Scrapbooking wyzwania z moodboardem: co to, po co i dla kogo?

Lubisz dobrą zabawę, pozytywną i napędzającą do działania rywalizację, a może utknęłaś na swojej scrapowej ścieżce i trudno jest Ci zrobić kolejny, twórczy krok? Niezależnie od tego, która z opcji jest najbliższa Twemu sercu, mam dla Ciebie coś, co odpowie na Twoje scrapowe potrzeby. Jeśli kochasz scrapbooking, wyzwania z moodboardem na pewno przypadną Ci do gustu! Żeby tak się jednak stało, chcę Ci opowiedzieć, po co w takich wyzwaniach brać udział, a także rozprawić się z najczęstszymi mitami związanymi z tego rodzaju zabawą.
Wyzwania scrapbooking - po co brać w nich udział?


Jeszcze kilka lat temu, gdy działania twórcze scraperek były nieco bardziej skondensowane i obracały się głównie wokół forum tematycznego oraz blogów scrapbookingowych, scrapbookingowe wyzwania były bardzo popularne. Dziś straciły już nieco na popularności i wydaje mi się, iż w dużym stopniu przyczyniło się do tego rozproszenie - zarówno scraperek, jak i producentów oraz sklepów scrapowych - w sieci. Obecnie produkty i inspiracje można podziwiać nie tylko na blogach, ale również w rozmaitych galeriach internetowych, w portalu Pinterest, w grafikach Google, na Instagramie czy Facebooku. Wciąż jednak prowadzone są scrapbookingowe wyzwania i gorąco zachęcam Cię do ich wyszukiwania i brania w nich udziału.

No dobrze, ale co to w ogóle jest to wyzwanie? Wyzwanie w scrapbookingu to rodzaj kreatywnej zabawy, w której na ogół narzuca się formę pracy lub jej tematykę, czasem kolorystykę albo konieczność użycia konkretnego produktu. Scrapbooking oferuje nam zabawy różnego rodzaju, na blogu Hobby Day znajdziesz artykuł: Dlaczego warto brać udział w wyzwaniach scrapbooking, który serdecznie Ci polecam!

Wyzwania scrapbooking to świetna motywacja do stworzenia pięknego rękodzieła!Ze względu na to, że każda z nas ma inne ulubione materiały i style tworzenia, jedne wyzwania będą dla Ciebie łatwiejsze, inne trudniejsze, ale udział warto brać w zabawach o różnym stopniu trudności. Dlaczego? Dlatego, że jeśli chodzi o scrapbooking, wyzwania są pewnego rodzaju motorem napędzającym do samorozwoju. Zachęcają nas do próbowania nowych rzeczy, wychodzenia ze swojej strefy komfortu, testowania odważnych połączeń. Pozwalają nam otworzyć serca i umysły na coś zupełnie nowego, dają nam możliwość przeżycia wyjątkowej twórczej przygody. Udział w wyzwaniu scrapowym to nierzadko sposób, by przełamać monotonię, zerwać z rutyną, na nowo odnaleźć zagubioną wenę, a przede wszystkim - przypomnieć sobie tę radość tworzenia, która towarzyszyła nam na początku scrapowej drogi. To przydaje się zwłaszcza tym scraperkom, które swoją pasję przemieniły w pracę i na co dzień nie mają okazji tworzyć dla czystej przyjemności.

Masz ochotę coś stworzyć, ale nie do końca wiesz, co? Weź udział w wyzwaniu, które Cię zainspiruje!Masz do dyspozycji wolny wieczór, coś byś stworzyła, ale nie bardzo wiesz, co by to miało być? Serdecznie polecam Ci scrapbookingowe wyzwania, przekonaj się, że udział w nich jest ogromną frajdą! Tutaj każdy jest wygrany - nawet, jeśli nie uda Ci się znaleźć wśród wyróżnionych artystów czy wygrać nagrody rzeczowej lub bonu na zakupy, będziesz miała na swoim koncie nowe artystyczne doświadczenie (i gotową piękną pracę handmade).

Scrapbooking: wyzwania z moodboardem - co to jest?


Jedną z najpopularniejszych form scrapbookingowych wyzwań jest obecnie wyzwanie z moodboardem, czyli tablicą inspiracji. Polega ono na tym, iż autor wyzwania publikuje kolaż zdjęć i obrazów, który stanowić ma inspirację dla stworzenia pracy. Wszystkie zdjęcia w kolażu mają podobny klimat i/lub paletę kolorów, dzięki czemu całość jest spójna. Ta spójność pozwala wymyślić tytuł wyzwania z moodboardem, który może - ale nie musi - być dla Ciebie drogowskazem, wskazówką, w stronę jakiej tematyki lub stylistyki może podążać Twoja kreatywność. W comiesięcznych wyzwaniach moodboard może nawiązywać do popularnych w danym okresie świąt, wydarzeń i sezonów. Oto kilka przykładowych moodboardów, które pojawiły się w przeszłości w wyzwaniach scrapbookingowych LemonCraft:

Elementami i kolorystyką moodboard może nawiązywać np. do aktualnej pory roku.
Święta i różnego rodzaju okazje to świetna myśl przewodnia dla scrapbookingowego moodboardu!Tekstury, kolory, motywy - inspiruj się, czym tylko chcesz!Jak interpretować moodboard w scrapbookingowym wyzwaniu


Chciałabym teraz rozprawić się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi pracy z moodboardem. Mity te są powielane przez kolejne scraperki, przez co wiele osób obawia się wzięcia udziału w takiej zabawie, postrzegając ją jako trudną. Chcę Cię zapewnić, że biorąc udział w wyzwaniach z moodboardem LemonCraft:

- nie musisz korzystać z najnowszej kolekcji papierów do scrapbookingu LemonCraft, nawet jeśli moodboard nawiązuje do niej swoją stylistyką czy kolorystyką;
- nie musisz wykorzystać w swojej pracy wszystkich elementów znajdujących się na moodboardzie; tablica inspiracji - jak sama nazwa wskazuje - ma być jedynie inspiracją, natchnąć Cię do wykorzystania jakiegoś motywu, klimatu, stylu czy tekstury. Ważne jest tylko, aby patrząc na moodboard i Twój projekt scrapbooking, od razu dało się wskazać korelacje między nimi;
- nikt nie zmusza Cię do tego, aby Twoja praca była wykonana w kolorystyce pojawiającej się w moodboardzie. Kolory z tablicy inspiracji mogą - ale nie muszą! - stać się paletą barw dla Twojego projektu handmade.

Każdy scrapbookingowy moodboard można interpretować na nieskończenie wiele sposobów! Widzisz tu ślubną nastrojowość i złote obrączki, a może najpierw zwróciłaś uwagę na mięsistą jasną różę?


Każda interpretacja moodboardu jest inna i każda zachwyca. I właśnie to jest piękne w wyzwaniach tego typu!


Tworząc pracę na wyzwanie z moodboardem możesz przy okazji przygotować sobie "zapasowe" kartki na różne popularne okoliczności :-)To, co jest najpiękniejsze w scrapbookingowych wyzwaniach z moodboardem to fakt, iż każdy z nas inaczej postrzega te same obrazy. W tej samej tablicy inspiracji ja mogę dojrzeć pożółkłe stare listy w vintage'owym klimacie, a Ty - skupić się na motywie odręcznego pisma. Ja zwrócę uwagę na lekkość, jaka kojarzy się z anielskimi skrzydłami, Ty być może dostrzeżesz sam motyw skrzydeł. Wszystko to sprawia, że każda z prac stworzonych na to samo wyzwanie będzie inna, piękna i zaskakująca. A Ty możesz czerpać korzyści, tak z samego tworzenia pracy do moodboardu, jak i z oglądania innych zgłoszonych na wyzwanie prac. Takie obserwacje pozwalają nam się uczyć, poszerzać granice naszej percepcji i sprawiają, że w przyszłości dostrzegamy więcej, lepiej i bardziej wielopoziomowo. A to z kolei ma niebagatelny wpływ na naszą kreatywność i gotowość do twórczego działania!

Inspirując się tym moodboardem, możesz wziąć pod uwagę wszystkie jego elementy, albo skupić się na wybranym - np. na hipnotyzująco niebieskich hortensjach, lub na smakowicie wyglądającym torcie. Możesz też porzucić wykorzystanie obecnych tu motywów, a zdecydować się po prostu na pracę w stylu shabby chic.Scrapbooking wyzwania z moodboardem - gdzie znaleźć?


Mam nadzieję, że mój dzisiejszy artykuł zachęcił Cię do brania udziału w wyzwaniach z tablicą inspiracji. Pozostaje zatem pytanie, gdzie znaleźć wyzwania scrapbooking z moodboardem? W LemonCraft każdego miesiąca staramy się pobudzić się do twórczej pracy! Nasze wyzwania znajdziesz co drugi na Instagramie (gdzie trwa aktualne wyzwanie marcowe z moodboardem), a co drugi miesiąc... dotychczas na naszym scrapbookingowym blogu, ale od kwietnia szukaj ich w naszej inspiracyjnej grupie LemonCraft Inspirations, o TUTAJ (klik)

Oto aktualny moodboard do wyzwania LemonCraft na Instagramie. Wyzwanie trwa do końca marca!Co jeszcze dają Ci moodboardy? Inspirację!


Na koniec chcę Ci powiedzieć coś szalenie istotnego, co związane jest z naszymi moodboardami LemonCraft, a co niekoniecznie musi wiązać się z samym udziałem w wyzwaniu. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz ochoty uczestniczyć w naszych comiesięcznych zabawach, wciąż możesz w nich znaleźć coś dobrego dla siebie! Czy zgodzisz się ze mną, iż tablice inspiracji - moodboardy - są genialną inspiracją, podpowiedzią, taką "ściągą" w chwili, gdy wena zawodzi? Wystarczy spojrzeć na zgromadzone w jednym miejscu kolory, motywy, tekstury i nagle pomysły na prace pojawiają się w głowie jeden za drugim! 

Ten moodboard w męskich klimatach powstał dawno temu, a wciąż stanowi wspaniałą inspirację, na przykład do tworzenia prac z najnowszej kolekcji GENTLEMEN LemonCraft!O jakiej pracy myślisz, widząc ten moodboard? Masz ochotę na coś w stylu boho, uderzysz w styl rustykalny, a może po głowie chodzi Ci już pomysł na elegancką i delikatną kartkę komunijną?Jeśli więc miewasz twórczą pustkę w głowie, a czas na realizację zamówienia nie pozostawia Ci dłuższej chwili do namysłu, przejrzyj wyzwania LemonCraft i daj się zainspirować - moodboardem oraz jego interpretacjami, poczynionymi przez Cytrynowe Projektantki. A potem twórz, twórz, twórz! :-) 

Życzę Ci wszystkiego dobrego i samych kreatywnych, wypełnionych pasją dni!
PODPIS2 komentarze:

 1. Witam serdecznie ♡
  Super inspiracje :) Bardzo, bardzo kreatywne wyzwania :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy serdecznie i zapraszamy do udziału w naszych wyzwaniach! :)

   Usuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger