Scrapbooking - duża kartka ręcznie robiona

Zdarzyło Ci się kiedyś robić kartkę większą od standardowych? Ja, gdy jeszcze zajmowałam się rękodziełem zawodowo, miałam kilka zapytań o kartki okolicznościowe w formacie A5, a nawet A4. Z różnych względów, zazwyczaj nie podejmowałam się wykonania takich prac. Dziś nie miałabym z tym problemu, ale jestem bogatsza o cenną wiedzę i doświadczenie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z dużą powierzchnią kartki, zachęcam Cię do przeczytania poniższego artykułu. Koniecznie obejrzyj też pracę naszej Projektantki, Jasminy, która udowadnia, że piękną kartkę można stworzyć w każdym formacie, nawet w tym większym! ;-) Duża kartka ręcznie robiona zwykle jest wyzwaniem, ale może być wyzwaniem przyjemnym i dającym satysfakcję - przekonaj się sama!Duża kartka handmade - jak się za to zabrać?

Duże formaty kartek często nas przerażają, co jest dość dziwne, biorąc pod uwagę fakt, iż tworzymy pełnowymiarowe scrapy 30x30 cm lub duże albumy A4 (i większe) ;-) Myślę, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że w naszych głowach wciąż tkwi to przekonanie, że przecież to jest kartka! Duża kartka! Gdy ja zabierałam się za kartkę okolicznościową w formacie A5 lub A4 miałam w głowie, że przydasie, których zwykle używam do cardmakingu, są do tych prac po prostu... za małe. Ramka z wykrojnika, idealna do kartki DL, na płaszczyźnie A5 po prostu się gubiła. Tak samo było z kwiatkami, motylkami, perełkami, stemplami - wszystko wydawało mi się zbyt małe do kart w dużych formatach. Teraz wiem, że wystarczyło pogłówkować i nie ograniczać się do standardowych rozwiązań. Przygotowałam dla Ciebie krótką ściągę, odpowiadającą na pytanie: czego użyć, by duża kartka ręcznie robiona nie była stworzona ze zbyt małych elementów dekoracyjnych. Oto moja podpowiedź:

1) wykorzystaj ręcznie robione kwiaty - możesz je przecież zrobić nie tylko w wybranej przez siebie kolorystyce, ale i w dostosowanym do pracy rozmiarze;
2) zastosuj elementy do samodzielnego wydruku - posiadając plik z grafikami, możesz zmieniać wielkość poszczególnych elementów;
3) zamiast wycinanek z wykrojników używaj dziurkaczy brzegowych;
4) wykorzystaj coś, co pomoże Ci zapełnić pustą przestrzeń wokół kompozycji: wzorzysty papier do scrapbookingu, patchworkowe tło, szeroką koronkę (którą nakleisz na papier w tle);
5) wykorzystaj warstwową kompozycję, jeśli poprzyklejasz na siebie kilka warstw papieru i każda kolejna będzie mniejsza od poprzedniej, w efekcie płaszczyzna, na której będziesz pracować, może okazać się o kilka centymetrów kwadratowych mniejsza niż początkowo zakładałaś ;-)

Mam nadzieję, że te kilka rad pomoże Ci się przełamać i spróbujesz stworzyć swoją dużą kartkę ręcznie robioną. No i - że to będzie dla Ciebie sama przyjemność, a nie droga przez mękę! ;-) A jeśli moje słowa nie do końca Cię przekonują, koniecznie obejrzyj inspirację Jasminy, która jest pięknym dowodem na to, że duża kartka handmade może zachwycać :-)

Duża kartka ręcznie robiona - inspiracja ProjektantkiJasmina przygotowała na dziś wspaniały komplet - kartkę w pudełku. Myślę, że gdybym nie wspomniała o tym, iż wymiary tej kartki to aż 25x20 cm, wiele osób w ogóle nie zauważyłoby, że kartka nie ma tradycyjnych wymiarów ;-) Wszystko dzięki temu, że Jasmina wspaniale zastosowała tricki, dzięki którym praca z dużym formatem kartki wcale nie była taka straszna! :-)Zauważ, że kartka Jasminy posiada i patchworkowe tło (w lewym dolnym rogu) i warstwową kompozycję tła, dzięki czemu obszar pracy nie wydaje się tak ogromny :-) Cała dekoracja kartki znajduje się na kwadracie mającym wymiary mniej więcej 18x18 cm, a to nie brzmi już tak strasznie, prawda? :-)Wszystkie kwiatki na tej przepięknej kartce Jasmina stworzyła samodzielnie - mogła więc idealnie dopasować je wielkością do formatu swojej pracy.Duża kartka ręcznie robiona autorstwa Jasminy powstała z papierów do scrapbookingu z kolekcji Grow Old With Me. Arkusz, z którego powstało tło kartki, posiada delikatny wzór z koronek i zawijasków, dzięki czemu nawet nieozdobione fragmenty kartki nie dają wrażenia pustej przestrzeni.

Jasmina ozdobiła także wnętrze kartki - w środku z dużą, białą przestrzenią poradziła sobie, wykorzystując jako ramkę bardzo wzorzysty arkusz w kwiaty:

Do dwóch bliźniaczych dużych kartek ręcznie robionych powstały także pudełeczka w formie uroczych walizeczek :-) Tu wystarczyły piękne papiery do scrapbookingu oraz papierowa koronka z brzegowego dziurkacza.Prawda, że inspiracja Jasminy zachwyca? I myślę, że przekonuje także do tego, że duży format kartek nie jest wcale taki zły. Z której kolekcji papierów Lemoncraft stworzyłabyś swoją dużą kartkę? :-) 

Dziękuję Ci za Twoją obecność i uwagę, pozdrawiam serdecznie!PODPIS

3 komentarze:

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger