Jak wykorzystać papier do scrapbookingu w prosty wzór?

Kolekcje papierów Lemoncraft pełne są zachwycających kompozycji, w których odnaleźć można mnóstwo smaczków i detali. Jeśli jednak lubisz tworzyć bogate, przestrzenne kompozycje dekoracyjne, masz potrzebę wykonać delikatną pracę lub jesteś początkującą scraperką, może się okazać, że łatwiej będzie Ci pracować z prostymi wzorami. Co to jest papier do scrapbookingu basic, jak wykorzystać bazowe papiery scrapbooking i gdzie w kolekcjach Lemoncraft szukać takich delikatnych arkuszy? Zapraszam na artykuł podpowiadający, jak wykorzystać papier do scrapbookingu w prosty wzór!Co to jest papier do scrapbookingu basic?


Choć pojęcie papierów bazowych dość często przewija się w rozmowach scraperek, myślę, że warto uściślić, czym tak naprawdę jest papier do scrapbookingu basic. Pod tym pojęciem kryją się - w moim odczuciu - dwa rodzaje arkuszy scrapowego papieru:

A) niemal jednolite arkusze w wybranym kolorze, z bardzo subtelnym wzorem w odcieniu tylko trochę jaśniejszym lub ciemniejszym niż kolor bazowy, np. białe groszki na beżowym tle, błękitne damaski na kremowym arkuszu, czy miętowy papier z delikatną białą koronką na całej powierzchni arkusza; tutaj wymieniłabym również arkusze, których udawana struktura jest jedynym wzorem na papierze i nie ma już żadnych dodatków w postaci kropek, damasków czy serduszek, np. imitacja płótna, wzór desek, papier udający unerwiony liść prezentowany w dużym zbliżeniu;

Jaśniutki papier z subtelnym wzorem koronki na całym arkuszu z pewnością można nazwać arkuszem bazowym, zupełnie tak samo, jak beżowy papier w drobne białe kropeczki i z delikatnymi zawijaskami.B) arkusze o jednolitym, regularnym wzorze, zapełniającym cały arkusz, np. intensywna biało-czerwona krata, jasne gwiazdki na ciemnym tle, zielone listki na całym arkuszu. Mogą się tutaj pojawić mocniejsze, kontrastowe kolory, ale arkusze 1) nie mają żadnych dodatkowych ozdobników i kompozycji oraz 2) kolorystyką idealnie pasują do tych bardziej wzorzystych arkuszy z kolekcji.

Papier z kolekcji LADIES AND GENTLEMEN, użyty do stworzenia tej kartki w kształcie męskiej koszuli, również można nazwać papierem basic, mimo, iż ze względu na swoją kolorystykę nie jest wcale taki delikatny ;-) Ma za to regularny wzór kraty i brakuje mu dodatkowych "ozdobników" w postaci kompozycji kwiatowej czy wykorzystującej jakieś inne elementy.Podsumowując: arkusze basic są podstawowymi papierami z prostym wzornictwem. Mogą stanowić samodzielny element pracy lub być wsparciem kompozycyjnym dla papierów scrapbooking z bardziej rozbudowanymi dekorami. Stanowią świetny scrapbooking zestaw startowy dla osób początkujących, ale nie może ich zabraknąć również w pracowni doświadczonej scraperki. 

W obu kartkach wykorzystano papiery bazowe - ale w zupełnie różnej roli. Po lewej stronie papier basic imitujący płótno w brązowym kolorze stanowi ramkę dla jaśniutkiego arkusza z kwiatową kompozycją i ożywia całość. Po prawej stronie widzimy kartkę bramę, która została w całości oklejona papierem bazowym w błękitne deski, natomiast dekoracyjna kompozycja znajduje się na oddzielnym kawałku papieru.Jeśli nie wiesz, jak tworzyć kartki okolicznościowe handmade, albumy scrapbooking czy ramki na zdjęcia z wykorzystaniem wzorzystych, ukwieconych arkuszy, papier do scrapbookingu basic będzie bezpiecznym wyborem, który ułatwi Ci pracę.


Zestaw papierów do scrapbookingu LemonCraft - tu zawsze znajdziesz coś dla siebie!


Zanim dokładnie przyjrzymy się użyciu konkretnych arkuszy basic Lemoncraft, muszę zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz. W najnowszych kolekcjach - SWEETNESS i HAPPINESS - możesz znaleźć specjalne bloczki BASIC pełne podstawowych wzorów. 

W najnowszej kolekcji papierów Lemoncraft SWEETNESS znajdziesz bloczek bazowy.Nie oznacza to jednak, że we wcześniejszych kolekcjach arkuszy tego typu nie znajdziesz! Papier ozdobny do scrapbookingu, utrzymany w stosunkowo jednorodnej formie, z prościutkim wzorem, jak kratka, kropki, deski, czy imitacja płótna, to element każdej jednej kolekcji papierów do scrapbookingu LemonCraft. Gdzie znajdziesz takie delikatne, proste arkusze papieru scrapbooking?

1) w naszych bloczkach kreatywnych, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w jednym produkcie mieć i wzory główne, i basicowe, i elementy do wycinania;

2) w bloczkach połówkowych - na odwrocie każdej strony z elementami do samodzielnego wycięcia;

3) w kolekcjach głównych papieru do scrapbookingu 30x30 - wśród wzorzystych arkuszy zawsze znajduje się również kilka delikatnych, basicowych propozycji!

W głównych kolekcjach papierów Lemoncraft również znajdziesz wzory basic - spójrz na przykład na ten piękny, brązowy arkusz w drobne kwiatuszki, pochodzący z kolekcji WAITING FOR YOU!
Prosty papier do robienia kartek - zalety bazowego papieru do scrapbookingu 


Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że papier ozdobny do scrapbookingu, który nie ma żadnego skomplikowanego wzoru, jest nudny i banalny. Dlaczego więc produkowane są takie podstawowe arkusze, kiedy rynek obfituje we wspaniałe kompozycje i zachwycające desenie? A no dlatego, że prosty papier do scrapbookingu również jest bardzo potrzebny. Kiedy najbardziej się przydaje?

1) gdy jesteś osobą początkującą i łączenie wyrazistych wzorów oraz dodatków dekoracyjnych sprawia Ci trudność;

Papiery do scrapbookingu we wzór bazowy ułatwiają stworzenie dowolnej kompozycji - są więc świetnym wyborem dla osób początkujących, a zaawansowanym scraperkom umożliwiają realizację najbardziej szalonych pomysłów!2) w roli tła - kiedy tworzysz wieloelementową, rozbudowaną kompozycję dekoracyjną i wzór na papierze i tak byłby bardzo mało widoczny;

W tej kartce papier musiał być prosty, ponieważ stanowi jedynie tło dla bogatej kompozycji.3) gdy używasz w pracy elementów ozdobnych z wieloma szczegółami i mocno wzorzyste tło mogłoby sprawić, że te piękne detale będą niewidoczne;

Papier w deski i jednolite, jasne tło stanowią doskonałą bazę dla bogatej, kwiatowej kompozycji z licznymi detalami, jak unerwione liście, wstążki, barwne sznurki.4) kiedy chcesz zrobić subtelną, delikatną pracę;

Taką lekkość, łagodność i delikatność można uzyskać tylko dzięki arkuszom bazowym!5) gdy potrzebujesz wyciąć elementy postaci wykrojnikami do maszynki - basicowe arkusze są najlepsze np. na dziewczęcą sukienkę, twarzyczkę aniołka czy jakieś urocze zwierzątko. Analogicznie - papiery bazowe świetnie nadają się do metody stemplowania i wycinania, znanej jako paper-piecing;

Basicowe arkusze papierów z jednolitym tłem są idealne do wycinania wieloelementowych wzorów wykrojnikami - jak ten aniołek, który w całości powstał z papierów bazowych z bloczka Lemoncraft WOOD PATTERNS.6) gdy chcesz umieścić na pracy wydrukowany tekst i nie planujesz używać dla niego tła w postaci kartonu wizytówkowego - na jednolitym, prawie gładkim tle tekst z pewnością będzie bardziej widoczny i czytelny, niż na mocno wzorzystym arkuszu;

7) w sytuacji, gdy tworzysz projekt o nieregularnych kształtach lub w formie przestrzennej i kontynuacja wzoru na poszczególnych fragmentach pracy byłaby trudna lub niemożliwa;

Przy tak skomplikowanych formach przestrzennych papiery basic likwidują problem kontynuacji wzoru. Papier imitujący deski sprawdzi się doskonale! :-)8) kiedy chcesz połączyć ze sobą kilka różnych kolekcji papierów do scrapbookingu w jednym projekcie - w przypadku wzorów basic wystarczy, że odpowiednio zestawisz ze sobą różne kolory. Samo zestawienie prostych i delikatnych wzorów nie jest trudne.

Jeśli łączysz w jednej pracy różne kolekcje papierów i wybierzesz arkusze z wzorami basic, nie musisz się zastanawiać, czy dane desenie do siebie pasują, skupiasz się tylko na doborze kolorów :-)


Papier do scrapbookingu basic - przykłady zastosowania


Prosty papier do kartek ręcznie robionych przydaje się zarówno scraperkom kochającym styl c&s, jak i tym, które uwielbiają bogate zdobienia. W pierwszym przypadku arkusz basic pozwala utrzymać prostą, czystą formę pracy, w drugim - stanowi doskonałe tło dla twórczych szaleństw. 

W tej kartce proste papiery do scrapbookingu stały się subtelnym tłem dla bogatej, romantycznej kompozycji.


Pamiętaj, że wzór basic to nie tylko oddzielny arkusz papieru scrapowego - takie jednolite fragmenty możesz wyciąć również z pozornie bogato zdobionego papieru, wystarczy odciąć znajdujące się w narożnikach kwiatowe kompozycje i wykorzystać pozostałą część arkusza :-)


Ale bazowy papier do scrapbookingu to również wspaniała dodatkowa warstwa papieru - ta pierwsza, bezpośrednio naklejona na bazę kartki czy pudełka, tworząca ramkę wokół kompozycji. Arkusza z powtarzalnym, skromnym wzorem, nie żal przykrywać kolejnymi warstwami papieru ;-)

Papier w listki, umieszczony na pierwszym planie, zdominowałby całą pracę i sprawiłby, że detale kompozycji byłyby niewidoczne. Ten arkusz, użyty jako pierwsza warstwa kartki, stanowi świetne tło dla jaśniejszego papieru i dekoracji - ożywia całość, dodając jej świeżości i wyrazu.


A Ty, w jaki sposób najchętniej wykorzystujesz bazowe arkusze papierów do scrapbookingu LemonCraft? Sięgasz po bloczki basic, tyły "połówek" z wycinankami, czy odcinasz interesujący Cię, prosty fragment wzoru z bogato zdobionego arkusza? :-D A może w Twojej twórczości wszystkie chwyty są dozwolone? Koniecznie daj znać w komentarzu! Zapomniałam napisać o jakimś ważnym sposobie na basici? Uzupełnij treść i razem uczmy się scrapować jeszcze lepiej i czynić świat jeszcze piękniejszym! :-) Z serdecznymi pozdrowieniami, Kasia.PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger