Mapki scrapowe - wszystko, co musisz wiedzieć o mapkach w scrapbookingu

Mapki do kartek lub mapki do scrapów - raz po raz możesz spotkać się z takimi określeniami w sieci. Ludzie poszukują mapek, biorą udział w wyzwaniach z mapkami lub dzielą się z innymi mapkami stworzonymi przez siebie... A Ty zastanawiasz się, co to właściwie są te mapki scrapowe, jak z nich korzystać i po co to robić. Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania związane z tworzeniem prac do specjalnie przygotowanych szablonów, koniecznie przeczytaj ten artykuł :-) 


Scrapbooking - co to jest mapka?

Jeśli scrapbookingiem interesujesz się od niedawna, albo jeśli nigdy dotąd nie tworzyłaś według mapek, na pewno zastanawiasz się, co to jest mapka scrapowa. Mapkę taką określić można jako pewnego rodzaju szablon - wzór rozmieszczenia elementów na pracy. Taka mapka w scrapbookingu jest świetną pomocą dla osob początkujących, które jeszcze nie mają wprawy w budowaniu kompozycji na kartkach, scrapach i innych papierowych pracach, ale nie tylko. Z mapek korzystają nierzadko również osoby interesujące się scrapbookingiem od dawna - jeśli akurat cierpią na brak weny lub chcą potraktować mapkę jako swoiste wyzwanie :-) Tworzenie według mapki to świetna zabawa!


Jak zrobić pracę według mapki?

Zastanawiasz się, jak zrobić pracę według mapki? To proste :-) Przede wszystkim musisz wyzbyć się przekonania, że mapka jest gotowym szablonem, który musisz odwzorować 1:1. Spójrz na nią jako na pewną podpowiedź, która jednak pozostawia Ci twórczą swobodę. Co to oznacza? Mapki nie musisz odwzorowywać dokładnie w każdym szczególe: jeśli np. na mapce scrapowej znajduje się 5 kwiatków i 3 kropeczki, to wcale nie oznacza, że na Twojej pracy również musi się znaleźć 5 kwiatków i 3 kropeczki - możesz zmieniać ilość elementów, mało tego - możesz także zmienić rodzaj elementów. Kwiatki na mapce nie znaczą, że Twoja praca musi być pełna kwiatów, może ich nawet nie być wcale, bo mapkowe kwiaty możesz zastąpić dowolnymi innymi elementami :-)

Image may contain: plant, flower and indoor  Image may contain: flower
Image may contain: text

Mapki nie musisz wykorzystywać do stworzenia identycznej kompozycji. Możesz dowolnie zmieniać rodzaj pracy, jej format oraz... układ elementów. Mapkę, która wygląda jak stworzona wyłącznie do kartki w formacie DL, możesz użyć do przygotowania kwadratowej kartki, albo ozdobnej ramki A4. Tak samo, jeśli chodzi o układ ramki - możesz ją odwzorować pionowo lub poziomo, obrócić mapkę o 180 stopni, albo zrobić jej lustrzane odbicie. Wszystkie chwyty dozwolone dopóty, dopóki widać, że Twoja praca wzorowana jest na konkretnym szablonie :-)

Możesz się teraz zastanawiać, jaki jest sens stosowania mapek do kartek i mapek do LO, skoro tak naprawdę prawie wszystko możesz tam zmieniać? Chodzi o ogólny efekt, wzór kompozycji Twojej pracy. Jeśli przyłączysz się do naszego wspólnego mapkowania na grupie Lemoncrafters na Facebooku, sama zobaczysz, jak wiele różnorodnych prac może powstać według jednego szablonu! A jednocześnie po wszystkich tych pracach będzie widać, iż zostały stworzone w oparciu o tę samą mapkę :-)

No photo description available.  
No photo description available.


Mapki do kartek i scrapów - najczęściej zadawane pytania

Być może w Twojej głowie pojawiły się pytania i wątpliwości, dotyczące stosowania mapek w scrapbookingu, spróbuję je teraz rozwiać, odpowiadając na najczęściej pojawiające się pytania w zakresie pracy z mapkami :-) Gdyby jednak nurtowało Cię coś jeszcze, nie bój się pytać w komentarzu - chętnie odpowiemy na wszystkie pytania! :-)

1. Czy jeśli na mapce znajdują się przeszycia, to również muszę je wykonać na kartce?

Nie :-) Jeśli na mapce pojawiają się przeszycia, a Ty nie potrafisz lub nie masz ochoty ich wykonywać, możesz albo zupełnie pominąć ten element, albo wykorzystać go jako coś zupełnie inaczej, np. obramówkę utworzoną przez ścieg możesz zastąpić obramówką utworzoną przez arkusz papieru naklejony na drugi arkusz, większy o kilka mm z każdej strony :-) To samo możesz zrobić z każdym innym elementem mapki: chlapnięcia możesz zastąpić np. udrapowanymi odpowiednio kawałkami gazy, albo perełkami w płynie lub całkowicie je pominąć, a motylki zastąpić kwiatkami albo listkami.

2. Czy mogę czymś zastąpić element mapki, który nie pasuje do mojej pracy?

Co, jeśli postanowiłaś zrobić kartkę dla mężczyzny wg mapki, na której są kwiatki i motylki? Spokojnie! Każdy z tych elementów możesz zastąpić dowolnymi innymi elementami, np. trybikami :-) Dopóki zachowasz układ pracy, nadal będzie widać, że powstała według mapki.

Image may contain: plant

No photo description available.

3. Czy mapkę mogę użyć zawsze tylko do takiego rodzaju i formatu pracy, do jakiego została stworzona?

Nie! Nawet mapkę, która jest dedykowana do tworzenia kartek, możesz wykorzystać w dowolnym innym projekcie. Czy wiesz, że według mapki kartkowej możesz stworzyć layout, mixed-mediowy blejtram, okładkę notesu albo ramkę foto? :-) Weź mapkę, której układ Ci się podoba i twórz, co tylko zechcesz!

4. Czy mapka musi być odwzorowana w 100%?

Nie :-) Możesz pominąć niektóre detale z mapki (np. przeszycia czy chlapnięcia), albo obrócić mapkę, dostosowując układ kompozycji do swojego projektu i pomysłu. Możesz więc mapkę przekręcić o 180 stopni i/lub wykorzystać jej lustrzane odbicie.

No photo description available.
Image may contain: 1 person

5. Czy tworząc pracę do scrapowej mapki powinnam przy publikacji zdjęć oznaczać autora mapki i/lub dodawać zdjęcie mapki?

To częsty dylemat... Z pewnością należy podać źródło, z którego zaczerpnęłaś mapkę. Autor mapki scrapowej poświęcił swój czas, żeby ją przygotować i podzielił się z Tobą swoją kreatywnością - fajnie by było podziękować Mu za to ;-) Jeśli z kolei chodzi o publikację zdjęcia mapki na swoim blogu czy w mediach społecznościowych to, oczywiście, nie ma takiego wymogu, ale jeśli to zrobisz, każdy oglądający będzie mógł od razu zerknąć, według jakich wytycznych powstała Twoja praca. Kto wie, być może kogoś jeszcze zainspiruje to do tworzenia? :-)


Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości związane z używaniem mapek w scrapbookingu. Wierzę, że teraz już bez obaw, za to z wielką radością, zaczniesz sięgać po mapki scrapowe do kartek i po mapki do LO-sków, odkrywając nowe pokłady swojej kreatywności!PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger