad treścią ;-)

KROK 4: zaplanuj warstwy.

Obok tekstur, niezwykle istotna dla prac monochromatycznych jest warstwowość. To właśnie kolejne warstwy projektu, przyklejane na kosteczki dystansowe lub na kawałki tektury, elementy pełne i ażurowe, trójwymiarowe szczegóły, nadadzą Twojej pracy lekkości i zadbają o jej dynamiczny charakter. Scrapbooking rzadko kiedy lubi płaskie kompozycje, ale w wersji monochromatycznej zdecydowanie powinien się ich wystrzegać!

KROK 5: ułóż kompozycję.

Ten krok jest na tyle uniwersalny (i przydatny), że możesz go odnieść do całej swojej scrapbookingowej twórczości, nie tylko do projektów monochromatycznych. Zanim przykleisz wszystkie elementy pracy, po prostu ułóż je luźno na papierze, który ma być tłem kartki, strony albumu czy okładki notesu. Zobaczysz wtedy, co warto przesunąć, z czego dobrze będzie zrezygnować, a może wpadniesz na pomysł, czym jeszcze możesz uzupełnić swoją kompozycję. Dopiero, gdy ułożenie elementów w pełni Cię usatysfakcjonuje, przystąp do przyklejania kolejnych elementów. Tak, wiem, żeby przykleić element znajdujący się na spodzie, musisz teraz zdjąć całą resztę... Zanim to zrobisz, pstryknij telefonem zdjęcie swojej pracy - dzięki temu uda Ci się szybko i bez trudu odtworzyć kompozycję, z której jesteś taka dumna :-)

KROK 6: dobierz barwę dodatkową/neutralną i uzupełnij projekt.

Na koniec wprowadź do projektu elementy w barwie dodatkowej. Mając gotową monochromatyczną kompozycję, od razu będziesz widzieć, gdzie należy dodać szczegół w innym kolorze, aby przełamać kolorystykę pracy i wprowadzić do projektu nieco życia :-) To także dobry moment na uzupełnienie kartki w jednym kolorze sentencją, dedykacją czy innym napisem, który powinien znaleźć się na frontowej części pracy.Monochromatyczna praca - w jakim kolorze i na jaką okazję ją zrobić?Mam nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszego tekstu masz ogromną ochotę wykonać choć jeden monochromatyczny projekt scrapbooking! Jeśli tak, to mam dla Ciebie jeszcze jedną podpowiedź, dotyczącą kolorystyki jednobarwnych prac i okazji, na jakie są odpowiednie. Jak już wspomniałam wyżej, najmniej spotykane są jednokolorowe kartki w mocnych kolorach, ponieważ wykonanie takiej pracy jest dość trudne, zwłaszcza, gdy chcesz uniknąć wrażenia krzykliwości projektu. 

Najczęściej można zobaczyć białe monochromatyczne kartki. Jasna kartka w odcieniach bieli pasuje na ślub, Chrzest Święty, Pierwszą Komunię Świętą, Bierzmowanie, Perłowe Gody, ale w bieli można również stworzyć zimową, mroźną kartkę na Boże Narodzenie czy pracę urodzinową. Oto kilka białych propozycji Cytrynowych Projektantek:

Monochromatyczna kartka w bieli to idealny wybór na pracę ślubną! Jest elegancko, delikatnie i niecodziennie. Spójrz na piękną kartkę Victorii, pełną bieli i zróżnicowanych tekstur!

Victoria utrzymała monochromatyczny charakter pracy także wewnątrz kartki - dzięki temu całość jest harmonijna.


Kartka Gosi to dowód na to, że nawet napis na białej kartce może być biały! ;-) Ta praca to monochromatyzm level hard - Cytrynowa Projektantka zrezygnowała z wprowadzenia barwy dodatkowej.

W jednokolorowej kartce, w której nie wprowadzasz barwy dodatkowej, istotną rolę odgrywają warstwy i tekstury. Zauważ, że nawet niepozorne przeszycia mają tutaj ogromne znaczenie dla odbioru całości pracy!


Połączenie monochromatycznej kompozycji z nietypową formą pracy to murowany efekt wow - udowadnia Jasmina.Biała kartka scrapbooking to świetny wybór nie tylko na ślub czy chrzest. Jak pokazuje Magda, ten kolor doskonale sprawdza się również w urodzinowej kartce dla kobiety.Innym, również bardzo popularnym kolorem, jeśli chodzi o monochromatyczne prace scrapbooking, jest kolor niebieski. W odcieniach błękitu z powodzeniem wykonasz dziecięce projekty - zwłaszcza te przeznaczone dla chłopców. Poza pracami na narodziny, roczek, chrzest i komunię, niebieskości przydają się do projektów ślubnych, urodzinowych, imieninowych... właściwie można z nich tworzyć i tworzyć, w każdym stylu i na każdą okazję!

Błękit przełamany odrobiną bieli to zawsze dobry wybór! Spójrz, jak pięknie prezentuje się niebieska kartka Aliny.Oprócz bieli, Alina wplotła w swą niebieską kartkę także odrobinę zieleni, która występuje również we wzorze na papierze scrapbooking. Umiejętne wprowadzenie dodatkowych barw sprawia, iż kartka nadal wpisuje się w konwencję pracy monochromatycznej.
Róż też nierzadko występuje na kartkach w wersji monochromatycznej, pamiętaj jednak, aby użyć pastelowego, pudrowego odcienia różu, a mocniejszą fuksję czy malinę zastosować jedynie w roli drobnych dodatków.

W różowych pracach monochromatycznych warto postawić na pastelowe odcienie różu, a mocniejsze odcienie wykorzystać w dodatkach. Tak zrobiła Ewa, ożywiając różową kartkę kwiatami w odcieniu fuksji.

Wyżej wspomniałam także o brązach. Choć czekoladowy odcień koloru brązowego jest dość ciemny, to jednak możesz go przygasić spokojniejszymi beżami. A odcieni beżowych w kolekcjach papierów do scrapbookingu LemonCraft nie brakuje, więc jest z czego wybierać :-) Brązowa praca scrapbooking będzie świetnym podarunkiem dla mężczyzny. W tej barwie możesz też wykonać projekt rustykalny albo vintage, np. urodzinowy.

Jeśli żadne z powyższych zestawień kolorystycznych nie przypadło Ci do gustu, pozostaje jeszcze zieleń :-) Możesz łączyć ze sobą różne odcienie koloru zielonego, uzyskując efekt soczystości lub spokojną, pastelową pracę. Jeśli brakuje Ci idealnych odcieni zielonych papierów do scrapbookingu, koniecznie zerknij na bloczki Lemoncraft z linii LEAVES, na pewno znajdziesz tam swoje ulubione barwy!

Mam nadzieję, że przeczytałaś z zainteresowaniem dzisiejszy artykuł scrapbooking i że znalazłaś w nim wiele cennych wskazówek dla siebie. Dziękuję Ci za Twoją obecność oraz za czas poświęcony na przeczytanie tekstu, który dla Ciebie przygotowałam. Zapraszam na kolejne rzetelne, przydatne i ciekawe artykuły z zakresu scrapbookingu. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wspaniałego, kreatywnego dnia!PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger