Koronawirus: co robić z dziećmi w czasie kwarantanny? TOP 10 scrapowych zabaw z dziećmi!

Koronawirus to temat, którym teraz żyje cały świat. Ponieważ w Polsce odnotowano już ponad 40 zdiagnozowanych przypadków, rząd zdecydował się wprowadzić szereg środków zapobiegawczych. Jako dorośli możemy się z tym zgadzać lub wściekać się na to, ale - w większości - rozumiemy powagę sytuacji. Lecz co mają powiedzieć dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, które właśnie dowiadują się, że przez 2 tygodnie nie będą mieć zajęć w żłobku, przedszkolu czy szkole...? Dodatkowe wolne? Niby fajnie... Tylko w chwili, gdy dzieciaki dowiadują się, że te dwa tygodnie muszą spędzić w czterech ścianach, nie wychodząc z domu, nie chodząc na spacery, nie wyjeżdżając na wycieczki i nie spotykając się z rówieśnikami, te nieoczekiwane "wakacje" mogą Im się jawić wręcz jako kara. A my, rodzice? No cóż, pozostawanie w zamknięciu ze znudzonymi pociechami także i dla nas może być swoistą karą ;-) Jednak od czego mamy naszą scraperską kreatywność? ;-) Aby wszystkim nam żyło się łatwiej i aby te dwa tygodnie bez szkoły upłynęły nam w przyjaźniejszej atmosferze, dzielę się dziś z Tobą kilkoma pomysłami na kreatywne zabawy z najmłodszymi i nieco starszymi dziećmi.Koronawirus i zamknięte szkoły - znajdź pozytywne aspekty tej sytuacji!

Gdy pojawiło się oficjalne oświadczenie z decyzją o zamknięciu na 2 tygodnie placówek edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych w Polsce, większość z nas odczuła zapewne zimny dreszcz, nie tylko w związku z rosnącym strachem przed koronawirusem. Każdy, kto spędził tyle czasu w zamknięciu z własnymi dziećmi wie, że dla rodziców to niemałe wyzwanie zapewnić domownikom rozrywkę i zadbać o dobre zdrowie psychiczne wszystkich członków rodziny ;-) Spójrz jednak na to z innej strony: wreszcie nigdzie się nie spieszycie, nie mijacie się, nie zajmujecie przez cały dzień "ważnymi sprawami". Możecie pobyć razem, spędzić miło czas, dowiedzieć się o sobie czegoś nowego i umocnić łączącą Was więź. Możesz pokazać dzieciom swoją pasję, pozwolić Im podotykać te wszystkie skarby, na które dotąd nie pozwalałaś Im nawet patrzeć ;-) Naszym największym wrogiem w najbliższych dniach będzie nuda. Ale spokojnie, poniżej dzielę się z Tobą kilkoma pomysłami na fajne, kreatywne spędzenie czasu z dzieciakami - mam nadzieję, że moje pomysły Ci się przydadzą i sprawią, że kwarantanna będzie choć trochę łatwiejsza do przetrwania :-)

TOP 10 scrapowych zabaw na czas kwarantanny

Wykorzystaj przydasie, które posiadasz w domu i rozbudź w swoich dzieciach trochę kreatywności! Co zyskacie? Miło spędzony czas, mnóstwo śmiechu, rozwój zdolności manualnych Twoich pociech, piękne dekoracje do domu... - mogłabym tak wymieniać i wymieniać ;-) Ale najlepiej wypróbuj zaproponowane przeze mnie zabawy i sama się przekonaj, jak fajnie można się bawić w domu!

1. Kolorowanie stempelków

Możesz mówić, co chcesz, ale niezaprzeczalny fakt jest taki, że każdy lubi kolorować ;-) Mały czy duży - dodawanie obrazkom życia sprawia frajdę każdemu. Niech dowodem będą kolorowanki kreatywne dla dorosłych, które od kilku lat są prawdziwym hitem. Wcale jednak nie musisz drukować tony kolorowanek ani zaopatrywać się w gotowce z pobliskiego kiosku. Na pewno masz sporo stempelków do kolorowania :-) Twoje dzieci będą zachwycone, jeśli będą mogły same odbić stempelek na papierze, a potem pokolorować go Twoimi kredkami akwarelowymi, promarkerami czy tuszami distress - bo zapewne na co dzień Im na to nie pozwalasz? ;-)

Stemple / pieczątki - Wild Rose Studio - Cat with Heart CL505

2. Tworzenie stemplowanych obrazków

Próbowałaś kiedyś stworzyć niepowtarzalny obrazek za pomocą stempelków odbijanych różnymi kolorami tuszu? :-) To może być świetna zabawa dla całej rodziny! Tu kwiatuszek, tam listek, a nad tym motylek... w tle murek, nad wszystkim motto... Spróbujcie koniecznie! UWAGA: małe dzieci mogą mieć problem z dokładnym odbijaniem stempelków, pomóż im i/lub podłóż pod kartkę matę do stemplowania albo podkładkę pod myszkę - dziecku będzie łatwiej :-) 

3. Stemplowanie na czas

Gdy znudzą Wam się prace kreatywne, możecie pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa - zwłaszcza, gdy stempelki i tak już będą brudne i będą wymagać solidnego mycia, tak jak i paluszki maluchów ;-) Bierzecie kartki papieru (może być taki do drukarki), rozkładacie przed każdym uczestnikiem zabawy po jednym. Każdy dostaje też swój bloczek do stemplowania, swój stempelek i jeden tusz do dyspozycji. Włączacie stoper, który odliczy umówiony czas (np. minutę) i zaczynacie stemplować. Wygrywa ta osoba, która najwięcej razy odbije stempelek na kartce w ustalonym czasie. Jeśli w gronie uczestników są same starsze dzieci i dorośli, czyli osoby, które bez problemu poradzą sobie z dokładnym odbiciem stempelka, możecie wprowadzić zasadę, że liczą się tylko te odbitki, które nie mają żadnych ubytków. Dzieciaki będą mieć świetną zabawę, a Ty poćwiczysz precyzyjne i szybkie stemplowanie, co na pewno przyda Ci się w przyszłości, np. do pracy nad zaproszeniami pod presją czasu :D

4. Girlanda do pokoju dziecka

Myślę, że każdy kilkulatek będzie zachwycony możliwością samodzielnego stworzenia wyjątkowej ozdoby do swojego pokoju :-) Zaproponuj dziecku stworzenie girlandy dekoracyjnej z papieru. Niech maluch sam wybierze kolory, papiery i dodatki, jakie zamieści na swojej pracy. Nie żałuj Mu materiałów, wszak to inwestycja w aranżację wnętrz! ;-) Pomóż dziecku, jeśli tej pomocy potrzebuje, ale nie narzucaj swojej wizji - niech ta girlanda wygląda tak, jak chce Twoja pociecha, nie tak, jak Ty byś chciała!

5. Rodzinny album - segregowanie wspomnień

Na pewno nieraz wzdychasz, że przydałby Wam się album z ostatnich wakacji albo z sesji świątecznej... I na pewno ciągle brakuje Ci czasu na jego przygotowanie! Kwarantanna związana z koronawirusem to świetny moment, by popracować nad rodzinną pamiątką, zwłaszcza, że masz pod ręką swoich małych pomocników :-) Jeśli Twoje dziecko dobrze włada już ołówkiem, a może nawet i długopisem, zachęć je do spisania wspomnień związanych z podróżą lub innym wydarzeniem i poproś o okraszenie wypowiedzi odpowiednią ilustracją. Takie zapiski będą rewelacyjnym uzupełnieniem rodzinnego albumu! :-) Wspólnie wybierzcie zdjęcia, które znajdą się w albumie, rozdziel etapy pracy pomiędzy domowników. Zobaczysz, że jeśli każdy będzie miał co robić (ktoś przytnie papiery, ktoś wytnie ramki na zdjęcia), praca nad albumem pójdzie Wam bardzo szybko i zyskacie niezwykłą pamiątkę stworzoną przez całą rodzinę. Brzmi świetnie, prawda? No to do dzieła! :-)

6. Zawody w precyzyjnym wycinaniu

Uwielbiamy stosować w naszych scrapowych pracach mnóstwo wycinanek, ale wiele z nas nie lubi lub nie ma czasu ich wycinać. A gdyby tak mieć cały zapas pięknych elementów wyciętych z arkuszy Vintage Time LemonCraft? Teraz to marzenie będące w zasięgu Twojej ręki! Zwłaszcza, jeśli masz na tyle duże dzieci, że potrafią precyzyjnie władać nożyczkami... Urządź Im zawody, dając po takim samym arkuszu wycinanek i po parze nożyczek do precyzyjnego wycinania. Wygrywa ten, kto pierwszy wytnie wszystkie elementy, nie uszkadzając ich! UWAGA: licz się z tym, że mogą być pewne straty w wycinankach, bo spieszące się dzieci mogą gdzieś za mocno coś wyciąć, albo potargać. Myślę jednak, że zgodzisz się ze mną, iż w obliczu wypełnionego śmiechem i radością czasu te możliwe straty stają się zupełnie nieistotnym szczegółem :-)


7. Rodzinne robienie kartek

Wymyślcie, jakie okazje czekają Was w najbliższej przyszłości i przygotuj ze swoimi dziećmi kartki okolicznościowe na zapas! :-) Wielkanoc, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca, może czyjeś urodziny...? Skorzystajcie z tego, że macie teraz sporo wolnego czasu i zadbajcie o to, by każda z bliskich osób dostała od Was wyjątkowy upominek w dniu swojego święta. Możecie się podzielić kto dla kogo robi kartkę, lub wykonać wszystkie prace wspólnie - w zależności od wieku i umiejętności dzieci.

8. Świąteczne upominki - zacznijcie już teraz!

Przedświąteczna  gorączka, mnóstwo zamówień na kartki i różne świąteczne upominki, konieczność ogarnięcia domu, zrobienia zakupów, ubrania choinki i w efekcie nagle okazuje się, że nie zdążyłaś zrobić kartek dla siebie, do wysłania rodzinie... Znasz to? :-) Być może pierwsze podrygi wiosny nie sprzyjają świątecznemu kartkowaniu, ale może warto wykorzystać wolne dni i zaangażować całą rodzinę do wspólnego tworzenia? Możecie zrobić kartki świąteczne, albo ozdoby choinkowe lub bożonarodzeniowe dekoracje do domu... Niech każdy tworzy to, na co ma ochotę! :-) W ten sposób nie tylko będziesz przygotowana do świąt dużo przed czasem, ale i wykorzystacie "stare" świąteczne przydasie, robiąc w Twojej pracowni miejsce na nowe materiały do rękodzieła, te związane bardziej z wiosenną i letnią tematyką :-)


9. Ramka na zdjęcie i wyzwanie foto

Teraz coś, co na pewno będzie dla Was świetną zabawą! Śmiem przypuszczać, że tę opcję wykorzystacie w najbliższych tygodniach nawet więcej niż raz :D Przygotujcie tradycyjne ramki fotograficzne lub ramki foto na podobraziach malarskich... A w czym tkwi efekt wow? Niech każdy domownik najpierw wybierze kolory do swojej pracy... a potem... przygotujcie zdjęcia, które będą pasować do Waszych ramek! Co to oznacza? Przebieranki, szukanie rekwizytów, makijaże i mnóstwo, mnóstwo śmiechu! Następnie wybierzcie najlepsze zdjęcia, wydrukujcie je na kartonie wizytówkowym lub papierze fotograficznym i stwórzcie swoje piękne prace upamiętniające Wasze szaleństwo! :-) 

10. Tworzenie własnych papierów do scrapbookingu

Dzieci uwielbiają się chlapać, ciapać i maziać - te starsze dzieci również, ale maluchy przede wszystkim. Dlatego przywdziejcie fartuszki ochronne, zabezpieczcie meble i podłogę, a potem dajcie się ponieść wenie! Przygotuj karton wizytówkowy lub gruby papier akwarelowy i stwórzcie własne papiery do scrapbookingu! Pozwól dzieciom korzystać z różnych farb, mgiełek, past, masek, tuszy i innych mixed-mediowych produktów i zobacz, jakie cudne prace powstaną. Taki papier możesz później wykorzystać w swoich projektach - dzięki niemu na pewno stworzysz prace wyjątkowe i niepowtarzalne!

Który z pomysłów na wspólną, kreatywną zabawę podoba Ci się najbardziej? Czy wypróbujesz któryś z nich? A może masz własny pomysł na scrapową zabawę z najmłodszymi? Podziel się nim w komentarzu! Życzę nam wszystkim dużo, dużo zdrowia, cierpliwości i mnóstwa udanych sposobów na walkę z nudą w tym trudnym czasie :-)

PODPIS

2 komentarze:

  1. Świetne pomysły dla młodszej i starszej młodzieży.

    OdpowiedzUsuń
  2. My to nawet łańcuchy na choinkę już zrobiliśmy na przyszły rok :D dużo bawimy się Klockami Plus Plus i gramy w karty :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger