Scrapbooking dla zdrowia - poznaj moc papierowego rękodzieła!

Otoczenie zwykło postrzegać scrapbooking jako niepotrzebne wydawanie pieniędzy na głupoty, robienie w domu bałaganu i marnowanie czasu na nic nie znaczące rzeczy. To myślenie tak silnie zakorzeniło się w społeczeństwie, iż wiele scraperek w ten sam sposób zaczęło patrzeć na swoją pasję. Wstydzimy się, że zrobiłyśmy kolejne zakupy, głupio nam, że zza komody wystaje stos papierów, mamy opory przed wręczeniem kartki, żeby obdarowana osoba nie wyśmiała nas, iż dorosły człowiek bawi się w robienie laurek... STOP! Trzeba zmienić wizję papierowego rękodzieła u innych! Ale zanim tak się stanie, musimy same uwierzyć, że to, co robimy, ma sens. Wiesz o tym, że możesz uprawiać scrapbooking dla zdrowia? Że rękodzieło ma ogromnie pozytywny wpływ na nasze samopoczucie? Wreszcie - że może pomóc fizycznie i psychicznie, nie tylko twórcom, ale i odbiorcom scrapowych dzieł? Zapraszam Cię dziś do świata terapii sztuką!Scrapbooking dla zdrowia - czy to możliwe, że rękodzieło uzdrawia?


Hasło: scrapbooking dla zdrowia brzmi trochę jak pusty slogan, prawda? Jeśli jednak pochylimy się nieco nad tym tematem, okazuje się, że to ma sens! W jaki sposób scrapbooking może nam zdrowotnie pomagać? Jaka jest jego siła lecznicza? Zdziwisz się, w jaki wielu aspektach papierowe rękodzieło nas "leczy" :-) A robi to zarówno fizycznie, jak i duchowo. Gotowa? Zaczynamy!

1) arteterapia, czyli walka z codziennymi problemami - arteterapia to terapia sztuką. Zaliczana jest do grupy metod psychoterapii, a więc wpływa pozytywnie na naszą kondycję psychiczną. Żeby poddać się arteterapii nie trzeba mieć szczególnych uzdolnień plastycznych, nie liczy się bowiem efekt końcowy tworzenia, a sam proces skupienia się na uprawianiu szeroko pojmowanej sztuki. Arteterapia pozwala oderwać się od codziennych trosk i negatywnych emocji i skupić się na przyjemności obcowania z kolorami, kształtami, teksturami. Terapia sztuką pozwala się wyciszyć, pozbyć się napięć, stresów i blokad emocjonalnych. Jeśli masz zły czas, przeżyłaś jakąś traumę, albo zwyczajnie masz ciężki okres w pracy i chodzisz wciąż zestresowana, relaksująca moc papierów i dodatków do scrapbookingu nieść może ze sobą efekt terapeutyczny. Więcej na ten temat napisałam TUTAJ;

Obcowanie z papierową sztuką dostarcza mnóstwo radości i pomaga się odstresować.2) sensoryka, czyli uaktywnianie zmysłu dotyku - na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak istotny w naszym życiu jest dotyk. Coraz częściej traktujemy ten zmysł po macoszemu, nie skupiamy się na dostarczeniu sobie odpowiedniej ilości i jakości bodźców, aby go pobudzić. Stąd wyniknąć może wiele problemów zdrowotnych, nie tylko psychicznych, jak stany lękowe i depresyjne. Tak naprawdę niedobór bodźców dotykowych może wywołać szereg schorzeń. Bardzo ciekawy artykuł na temat zmysłu dotyku i jego roli w naszym życiu można przeczytać w Polityce. W czasach współczesnych zmysł dotyku zostaje coraz bardziej ograniczony. Dystans społeczny sprawia, że coraz rzadziej dotykamy i przytulamy drugiego człowieka. Rozwój elektroniki powoduje, że nie dotykamy już ani gazet, ani książek, bo wszystko czytamy na tabletach i w czytnikach. Jedyna tekstura, która jest nam świetnie znana, to gładkość chłodnego wyświetlacza smartfonów, tabletów i innych ekranów dotykowych. 

Płótno, koronki, papiery, kwiaty - dotykaj, podziwiaj i doświadczaj!No dobrze, a co z tym wszystkim ma wspólnego scrapbooking? Otóż mamy tutaj, nomen omen, namacalny dowód na to, że można sięgać po scrapbooking dla zdrowia! Czyż podczas tworzenia dowolnego projektu nie dostarczasz sobie mnóstwa bodźców sensorycznych? Czyż Twój zmysł dotyku nie otrzymuje wtedy prawdziwej uczty? Miękkość i zarazem szorstkość papieru scrapowego; twardość ramek z odlewów z żywicy; giętkość i delikatność foamiranu; lepkość kleju... Zobacz, jak wielu różnych rzeczy dotykasz podczas tworzenia! A gotowa praca? Tu również masz do dyspozycji rozmaite tekstury, które możesz odkrywać nie tylko zmysłem wzorku, ale i dotykiem właśnie... Dotykaj, miziaj i macaj i czerp z tego same korzyści zdrowotne!

Zróżnicowane tekstury i mnóstwo warstw - te cechy scrapowych prac sprawiają, że scrapbooking świetnie dopieszcza nasz zmysł dotyku.3) koncentracja i kreatywność, czyli ćwiczenie mózgu - codzienne skupianie się na obowiązkach i sprawach do załatwienia, pamiętanie numeru PIN do karty, krótka lista zakupów w głowie, godziny zajęć dodatkowych dzieci - o tym wszystkim każdego dnia staramy się pamiętać. Jeśli wykonujesz pracę umysłową, masz jeszcze gorzej, bo do codziennych obowiązków dochodzi fakt skupiania się przez 8 godzin dziennie na wykonywaniu pracy. Nic dziwnego, że wieczory i dni wolne to czas, kiedy trudno nam się skupić. Rozdrażnienie, kłopoty z pamięcią i koncentracją to coraz częstsze problemy społeczne, występujące już nie tylko wśród osób starszych. Co możesz z tym zrobić? Zacznij regularnie scrapować! Tworzenie pracy i wykonywanie wszystkich twórczych kroków wymaga skupienia i koncentracji na artystycznym zadaniu. W ten sposób ćwiczysz swój mózg, aktywujesz go i sprawiasz, że uczy się "nie wyłączać myślenia" nawet wtedy, gdy masz czas wolny. To zaprocentuje teraz, bo łatwiej będzie Ci się skupić w nagłych sytuacjach wymagających Twojej uwagi, i w przyszłości - gdyż zmniejszysz ryzyko wystąpienia u siebie kłopotów z pamięcią w podeszłym wieku.

Koncentrując się na kompozycji i precyzji pracy, ćwiczysz mózg oraz zapominasz o problemach!4) socjalizacja, czyli dbanie o relacje międzyludzkie - w czasach covidowych, gdy spotkania towarzyskie zeszły na dalszy plan, podróżowanie jest utrudnione, a częste kwarantanny i izolacje zmuszają nas do odseparowania się od naszych bliskich, dbałość o relacje międzyludzkie wydaje się być kluczowa. Tworząc piękną kartkę z życzliwym przesłaniem poprawiasz nastrój i sobie i obdarowanej osobie. Więcej na ten temat napisałam TUTAJ.

Kartki handmade wysyłane do bliskich dają Im jasny sygnał, że są dla Ciebie ważni!Jak uprawiać scrapbooking dla zdrowia

Niestety, nie jest tak, że wyciągniesz ulubione papiery do scrapbookingu i od razu Cię to uzdrowi. Aby czerpać cielesne i duchowe korzyści z uprawiania rękodzieła, trzeba stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Co zrobić, by scrapbooking był dobry dla Twojego zdrowia?

- daj sobie czas na przyjemności - musisz uwierzyć w to, że wygospodarowanie czasu na własne hobby jest ok. Nie wstydź się tego, że świadomie przeznaczasz w ciągu dnia godzinę czy dwie na scrapowanie. Skoro inni mogą odpoczywać, oglądając seriale, grając w gry komputerowe, albo scrollując Facebooka, dlaczego Ty nie mogłabyś spędzać czasu wolnego tak, jak lubisz? Dopiero, gdy poczujesz, że spędzanie czasu nad papierami z nożyczkami w ręku to nic złego, w pełni odczujesz relaks, odprężenie i zobaczysz, że scrapbooking poprawi Ci humor!;

Twórz tak, jak lubisz i z tego, z czego lubisz - scrapbooking ma być dla Ciebie przyjemnością.- twórz to, co kochasz - nie zmuszaj się do robienia prac w stylu, który Cię nie pociąga i z papierów scrapbooking, które Cię nie zachwycają. Nie sięgaj po formy, które są dla Ciebie nudne, a jeśli stawiasz na rozwój i naukę, zacznij metodą małych kroczków. Jeśli od razu - bez wiedzy i umiejętności - rzucisz się na duży, skomplikowany projekt, jedynymi emocjami, jakie sobie dostarczysz, będą złość, irytacja i zniechęcenie. A przecież chodzi o czerpanie przyjemności z pracy twórczej, rozrywkę i zabawę, krótko mówiąc: o dostarczenie sobie frajdy;

- zadbaj o komfort pracy - ergonomia kącika scrapowego jest niezwykle istotna! Jeśli masz źle dobrane krzesło, szybko rozbolą Cię plecy. Przy zbyt słabym oświetleniu prędko poczujesz zmęczenie oczu. Zbyt mała powierzchnia blatu roboczego może skutkować np. poparzeniem się o pistolet do kleju na gorąco, czy zrzuceniem sobie na stopę ciężkiego, metalowego dziurkacza brzegowego. Lepiej zadbać o przestrzeń, w której tworzysz, bo dopiero wtedy można mówić, że "uprawiasz" scrapbooking dla zdrowia;

Daj sobie czas, rób to, co lubisz i rozkoszuj się każdą chwilą z papierami :-)- unikaj pogoni za przydasiami - naprawdę nie musisz mieć wszystkiego. Ciągłe śledzenie wszystkich nowości czy walka o unikatowy, modny stempel sprzed lat na grupie sprzedażowej prędzej przyczynią się do zakupoholizmu i nerwicy, niż do dbania o Twoje zdrowie. Ciesz się tym, co masz. Pozwól płynąć swojej kreatywności. I dopieszczaj się zakupami scrapowymi wtedy, gdy rzeczywiście chcesz coś nabyć i wykorzystać, nie wtedy, gdy daną rzecz kupują wszyscy inni.Nie jesteś sama! - wsparcie i przynależność do grupy - scrapbooking dla zdrowia psychicznego


Masz czasem wrażenie, że Twoje otoczenie Cię nie rozumie? Czujesz się nieco wyobcowana w środowisku, dla którego rękodzieło to głupota? Takich osób, jak Ty, są tysiące! Wystarczy je tylko odnaleźć i otworzyć się na kontakt. Gdy już odkryjesz, jak wielu pasjonatów scrapbookingu jest wokół Ciebie, z radością oddasz się dyskusjom o przewadze trymera nad gilotyną i rozmowom o tym, do kogo najlepiej iść na warsztaty scrapbooking. 

Znajdź miejsce, w którym będziesz mogła pochwalić się swoją najnowszą kartką handmade, pozachwycać się nową kolekcją scrapbooking i ponarzekać na pękającą tubkę ulubionego kleju scraperek. Znajdź miejsce, w którym będziesz mogła się zainspirować, natchnąć do twórczego działania, czy po prostu obejrzeć piękne prace wykonane Twoją ulubioną techniką. 

Radosne kolory Twoich prac również mogą poprawić humor - Tobie i osobom obdarowanym Twoim rękodziełem :-)Ze swej strony serdecznie polecam Ci miejsca w sieci prowadzone przez markę LemonCraft. Grupa na Facebooku zrzesza miłośników naszych papierów i pozwala wzajemnie inspirować się pięknymi pracami. A fanpage LemonCraft to kopalnia wiedzy, inspiracji i motywacji do scrapowania. 

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze scrapbookingiem i pragniesz uniknąć najczęstszych błędów osób początkujących, koniecznie zajrzyj na grupę Scrapbooking - wsparcie na starcie. Tam bez obaw możesz zapytać, o co tylko chcesz. Nie ma przecież głupich pytań, dotyczących scrapbookingu, a Ty masz pełne prawo czegoś nie wiedzieć! W grupie są osoby, które z chęcią podzielą się wiedzą i doświadczeniami.

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać dziś Ciebie, iż można stosować scrapbooking dla zdrowia! Życzę Ci samych dobrych dni, świetnego samopoczucia i mnóstwa wykorzystanych okazji do czerpania przyjemności z tworzenia! :-)
PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger