Kolory w scrapbookingu na jesień i zimę - nie popadaj w schematy!

Złapałaś się choć raz na tym, że tworząc swoje prace, w okresie jesiennym automatycznie przerzucasz się na ciemniejsze barwy: brązy, czerwienie, fiolety? A czy zimą nie tworzysz przypadkiem - pomijając prace na Boże Narodzenie - głównie w odcieniach bieli i błękitu? ;-) Wiele z nas popada w schematyczny dobór kolorów, tymczasem rynek obfituje w tak wiele barw produktów, że z pewnością nie warto się ograniczać! Powiem więcej - kolory w scrapbookingu na jesień i zimę mogą być formą naszej prywatnej arteterapii, więc czym prędzej wyciągaj z czeluści szafek ulubione jaskrawe kwiatki i kolorowe papiery do scrapbookingu! Zapraszam do przeczytania artykułu o roli kolorów w twórczości scraperki oraz do obejrzenia mojej dzisiejszej inspiracji - radosnej kartki w kolorach postrzeganych jako typowo... wiosenne lub letnie ;-)


Kolory w scrapbookingu na jesień i zimę - czy jesteśmy skazane na stereotypową paletę barw?

Kolory, które kojarzą się z jesienią, to niewątpliwie złoto, pomarańcz, czerwień, kolor żółty oraz różne odcienie brązu. Druga, typowo jesienna, paleta kolorów to fiolet, szarości i ciemna zieleń. Jeśli chodzi o typowo zimową paletę barw, wśród zimowych kolorów należy wymienić różne odcienie bieli i szarości oraz błękit, a czasem również granat. Czy jednak oznacza to, że w drugiej połowie roku wszystkie scraperki powinny tworzyć wyłącznie w tych barwach? Oczywiście, że nie! :-) Tak, jak nie nosimy jesienią tylko rudych sukienek i brązowych kardiganów, tak i na naszych kartkach mogą gościć również inne barwy ;-) Jesienna kolekcja papierów do scrapbookingu może zahaczać o typową dla pory roku paletę barw, bo takie papiery przydają się np. do projektów tematycznych, ALE... pamiętaj o tym, że inne kolekcje papierów nie znikają magicznie z półek na jesienno-zimowy czas ;-) Pewnie wiesz, iż papiery do scrapbookingu LemonCraft to rozmaitość barw, dla każdego coś miłego :-) Gdybyśmy wszystkie tworzyły w określonych miesiącach, opierając się tylko i wyłącznie o stereotypowe palety kolorów pór roku, byłoby po prostu nudno!

Kolory w scrapbookingu - dlaczego warto sięgać po różne barwy w swojej twórczości?


Jesień i zima, poza tym, że potrafią zachwycić swoimi barwami i niesamowitym klimatem pejzaży, mają też jeden niewątpliwy minus. Każda z nas, prędzej czy później, zaczyna w tym sezonie odczuwać niedobór słońca. Dni są krótkie, rankami i wieczorami towarzyszą nam mgły, a w ciągu dnia często jest po prostu szaro-buro. Taka pogoda bywa depresyjna, zwłaszcza, gdy zima ciągnie się niemiłosiernie i nie widać żadnych przebłysków wiosny... Po co dodatkowo dokładać sobie tej burości i nijakości, skupiając się na "nudnych" jesienno-zimowych kolorach w swojej twórczości? Arteterapia - czyli terapia sztuką - uwzględnia m.in. korzystanie z radosnych, soczystych barw. Kto powiedział, że ciocia mająca urodziny w lutym, nie może dostać kartki pełnej żółciutkich kwiatów? :-) 

3 powody, dla których warto sięgać po różne kolory w scrapbookingu, niezależnie od pory roku


1) możesz przez cały rok korzystać z wszystkich posiadanych papierów do scrapbookingu i dodatków kreatywnych - nie musisz się w żaden sposób ograniczać;

2) każdy kolor ma swoje "ukryte" działanie i obcowanie z nim pozostaje nie bez wpływu na nasze samopoczucie! Np. otaczanie się radosnymi kolorami poprawia nastrój; barwy określane jako energetyczne (żółty, czerwony, pomarańczowy) pomagają przezwyciężyć senność i rozleniwienie; jasne kolory (biel, błękit) pomagają się wyciszyć i uspokoić; barwa zielona ma moc kojącą i odprężającą;

3) unikniesz nudy w swojej pracowni, będziesz mieć więcej energii do tworzenia i więcej pomysłów na swoje rękodzieło!

Kolory w scrapbookingu - niebiesko-żółta kartka jesienią poprawia nastrój!Jesień już nastała, na drzewach coraz więcej kolorowych liści, pod nogami pierwsze kasztany i żołędzie, a poranne mgły stały się już standardem... A ja miałam ochotę stworzyć coś radosnego, ciepłego i energetycznego. I - nie zważając na kartkę w kalendarzu - wybrałam błękitne papiery do scrapbookingu LemonCraft oraz masę niebieskich i żółtych jak słońce dodatków :-)


Czy patrząc na tę kartkę, czujesz powiew orzeźwiającej bryzy i promienie gorącego słońca? Czujesz ten ciepły piasek pod stopami...? ;-) Czy nie jest przyjemnie przenieść się do takiego wakacyjnego raju właśnie teraz, gdy poranki i wieczory takie chłodne? :D Ja po zrobieniu tej kartki miałam zdecydowanie lepszy nastrój i więcej energii! :-) Polecam spróbować!


Aby jednak kartka nie wyszła zbyt jaskrawa, stonowałam tę radosną niebiesko-żółtą kolorystykę, dodając "drewniany" arkusz z bloczka Wood Patterns 02 (ten arkusz to jeden z moich ulubionych! :D) oraz kilka białych elementów.


Mam nadzieję, że moja dzisiejsza praca Ci się spodobała, że nastroiła Cię pozytywnie i zainspirowała do stworzenia barwnej, energetycznej kompozycji. Kolory w scrapbookingu nie są ograniczone przez pory roku - pamiętaj o tym! :-) 

Dziękuję za Twoją obecność i pozdrawiam Cię serdecznie!PODPIS

2 komentarze:

  1. Patrząc na taką piękną kompozycję i radosne kolory od razu robi się weselej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, Wiolu :* Warto sobie samej tak humor poprawiać, a przy okazji innym :D

      Usuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger