Inspiracja czy plagiat w scrapbookingu? Dowiedz się, jak to odróżnić!

Wiesz, co jest niesamowite w scrapbookingu? To, że dwie osoby, korzystając z tych samych papierów i dodatków kreatywnych, mogą stworzyć totalnie różne prace! Nie wierzysz? Dziś zaprezentuję Ci inspirację naszej Projektantki, Marty. Przygotowana przez Martę dekoracja świąteczna powstała już jakiś czas temu. Patrząc na ten piękny projekt możesz początkowo odnieść wrażenie, że "już to gdzieś widziałaś", ponieważ niedawno publikowałam podobną pracę w wykonaniu Magdy. Jeśli jednak dokładnie przeanalizujesz obie prace, bardzo szybko dostrzeżesz, że są one totalnie różne! Taki zbieg okoliczności w obrębie Design Teamu to świetna okazja, by pochylić się na chwilę nad jakże istotnym tematem inspiracji i plagiatu. Zapraszam do lektury!Scrapbooking - podobne prace: lift, plagiat czy inspiracja?


Temat plagiatu, kopiowania prac w scrapbookingu, to od wielu lat temat niezwykle żywy i wzbudzający wiele emocji. Nic dziwnego, znani twórcy nie chcą, by Ich prace były tak po prostu odwzorowywane przez innych, zwłaszcza w celach zarobkowych. Wszak rękodzieło to nierzadko efekt wielu godzin pracy, wielu lat doświadczenia, długich miesięcy budowania warsztatu pracy. Ale równocześnie, można znaleźć w sieci wyzwania scrapbooking polegające na liftowaniu czyichś prac, czyli wydawałoby się, że wręcz namawiające do skopiowania cudzej twórczości... Być może osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z papierowym rękodziełem, czują się w tym wszystkim nieco zagubione. Nie wiedzą, czy jeśli spodobała Im się kompozycja kartki u kogoś innego, to mogą ją wykorzystać do stworzenia swojej pracy, czy też zostaną posądzone o kradzież wzoru... Nie rozumieją, czym różni się plagiat od liftu pracy. Jeśli i Ty nie do końca potrafisz rozgraniczyć te rzeczy i obawiasz się, czy niechcący nie robisz czegoś niemoralnego, a nawet nielegalnego, to spieszę Ci z pomocą - postaram się teraz wyjaśnić krótko, czym jest plagiat w scrapbookingu, czym lift pracy scrapbooking, a czym zaczerpnięcie inspiracji od innego twórcy :-) Gotowa? Zaczynamy!

Inspiracja czy plagiat w scrapbookingu - czego nie należy robić będąc scraperką?


Wyobraź sobie sytuację, że oglądasz jakąś pracę inspiracyjną, np. na blogu LemonCraft. Spodobała Ci się kartka wykonana przez Projektantkę, układ pracy, kolorystyka, harmonijne dobrane dodatki. Starasz się więc odwzorować tę pracę kropka w kropkę, korzystając z materiałów, które posiadasz. Czy tak możesz robić? Nie! Powielanie koncepcji projektu, bez zezwolenia twórcy oryginału, jest postrzegana w środowisku scrapowym jako kradzież wzoru i możesz się spotkać z bardzo niemiłymi reakcjami ze strony otoczenia. A zatem: co zrobić, gdy bardzo spodoba Ci się czyjaś praca? Możesz:

1) poprosić twórcę o zgodę na wykonanie podobnego projektu - w takiej sytuacji, jeśli autor oryginału się zgodzi, w dobrym tonie jest oznaczyć/wskazać autora pierwowzoru przy publikacji zdjęć Twojej wersji projektu;

2) zainspirować się techniką lub zestawieniem kolorystycznym, ale wykonać na tej podstawie własną pracę, wyraźnie różniącą się od oryginału i zawierającą Twoje autorskie pomysły i rozwiązania - w takiej sytuacji możesz wskazać autora pierwowzoru przy publikacji, ale jeśli tego nie zrobisz, nikt nie powinien mieć do Ciebie pretensji.

Nie jesteś pewna, czy w konkretnej sytuacji powinnaś pytać o zgodę czy nie? W takiej sytuacji lepiej to po prostu zrób - nie będziesz miała sobie nic do zarzucenia :-)

Nieco oddzielną sytuacją jest ta, w której wykonujesz pracę na podstawie dostępnego dla Ciebie tutorialu krok po kroku na wykonanie jakiejś pracy. Wtedy nie musisz prosić o pozwolenie na wykonanie podobnego, czy nawet takiego samego projektu, ale zawsze należy zaznaczyć, z czyjego i jakiego kursu scrapbooking korzystałaś.

Lift w scrapbookingu - co to takiego? 


Być może słyszałaś pojęcie: liftowanie pracy scrapowej i zastanawiasz się, co ono oznacza? Musisz wiedzieć, że lift to nie jest tak po prostu odwzorowanie czyjejś pracy kropka w kropkę :-) Czym jest lift? Najprościej mówiąc, jest to przedstawienie własnego pomysłu na cudzą pracę. Możesz skupić się na uchwyceniu kompozycji oryginału i potraktować czyjś projekt jak mapkę (tutaj znajdziesz tekst: jak pracować z mapką scrapbooking), wykonać podobną pracę, ale np. na inną okazję czy stosując inne elementy, możesz skupić się na zachowaniu klimatu oryginału, ale dodać coś od siebie. Ważne, żeby w lifcie było widać wyraźną inspirację oryginałem, ale żeby też praca zawierała jakiś Twój autorski pomysł, część Twojej artystycznej duszy i aby Twoja wersja była zgodna z Twoją stylistyką tworzenia :-)

Świąteczna dekoracja scrapbooking - zimowa rękawicaZdarza się i tak, że nie oglądałaś wcześniej podobnej pracy, nie inspirowałaś się niczyją twórczością, stworzyłaś własny, autorski projekt scrapbooking, a po czasie okazuje się, że ktoś gdzieś wpadł na bardzo podobny pomysł i stworzył bardzo podobną pracę - nie wiedząc o istnieniu Twojej. Nie wierzysz w taki zbieg okoliczności? Spójrz na dzisiejszą inspirację naszej Projektantki, Marty, a potem porównaj ją z pracą Magdy, którą prezentowałam Ci jakiś czas temu ;-)Obie prace powstały na bazie rękawiczki Woodouts i zostały udekorowane kolekcją papierów do scrapbookingu LemonCraft Joy to the world, mało tego - dziewczyny użyły nawet tego samego arkusza na tło! W każdym z projektów jest też motyw konika na biegunach i wycięty z kolekcji napis. A teraz najlepsze: Magda i Marta nie widziały wcześniej swoich prac, nie konsultowały się w tej sprawie ze sobą i żadna nie wiedziała, co stworzy druga, ani nawet - że dysponują tą samą zimową bazą MDF! Jak więc widzisz, takie sytuacje również się zdarzają ;-) choć czasem ciężko udowodnić komuś, że praca nie była wzorowana na Jego twórczości...

Wracając jednak do dzisiejszej inspiracji Marty - mamy tutaj doskonały przykład tego, że nawet korzystając z tych samych materiałów do rękodzieła, można stworzyć dwie różne prace :-) Wystarczyło, że Marta nie użyła - jak Magda - papierowych pierniczków i dodatku czerwieni w swoim projekcie. Zamiast tego, wykorzystała ręcznie robione, mroźne kwiatki w odcieniach bieli i chłodnego błękitu oraz białe gałązki ostrokrzewu. Jej projekt zyskał dzięki temu wyjątkowo zimowy, mroźny charakter i kojarzy się z zimowym, śnieżnym krajobrazem :-)A jak Ty udekorowałabyś taką rękawicę? Po które papiery do scrapbookingu LemonCraft sięgnęłabyś w swoim projekcie? Co sądzisz na temat plagiatu, inspiracji i liftu w scrapbookingu? Daj znać w komentarzu!

Dziękuję, że jesteś tu z nami :-) Życzę Ci wspaniałego dnia i niegasnącej weny! :-)
PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger