Papier do scrapbookingu w kratkę - do czego go użyć?

Krata to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych, najbardziej klasycznych wzorów. Koszule, jesienne płaszcze, flanelowa pościel, designerski fotel, kuchenny obrus - deseń ten w każdym sezonie znajdziemy w modzie i aranżacji wnętrz. A jak to się ma do scrapbookingu? Tutaj również motyw kratki jest szalenie popularny! Czytaj dalej i sprawdź, do czego użyć papier do scrapbookingu w kratkę, które kraciaste arkusze wybrać i jak łączyć je z innymi wzorami scrapbooking!Papier do scrapbookingu w kratkę - do jakich prac?


Wzór kraty jest wzorem bardzo uniwersalnym i bardzo dobrze widać to na przykładzie scrapbookingu. Po ten deseń sięgać możesz w wielu różnych przypadkach. Papier w kratkę pasuje na mnóstwo okazji, oczywiście, w zależności od tego, jakiego rodzaju kratkę wybierzesz. Tak, jak w przypadku innych deseni na papierach scrapbookingowych, tak i w przypadku kraty możesz sięgać po różne rozwiązania stylistyczne i kolorystyczne. Arkusz w kratkę może być utrzymany w lekko wypłowiałej kolorystyce, z przecierkami i widocznymi ciemniejszymi plamami i wtedy jest to papier vintage w kratę. Może też mieć duży i wyrazisty wzór, w sam raz do prac w stylu klasycznym. Kratka może mieć delikatną kolorystykę i być drobnym deseniem, albo opierać się na zasadzie kontrastu i momentalnie rzucać się w oczy. A każdy z tych wzorów inaczej możesz wykorzystać w swojej twórczości.

A zatem, do jakich prac używać papier do scrapbookingu w kratkę? Oto kilka najpopularniejszych rozwiązań:

1) projekty scrapbooking w tematyce kulinarnej - kratka nierozerwalnie kojarzona jest jako wzór kuchenny,  zwłaszcza, gdy przyjmuje postać biało-czerwonego deseniu, rodem z obrusa w wiejskiej chatce babci. Z tego powodu papiery scrapbooking we wzór kraty są chętnie umieszczane w kolekcjach kulinarnych, dedykowanych do tworzenia przepiśników - notesów kulinarnych oraz ozdób handmade do kuchni. W LemonCraft piękne arkusze w drobną, "kuchenną" kratkę znajdziesz w kolekcji DELICIOUS. Obok tradycyjnej biało-czerwonej kratki mamy tu jeszcze papier do scrapbookingu w kratkę biało-zieloną oraz delikatny arkusz w biało-beżowy wzór kratki.

Motyw kraty świetnie pasuje do kulinarnych projektów scrapbooking!Kratka i kuchnia? To połączenie idealne!2) męskie kartki handmade - projekty scrapbooking dla mężczyzn są dla większości scraperek bardziej problematyczne, niż prace innego typu. W kartkach dla panów i innych męskich projektach staramy się unikać pastelowych kolorów, kwiatów i koronek. W zamian, chętnie korzystamy z ciemniejszych barw i klasycznych wzorów: papierów z motywem desek, arkuszy w paski... Świetnie sprawdza się tu również papier do scrapbookingu w kratkę.

Motyw kraty zawsze sprawdzi się w projektach dla mężczyzn.3) kartki świąteczne ręcznie robione i inne projekty na Boże Narodzenie - tradycyjne święta Bożego Narodzenia to klasyczne kolory i desenie. Wzór kraty bardzo dobrze wpisuje się w ten trend. Papier do scrapbookingu w kratkę czerwoną, zieloną czy brązową idealnie komponuje się ze świątecznymi motywami. W kolekcjach LemonCraf stworzonych na Boże Narodzenie również nie brakuje kraciastych arkuszy. Znajdziesz je zarówno w kolekcji THIS CHRISTMAS, jak i w najnowszej NATURAL CHRISTMAS.

Trudno wyobrazić sobie świąteczne kartki handmade bez wzoru kraty.


W świątecznych kolekcjach LemonCraft znajdziesz różne rodzaje kratki na arkuszach.4) projekty handmade na Dzień Babci i Dzień Dziadka - ponieważ wzór kraty kojarzony jest jako deseń niezwykle klasyczny i tradycyjny, niejednokrotnie kojarzyć nam się może z wystrojem wnętrz w domach naszych dziadków. Dla wielu osób wzór kratki jest synonimem ciepła, przytulności i serdeczności. Nic więc dziwnego, że chętnie sięgamy po ten deseń, przygotowując kartki na Dzień Babci i Dziadka!

Nie wiesz, jaki wzór papierów będzie idealny na Dzień Babci? Wybierz klasyczną kratkę!


Wzór kratki na papierze scrapbooking to idealne rozwiązanie na Dzień Babci i Dziadka.5) prace scrapbooking dla dzieci - nie ulega wątpliwości, że małe dzieci lubią wyraziste wzornictwo. Jeśli chcesz uciec od nieco infantylnych gwiazdek i serduszek, papier do scrapbookingu w kratkę jest świetnym wyborem! Z jednej strony, to nadal wyrazisty wzór, który spodoba się maluszkowi, z drugiej - jest na tyle uniwersalny i ponadczasowy, że upominek handmade dla dziecka będzie mógł "rosnąć" razem z pociechą.

Kratka pasuje również do projektów dziecięcych handmade.Papier scrapbooking w kratę - jak go używać?


Jak wspomniałam już wyżej, papier scrapbooking w kratę to - zazwyczaj - arkusz dość wyrazisty. Wiele osób obawia się używać kraciastych papierów w swoich pracach. Intensywny, wyraźny wzór, na którym dużo się dzieje, może przecież wprowadzić wrażenie chaosu oraz spowodować, że elementy kompozycji staną się niewidoczne... Aby jednak tak nie było, a papier do scrapbookingu w kratkę pomógł Ci wydobyć całe piękno Twojego projektu, wystarczy zastosować kilka wskazówek podczas tworzenia:

- wyrazisty arkusz w kratkę możesz zastosować jako pierwszą, spodnią warstwę projektu scrapbooking. Podbije on całą pracę, stając się piękną ramką i akcentem przyciągającym uwagę;

Jeśli chcesz, aby praca pozostała stonowana, użyj arkusza w kratkę jako ramkę w tle.- tworząc projekt scrapbooking z motywem kratki, dobierz elementy pracy w zbliżonej do kratki kolorystyce, unikniesz efektu krzykliwości i bałaganu;

Dobierz dodatki w projekcie do kolorów użytego arkusza w kratkę, a całość będzie stonowana i harmonijna.- jeśli bezpośrednio na kraciastym papierze scrapbooking chcesz zbudować bogatą kompozycję, stwórz ją w neutralnych barwach, uspokajających całość i/lub podłóż pod dekorację jednolitą plamę koloru. Możesz obszar pod kompozycją pokryć białym gesso lub farbą, umieścić tam kawałek papieru typu basic (bez wyrazistego wzoru) albo wkleić kawałek jednobarwnej tkaniny. W ten sposób "odetniesz" wzór kratki od reszty pracy i sprawisz, że całość nie będzie się ze sobą zlewać.

Stosujesz intensywny wzór kratki jako wierzchnią warstwę papieru na pracy? Odetnij ją od kompozycji dekoracyjnej plamą koloru.


Papier do scrapbookingu w kratę z powodzeniem możesz również wykorzystać do tworzenia wyrazistych detali w Twoim projekcie. Wystarczy, że z takiego kraciastego arkusza wytniesz wykrojnikiem serce, a stanie się ono główną dekoracją Twojej Walentynki handmade. Z kolei kraciaste proporczyki wycięte z papieru mogą wspaniale ożywić monochromatyczny projekt w stonowanej kolorystyce.

Czasami wystarczy drobny akcent we wzór kratki, by nadać pracy wyrazistości!Jak zawsze - wszystko zależy jedynie od Twojej pomysłowości, inwencji twórczej i wrażliwości artystycznej! :-) 


Gdzie znajdziesz papier do scrapbookingu we wzór kratki?


Ponieważ w LemonCraft doceniamy uniwersalność i ponadczasowość klasycznych wzorów, znajdziesz u nas mnóstwo arkuszy w różnego rodzaju kratkę. Papier do scrapbookingu w kratkę - jak wspomniałam wyżej - pasuje na wiele okazji i do wielu tematów, dlatego często pojawia się w naszych kolekcjach: świątecznych, kulinarnych, dziecięcych... :-) Znajdziesz go nie tylko w wymienionych już DELICIOUS, THIS CHRISTMAS i NATURAL CHRISTMAS, ale również w kolekcji BOY'S LITTLE WORLD, GIRL'S LITTLE WORLD, czy SENSE AND SENSIBILITY. Jak widzisz, kratek u nas dość sporo, a w przyszłości na pewno pojawią się kolejne! :-)

A Ty lubisz stosować w swoich pracach papier do scrapbookingu w kratkę? Kiedy najczęściej po niego sięgasz? Masz swój ulubiony kraciasty arkusz LemonCraft? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Dziękuję Ci za Twoją obecność i za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu. Pozdrawiam serdecznie i życzę przyjemnego tworzenia - nie tylko z deseniem kraty w tle ;-)PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger