Co to jest scrap? Kurs video krok po kroku na romantyczny scrap

W ostatnich latach pojęcie scrapbooking bardzo rozszerzyło znaczenie, obejmując swym zakresem także ręczne robienie kartek, czyli cardmaking, altered art - czyli artystyczną odmianę gotowych przedmiotów oraz wiele innych technik pracy z papierem. W tej mnogości form i możliwości zatraciła się nieco jedna z podstaw scrapbookingu, czyli layouty, znane także pod nazwą scrapa. Co to jest scrap? Jak go stworzyć? Dlaczego tak wiele osób rozpoczynających przygodę ze scrapbookingiem boi się tej formy? Przeczytaj dzisiejszy tekst, zainspiruj się przepiękną pracą Karoliny oraz obejrzyj przygotowany dla Ciebie video tutorial na wykonanie takiej pracy i... spróbuj swoich sił w tworzeniu scrapów!Co to jest scrap?

Scrap, zwany też layoutem, to - w pierwotnej wersji - zdjęcie lub zdjęcia, oprawione na pełnowymiarowym papierze do scrapbookingu 30x30 cm. Początkowo utarło się, iż scrap musi posiadać:

- jedną lub więcej fotografii,
- tytuł/nagłówek,
- journaling, czyli notatkę na temat tego, co przedstawia zdjęcie i/lub praca, albo jakieś osobiste zapiski i przemyślenia autora (journaling można napisać ręcznie gdzieś pośród kompozycji scrapa, na jego odwrocie, albo wydrukować i wkleić do pracy).

Dziś zasady dotyczące tworzenia scrapów znacznie się poluzowały ;-) Powstają prace w formacie 25x25 cm, 20x20 cm lub A4. Nie zawsze są to też projekty w kształcie kwadratu czy prostokątne, coraz częściej możemy spotkać się z tworzeniem layoutów w kształcie koła, heksagonu czy trójkąta. Praca nie zawsze posiada tytuł, a journaling jest dziś prawdziwą rzadkością. Częściej za to pojawiają się tekturowe lub stemplowane cytaty. Również nie zawsze pojawiają się na scrapach... zdjęcia. Choć wydawać by się mogło, że to one są podstawą pracy i całej kompozycji, powstają także scrapy bez fotografii, a jedynie z miejscem przygotowanym na ich wsunięcie (jeśli scrap jest wykonywany na prezent i tworzony np. na zdjęcie ślubne, a ślub dopiero się odbędzie) albo z obrazkiem/grafiką zamiast zdjęcia.

Scrap może być pojedynczą, luźną kartą, częścią dużego albumu scrapbooking 30x30 cm, możesz go także nakleić na podobrazie malarskie, zyskując pracę gotową do zawieszenia na ścianie lub oprawić w ramkę.

Dlaczego wiele początkujących scraperek tak obawia się tworzenia scrapów? Cóż, tradycyjna ich powierzchnia, 30x30 cm, to całkiem sporo miejsca do zagospodarowania. Mnóstwo osób uważa, że zdecydowanie łatwiej jest zbudować kompozycję na małej powierzchni kartki niż na dużej powierzchni scrapa. Jeśli i Ty masz podobne obawy, przekonaj się, że layout nie jest wcale tak straszną rzeczą, jak mogłoby się wydawać ;-) Tworzenie na dużej powierzchni daje niesamowitą frajdę, no i - zdecydowanie więcej możliwości! Nie wiesz, od czego zacząć, jak się za to zabrać? Obejrzyj video tutorial Karoliny, a wszystko stanie się jasne :-)

Jak zrobić scrap? Kurs video krok po kroku na romantyczny layout


Jak zrobić piękny scrap, nawet, jeśli nigdy nie tworzyło się prac w tej formie scrapbookingowej? Karolina przygotowała dla Ciebie kurs video krok po kroku na romantyczny scrap - możesz dokładnie obejrzeć poszczególne etapy powstawania tej pięknej pracy! Film znajdziesz tutaj:A tu możesz obejrzeć szczegóły pracy naszej Projektantki:

Karolina do swojego projektu wykorzystała kolekcję papierów do scrapbookingu "Sweet Secrets" LemonCraft. A Ty? Zdecydujesz się zrobić romantyczny scrap? To będzie Twoja pierwsza praca w tej formie, czy jesteś już zaprawiona w boju? :D Z której kolekcji stworzysz swoje dzieło? Daj znać w komentarzu!

Dziękuję, że jesteś tu z nami. Pozdrawiam i życzę wspaniałego dnia!

PODPIS

1 komentarz:

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger