Tips, tricks & tutorials: nietypowe formy kartek - kurs na kartkę Z fold

Gdy znudzą Ci się tradycyjne formaty kartek ręcznie robionych, możesz pokusić się o jakąś bardziej nietypową formę. Takie niecodzienne kartki o wymyślnych kształtach i zaskakujących rozwiązaniach są tak efektowne, że nie wymagają już zbyt wielu zdobień, by przykuć uwagę i zachwycić. To świetne rozwiązanie, jeśli nie masz zbyt wiele czasu na dekorowanie swojej pracy, albo jeśli chcesz uwypuklić piękno papierów do scrapbookingu, z których korzystasz. Obejrzyj dzisiejszy kurs foto na kartkę typu Z fold, który przygotowała nasza Projektantka, Jasmina i spróbuj swoich sił w tworzeniu takiego składaczka!Z fold card - co to za forma?

Kartka Z fold to nietypowa forma kartki handmade, która rozłożona na płasko wygląda całkiem jak normalna kartka, ale postawiona ma wygięte boczne skrzydełka w obie strony, na kształt litery "Z". Dodatkowo z przodu kartki może się znajdować drugi, mniejszy pasek bazy, który także się wygina, a całość daje efekt trójwymiarowości. W tej formie można się spotkać z nazwą double Z fold card. Taka kartka jest bardzo efektowna i daje mnóstwo możliwości dekoracyjnych, ponieważ posiada sporo powierzchni do zagospodarowania. Z fold card może być tradycyjną kartką z życzeniami i elementami dekoracyjnymi, ale może też się stać swoistym tworem typu 2w1, czyli kartką i mini albumem, jeśli na niektóre skrzydełka bazy zdecydujesz się wkleić zdjęcia :-) Kartka wygląda na skomplikowaną, jednak w rzeczywistości całkiem łatwo jest ją przygotować, a nasza Projektantka, Jasmina, pokaże Ci krok po kroku, jak to zrobić. Spróbujesz? :-)

Kartka typu Z fold - kurs krok po kroku

Jasmina przygotowała kurs na kartkę dobule Z fold, oddaję Jej głos :-)


Na początek przygotowałam dwa kawałki białego kartonu. Jeden o wymiarach 15x30 cm i drugi o wymiarach 6x30 cm. Następnie zbigowałam je pionowo na odcinkach 7,5 oraz 15 cm. Jak wyglądała moja baza po zbigowaniu i zgięciu kartonu, możesz zobaczyć na zdjęciu:Następnie przygotowałam papiery, które nakleiłam na bazę. Użyłam kolekcji Boy's little world - arkuszy 05 i 06. Przycięłam je odrobinę mniejsze niż poszczególne skrzydełka bazy - dzięki temu powstanie ładna, biała obramówka. Druga warstwa papierów do scrapbookingu również jest trochę mniejsza od pierwszej.Przykleiłam większe kawałki papieru we właściwe miejsce, a następnie mniejsze kawałki nakleiłam na większe:Tutaj możesz zobaczyć, jak wygląda rozłożona, oklejona baza kartki:Następnie przygotowałam dodatki dekoracyjne. Kilka papierowych kwiatów oraz duuuużo powycinanych z arkuszy elementów. Użyłam także tekturek z kolekcji.Zawsze, zanim przykleję poszczególne elementy kompozycji, układam je, zmieniam położenie, przesuwam tak długo, aż efekt mnie zadowoli. I dopiero wtedy przytwierdzam elementy klejem do kartki. Też tak robisz? :-) Na koniec dodałam kilka tekturowych gwiazdek pomalowanych na brązowo, biało i niebiesko. Tak prezentuje się gotowa praca w formie Z fold card:Myślę, że ta kartka jest przeurocza. Prosta, ale zarazem bogata.

A Ty, lubisz robić nietypowe formy kartek? Jaka jest Twoja ulubiona? A może jest jakaś forma, o której chciałabyś u nas poczytać? :-)PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger