Scrapbooking - jak zaoszczędzić czas i materiały

Najpierw długo zastanawiasz się, jaki projekt wykonasz. Potem szukasz odpowiednich papierów i dodatków. Rozkładasz się na stole z mediami, w międzyczasie wykonujesz kwiaty z foamiranu, czekasz, aż klej wyschnie. A na koniec okazuje się, że jedną kartkę robiłaś 4 godziny i nic więcej w wolne popołudnie nie zdążysz już wykonać... Znasz ten scenariusz? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj dzisiejszy post. Zobacz inspirację naszej Projektantki, Oksany, i sprawdź, jak możesz w scrapbookingu zaoszczędzić czas i materiały.


Skąd wziąć czas na hobby? - częsty problem scraperek

Osoby zajmujące się scrapbookingiem - czy szerzej: rękodziełem - często mają problem z wygospodarowaniem czasu na swoje hobby. Zwłaszcza, jeśli scrapbookingiem nie zajmujesz się zawodowo, może Ci być trudno pogodzić pracę, dom, opiekę nad dziećmi, pielęgnowanie związku, dbanie o relacje towarzyskie i jeszcze w tym wszystkim znaleźć czas dla siebie, na swoją pasję. W sytuacji, gdy każda wolna godzina jest na wagę złota, zapewne żal Ci jest tracić cenne minuty na obmyślanie projektu i wyszukiwanie odpowiednich materiałów. Rozwiązań masz co najmniej kilka, wybierz to, które jest dla Ciebie najlepsze i czerp garściami z przyjemności, jaką jest dla Ciebie praca twórcza :-) Jedną ze sprawdzonych metod na "wyszarpnięcie" czasu na wykonanie projektu jest stopniowe robienie pracy krok po kroku przez kilka kolejnych dni. Dzieląc pracę rękodzielniczą na etapy, nie musisz się spieszyć i możesz wykonać dopracowany projekt, w pełni odpowiadający Twoim oczekiwaniom. Nie lubisz działać na raty? Jest jeszcze inny sposób: wykonaj kilka podobnych prac! Co dzięki temu zyskasz? Zaoszczędzisz czas - bo nie musisz myśleć nad kompozycją, kolorystyką, poszukiwać produktów, dobierać papierów i robić na biurku bałaganu dla jednego embossingu na gorąco czy jednej różyczki z foamiranu. Zaoszczędzisz też materiały - bo w pełni wykorzystasz jeden arkusz papieru, wyeliminujesz powstawanie ścinków (które potem przeważnie i tak spoczywają nietknięte w pudle, a Ty wykonując nową pracę sięgasz odruchowo po nowy arkusz papieru scrapbookingowego...), zminimalizujesz straty mediów, jedną tekturową ramkę rozetniesz na trzy części i każdą dopasujesz do kompozycji na innej kartce... ;-) Czujesz się przekonana? Koniecznie zobacz poniżej, jak swój czas i materiały zaoszczędziła Oksana!

Jak zaoszczędzić czas i materiały w scrapbookingu? Inspiracja Projektantki

Wciąż zastanawiasz się, w jaki sposób wykonanie kilku podobnych kartek jednocześnie może zaoszczędzić Twój czas i materiały do rękodzieła? Spójrz na zestaw kartek Oksany. Wykonała je przy użyciu dwóch arkuszy papieru z kolekcji Forget Me Not. Dobrała od razu odpowiednie kwiaty (nie musiała więc poszukiwać oddzielnie odcieni kwiatów do trzech różnych kartek z różnych papierów), tekturki, motyle i liście. Pozostało już tylko przyciąć papiery do odpowiednich rozmiarów, powycinać elementy z arkusza Vintage Time 019, a potem etapowo wykonywać pracę, wykonując te same czynności w przypadku wszystkich trzech kartek - wtedy praca naprawdę idzie szybciej! Koniecznie sama się o tym przekonaj :-)O prędkości pracy świadczyć może wypowiedź Oksany, która mówi: "przycięłam bazę, postarzyłam brzegi papierów, nałożyłam pastę strukturalną przez maskę, ułożyłam kompozycję z kwiatów i wyciętych elementów, dodałam tekturki, pokryłam kwiaty odrobiną niebieskiej farby akrylowej, by zyskały ten sam odcień, co papier, na górę dałam motylki i kartki gotowe." Brzmi, jakby wykonanie tych trzech cudnych projektów trwało 5 minut, prawda? :-DKartki z kolekcji "Forget Me Not", które wykonała Oksana, wcale nie są prostymi pracami ze skromną kompozycją - to wielowarstwowe, bogato dekorowane kartki handmade, ale mając gotowy projekt i przygotowane materiały, naprawdę możesz tego typu prace przygotować szybciej niż zwykle. To także świetne rozwiązanie, jeśli masz kilka pomysłów na ułożenie kompozycji kwiatowej i nie wiesz, który wybrać - wykonując kilka kartek, możesz zrealizować każdą ze swoich wizji. Dzięki temu prace, mimo, że podobne, będą mieć jakieś swoje indywidualne cechy, tak pożądane w rękodziele :-)

Zaoszczędź czas w scrapbookingu - co jeszcze warto zrobić?

Seria kartek w podobnym stylu, wykonanych z tej samej kolekcji papierów do scrapbookingu, to jedna, ale nie jedyna rzecz, którą możesz zrobić, by zaoszczędzić trochę czasu, który będziesz mogła wykorzystać na realizację swojej pasji. Pamiętaj, że wykonując komplet kartek (mini albumów, ramek itp. - to wcale nie muszą być kartki!), zaoszczędzisz także czas niezbędny na wykonanie zdjęć Twoich prac. Jedna aranżacja tła do fotografowania, kilka ujęć wszystkich prac razem i po jednym zdjęciu osobno - fotografowanie rękodzieła na pewno pójdzie Ci znacznie szybciej! Mniej czasu stracisz także na sprzątanie po kreatywnym zajęciu: będziesz mieć gotowe kilka prac, a tylko raz będziesz musiała umyć maskę, pędzle, szpachelkę, wyczyścić biurko, pozamiatać papierki z podłogi... Zobacz, jaka to oszczędność! A jeśli zajmujesz się wykonywaniem kartek na zamówienie i sprzedażą rękodzieła, zyskasz jeszcze zapasowe prace, idealne dla klientów, którzy w ostatniej chwili przypominają sobie, że potrzebują ręcznie robioną kartkę na jakąś ważną okazję. Same pozytywy! To co, spróbujesz wykonać serię prac z jednej kolekcji, a może nawet z jednego arkusza papieru? ;-) A może masz już takie zestawy na swoim koncie? Jeśli tak, koniecznie napisz w komentarzu, czy podoba Ci się taka seryjna "produkcja" :-)
PODPIS

3 komentarze:

  1. Kartki śliczne. 😍 Fajne pomysły 👍. Tylko, kiedy musicie tak pięknymi kolekcjami, to trudno skupić się na jednym arkuszu i chce się używać wszystkiego od razu. 😉😘

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne karteczki :-) Nie pomyślałam nawet, że faktycznie można zaoszczędzić tyle czasu. Ja wyznaję zasadę, że nigdy nie robię dwa razy tej samej kartki, ale przecież one nie są takie same ;-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger