Scrapbooking - hobby dla każdego. Wywiad ze scraperką - cz. 1

Dla każdej z nas scrapbooking może oznaczać coś innego. Scrapujemy, by upamiętniać ważne chwile, mieć odskocznię od trudnej codzienności, wypełnić czymś samotność i tęsknotę, albo - dorobić do domowego budżetu. Różne też były nasze początki. Są scraperki, które od razu skoczyły na głęboką wodę, z powodzeniem tworząc skomplikowane albumy i nietypowe przestrzenne formy z papieru oraz takie, które zaczynały ostrożnie, od prostych kartek do koperty. Inspirują nas Wasze historie i wierzymy, że mogą stać się motywacją dla innych osób, poszukujących nowego hobby. Stąd pomysł na to, by co jakiś czas porozmawiać z kimś z Was - o początkach, o tworzeniu, o scrapowych wyzwaniach i marzeniach... Serdecznie zapraszam na pierwszy tegoroczny wywiad ze scraperką! Naszym gościem jest dzisiaj Bożena Bogucka, której zadałam kilka pytań... Wywiad okraszony jest również krótkimi komentarzami z mojej strony. Zachęcam do lektury, a także do dyskusji w komentarzach. Chcesz wystąpić w kolejnym wywiadzie ze scraperką? Daj znać w komentarzu i zostaw link do swojego miejsca w sieci!

Wywiad Lemoncraft ze scraperką Bożeną Bogucką


Zauroczone pracami Bożeny z papierów Lemoncraft, zapragnęłyśmy dowiedzieć się nieco więcej o Niej, o Jej twórczości, początkach i - oczywiście - Jej twórczych relacjach z papierami do scrapbookingu Lemoncraft. Wywiad został okraszony zdjęciami przedstawiającymi piękne rękodzieło autorstwa Bożeny - poczytajcie i koniecznie obejrzyjcie te wspaniałe prace!

Scrapbooking w wykonaniu naszego dzisiejszego gościa to wysmakowane połączenie wzorów i kolorów, zamknięte w niebanalnej formie.


Scrapbooking - jak zacząć?


Kasia: część z nas odkryła scrapbooking zupełnie przez przypadek, inne zostały "wciągnięte" w tę pasję przez rodzinę lub przyjaciół, jeszcze inne z nas scrapowały, nawet o tym nie wiedząc. A jak było z Tobą? W jaki sposób odkryłaś scrapbooking? Od jak dawna scrapujesz?

Bożena: Moja przygoda z handmade zaczęła się w 2016 roku od techniki decoupage – pierwsze moje prace związane były ze świętami Bożego Narodzenia – były to bombki i świeczki, którymi obdarowywałam rodzinę i znajomych. Potem doszły szkatułki, jajka wielkanocne i inne dekoracje.

Drobne zawieszki do prezentów handmade mogą stać się początkiem pięknej, twórczej przygody ze scrapbookingiem!Pewnego razu na szkoleniach stacjonarnych z decoupage zauważyłam na półkach różne prace scrapowe, między innymi kartki, które bardzo mi się spodobały. Jednak w tamtym czasie stwierdziłam, że to zbyt trudne i wymaga na pewno wielu nowych produktów i narzędzi do pracy, których wtedy nie miałam.

Spróbuj przy najbliższym Bożym Narodzeniu samodzielnie przygotować kartki z życzeniami, które wyślesz do Bliskich. Zobaczysz, jaka to będzie radość - nie tylko dla Nich, ale i dla Ciebie! :-)I znowu Święta Bożego Narodzenia były takim impulsem do stworzenia czegoś nowego. Zawsze wysyłałam kartki na Święta do rodziny i pomyślałam sobie, że tym razem zrobię kartki sama. Pierwsze kartki powstały po prostu z różnych produktów, kartek, papierów, dodatków które znalazłam w domu, sama wymyślałam co na tych kartkach będzie. Było to bardzo twórcze i wciągające. No i przepadłam :-) Od tego się wszystko zaczęło. A był to grudzień 2019.

Święta Bożego Narodzenia to doskonały moment, by spróbować swoich sił w papierowym rękodziele. Możesz nie tylko przygotować świąteczne kartki ręcznie robione, ale też drobne upominki handmade, albo opakowania na prezenty.Rada Lemoncraft dla Czytelniczek: jeśli po raz pierwszy spotykasz się ze scrapbookingiem i nie wiesz jeszcze, czy jest to coś dla Ciebie, nie rzucaj się od razu na scrapbookingowy sklep i nie wykupuj wszystkich narzędzi oraz materiałów, które wydają Ci się niezbędne! Pójdź za przykładem Bożeny i uprawiaj twórczy recykling! Wokół siebie znajdziesz mnóstwo przedmiotów, z których możesz wyczarować cuda. Przy pierwszych pracach najważniejszy jest dobry klej, odpowiednio sztywna baza pracy, nożyczki i... pomysł :-)

Scrapbooking - jak znaleźć swój styl i ulubione formy artystycznego wyrazu?


Kasia: Jaki jest twój ulubiony styl tworzenia?

Bożena: W tworzeniu zwracam szczególnie uwagę na to, aby każda praca była przemyślana, dobrze dobrana pod kątem papierów, dodatków i kolorystyki. Jakość wykonanej pracy i zadowolenie osoby dla której ta praca jest przeznaczona jest dla mnie kluczowa. Dlatego szczególnie ważny jest dla mnie pierwszy etap pracy związany z koncepcją i planem, a bardzo satysfakcjonujący jest moment, kiedy kończę daną pracę i widzę końcowy efekt.

Dbałość o spójność i harmonijność całego projektu to klucz do sukcesu! :-) Z papierami Lemoncraft nietrudno o taki efekt!Kasia:  Jakiego rodzaju prace najbardziej lubisz tworzyć?

Bożena: Lubię tworzyć kartki i boxy na różne okazje, jednak w ostatnim czasie bardzo wciągnęły mnie albumy, i to jednak najbardziej sprawia mi przyjemność. Pamiętam, że pierwszy mój album powstał dla moich rodziców z okazji rocznicy ślubu właśnie z kolekcji Lemoncraft „House of roses”.

Ręcznie robione albumy scrapbooking to jedna z najpiękniejszych form papierowego rękodzieła.

Wnętrze albumu można dowolnie udekorować lub sprawić, by to papier scrapbooking grał główną rolę w Twoim rękodziele.
Lubię tworzyć prace dedykowane dla konkretnych osób. Wówczas wymyślam koncepcję pod daną osobę i ta praca też jest o wiele przyjemniejsza. Często też takie osoby są dla mnie dużą motywacją do zrobienia czegoś nowego.

Scrapbooking jest tym rodzajem twórczości, w którym warto wykorzystać możliwość personalizacji. Pamiątka ślubu stworzona specjalnie dla konkretnej Młodej Pary to naprawdę coś ekstra! :-)Bardzo rozwojowe są też różnego rodzaju wyzwania, które też  motywują do zrobienia czegoś nowego – i choć na początku często się wydaje, że to jest nieosiągalne, trudne, to jednak krok po kroku powstaje praca, całkiem nowa i nagle okazuje się, że jestem w stanie stworzyć coś, co jeszcze przed chwilą zdawało się niemożliwe.

Exploding box to forma dająca wiele możliwości, jeśli od jakiegoś czasu tworzysz kartki handmade, ale tej formy jeszcze nie masz na swoim koncie - koniecznie spróbuj!


W scrapbookingu warto wychodzić ze swojej strefy komfortu, wciąż próbując nowych rzeczy - to rozwija, motywuje do działania i pozwala zapobiec twórczej rutynie.Rada Lemoncraft dla Czytelniczek: droga scraperko! Nie zamykaj się na nowe style, formy i połączenia kolorystyczne, zwłaszcza na początku swojej twórczej drogi, gdy nie masz jeszcze zdefiniowanej ulubionej stylistyki tworzenia. Ale także później, gdy pewnego rodzaju rutyna wkradnie się do Twojej pracowni, nie broń sobie eksperymentowania, próbowania i uczenia się nowych rzeczy! Postaw na rozwój i kreatywną zabawę, tak, aby nigdy nie utracić radości z tworzenia pięknych projektów scrapbooking.

Papiery do scrapbookingu Lemoncraft - dlaczego warto?


Kasia: Co najbardziej lubisz w papierach LemonCraft?

Bożena: Myśląc o papierach Lemoncraft przychodzi mi na myśli kilka słów: delikatność, uniwersalność, spójność, kompletność. Bardzo mi odpowiada połączenie kolorystyczne kolekcji, a szczególnie bardzo często wykorzystywane motywy kwiatowe, które pasują do wielu prac, ale także różnego rodzaju koronki, ciekawe tła i elementy do wycinania, które uważam, że są świetnym dopełnieniem każdej kolekcji. Zawsze czekam na to co nowego się pojawi.

Kwiatowe kompozycje to jeden ze znaków rozpoznawczych papierów Lemoncraft. Pięknie wyglądają w albumach scrapbooking!A przygoda z papierami Lemoncraft zaczęła się właśnie od albumu o którym już wspomniałam wcześniej i który też przedstawiam na zdjęciach. Pamiętam, że kolekcja House of roses była pierwszą kupioną przeze mnie pełną kolekcją. Wcześniej kupowałam pojedyncze papiery.

Wśród kolekcji papierów Lemoncraft znajdziesz mnóstwo fantastycznych propozycji. Po którą kolekcję Ty sięgniesz w pierwszej kolejności?


Rada Lemoncraft dla Czytelniczek: nie znasz jeszcze naszych papierów scrapbooking? Kup na początek jeden zestaw główny lub pełną kolekcję (bloczek główny, elementy do wycinania, bloczek papierów bazowych) pod konkretny projekt, albo wybierz tę kolekcję, na widok której serce bije Ci mocniej. Zobaczysz, że stawiamy przede wszystkim na najwyższą jakość, uniwersalność i wyjątkowe wzornictwo i że z naszymi produktami pomysłów na prace nie brakuje! :-) Przekonaj się raz o jakości Lemoncraft, a nie będziesz chciała pominąć żadnej z naszych nowości :-D


Scrapbooking - skąd czerpać inspirację?


Kasia: Co Cię najbardziej inspiruje do tworzenia?

Bożena: Moją inspiracją są przede wszystkim osoby, dla których te prace tworzę. Zawsze staram się, aby praca była jak najbardziej dobrana do ich oczekiwań. Ale nic by nie powstało, gdyby nie ciekawe kolekcje papierów i inne dodatki, które sprawiają, że chce się tworzyć.

Ogromną inspiracją dla scraperki są osoby, które mają zostać obdarowane rękodziełem.


Personalizacja pamiątek handmade to czasami duże wyzwanie i... jeszcze większe źródło fantastycznych pomysłów!Ale też bardzo inspirują mnie koleżanki scraperki, które znam z internetu. I tak też było z zabawą scrapmas prowadzoną przez Asię Szulik. Pierwszy raz wzięłam udział w zabawie w 2021 roku i stworzyłam kilkanaście prac – dla mnie większość z nich to była nowość, pierwszy raz robiona. To wyzwanie pokazało też nowe strony scrapbookingu. Wtedy już wiedziałam, że kolejnym razem nie może mnie też zabraknąć w tym wyzwaniu. Przygodę ze scrapmas powtórzyłam w 2022 roku, tworząc jeszcze większą ilość prac. Była to świetna zabawa, pełna inspiracji. Sama się nie spodziewałam, że takie prace jestem w stanie wykonać :) 

Inspiracja tkwi w papierach do scrapbookingu, twórczości innych scraperek, ale też - wszędzie dookoła nas!Zauważyłam, że jednak te ozdoby na święta Bożego Narodzenia zawsze były dla mnie wyjątkowe, bo od tego zawsze się coś zaczynało (najpierw decoupage, potem scrapbooking, teraz scrapmas i wiele nowych inspiracji, których na pewno nie zrealizowałabym w innych okolicznościach) :)

Bożena zaczęła swą twórczą przygodę od prac na Boże Narodzenie. Może i Ty znajdziesz okazję, która stanie się Twoją motywacją, by spróbować swoich sił w scrapbookingu? :-) Zbliża się Wielkanoc, a zaraz potem niezwykle romantyczny sezon ślubny... Wiesz już, na jaką okazję powstanie Twoja pierwsza praca?Kasia: Jakie jest twoje największe scrapowe marzenie?

Bożena: Ujmując to najkrócej i najprościej to po prostu dalszy rozwój.

Bożenko, dziękuję, że zechciałaś odpowiedzieć na nasze Lemoncraftowe pytania i gościć na łamach naszego bloga, upiększając go swoją twórczością! :-) Życzę Ci spełnienia Twojego scrapowego marzenia, a nam życzę, aby papiery do scrapbookingu Lemoncraft towarzyszyły Ci w tym rozwoju :-)

Rada Lemoncraft dla Czytelniczek: nie bój się próbować! Nie bój się sięgnąć po papier scrapowy po raz pierwszy, nie bój się pytać w przeznaczonych do tego miejscach, nie bój się testować, rozmawiać, podglądać, uczyć się. Po prostu - nie bój się tworzyć i być coraz lepszą w tym, co robisz! :-)
PODPIS

1 komentarz:

  1. Świetny pomysł na serię wywiadów. Każdy z nich zapewne będzie piękną i motywującą historią. Zapraszam na moje media fb, ig i yt, gdzie wszędzie niezmiennie występuję jako Scrapbooking by Evela. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger