Jak zrobić kartkę do palety kolorów? - krótki poradnik i inspiracja

Czasem nawet najbardziej zapalonej scraperce brakuje weny... Znasz to uczucie, kiedy masz ochotę zrobić jakąś pracę, ale nie bardzo wiesz jaką, w jakim stylu, w jakich barwach...? Bardzo pomocne są wówczas wszelkiego rodzaju mapki scrapowe, ale to nie jedyna pomoc, jaką możesz się ratować. Innym ciekawym i skutecznym sposobem na rozkręcenie trybików weny jest paleta kolorów. Jak zrobić kartkę do palety kolorów? Czym się kierować? Od czego zacząć? Przeczytaj dzisiejszy artykuł i obejrzyj przepiękną inspirację naszej Projektantki, Ewy, która stworzyła swoją kartkę do wyszukanej w internecie palety barw.

Przykładowa kartka, która powstała do palety kolorów. Jasne tło i barwne dodatki z palety.

Jak zrobić kartkę do palety kolorów? Kilka cennych rad

Jeśli czytasz artykuły na naszym blogu, wiesz już, że podpowiadałyśmy, jak pracować z mapką scrapową (jeśli nie czytałaś, a jesteś zainteresowana tym tematem, kliknij w pogrubiony tekst). Dziś opowiem, jak pracować z paletą kolorów w scrapbookingu, bo to tylko z pozoru wydaje się proste, a jeśli nigdy nie miałaś do czynienia z paletą barw, na pewno w Twojej głowie pojawia się sporo pytań i wątpliwości - postaram się je teraz rozwiać :-) Jak zrobić kartkę do palety kolorów?

1) Najpierw wybierz paletę barw. Nie wiesz, gdzie szukać? Możliwości masz sporo. Możesz wpisać "paleta kolorów" lub "paleta barw" w wyszukiwarkę, poprzeglądać propozycje na portalu Pinterest lub Instagram, możesz także poprzeglądać scrapowe blogi z wyzwaniami, bo tam również często pojawiają się palety kolorów. Jeśli nie chcesz sięgać po typową paletę barw, bo uznasz, że "kilka kolorowych pasków" Cię nie zainspiruje, możesz stworzyć własną paletę kolorów, np. na podstawie ulubionej kolekcji papierów do scrapbookingu. Wystarczy wtedy wziąć okładkę takiej kolekcji i wypisać sobie dominujące w niej barwy!

2) Zastanów się, która barwa będzie u Ciebie tą przewodnią, a które pojawią się w projekcie wyłącznie w roli barwnych dodatków. Weź pod uwagę, że zdecydowanie łatwiej pracuje się z kilkoma kolorami, gdy tło jest jasne, a detale kolorowe - zwłaszcza, gdy decydujesz się na paletę z kontrastowymi, mocnymi kolorami. Wybierając barwę przewodnią zastanów się także, który kolor pojawia się w Twojej pracowni w największej ilości (w papierach i dodatkach) - będzie Ci łatwiej skompletować materiały do pracy.

3) Następnie wybierz papiery do scrapbookingu i dodatki kreatywne, z którymi będziesz pracować. Pamiętaj, że o wiele łatwiej i wygodniej jest wybrać więcej elementów w określonych kolorach i najwyżej części z nich nie użyć w pracy, niż co chwilę szukać jeszcze jakiegoś dodatku w odpowiednim odcieniu ;-)

4) Jeśli wybrana paleta kolorów i zgromadzone materiały do pracy jeszcze nie do końca pobudziły Twoją kreatywność, możesz poprzeglądać w sieci prace innych scraperek w tych barwach. Pamiętaj tylko, by tworząc kartkę, scrap, czy album do palety kolorów, nie wzorować się za bardzo na twórczości innych, a jeśli koniecznie chcesz stworzyć swoją wersję jakiejś konkretnej pracy, koniecznie poproś autora oryginału o zgodę!

5) Pamiętaj, że kolory neutralne - biel i czerń - możesz dodawać do swojej pracy swobodnie, one pasują do każdej palety barw :-)

6) Nie zapominaj przy tym wszystkim, że najważniejsza jest Twoja dobra zabawa! :-) Tworzenie ma być dla Ciebie czystą przyjemnością - przecież o to chodzi w scrapbookingu :-)

Jak zrobić kartkę do palety kolorów - inspiracja Projektantki


Kartka z jasnym tłem i barwną kompozycją umieszczona na tle papierów LemonCraft, z których powstała

Ewa zdecydowała się na stworzenie kartki pełnej soczystych, wiosennych barw. Zainspirowała ją ta paleta kolorów:


Zauważ, że bazą kolorystyczną przepięknej kartki Ewy są biel i jaśniutki krem, które nie występują w powyższej palecie barw. Wszystkie kolory z palety zadecydowały natomiast o tym, w jakich odcieniach będą dodatki dekoracyjne na kartce, budujące kwiatową kompozycję. Najwięcej mamy tutaj błękitu i mocnego, żółtego koloru. Barwy te pięknie ze sobą kontrastują, a dodatkowo żółty dodaje pracy energii i radości, a błękitny - spokoju i delikatności. Czyż to nie duet idealny? :-)

Zbliżenie na detale kompozycji kartki stworzonej do palety barw: kompozycja kwiatowa utrzymana w odcieniach błękitu i koloru żółtego

Żeby nie było zbyt nudno, na kartce pojawiły się także mocniejsze akcenty kolorystyczne. Dzięki temu, że stanowią jedynie barwne detale, nie przytłaczają pracy i nie zaciemniają jej. Przełamują delikatność pracy, dodając jej ekspresji i wyrazistości.
Czy dostrzegasz, jakich kolekcji papierów do scrapbookingu LemonCraft użyła Ewa w swojej pracy? :-)

Mamy tu połączenie "Boy's Little World" i papieru z bloczka A4 do kolekcji "Sweet Secrets" - prawda, że to dość nieoczywiste połączenie, które okazało się być całkiem udanym? :-)


A czy Ty tworzysz czasem według palet barw? Sięgasz po nie wyłącznie w przypadku wyzwań scrapowych czy stanowią Twoją deskę ratunkową, gdy wena nieco szwankuje? Wybierasz klasyczne palety, czy raczej takie nietypowe, które w zaskakujący sposób łączą barwy pozornie "z różnych bajek"? :-) Jestem bardzo ciekawa, ile z nas sięga po palety kolorów - daj mi znać w komentarzu! :-)

Dziękuję Ci za Twoją dzisiejszą obecność, życzę Ci niegasnącej weny i mnóstwa okazji do radosnego scrapowania. Pozdrawiam serdecznie!
PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger