Obalamy Scrapowe Mity: czy bez wykrojników i maszynki nie da się zrobić pięknej kartki?

I znów kolejny miesiąc minął, znów widzimy się w naszym cyklu: Obalamy Scrapowe Mity i znów... będziemy rozprawiać się ze stereotypem, który niesłusznie zakorzenił się w głowach scraperek! Co tym razem weźmiemy na tapetę? Odpowiemy na pytanie: czy to prawda, że bez wykrojników i maszynki nie da się zrobić pięknej kartki? A wnioski, które uda nam się wysnuć, poprzemy oczywiście namacalnymi dowodami: wspaniałymi inspiracjami Cytrynowych Projektantek, które nie boją się walczyć ze scrapowymi mitami! :-) Gotowa? Zaczynamy!

Po co scraperce maszynka i wykrojniki?

Maszynka do wycinania (np. popularny Big Shot marki Sizzix) i wykrojniki to dla większości scraperek absolutny must have. Większość z nas nie wyobraża sobie tworzenia kartek, albumów, scrapów i innego papierowego rękodzieła bez użycia wycinanek wyciętych w maszynce. Czy Ty także zaliczasz się do tego grona? :-) Czasami do niektórych narzędzi scrapbookingowych tak się przyzwyczajamy, że trudno nam powstrzymać się przed ich kolejnym użyciem. A ponieważ rynek obfituje w różnorodne wzory, kształty i wielkości wykrojników, wiele z nas ma pokaźne ich zbiory i zawsze znajdziemy coś, co akurat będzie nam pasować do danego projektu ;-) Nie oszukujmy się - wycinanki z wykrojników bardzo ułatwiają pracę, pomagają wypełnić kompozycję, mogą narzucić temat kartki, są niezastąpione wtedy, gdy potrzebujemy powielenia jakiegoś elementu... Ale czy maszynka i wykrojniki to bezwzględne, obowiązkowe wyposażenie pracowni każdej scraperki? Wiele rękodzielniczek myśli, że tak... a my chcemy Wam dziś w LemonCraft udowodnić, że wcale tak nie musi być! :-)

Czy każda scraperka potrzebuje maszynki i wykojników?

Osoby rozpoczynające przygodę ze scrapbookingiem czują się nieraz przytłoczone przez koszty, które trzeba na samym początku ponieść. Sama maszynka Big Shot lub inna maszynka do wykrojników to koszt od kilkuset złotych w górę - w zależności od rodzaju maszynki, wymiarów obszaru roboczego itd. Do tego wykrojniki - z oczywistych względów skupiamy się na produktach oryginalnych, a to od kilkunastu do nawet 100 zł za wykrojnik lub komplet wykrojników. Z doświadczenia wiem, że uzbieranie takiej ilości różnych wykrojników, która byłaby zadowalająca dla scraperki, może trwać nawet kilka lat! To jednak nie powód, by ze zniechęceniem machnąć ręką i zaniechać prób zaprzyjaźnienia się z papierowym rękodziełem :-) Jak za chwilę udowodnią Cytrynowe Projektantki, bez maszynki i wykrojników również można zrobić wspaniałą kartkę! I wcale nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać ;-) Poza tym, jeśli jesteś na początku swojej scrapbookingowej przygody, koniecznie weź pod uwagę, że wykrojniki nie przydają się w każdym stylu! Jeśli planujesz tworzyć prace w stylistyce grunge, lepiej zainwestuj w preparaty mixed-media, a jeśli kręci Cię clean and simple, pomyśl np. o fajnych stemplach do kolorowania :-)

Jak zrobić piękną kartkę bez wykrojników?

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz przygodę ze scrapbookingiem, czy też jesteś już zaprawioną w boju scraperką, zachęcam Cię do spróbowania swoich sił w stworzeniu kartki handmade bez użycia wycinanek z wykrojników! Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, to mam dla Ciebie listę rzeczy, które z powodzeniem zastąpią wycinanki w budowaniu nawet najbogatszej kompozycji :-) 

Tworząc kartkę bez wykrojników, możesz w swojej pracy użyć:

- tekturki;

- gotowe kwiaty: papierowe, materiałowe, piankowe, kupione od innego rękodzielnika lub ze sklepu - zwróć uwagę na fakt, że rynek kwiatów do rękodzieła bardzo się rozwinął w ostatnich latach i bez trudu nabędziesz kwiatki, które... też powstały przy użyciu wykrojników ;-) takie produkty znajdziesz w dzisiejszych pracach Projektantek LemonCraft, mimo, że dziewczyny nawet nie zerkały w stronę swoich maszynek :D ;

- elementy wycięte z papierów do scrapbookingu;

- stemple;

- media nakładane np. przez maskę;

- koronki, wstążki, kawałki tkaniny, gazę - wszystko to, co nada teksturę i przestrzenność Twojej pracy.

Tworząc pracę scrapbooking bez wykrojników, możesz też jeszcze mocniej zainspirować się wzornictwem na papierze: z arkusza w serwetki wyciąć okrągłą serwetkę, obrysowując ją najpierw za pomocą cyrkla, albo wyciąć nożyczkami do precyzyjnego cięcia border-falbankę z brzegu arkusza :-)

Bez wykrojników i maszynki można stworzyć piękną pracę scrapbooking! Sprawdź inspiracje Projektantek LemonCraft

Tatiana przygotowała fenomenalny projekt w postaci pudełka mającego kształt plecaka. Dużo tutaj wycinania równych elementów, ale wszystkie kwadraty, prostokąty, paski i tagi zrobisz spokojnie przy użyciu ołówka, linijki i nożyczek - żadne wykrojniki nie będą potrzebne! :-)

Ewa stworzyła piękną, delikatną kartkę z bogatą, wielowarstwową kompozycją. Ramka z odlewu, warstwy papieru i koronek, okazałe kwiaty, sznur pereł i przeszycia na papierze... Zobacz, że bez wycinanek z wykrojnika też może być przepięknie i na bogato!Agata przygotowała kartkę w intensywnych kolorach, wykorzystując potencjał wzorów nadrukowanych na papierach do scrapbookingu:


Donata, przygotowując kartkę bez użycia wykrojników, skupiła się na stworzeniu hipnotyzującego shaker boxa:
Weronika pokazuje, że piękną kartkę handmade można stworzyć nie tylko nie posiadając maszynki i wykrojników, ale i nie dysponując górą przydasi ;-) Same papiery i wycięte z nich elementy też mogą być źródłem mnóstwa inspiracji!Julia odciągnęła swoją uwagę od ulubionych wykrojników, skupiając się na zabawie preparatami i pastami. Technika mixed media wymaga pomysłu, ciekawych przejść kolorów, intrygujących faktur - ale z pewnością można się obejść bez Big Shot'a ;-)
Marta skupiła się na elementach wyciętych z papieru, pięknych gotowych kwiatach do scrapbookingu i dekoracyjnej, tekturowej ramce:
A ja pobawiłam się tworząc warstwowe tło z papierów scrapowych, a potem zaszalałam z bogatą, kwiatową kompozycją:

Jak widzisz, brak maszynki i wykrojników nie jest ograniczeniem - ono istnieje tylko w naszych głowach! ;-) Czym prędzej łap za swoje ulubione papiery do scrapbookingu i ukochane przydasie i twórz, nie myśląc o tym, czego Ci brakuje w Twojej pracowni, ale skupiając się na tym, co już posiadasz i w czym drzemie ogromny potencjał. Rolą artysty - Twoją rolą! - jest tylko odkryć go... :-) 
Mam nadzieję, że dzisiejszy odcinek z cyklu: Obalamy Scrapowe Mity pokazał Ci, że naprawdę można się obyć bez tych wszystkich fajnych wycinanek z wykrojników ;-) Zawsze - jeśli nie stać Cię na maszynkę i wykrojniki, lub czasami - gdy np. wyjeżdżasz na wakacje i nie dasz rady zabrać ze sobą całego scrapowego osprzętu ;-)

Dzięki, że jesteś tu z nami! Życzę Ci wspaniałego, twórczego dnia!


PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger