Małe formy w scrapbookingu - co to jest ATC?

Scrapbooking kojarzy nam się przede wszystkim z ręcznie robionymi albumami i pojedynczymi kartami, czyli layoutami (scrapami). Jest też cardmaking, czyli gałąź scrapbookingu, zajmująca się tworzeniem kartek okolicznościowych. Oprócz tego istnieją jeszcze przeróżne formy w scrapbookingu, częściej bądź rzadziej wybierane przez rękodzielników. Jednak przyznać trzeba, że te najmniejsze formy bywają traktowane po macoszemu. Zupełnie niepotrzebnie! Inchies, tagi czy ATC to bardzo wdzięczne formy, umożliwiające artystyczne wyżycie się. Czy mała powierzchnia może sprzyjać rozwojowi kreatywności? Oczywiście! Dziś odpowiemy sobie na pytanie: co to jest ATC? I czy warto spróbować swoich sił w tej formie.

 

ATC to nieduże formy artystyczne, które przygotowane w komplecie mogą stworzyć fantastyczną całość, będącą nawiązaniem do jednolitej tematyki.


Scrapbooking: co to jest ATC?

Formy w scrapbookingu są bardzo różne. Prace tworzone z papieru mogą być średniej wielkości, bardzo duże lub wyjątkowo malutkie. Do tej ostatniej kategorii zaliczamy karty ATC. Ich wymiary to zaledwie 8,9 cm na 6,4 cm. Dlaczego te wymiary są takie dziwne, niezaokrąglone? Dlatego, że ATC, czyli Artist Trading Cards, swój rozkwit przeżywały - jak cały scrapbooking - w USA i ich wymiary były początkowo podawane w calach. Wynoszą one wówczas 2,5 na 3,5 cala.

ATC w scrapbookingu są kartami kolekcjonerskimi, takimi, jak np. słynne karty baseballowe znane nam z filmów. Różnica polega jedynie na tym, iż scrapowe karty ATC są wykonywane własnoręcznie. Tworząc Artist Trading Cards trzeba też trzymać się kilku wytycznych, wśród których nie tylko rozmiar jest istotny! Ponieważ jednym z podstawowych zamysłów tworzenia ATC jest wymienianie się nimi i kolekcjonowanie ich, przyjęło się, iż:
  • tworzy się dwie jednakowe ATC, z czego jedną zostawia się dla siebie, a drugą wysyła "w świat";
  • przód karty możesz ozdobić dowolną techniką i stylem, ale ważne, aby nie tworzyć kart zbyt grubych i przestrzennych, bo stają się później problematyczne w przechowywaniu;
  • na odwrocie karty muszą się znaleźć następujące informacje: tytuł pracy, imię i nazwisko jej autora, dane kontaktowe (dziś wystarczy e-mail, ale może być także adres domowy do korespondencji) oraz data powstania ATC;
  • poza powyższymi danymi, na odwrocie karty możesz zamieścić także informacje związane z: ilością takich samych kart w danej edycji, nazwą i rodzajem wymiany, na którą karty były tworzone, imię i nazwisko lub pseudonim artystyczny osoby, do której w pierwotnej wymianie karta trafiła.
Jak przechowywać ATC? Można je trzymać w specjalnym, dedykowanym albumie z kieszonkami odpowiadającymi wymiarami wymiarom kart, jeśli jednak lubisz ciut bogatsze kompozycje na Artist Trading Cards, wygodnym rozwiązaniem będzie np. drewniane pudełko, w którym poustawiasz swoje "ateciaki" w rządku.

Scrapowe ATC - inspiracja Projektantki


Marina przygotowała na dziś serię 4 kart w formie ATC. Jej prace są delikatne, subtelnie postarzone, pastelowe, krótko mówiąc - bardzo shabby chic! Mają dość bogatą kompozycję, jak na ATC, ale kto powiedział, że tak nie można? ;-) Do stworzenia swojego zestawu ATC Marina wykorzystała papiery do scrapbookingu z kolekcji Yesterday od LemonCraft, która w Jej opinii jest najbardziej delikatną kolekcją i jest również Jej ulubionym zestawem. Nie mogła też nie dodać swoich najulubieńszych motylków ;-) Spójrz, jak eteryczne, delikatne i romantyczne karty stworzyła Marina! Czy znajdzie się ktoś, kto nie chciałby mieć takich cacuszek w swoich zbiorach?? 
 



 

ATC - czy warto spróbować swoich sił?

Pojawia się pytanie: co z takimi kartami ATC można zrobić? Czy warto próbować swoich sił w tworzeniu takiej formy? Jest co najmniej kilka argumentów przemawiających na rzecz ATC. Chcesz je poznać? Oto one!:
  • małe formy wymagają mniej czasu, więc ATC są super rozwiązaniem, jeśli borykasz się z ciągłym brakiem czasu na rękodzieło;
  • ATC są świetnym sposobem na stworzenie sobie "próbnika" papierów: skomponowania kawałków arkuszy z konkretnymi elementami dekoracyjnymi i wybranymi kolorami;
  • można wziąć udział w wymianie ATC, zyskując tym samym nowych scrapowych znajomych oraz poznając twórczość innych rękodzielników - musisz przyznać, że taka możliwość "wymacania" czyjejś pracy to całkowicie inne doświadczenie estetyczne niż podziwianie zdjęć pięknych prac na ekranie komputera czy smartfona ;-)
  • ATC pozwala wyżyć się artystycznie, gdy cierpisz na nadmiar weny, a jednocześnie nie masz jakichś pilnych potrzeb, jeśli chodzi o kartki, albumy i inne ręcznie robione cuda;
  • stworzenie ATC nie wymaga posiadania dużej ilości papierów do scrapbookingu ani wielu dodatkowych ozdób, jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób początkujących, które chcą rozpocząć przygodę z rękodziełem, nauczyć się czegoś o kompozycji w scrapbookingu i sprawdzić się w tej wspaniałej pasji;
  • na pewno też już nie wiesz, co robić ze ścinkami papierów! ATC to idealna forma scrapbookingowa, dzięki której pozbędziesz się wszelkich resztek, ścinków i pasków papieru :-)
A Ty masz na swoim koncie jakieś ATC? Robisz je do dziś, czy to zamierzchła przeszłość? ;-) Lubisz takie niewielkie formaty?







PODPIS

3 komentarze:

  1. Chyba spróbuję swoich sił 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Próbowałam takich małych form jak karty ATC. Jednak u mnie było to raczej zachowanie wymiaru niż przeznaczenie do wymiany. Moje karty miały jeszcze inne zastosiwanie jako zawieszka do prezentu. 🤭😘

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja właśnie zamarzyłam sobie taką kolekcję kart ATC od wszystkich SCRAPEREK, SCRAPEROW😋 ogłosiłam to na FB 😅
    Marzy mi się taka kolekcja z podpisami😋
    Nie chce piosenkarzy ani piłkarzy tylko
    Moje SCRAPERÓW😍
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=685812325589910&id=100024834471686
    Pozdrawiam 😘

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger