Papier scrapbooking na liście - jak znaleźć najlepszy?

Liście w scrapbookingu funkcjonują na porządku dziennym. Wykonane z papieru scrapbooking, foamiranu, kartonu wizytówkowego czy papieru czerpanego, uzupełniają kwiatowe kompozycje. Tworzymy je z dziurkaczy, wykrojników albo wycinamy ręcznie. I często mamy jeden problem: z czego te liście zrobić. Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć najlepszy papier scrapbooking na liście, dziś przychodzę z pomocą. Podpowiem Ci, jak dobierać papiery, z których powycinasz listki oraz na co zwrócić uwagę przy doborze zielonego arkusza. I zdradzę kilka liściowych sekretów ;-)


Liście do scrapbookingu - skąd je wziąć?


Chyba każda początkująca scraperka zastanawia się, skąd wziąć poszczególne elementy do swoich prac. Pamiętam, jak sama przeglądałam godzinami zdjęcia kartek i albumów w sieci, przyglądałam się szczegółom kompozycji i zastanawiałam się nie tylko nad tym, jak to jest zrobione, ale i skąd wziąć te wszystkie piękne przedmioty! Liście, na całe szczęście, można wykonać samodzielnie i wcale nie jest to trudne :-) Najpopularniejsze liście w scrapbookingu to te wycięte z papieru. Możesz kupić papier do scrapbookingu we wzór liści i wycinać nożyczkami do precyzyjnego wycinania poszczególne elementy. Inne sposoby na stworzenie papierowych liści do prac scrapbooking to kupno zielonego arkusza papieru (najlepiej scrapowego, choć sprawdza się także grubszy zielony papier czerpany oraz zielony karton wizytówkowy lub brystol), z którego możesz wyciąć listki:

- wykrojnikiem w maszynce do wycinania;
- dziurkaczem ozdobnym (tutaj papier nie może być zbyt gruby i sztywny, bo dziurkacz może sobie z nim nie poradzić);
- ręcznie;
- odbite uprzednio stemplem na papierze (oprócz stempla z motywem liścia/liści będziesz potrzebować również odpowiedniego tuszu, sprawdzi się np. tusz pigmentowy: czarny, brązowy lub zielony będą najbardziej uniwersalne).Jeśli nie chcesz mieć na swojej pracy liści z papieru, możesz wykonać listki z foamiranu, stosując powyższe narzędzia oraz odpowiednią obróbkę cieplną. Możesz także zastosować w swoim rękodziele dekoracyjne tekturki w kształcie liści czy całych gałązek, wydrukowane grafiki cyfrowe czy liście dekoracyjne z tworzyw sztucznych. Jak widzisz - możliwości jest całkiem sporo!
Papier scrapbooking na liście - na to koniecznie zwróć uwagę!


Zdecydowałaś, że liście w Twoich kartkach, scrapach i albumach będą papierowe? Świetnie! Te są najbardziej uniwersalne, ich stworzenie daje sporą dowolność pod względem wyboru kształtu i odcienia, a sama "produkcja" papierowych listków przebiega dość szybko i czyni ten element kompozycji stosunkowo tanim :-) Zanim jednak sięgniesz po pierwszy lepszy zielony papier do scrapbookingu, przeczytaj, na co musisz zwrócić uwagę podczas wyboru!

Idealny papier scrapbooking na liście to taki, który z obu stron ma zielony kolor. Wiele z nas podkleja listki i gałązki na taśmie dystansowej czy kosteczkach 3d dla lepszego, przestrzennego efektu, czasami liście wychodzą też poza obręb kartki lub strony albumu - w obu sytuacjach zdecydowanie bardziej naturalny i estetyczny efekt uzyskasz, jeśli liść będzie zielony zarówno z góry, jak i od spodu.

Równie ważne jest to, by papier na listki nie był zbyt cienki. Wiotka kartka papieru, choćby i w najpiękniejszym odcieniu zieleni, nie sprawdzi się w scrapbookingu - będzie spod niej przebijać klej, gałązki nie dadzą się ładnie ułożyć, a wszelkie próby uniesienia liściastej kompozycji skończą się fiaskiem, bo gałązki będą się uginać i opadać. Gramatura 190-250 g będzie idealna dla stworzenia odpowiednich listków do prac scrapowych.


Papier scrapbooking na liście - jak wybrać ten idealny?


Liście w naturze są zielone - tak powie większość z nas. I rzeczywiście, zielone listki w pracy scrapowej prezentują się niezwykle naturalnie. Aby jednak pasowały do całej pracy, muszą spełniać pewne warunki. Myślę, że nie muszę Cię przekonywać, iż zieleń i zieleń nie są sobie równe ;-) Odcieni zieleni jest całe mnóstwo, a każdy z nich będzie zupełnie inaczej prezentować się na Twoim projekcie. Jak zatem wybrać idealny odcień zieleni do swojej pracy? I czy do każdego projektu scrapbooking musisz kupować oddzielny zielony arkusz papieru do scrapbookingu? 

Zieleń, którą wybierasz na liście, musi być:

a) w odcieniu zbliżonym do innych zielonych elementów Twojej pracy

lub

b) w kontrastowej barwie, która będzie pięknie współgrać z barwami Twojego projektu.

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, prawda? :-) Idealnie byłoby mieć do dyspozycji cały zestaw różnych odcieni zieleni i przykładać sobie kolejne arkusze do kartki czy innej pracy, by sprawdzić, która zieleń będzie pasować najlepiej... To nie jest niemożliwe, nie wymaga też od Ciebie posiadania miliona zielonych arkuszy! ;-) W LemonCraft mamy bloczki kreatywne A4 z serii Leaves, w których znajdziesz mnóstwo dwustronnych, zielonych arkuszy do tworzenia liści! Wydaliśmy już 4 kolekcje listkowe, obecnie w sprzedaży dostępne są dwie z nich. Poza arkuszami w pięknych odcieniach zieleni, znajdziesz w naszych bloczkach papiery z listkami do wycięcia. Prawda, że taki bloczek papierów scrapowych do robienia liści bardzo ułatwia pracę? :-)

Idealne liście do prac scrapbooking - kilka trików, które sprawią, że Twoje liście będą jak żywe!


No dobrze, papier scrapbooking na liście to jedno, sposób prezentacji stworzonych listków to zupełnie inny temat. Nie wystarczy, że wytniesz wykrojnikiem lub dziurkaczem listki i przykleisz je do pracy, nie będą wtedy wyglądać naturalnie, a ich wartość estetyczna będzie wątpliwa. Podpowiem Ci teraz kilka trików na to, by liście z papieru wyglądały naturalnie i były efektownym elementem Twojego projektu scrapbooking. Gotowa? Zaczynamy?!?

Co zrobić, by listki z papieru wyglądały naturalnie?


1) pognieć swoje listki i/lub powyginaj nieco krawędzie listków do góry - czy widziałaś w przyrodzie totalnie płaskie, równe liście? ;-)2) podklej listki na kostkach dystansowych lub przyklej na klej tylko część powierzchni listka/gałązki z listkami - pozostałą część unieś delikatnie do góry i wygnij - dodasz pracy naturalności i przestrzenności;

3) brzegi listków możesz delikatnie potuszować tuszem pigmentowym. Zielone listki przyciemnione brązowym tuszem będą świetne do prac vintage, zielony tusz wydobędzie głębię koloru papieru scrapowego oraz sprawi, że kompozycja wyda się bardziej żywa, trójwymiarowa;

4) jeśli wycinasz listki ręcznie lub dziurkaczem, a chcesz, by wyglądały bardziej naturalnie, szydełkiem, szpikulcem lub grubą igłą możesz "narysować" na liściach ich unerwienie.Listki do prac scrapbookingowych - o tym nie zapominaj


Czujesz się zainspirowana do stworzenia swoich wyjątkowych, idealnych liści do prac scrapbooking? Świetnie! Ale zanim zaczniesz, zwróć proszę uwagę na jeszcze kilka istotnych kwestii:

- praca wygląda ciekawie, jeśli użyjesz w niej dwóch różnych rodzajów liści;

- liście w pracy scrapbooking wcale nie muszą być zielone! Równie popularne są listki białe, kraftowe, złote... - wszystko zależy od rodzaju i stylu projektu, który tworzysz;

- listki dobrze jest dodać do kompozycji pod koniec tworzenia projektu - widzisz wtedy, które miejsca kompozycji warto uzupełnić, a papierowe liście są na tyle wdzięcznym materiałem, że bez trudu wepchniesz je pod większe elementy pracy;

- przytwierdzając listki do pracy, wybierz odpowiedni środek mocujący! Liście papierowe przyklejaj najlepiej klejem introligatorskim, który po wyschnięciu będzie przeźroczysty lub kosteczkami 3d albo taśmą dystansową; tekturki również przyklejaj dobrym klejem, nakładając go jedynie punktowo; liście z foamiranu musisz przykleić specjalnym klejem do foamiranu, klejem na gorąco lub innym mocnym klejem, np. universal z Fabriki Decoru; metalowe elementy w kształcie liści oraz listki z tworzyw sztucznych najbezpieczniej jest przyklejać klejem na gorąco lub za pomocą gel medium.

Informacji o liściach i ich tworzeniu jest tu dziś całkiem sporo. Mam nadzieję, że przydadzą Ci się one zarówno w kolejnych zakupach scrapowych, jak i podczas tworzenia prac :-) Dziękuję Ci za Twoją uwagę i życzę Ci wspaniałego dnia! :-)


PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger