Jak zrobić exploding box na komunię?

Komunia święta to uroczystość, która sprawia, że większość scraperek ma w marcu i kwietniu każdego roku ręce pełne roboty. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, jest trochę inaczej, ponieważ uroczystości zostały przesunięte i bardzo nietypowo sezon komunijny przeplatać się będzie przez cały sezon ślubny, czyli od czerwca do września. Niezależnie od terminu Pierwszej Komunii Świętej, pamiątki na tę okazję odznaczają się delikatnością i elegancją. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić exploding box na komunię, jakie dobrać dekoracje i papiery do scrapbookingu - zapraszam Cię do przeczytania dzisiejszego artykułu. Przygotowałam dla Ciebie garść porad dotyczących tworzenia komunijnych exploding boxów oraz gotową pracę, która być może stanie się dla Ciebie inspiracją.



Exploding box - na jakie okazje będzie odpowiedni?


Exploding box to coraz popularniejsza forma rękodzieła. Scraperki z całego świata prześcigają się w pomysłach na wymyślne kompozycje w środku pudełeczek, na zaskakujące kieszonki na pieniądze na wewnętrznych ściankach czy wreszcie - na zachwycające dekoracje na wieczku pudełeczka. Najmodniejsze są exploding boxy ślubne, bo taki prezent na ślub to jednocześnie opakowanie, coś na pieniądze, miejsce na życzenia i świetna pamiątka. Exploding box urodzinowy również chętnie wykonujemy i wręczamy, szczególnie na pierwsze, osiemnaste i wszystkie okrągłe urodziny :-) Kolejny w "rankingu popularności" byłby zapewne exploding box na chrzest święty. Na pierwszą komunię częściej jednak wykonujemy tradycyjne kartki w pudełku. Zaczerpnęłam nieco informacji od znajomych scraperek i wychodzi na to, że głównym problemem, jeśli chodzi o exploding box na komunię, jest to, jakie wybrać elementy dekoracyjne, motywy, symbole religijne, no i co dać na środku pudełka.

Exploding box na komunię - jakie wybrać papiery i dodatki do scrapbookingu?


Przejdźmy do kwestii, która nas dziś najbardziej interesuje, czyli poszukajmy odpowiedzi na pytanie: jak zrobić exploding box na komunię? Zajmiemy się tym tematem, rozkładając go na czynniki pierwsze:

1) wybierz kolory do komunijnego exploding boxa.

Najlepiej w tej tematyce sprawdzą się barwy:

- biała,
- kremowa,
- błękitna,
- niebieska,
- pastelowy róż,
- jasny beż,
- złoto,
- srebro,
- jasna, naturalna zieleń,
- mięta.

Barwy te można dowolnie ze sobą zestawiać lub też zdecydować się na wykonanie pracy monochromatycznej, czyli komunijnego exploding boxa w jednym kolorze;

2) wybierz motywy i elementy dekoracyjne do exploding boxa na komunię. Oto moja

lista najpopularniejszych motywów i dekoracji do prac komunijnych:

- winorośl, kiście winogron,
- kielich z hostią,
- skarbczyk,
- różaniec,
- modlące się dziecko komunijne,
- aniołek,
- różnego rodzaju wianki,
- monstrancja,
- drobne kwiatki w jasnych kolorach,
- perełki i półperełki,
- wstążki vintage (tzw. gnieciuchy),
- koronki gipiurowe i bawełniane,
- papierowe serwetki z wykrojników,
- napisy okolicznościowe ("Pierwsza Komunia Święta", "Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej" itd.).

Dekoracje, których użyjesz, mogą mieć różną postać. W Twoim komunijnym exploding boxie mogą pojawić się m.in. tekturki, grafiki do samodzielnego wydruku, elementy wycięte z papierów do scrapbookingu, elementy odlane z masy typu Fimo, wycinanki z wykrojników;

3) zadecyduj, co znajdzie się na środku pudełka.

Centralna część exploding boxa może albo stanowić główny, najbardziej dekoracyjny element pracy, albo być miejscem do wpisania życzeń lub przestrzenią do zamieszczenia np. pudełeczka na prezent w postaci zegarka czy biżuterii. To ważne, by jeszcze przed rozpoczęciem pracy postanowić, co znajdzie się w centrum komunijnego exploding boxa, gdyż od tego zależy, co umieścisz na wewnętrznych ściankach. Im bardziej rozbudowana kompozycja na środku, tym mniej przestrzenne mogą być dekoracje na ściankach - inaczej pudełeczko nie będzie się domykać ;-)

4) rozplanuj elementy na ściankach bocznych.

Jeśli chcesz umieścić na nich życzenia, dedykację, informację o rodzaju uroczystości i jej dacie - musisz zastanowić się, jak je porozdzielać, tak, aby wszystko się zmieściło, wyglądało estetycznie i było sensownie podzielone :-)

5) na koniec zadecyduj, co znajdzie się na wieczku.

Musisz wybrać, czy wieczko będzie np. tylko oklejone papierem scrapowym i przewiązane wstążką, by - jako mini pudełko prezentowe - skrywać w swoim wnętrzu zaskakującą pamiątkę komunijną, czy też poszalejesz z dekoracjami już na wierzchu pudełeczka, by uzyskać zapowiedź równie niesamowitego wnętrza i znaleźć miejsce dla elementów, które nie zmieściły Ci się wewnątrz exploding boxa ;-)

Jak zrobić exploding box na komunię - inspiracja Projektantki




Moje dotychczasowe exploding boxy to zabawa miniaturą i tworzenie nietypowych kompozycji tematycznych. Tym razem stanęłam przed nie lada wyzwaniem, ponieważ zostałam poproszona o wykonanie pudełeczka komunijnego, w którym w centralnej części znajdzie się treść życzeń. Ponieważ miał to być exploding box na komunię dla chłopca, bez namysłu sięgnęłam po papiery do scrapbookingu Serenity, których kolorystyka i wzornictwo doskonale nadają się do eleganckich i delikatnych projektów scrapbookingowych :-)

Zaczęłam się zastanawiać, co zrobić, by - pomimo "nudnego" środka, exploding box przyciągał uwagę i zachwycał. Postawiłam na bogate kompozycje tematyczne, wykorzystując motywy, o których wspomniałam w drugiej części artykułu.





Aby ścianki stanowiły spójną całość, łączy je: kolorystyka, użyte w tle serwetki z wykrojnika, motyw winogron oraz połączenie wycinanek wykrojnikowych z białego kartonu oraz elementów tekturowych.

Kompozycja na środku mojego exploding boxa komunijnego to treść życzeń, ale z dodatkową, otwieraną klapką, ponieważ na wierzchu znajduje się sama dedykacja, a życzenia są na wewnętrznej karteczce.




Zewnętrza część pudełeczka prezentuje się dość zwyczajnie, choć papiery, których użyłam, do złudzenia przypominają embossingowe tłoczenia, przyciągają więc uwagę :-)


Natomiast wieczko zapowiada tematykę pudełka. Użyłam tu też grafikę chłopca, która bardzo mi się podoba, ale nie pasowała do pomysłu na wnętrze exploding boxa :P


Chciałam, aby mój exploding box na komunię był delikatny i elegancki, ale bez zbędnego nadęcia. Mam nadzieję, że udało mi się uzyskać pożądany efekt :-) Moim zdaniem papiery do scrapbookingu z kolekcji Serenity są idealne do projektów komunijnych, chrzcielnych i ślubnych - zgodzisz się ze mną? :-)

Dziękuję, że jesteś tu dziś ze mną. To moja pierwsza inspiracja po bardzo długim czasie, mam nadzieję, że moja praca Ci się podoba! A jakie exploding boxy komunijne Ty robisz najczęściej?

Dobrego, kreatywnego dnia!


PODPIS

2 komentarze:

  1. Piekna, delikatna inspiracja. Dla mnie box jest jedną z ulubionych form i właściwie każda okazja jest dobra do jego zrobienia, nawet świąteczne. 😉
    Dla mnie największym wyzwaniem jest sam środek. Ścianki boczne staram się robić lekko 3d, aby nie kolidowały z dekoracją na środku. Na zewnątrz ozdabiam troszkę wieczko. Cała niespodzianka ma być w środku. 😘

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej! Dzięki za komentarz :* Ja najczęściej też szaleję z kompozycją na środku, uwielbiam wymyślać te malutkie przedmioty i planować, z czego je zrobię :D a efekt końcowy zawsze jest takim zaskoczeniem - nawet dla mnie samej ;) Ale przyznać muszę, że praca z takim boxem jak ten powyższy też okazała się bardzo przyjemna, choć zupełnie różna od dotychczasowych moich boxowych doświadczeń :D Życzę Ci duuuużo okazji do tworzenia pięknych pudełeczek! :*

      Usuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger