Obalamy Scrapowe Mity: czy praca mixed media musi być ciemna i ciężka?
Witam Cię w pierwszym poście z naszego nowego cyklu LemonCraft: Obalamy Scrapowe Mity! Będziemy tutaj rozprawiać się ze scrapowymi mitami, czyli powszechnie przyjmowanymi w scrapbookingu poglądami, które wcale nie są niepodważalną prawdą ;-) Każdą naszą próbę obalenia mitu będziemy popierać pracami naszych Projektantek. Czy podoba Ci się ten pomysł? Dziś walczymy z pierwszym scrapowym mitem, który mówi o tym, że praca mixed media musi być ciemna i ciężka. Choć większość mixed mediowych projektów to rękodzieło zahaczające o stylistykę grunge lub steampunk, wcale nie musi tak być! Chcemy Ci dziś pokazać, że jasna i lekka praca mixed mediowa to coś, co naprawdę istnieje ;-) Jeśli więc jesteś miłośniczką delikatnych kolorów i romantycznych prac, nie martw się - Ty też możesz sięgnąć po mixed media! :-) Zainteresowana? Czytaj dalej!


Technika mixed media w scrapbookingu - co to jest?


Zacznę od podstaw, ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że nie każda osoba zajmująca się scrapbookingiem musi wiedzieć, co to są mixed media :-) Najprościej mówiąc, mixed media to łączenie kilku różnych technik oraz mediów artystycznych. Pisząc "różne techniki" mam na myśli łączenie ze sobą np. malowania, stemplowania, wycinania i embossingu na gorąco, natomiast pod pojęciem "media artystyczne" kryją się wszelkiego rodzaju preparaty plastyczne, takie jak farby, pasty strukturalne, woski, pyłki metaliczne, mgiełki, perełki w płynie, mikrokulki, tusze różnego rodzaju. Gdybym chciała być precyzyjna, musiałabym tu wspomnieć o podziale na media mokre i suche, ale... nie o tym ma być dzisiejszy artykuł :-) Dziś skupmy się na typowych i nietypowych pracach w technice mixed media.

Scrapbooking: typowe prace mixed media


Większość z nas, słysząc o technice mixed media, wyobraża sobie gotowe prace np. w ten sposób:


albo w ten:


ewentualnie tak:


Wszystkie powyższe projekty, choć bardzo różne, łączy jedno: są wykonane w technice mixed media i mają w sobie sporo ciemnych kolorów. Zauważ, że królują tu pasty przypominające rdzę, metalizowane elementy, a ciemny brąz i głęboki turkus to barwy wysuwające się na prowadzenie. Często jest też tak, że prace mixed mediowe łączymy ze stylem męskim, czyli wizualnie ciężkim. Nikogo nie dziwią ani ciemne barwy, ani użyte elementy dekoracyjne, jak metalowe trybiki, klucze, śrubki itd. Ponieważ zarówno w stylu grunge, jak i steampunk stosowane są różnorodne media do uzyskania ciekawych tekstur i wieloelementowych, monochromatycznych kompozycji, wizerunek mixed mediowych prac, "ociekających" żelastwem i rdzą mocno odcisnął się na naszej scrapowej świadomości :D Czy praca mixed media może wyglądać inaczej? Oczywiście, że tak! Za chwilę pokażę Ci, iż praca w stylu mixed media może być jasna, lekka i romantyczna. Nie wierzysz? Koniecznie obejrzyj poniższe inspiracje naszych Projektantek!

Jasna praca mixed media - inspiracje


Czy wiesz, że ta wspaniała, eteryczna praca autorstwa Emilki naprawdę wpisuje się w technikę mixed media? :-) Emilia użyła m.in. pasty strukturalnej nałożonej przez maskę, białej i czarnej farbki do chlapań, mamy tu również styropianowe kuleczki i ramkę z masy. Elementy wycinane z papieru, odlewane z masy plastycznej, malowane, kwiaty z foamiranu, produkty do rękodzieła wykonane z tektury, jak i delikatne koronki - wszystko to tworzy wspaniałą mixed mediową całość. A przy tym nie da się nie zauważyć, że prześliczna ramka wykonana na bazie papierów do scrapbookingu z kolekcji Serenity jest niezwykle delikatna, jasna i romantyczna.
Ewa zestawiła ze sobą kontrastowe barwy z kolekcji Blush i wykonała przepiękny, delikatny projekt na podobraziu malarskim. Płótno w tle pozwala poszaleć z mokrymi mediami, takimi jak mgiełki czy farbki wodne. Tego typu preparaty pozwalają uzyskać efektowne barwne plamy i zacieki, które Ewa wykorzystała jako bazę kompozycji dla elementów wyciętych z papieru.

Mamy tutaj również wzór nałożony za pomocą pasty strukturalnej przez maskę:oraz preparat do spękań, który daje niesamowity efekt:Agata stworzyła pracę nieco bliższą typowym projektom mixed media, wciąż jednak jasne barwy i duża ilość odpowiednich dekoracji (kwiaty, motyle, koronki) sprawiają, iż Jej praca ma lekki charakter i dziewczęcy, romantyczny urok :-)Spójrz, jak wiele różnych preparatów musiała tutaj nałożyć Agata, by uzyskać taki piękny efekt popękanej okiennej ramy pokrytej mchem i patyną :D

Ja przygotowałam ramkę foto na podobraziu, łącząc delikatny, miętowy papier z kolekcji Blush z miętowymi, białymi i złotymi dodatkami.Wykorzystałam pastę strukturalną, białe gesso, turkusową, mocno rozwodnioną farbkę akwarelową, złote mikrokulki, białe kamyczki, krople akrylowe, biały puder do embossingu (na tekturkowych zawijaskach), białą farbę kredową i... sama już nie pamiętam, co jeszcze :D To było istne mediowe szaleństwo!Małgosia przygotowała wspaniały tag, który - mimo, iż wykorzystuje elementy typowe dla stylu steampunk - zachwyca swą eteryczną lekkością i mglistością!

Zobacz, jak wiele różnych elementów i warstw posiada ten projekt - to zadziwiające, że przy takiej mnogości mediów i dekoracji, praca Gosi jest tak zachwycająco delikatna.Ania stworzyła przepiękną, delikatną ramkę motywacyjną dla twórcy :DUżyła mnóstwo różnych mediów, m.in. aż 3 kolory opalizujących farbek, którymi pokryła przyklejone w dole kompozycji guziczki. Praca Ani to dowód na to, że steampunkowy sposób naklejania recyklingowych ozdób wcale nie musi się kończyć rdzawym, patynowanym efektem :-)


Asia wykonała shaker-box w postaci grzechotki. Jej projekt jest przeznaczony dla maluszka, dlatego - mimo wielu zastosowanych mediów - pozostaje pastelowy i delikatny.UWAGA! Spodobał Ci się uroczy projekt Asi? Na naszym kanale YouTube znajdziesz kurs video na tę przepiękną mixed mediową grzechotkę! :-) Wystarczy, że klikniesz poniższy przycisk, aby obejrzeć film :-)Romantyczne papiery do scrapbookingu LemonCraft - idealne do wszelkich prac mixed media!


Mam nadzieję, że udowodniłyśmy Ci, że praca w technice mixed media może być jasna, pastelowa, romantyczna i zwiewna, nawet, jeśli ma w sobie całkiem sporo różnych preparatów i technik :-)

Na koniec rozprawimy się z jeszcze jednym scrapowym mitem, mniejszym, ale bardzo powiązanym z naszym dzisiejszym tematem. Wiele osób sądzi, iż papiery do scrapbookingu LemonCraft nie nadają się do prac mixed media, ponieważ są zbyt romantyczne i delikatne. Jak pokazały wyżej nasze Projektantki - to nieprawda! Dzięki odpowiedniej gramaturze, zróżnicowanemu wzornictwu i kolorystyce, na bazie naszych papierów możesz wykonać dowolny projekt scrapbookingowy, także ten mixed mediowy. A jeśli wcale nie chcesz tworzyć mixed mediowych prac w delikatnej, romantycznej odsłonie, to zdradzę Ci sekret: pierwsze 3 prace z dzisiejszego artykułu również zostały wykonane z papierów LemonCraft! :-)

Szukasz czegoś pośredniego pomiędzy eteryczną delikatnością a ciężkim steampunkiem? Proszę bardzo, Oksana przygotowała na dziś mixed mediową pracę, która nie jest ciężka i pordzewiała, ale korzysta z intensywnych barw i charakternych dekoracji:
Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł jest dla Ciebie interesujący i dostarcza Ci wiele inspiracji :-) Koniecznie daj znać w komentarzu, czy podoba Ci się pomysł na nasz nowy cykl: Obalamy Scrapowe Mity! Każdego miesiąca, zawsze 8 dnia, chcemy dla Ciebie obalać kolejne popularne mity, powszechnie funkcjonujące w scrapowej społeczności! Czy domyślasz się, jaki temat weźmiemy pod lupę za miesiąc? :D


PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger