Okazje: śluby - organizacja ślubu i papeteria ślubna
Tematyka ślubna w scrapbookingu jest jedną z najbardziej popularnych, a te scraperki, które zajmują się rękodziełem zarobkowo, mają chyba w okresie ślubnym najwięcej pracy. Nic dziwnego, w końcu sezon ślubny trwa dość długo, a do obsłużenia są zarówno przyszli małżonkowie, poszukujący niebanalnej oprawy ślubu, jak i goście weselni, którzy pragną Młodej Parze podarować wyjątkowy prezent ślubny. Dziś zajmiemy się tym pierwszym obszarem prac ślubnych w scrapbookingu, czyli organizacją ślubu. Papeteria ślubna zyskuje na znaczeniu i coraz częściej staje się bardzo ważnym elementem przygotowań do ślubu i wesela. Zaproszenia ślubne mają nawiązywać stylistyką do organizowanej uroczystości i stają się swoistą dekoracyjną zapowiedzią przyjęcia. A co oprócz zaproszeń ślubnych jeszcze możesz wykonać? Jakie są aktualne trendy ślubne, jeśli chodzi o ślubną papeterię? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu, zapraszam!

 

Organizacja ślubu a scrapbooking - zaproszenia ślubne handmade i... co jeszcze?

Jeśli stoisz przed organizacją własnego ślubu i wesela, albo zajmujesz się scrapookingiem zarobkowo, na pewno chcesz jak najlepiej wykorzystać sezon ślubny oraz swoją wiedzę branżową i umiejętności rękodzielnicze. Co możesz przygotować na ślub? Oczywiście, pierwszą odpowiedzią, która się nasuwa na myśl, są ręcznie robione zaproszenia ślubne. Minęły już czasy, gdy Młoda Para poszukiwała możliwie najtańszego sposobu na zaproszenie gości weselnych, dziś zaproszenia mają być piękne, współgrać z całością oprawy weselnej, stając się swoistą zapowiedzią stylu, w jakim przygotowane jest całe przyjęcie.


Zaproszenia ślubne nie są jednak jedyną twórczą możliwością dla kreatywnej scraperki chcącej zaistnieć w ślubnej branży ;-) Co jeszcze możesz wykonać w ramach ręcznie robionej papeterii ślubnej?

1) Księgę Gości Weselnych;
2) Menu weselne;
3) Plan stołów weselnych i rozmieszczenia Gości przy stołach;
4) Dekoracje na słodki stół;
5) Gadżety do fotobudki;
6) Winietki na stół weselny;
7) Podziękowania dla Gości;
8) Podziękowania dla Świadków;
9) Podziękowania dla Rodziców, Chrzestnych i Dziadków;
10) Girlandy dekoracyjne na salę weselną;
11) Zawieszki na alkohol;
12) Obręcze na serwetki.

Jeśli Twoje umiejętności rękodzielnicze wykraczają poza wytwory z papieru, możesz pokusić się o stworzenie dekoracyjnych świeczników na stół weselny, kwiatowych wianków dla Panny Młodej i/lub Druhen itp.


 

Ręcznie robiona papeteria ślubna - o czym musisz pamiętać?

Wykonując papierową oprawę ślubu i przyjęcia weselnego, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
  • Po pierwsze - wszystkie tworzone przez Ciebie elementy powinny być spójne pod względem kolorystyki, stylistyki, motywów przewodnich. 
  • Po drugie - elementy papeterii ślubnej hand-made muszą nie tylko tworzyć spójną całość ze sobą, ale i z pozostałą oprawą ślubną, zanim przystąpisz do pracy, warto więc wypytać Młodą Parę o to, w jakim klimacie będzie ślub, suknia ślubna, ślubny bukiet, w jakiego typu miejscu odbędzie się przyjęcie weselne. Rustykalna oprawa papiernicza będzie wyglądać dość dziwnie w połączeniu z bogatą, wielowarstwową suknią, wysadzaną brylantami i salą weselną pełną przepychu, marmuru i złota ;-)
  • Po trzecie - ustal z Młodą Parą budżet i pamiętaj, że lepiej wykonać mniej elementów papeterii ślubnej, ale dobrej jakości i pięknych, niż kierować się zasadą "tanio i dużo" - ponieważ oprawa weselna jest Twoją swoistą wizytówką i ma szansę przyciągnąć do Ciebie kolejnych klientów, jeśli zachwycą się Oni Twoimi pracami na weselu, na którym będą np. w roli gości.
  • Po czwarte - bądź na bieżąco ze ślubnymi trendami, te, choć nie zmieniają się tak bardzo żywiołowo, jak np. moda czy aranżacja wnętrz, ulegają pewnym przekształceniom i warto wiedzieć, co w branży piszczy ;-)

 

Zaproszenia ślubne hand-made i ręcznie robiona papeteria ślubna - rodzaje, trendy, nurty

Właściwie można powiedzieć, że papeteria ślubna, nie tylko ta hand-made, dzieli się na dwa główne nurty. Pierwszy to nurt szalenie romantyczny i elegancki zarazem. Zaproszenia ślubne i inne ślubne dekoracje hand-made zachwycają bogactwem kwiatowych deseni, błyszczących elementów, subtelnych koronek i urokliwych damasków. Przyciągające wzrok kolory, takie jak szafir, fuksja czy butelkowa zieleń, działają na zmysły i przenoszą w sensualną krainę wytworności. Drugi nurt jest zgoła odmienny: tu największą rolę odgrywa minimalizm, skromność, powrót do świata natury. Im mniej elementów i im bardziej naturalny jest ich charakter, tym lepiej. Brązowy papier kraft, zwykły sznurek, trochę dekoracyjnego chrobotka albo mini szyszki, zalakowane koperty - oto cały urok eko stylistyki. 

W pierwszy nurt wpisują się style: romantyczny, nowoczesny, glamour, barokowy, elegancki. W drugi: rustykalny, sielski, eko, prowansalski. Choć poszczególne style mają oczywiście swoje indywidualne cechy, pozwalające odróżnić je od innych, wszystko sprowadza się do jednego: jeśli chcesz tworzyć ślubną papeterię musisz się zaopatrzyć w dwie grupy produktów, wtedy żadne zamówienie klienta Cię nie zaskoczy i nie będziesz musiała na szybko robić zakupów w nerwowej atmosferze :-) No i zawsze będziesz mieć swoim potencjalnym klientom coś modnego do zaoferowania i pokazania ;-)

Jeśli chodzi o zaproszenia ślubne, popularne są zarówno te w całości hand-made, jak i takie, które wykorzystują pliki cyfrowe. Zainwestuj w grafiki do samodzielnego wydruku, bo zapłacisz za nie raz, a będziesz mogła używać zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz 😏 


Warto mieć w swojej pracowni także uniwersalne papiery do scrapbookingu, czyli te w jasnych, neutralnych kolorach z delikatnym deseniem. Szczególnie warto zwrócić uwagę na arkusze białe, kremowe, beżowe, miętowe, jasnoróżowe i błękitne, czyli te, których w LemonCraft nie brakuje ;-) Wybieraj papiery w damaski, z delikatnymi przecierkami lub z motywem desek. Ręcznie robione zaproszenia ślubne mogą mieć formę tradycyjnych kartek hand-made, czyli otwierać się na lewo lub do góry, ale mogą też przyjąć bardziej zaskakującą formę kartki trójdzielnej lub ażurowej koperty z wysuwanym bilecikiem z treścią. Możliwości jest naprawdę dużo, a jeśli czujesz się nieco zagubiona i poszukujesz inspiracji, koniecznie poprzeglądaj np. portal Pinterest, który jest naprawdę przebogatym źródłem pomysłów, nie tylko w tematyce ślubnej :-)


Ręcznie robiona księga gości weselnych powinna być solidnie wykonana - pamiętaj, że będzie ona przechodzić przez ręce dziesiątek, a może i setki osób podczas przyjęcia weselnego, a ma być przecież pamiątką na lata! Najczęściej dekoruje się tylko frontową okładkę księgi gości, chyba, że budżet pozwala także na udekorowanie wybranych stron wewnątrz - przekładki ze zdjęciami Młodej Pary i inspirującymi cytatami są fajnym i ładnym urozmaiceniem takiej księgi. Najlepiej wykonać księgę gości na gotowej bazie, szytej lub klejonej. Może być także samodzielnie przygotowana baza, bindowana - ta sprawdzi się najlepiej w sytuacji, gdy Państwo Młodzi chcą mieć księgę z nietypową ilością kart.


Zawieszki na alkohol i winietki na stół weselny mają być ładne, ale proste. Jeśli wykonasz zbyt dekoracyjne, to po pierwsze ich koszt może okazać się zbyt wysoki, a po drugie mogą stać się dla gości utrapieniem - wielkie winietki zabierają miejsce na stole, a zawieszki na alkohol z wiszącymi wstążkami i odstającymi elementami będą utrudniać nalewanie trunków ;-) Weź to pod uwagę, wykonując wspomniane części papeterii ślubnej. W tym przypadku mniej, znaczy więcej.

Najwięcej twórczej swobody dają nam zwykle podziękowania dla świadków, rodziców, chrzestnych czy dziadków. Nie zawsze pojawiają się one wszystkie, ale przeważnie choć jedne z nich mamy do wykonania, jeśli zajmujemy się oprawą ślubnego przyjęcia. 


Pomysłów na formę podziękowań jest całe mnóstwo, możesz zaproponować swoim klientom ramki ze zdjęciami i/lub tekstem podziękowania, exploding boxy tematyczne, blejtramy z miejscem na wklejenie ślubnego zdjęcia, pamiątkowe albumy - zwłaszcza w roli podziękowań dla rodziców, ogromnym powodzeniem cieszą się albumy ze zdjęciami Młodych Małżonków od narodzin do dnia ślubu.


Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł pomoże Ci uporządkować nieco Twoją ofertę ślubnej papeterii, a jeśli stoisz przed wyzwaniem przygotowania własnego ślubu i wesela - że z moimi poradami będzie Ci nieco łatwiej stworzyć wymarzoną oprawę tego wyjątkowego dnia :-) Już wkrótce omówimy pomysły na prezenty ślubne hand-made, mam nadzieję, że wtedy również będziesz tu ze mną! Dziękuję Ci za Twoją uwagę i za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego artykułu, życzę Ci miłego, twórczego dnia.PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger