Co to jest shadowbox? Wiosenny obrazek inaczej

Zastanawiałaś się kiedyś, czy istnieje w scrapbookingu jakaś forma, której nie znasz, albo którą znasz tylko w teorii? Każda z nas ma pewnie listę takich rzeczy, które kiedyś spróbuje wykonać... Jedną z mniej popularnych form w papierowym rękodziele jest shadowbox. Słyszałaś kiedyś o nim? Jeśli zastanawiasz się teraz, co to jest shadowbox, albo poszukujesz inspiracji na pracę w tej formie, koniecznie przeczytaj dzisiejszy post i obejrzyj projekt Oksany!
Co to jest shadowbox

Shadowbox - na pewno kiedyś spotkałaś się z tą nazwą, jeśli interesujesz się scrapbookingiem już dłuższy czas. Jeśli jesteś w tej dziedzinie początkująca, być może nie wpadła Ci w ucho ta nazwa, ponieważ nie jest to zbyt popularna forma, a w ostatnich latach - mam wrażenie - utraciła jeszcze na popularności. A szkoda, bo jest formą niezwykle oryginalną, wdzięczną i dającą mnóstwo możliwości. Czym jest shadowbox? Jest to przestrzenna, warstwowa kompozycja umieszczona w głębokiej ramce. Taką głęboką ramkę można uzyskać np. stawiając wieczko pudełka na jednej ze ścianek. Kilkucentymetrowe wgłębienie tworzy nam miejsce na swoistą scenkę, która może przedstawiać... co tylko chcesz! Shadowbox może posiadać kompozycję ze zdjęciem lub bez niego, może nawiązywać do dowolnej tematyki, być wykonany w wielu różnych stylach i technikach... Jego nadrzędną funkcją jest funkcja dekoracyjna, ale może nieść ze sobą ogromną wartość sentymentalną. Będzie zatem doskonałą pamiątką ślubu, pierwszej komunii świętej czy wyjątkowym upominkiem z okazji narodzin dziecka. Jak będzie wyglądać kompozycja i czy zajmie całe wnętrze ramki, czy wypełni ją tylko częściowo - zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojego pomysłu :-) Fajne w shadowboxie jest m.in. to, że kompozycja może być bardzo przestrzenna, może nawet wykraczać poza ramy wytyczone przez wnękę ramki :-)


Shadowbox - inspiracja Projektantki


Zobacz, jak piękny shadowbox stworzyła nasza Projektantka, Oksana. Jej praca jest wypełniona kwiatami i romantyczną, a zarazem nieco tajemnicza atmosferą. Cała kompozycja skupia się w prawym dolnym rogu, wychodząc nawet nieco poza wyznaczone ramy.
Dla zachowania równowagi w kompozycji, lewy dolny róg oraz środkowy odcinek górnej krawędzi ramki wypełniają ozdobne ornamenty. Jako tło dla barwnej - żółto-zielono-turkusowej kompozycji - Oksana wybrała delikatny, kremowo-błękitny papier w drobny, subtelny wzór. Dzięki temu całość nie sprawia wrażenia krzykliwej kompozycji. Elementy kompozycji utrzymane w bieli również dodają projektowi łagodności oraz rozjaśniają całą pracę.
Taki shadowbox jest dziełem wielofunkcyjnym. Może stanowić dekorację do romantycznie zaaranżowanej sypialni czy gustownej pracowni rękodzielniczej, ale może też być wyjątkowym upominkiem. Na jaką okazję? Właściwie na dowolną! Można np. sugerować się wykorzystanymi w pracy elementami: zegar świadczący o upływie czasu sprawia, że shadowbox jest świetnym prezentem na urodziny, a motyw drzwi powoduje, iż będzie równie idealnym upominkiem dla kogoś, kto właśnie wprowadził się do nowego domu :-) A może ten cudowny, przestrzenny obrazek stanie się piękną pamiątką dla jakiejś miłośniczki ogrodów...? :-)
Shadowbox - zalety przestrzennego obrazka

Wiemy już, że ogromną zaletą shadowboxa jest jego uniwersalność: możesz go stworzyć na dowolną okazję i podarować dowolnej osobie. Ale forma ta ma o wiele więcej zalet:

  • z pewnością nie można jej odmówić oryginalności; 
  • ważne jest też to, że ta forma niemal w żaden sposób Cię nie ogranicza: możesz wybierać dowolne dodatki i tworzyć dowolne kompozycje - nie musisz martwić się, że jakiś kwiatek jest za duży, a foremka z masy za gruba; 
  • jeśli na odwrocie zamieścisz dedykację lub życzenia, będzie formą rękodzielniczą typu 2w1: obrazkiem/dekoracją wnętrza i kartką z życzeniami jednocześnie. 
Tworzysz shadowboxy? Kiedy ostatnio sięgałaś po tę formę? :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger