Zaproszenia okolicznościowe ręcznie robione

Czas od kwietnia do września to bardzo intensywny czas w życiu rękodzielnika, zwłaszcza tego, który tworzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym okresie wykonujemy mnóstwo prac związanych z tematyką komunii i ślubów. Również w okresie letnim odbywa się więcej chrztów. Wszystkie te okazje wymagają odpowiedniej oprawy, a jej nieodłączną częścią są piękne zaproszenia. Coraz częściej osoby organizujące przyjęcia decydują się na ręcznie robione zaproszenia. Czy robienie zaproszeń na zamówienie jest opłacalne? Jak ułatwić sobie pracę? Gdzie szukać pomysłów na wyjątkowe zaproszenia? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania w pierwszym artykule z naszego nowego cyklu: "Okoliczności".Ręcznie robione zaproszenia - tak czy nie?

Czy w czasach, gdy portale aukcyjne, drukarnie internetowe i sklepy online są wręcz zasypane tanimi i pięknymi zaproszeniami na różne uroczystości, ma sens wprowadzanie zaproszeń handmade do swojej oferty? Okazuje się, że tak. Coraz więcej ludzi poszukuje zaproszeń wyjątkowych, specjalnie stworzonych według ich pomysłu, zaskakujących i niebanalnych.

Dlaczego ręcznie robione zaproszenia przez wielu ludzi są postrzegane jako lepsze, niż "gotowce" ze sklepu? Powodów jest co najmniej kilka:

  • można w pełni dostosować zaproszenia do swoich potrzeb, łącznie z formatem, dodatkowymi skrzydełkami na większą ilość treści, wyborem elementów, kolorystyką, fakturą papieru etc. - zwykle wśród gotowych, sklepowych zaproszeń mamy do wyboru kilka wzorów i ewentualnie możemy sobie pozwolić na jakieś drobne modyfikacje; 
  • coraz częściej ludzie traktują zaproszenia jako swoistą pamiątkę, dlatego zaproszenia handmade mają w tym względzie szczególną wartość; 
  • osoby organizujące przyjęcie nie są postrzegane jako idące na łatwiznę, bo nie korzystają z gotowych rozwiązań. Spójna i harmonijna oprawa całej imprezy, począwszy od zaproszeń, to zapowiedź doskonałego, przemyślanego przyjęcia zaplanowanego z sercem; 
  • oprawa przyjęć to nie tylko zaproszenia - decydując się na te ręcznie wykonane, można od razu dopasować do nich winietki, księgę gości, podziękowania dla gości, upominki dla rodziców etc. W przypadku firm sprzedających gotowe zaproszenia, zwykle nie ma możliwości stworzenia całej papeterii okolicznościowej w jednym miejscu, w tym samym stylu. 

Zaproszenia handmade - na jakie okazje?

Popularnością cieszą się nie tylko zaproszenia ślubne i zaproszenia komunijne (choć rzeczywiście, tych jest najwięcej), ale także zaproszenia na chrzciny oraz zaproszenia na roczek. Można również zauważyć wzrost zainteresowania Klientów zaproszeniami na urodziny - zwłaszcza na te najważniejsze, najhuczniej obchodzone czyli 18, 50 i 80 oraz zaproszeniami na uroczystości związane z rocznicami ślubu (25, 40 i 50). Nie zapominajmy o coraz popularniejszych zaproszeniach na sesje zdjęciowe - są często wręczane jako prezent, zamiast tradycyjnego vouchera.

Zaproszenia ręcznie robione - gdzie szukać inspiracji?

Jeśli jesteś rękodzielnikiem, to prędzej czy później na pewno staniesz przed zadaniem wykonania zaproszeń ;-) Nawet, jeśli nie zajmujesz się scrapbookingiem zarobkowo. Większość z nas rozpoczynała swoją przygodę z rękodziełem, samodzielnie wykonując zaproszenia na swój własny ślub, albo na roczek dziecka :-) Oczywiście, w sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji i tutorialów dotyczących zaproszeń handmade. Jeśli w obszarze Twoich zainteresowań znajdują się przykłady zaproszeń ślubnych, komunijnych, czy jakichkolwiek innych, na pewno warto zajrzeć na portal Pinterest. Sporą dawkę inspiracji znajdziesz także na Instagramie. Ale my ułatwimy Ci nieco sprawę i zaprezentujemy kilka ciekawszych wzorów z naszego blogowego archiwum oraz pozyskanych grzecznościowo od przemiłych Scraperek :-)

Zaproszenia handmade - przykłady 

Ponieważ zaproszenia handmade powstają na rozmaite okazje, w różnych stylach i formach, trudno jest zaprezentować cały wachlarz możliwości, jaki masz przed sobą :-) Podzieliłyśmy jednak zdjęcia tematycznie, by w jakiś sposób usystematyzować wiedzę o ręcznie robionych zaproszeniach. Zaczynamy? :-)


Jako pierwsze weźmiemy pod lupkę zaproszenia komunijne, wszak sezon na ich tworzenie trwa już w najlepsze, bo maj nadchodzi wielkimi krokami! Zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą mogą być bogato zdobione, jednak w przeważającej większości są to prace w prostym stylu i delikatnej kolorystyce. Na pierwszy plan wysuwają się skromność i elegancja. Można zauważyć podział na zaproszenia komunijne dla dziewczynek i zaproszenia komunijne dla chłopców. Te pierwsze często posiadają elementy w pastelowym różu, drugie - w odcieniach błękitu. Ale coraz częściej można też spotkać się z ręcznie robionymi zaproszeniami komunijnymi w odcieniach bieli i zieleni lub całkowicie monochromatyczne, białe. Te ostatnie jawią się jako szczególnie nowoczesne i zwykle zaskakują fakturą albo formą.


Oto przykładowe skromne i eleganckie zaproszenia komunijne dla dziewczynek:


Dziewczęce zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą. Autor: Ewa Szelest.

Zaproszenie komunijne dla dziewczynki. Autor: Ewa Szelest.

A tutaj kilka propozycji chłopięcych zaproszeń na Pierwszą Komunię:


Delikatne zaproszenie komunijne dla chłopca. Autor: Gosia Metryka.

Chłopięce zaproszenia komunijne w mocniejszym odcieniu niebieskiego. Autor: Ewa Szelest.


Delikatne zaproszenia komunijne w beżu. Autor: Gosia Metryka.

Delikatne, klasyczne zaproszenia komunijne. Autor: Gosia Metryka.


Zaproszenia na pierwszą komunię mogą być także bardziej dekoracyjne, bogatsze. W takiej sytuacji jednak Klienci najczęściej zamawiają dwa-cztery bogato zdobione zaproszenia (np. dla rodziców chrzestnych i dziadków dziecka), a dla pozostałych skromniejszą wersję - wiąże się to oczywiście z kosztami, które stają się dość wysokie, gdyby zamówić kilkanaście zaproszeń z bogatą kompozycją. Bardziej zdobne zaproszenia komunijne mogą wyglądać na przykład tak:


Bogato zdobione zaproszenie handmade na Pierwszą Komunię Świętą. Autor: Magdalena Maniecka. Zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą mogą mieć też nietypową formę. Poniżej kartka-kopertówka, czyli zaproszenie, do którego nie trzeba dorabiać już oddzielnej koperty, bo to takie 2 w 1 ;-) Kurs na zaproszenie kopertówkę znajdziesz na naszym kanale na YouTube, o TUTAJ.


Zaproszenie komunijne w formie koperty. Autor: Gosia Metryka.

Czasami forma pracy może być na tyle zaskakująca, że właściwie do jej udekorowania wystarczą jedynie piękne papiery do scrapbookingu:


Zaproszenia komunijne w kształcie serca. Autor: Ewa Szelest.

Tym, co niewątpliwie daje przewagę ręcznie robionym zaproszeniom nad tym gotowym, dostępnym w sklepach, jest fakt, że można spełnić nawet najbardziej nietypowe oczekiwania Klienta :-) i stworzyć coś naprawdę nieszablonowego, np. bardzo energetyczne zaproszenia komunijne w żółtym kolorze:


Zaproszenie komunijne w nietypowych kolorach. Autor: Ewa Szelest.

Podobne zasady funkcjonują w tematyce zaproszeń ślubnych. Większość z nich jest stosunkowo skromnie ozdobiona, a jeśli trafiają się zaproszenia bogatsze lub takie w nietypowej formie np. exploding boxa, to są to zaproszenia dla rodziców państwa młodych oraz dla świadków. Królują zaproszenia ślubne handmade utrzymane w odcieniach bieli, kremu i beżu, ale bardzo często wybór wzoru zaproszeń jest uwarunkowany aktualnymi trendami ślubnymi, dlatego warto każdego roku śledzić, w jakim kierunku zmierza ślubna moda :-) Oto kilka przykładów ręcznie robionych zaproszeń na ślub:Klasyczne zaproszenia ślubne. Autor: Weronika Górak-Pietrowska.


Bogate zaproszenia ślubne. Autor: Joanna Jankowska.

Nietypowe zaproszenia ślubne z motywem kotów. Autor: Papierowe Podarunki.

Zaproszenia w postaci exploding boxów. Autor: Joanna Jankowska.

Niektórzy decydują się na jeszcze bardziej elegancką wersję ślubnych zaproszeń i chcą zaproszenia wraz z pudełkami do kompletu:


Nietypowe kolorystycznie zaproszenia ślubne w pudełku. Autor: Papierowe Podarunki.

Kolejną bardzo popularną kategorią ręcznie robionych zaproszeń są zaproszenia na chrzest oraz zaproszenia na roczek. Ponieważ często mają one podobną stylistykę, ujmujemy je w jednej kategorii zaproszeń dziecięcych. Mogą to być zaproszenia ze zdjęciem:


Zaproszenia na chrzest święty ze zdjęciem. Autor: Gosia Metryka.

Zaproszenia ze zdjęciem. Autor: Gosia Metryka.

Równie popularne są jednak eleganckie, stonowane zaproszenia, na wzór tych komunijnych i ślubnych :-)


Zaproszenia handmade na roczek. Autor: Magdalena Maniecka.

Eleganckie zaproszenie na chrzest. Autor: Gosia Metryka.

Również i tu znajdziemy bardziej dekoracyjne, bogato zdobione zaproszenia:

Bogato zdobione zaproszenie na chrzest. Autor: Magdalena Maniecka.

Zaproszenie na Chrzest Święty, w komplecie z pudełkiem. Autor: Magdalena Maniecka.

Ostatnią kategorią, o której dziś wspominamy, są zaproszenia na sesję zdjęciową. Tego typu zaproszenia mają zwykle bardzo prostą formę, ponieważ nie stanowią pamiątkowej kartki, tylko bardziej spersonalizowany odpowiednik bonu podarunkowego. Możesz je wykonywać na zamówienie klientów indywidualnych albo - co zdarza się chyba częściej - dla firm świadczących usługi fotograficzne.


Zaproszenie na sesję fotograficzną ciążową. Autor: Marta Lulek.

Zaproszenie na sesję zdjęciową. Autor: Marta Lulek.

Zaproszenie na sesję zdjęciową z okazji roczku. Autor: Marta Lulek.

Zaproszenie na sesję foto. Autor: Marta Lulek.

Ręcznie robione zaproszenia ślubne - to Ci się przyda!

Moda nieustannie się zmienia i dostrzec to można nie tylko w przypadku ubrań czy aranżacji wnętrz. Zauważ, że każdego roku zmieniają się trochę trendy dotyczące oprawy ślubu i wesela. Warto śledzić najbardziej poczytne portale ślubne, by cały czas być na bieżąco i wiedzieć, czy w danym sezonie królować będzie czysta biel i motyw desek, czy może raczej butelkowa zieleń albo motywy roślinne. Niezależnie jednak od aktualnie obowiązujących trendów, zawsze warto mieć pod ręką papiery do scrapbookingu i dodatki dekoracyjne w tradycyjnym ślubnym wzornictwie i klasycznej kolorystyce. Jeśli wykonujesz zaproszenia ślubne na zamówienie, z pewnością przyda Ci się nasz najnowszy bloczek kreatywny A4 Melody, utrzymany w odcieniach bieli z dodatkiem naturalnej, spokojnej zieleni. To idealne wzornictwo i wymarzona kolorystyka do klasycznych prac ślubnych i komunijnych. Równie przydatne i uniwersalne będą koronki dostępne w sklepie Hobby Place oraz tekturki tematyczne. Jeszcze więcej przydatnych produktów tematycznych znajdziesz w odpowiednim dziale w sklepie scrapbookingowym. Nie daj się zaskoczyć zaproszeniom zamawianym na ostatnią chwilę! :-)
PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger