Kartki ręcznie robione - jak długo się je tworzy?

Każdego dnia przeglądasz najświeższe wieści i inspiracje ze świata scrapbookingu. Reels'y na Instagramie, kilkuminutowe kursy scrapbooking na YouTube, gotowe projekty na Facebooku. Wszystko to oglądamy często, a publikowane jest jeszcze częściej. Nic więc dziwnego, że powstał mit kartek, które powstają w zaledwie kilka chwil. I scraperka, której tworzenie pojedynczej pracy zajmuje sporo czasu, zaczyna się zastanawiać, co z Nią nie tak... Zastanawiałaś się kiedyś, czy tworzysz swoje rękodzieło wystarczająco szybko i sprawnie? Dzisiaj naszym tematem będą kartki ręcznie robione - jak długo się je tworzy i czy to prawda, że prędkość ich wykonywania można wyćwiczyć?Kartki ręcznie robione - jak długo się je tworzy?


Nie da się udzielić jednej poprawnej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, jak długo tworzy się kartki ręcznie robione. Bo, jak w przypadku wielu innych rzeczy w scrapbookingu, odpowiedź zależy od rozmaitych czynników. Wśród najważniejszych wymienić można:

- rodzaj kartki, jej formę (wieloelementową kartkę o różnowymiarowych płaszczyznach okleja się papierem i dekoruje dodatkami dłużej, niż prostą kartkę w tradycyjnym formacie);

Pop up box - kartka ręcznie robiona w nietypowej formie.
Pamiętaj, że kartki w nietypowej formie prawdopodobnie będziesz tworzyć dłużej, niż te klasyczne.- sposób zdobienia kartki (zbudowanie bogatej kompozycji może zająć dużo więcej czasu niż stworzenie prostej dekoracji);

Prostka kartka handmade, której główną ozdobę stanowią wycinanki tematyczne scrapbooking.
Dzięki wycinankom szybko stworzysz efektowną kompozycję, ale... pamiętaj o tym, że najpierw musisz wyciąć potrzebne elementy - a to też zajmuje trochę czasu!- zastosowane techniki (nanoszenie wzoru przez maskę wymaga odczekania, aż wzór wyschnie, a pokolorowanie dużego stempla obrazkowego pochłonąć może wiele minut).

Ręcznie robiona kartka bodziak z ręcznie robionymi kwiatami z foamiranu.
Nietypowy kształt, ręcznie robione kwiaty, mikrokulki i bogata kompozycja - wszystko to wydłuża czas przygotowania kartki.- wprawa w robieniu kartek - mając doświadczenie w scrapbookingu i cardmakingu, niektóre czynności można wykonywać szybciej, niż na początku rękodzielniczej drogi.

Nie bez znaczenia pozostają również kwestie, które nie wiążą się bezpośrednio z wykonywaniem kartki, ale z całą scrapbookingową otoczką: warunkami do pracy, oryginalnością projektu, uwarunkowaniami fizycznymi itp. Wiadomo, że jeśli odrywasz się co chwilę do innych obowiązków, robisz kilka rzeczy jednocześnie, a do tego wykonujesz pierwszą kartkę w którymś z nietypowych formatów, Twoja scrapowa wydajność znacznie spada.


Czy można nauczyć się szybko robić kartki?


Jeśli masz czasami wrażenie, że jesteś najwolniejszą scraperką na świecie, zastanów się czy nie jest to wynik tych wszystkich informacji, które każdego dnia zdobywasz w internecie. Widzisz tam przecież głównie gotowe projekty, a jeśli już gdzieś pojawia się proces powstawania danej pracy, to jest on znacznie przyspieszony. 

Kartka ręcznie robiona z bogatą, wieloelementową kompozycją.
W sieci zachwycamy się gotowymi kartkami - widzimy efekt końcowy, ewentualnie również przyspieszony proces tworzenia pracy, ale nie wiemy, ile czasu twórca poświęcił na projekt i wykonanie danego dzieła.Możesz teraz powiedzieć: a transmisje live? No tak, tu samo wykonanie kartek handmade jest przeprowadzane w czasie rzeczywistym. Pamiętaj jednak, że stworzenie kartki, rozumiane jako ułożenie elementów w całość, to zaledwie ułamek całej pracy. Kartki ręcznie robione podczas transmisji live powstały już wcześniej - w głowach projektantek, a często nawet namacalnie, ponieważ zwykle z wyprzedzeniem prezentowana jest praca, która będzie tworzona podczas spotkania na żywo. Można więc uznać, iż tworzenie kartek podczas transmisji to w dużej mierze praca odtwórcza - projekt kartki, jej kolorystyka, układ, elementy zostały ustalone już wcześniej.

Ręcznie robiona kartka brama z bogatą kompozycją i kwiatami handmade z tkaniny
Może Ci się wydawać, że doświadczony twórca wykonuje kartki ręcznie robione w trybie ekspresowym, ale każda scraperka ma czasem gorszy dzień i układa kompozycję dłużej, niż by chciała. Oto przykład: Emilka dokładała poszczególne elementy kompozycji i ciągle coś Jej nie pasowało. Aby uzyskać satysfakcjonujący Ją efekt końcowy, musiała poświęcić tej kartce więcej czasu niż zazwyczaj.Czy zatem kartki ręcznie robione, które powstają błyskawicznie to mit? Cóż, bardzo proste wzory jesteś w stanie wykonać stosunkowo szybko. Zobacz kurs na ekspresowe kartki na Boże Narodzenie oraz na szybkie kartki na Wielkanoc naszych Projektantek. 

Prosta wielkanocna kartka do koperty
Można robić szybkie kartki handmade, ale będą to projekty z gatunku prostych kartek do koperty.Jak szybko robić ręcznie robione kartki?


Jeśli zależy Ci na bogatych kompozycjach i/lub nieco bardziej wyszukanych formach, musisz pogodzić się z tym, że nie da się tych kartek zrobić bardzo szybko. Tutaj rodzi się problem scraperek sprzedających swoje kartki, którym cały świat wmawia, że powinny wyliczyć swoją roboczogodzinę i na tej podstawie wycenić rękodzieło. Ja jestem przeciwniczką tej teorii, że w cenie rękodzielnika musi być zawarta roboczogodzina, jednocześnie jednak mocno stoję za argumentem, iż swoją pracę należy cenić. Czy da się to jakoś pogodzić? Moim zdaniem tak, ale to temat na zupełnie inny artykuł ;-) 

Kartka komunijna ręcznie robiona z elegancką dekoracją i kwiatami handmade
Pięknych, dekoracyjnych kartek nie da się robić szybko, ale proces twórczy można znacznie usprawnić.Dziś chcę Ci tylko pokazać, że mimo wszystko, można usprawnić proces tworzenia kartek i nieco przyspieszyć ich powstawanie. Oto, jak szybciej tworzyć kartki ręcznie robione:

1) twórz prace ze sprawdzonych połączeń kolorystycznych i przetestowanych połączeń papierów do scrapbookingu - nie będziesz tracić czasu na dobór arkuszy i dodatków;

2) korzystaj ze znanych sobie form i układów - nie chodzi o to, by wciąż powielać jeden projekt, ale by przyspieszyć proces powstawania ogólnego zarysu kompozycji. Rozwijające eksperymenty zostaw sobie na czas, gdy będziesz miała dłuższą chwilę na scrapowanie;

3) przed rozpoczęciem pracy nad kartką handmade, zastanów się, jakie motywy i dekoracje będziesz chciała w niej wykorzystać - przygotuj sobie niezbędne przydasie, tak, by mieć je w zasięgu ręki;

Jednokolorowa kartka ręcznie robiona w bieli
Planujesz kartkę monochromatyczną? Przed przystąpieniem do pracy wyszukaj papiery i przydasie w wybranej kolorystyce - tworzenie kompozycji pójdzie Ci sprawniej, gdy wszystko, co przydatne, będziesz mieć pod ręką!4) jeśli zamierzasz wykonać kilka podobnych kartek ręcznie robionych, zastosuj pracę etapową: najpierw przytnij wszystkie papiery do scrapbookingu, potem przyklej je do baz, następnie wytnij serwetki z wykrojnika, później zajmij się mocowaniem kwiatów itd. W ten sposób praca nad kartkami pójdzie Ci sprawniej, a bałagan na biurku będzie mniejszy;

5) w wolnych chwilach przygotuj sobie produkty handmade: łatwiej jest wieczorem, podczas oglądania serialu, zrobić zapas kwiatów z foamiranu, niż przygotowywać pojedynczy kwiat w chwili tworzenia konkretnej kartki handmade;

Kartka handmade z kompozycją stworzoną głównie z wyciętych z papieru kwiatów, liści i motyli.
Jeśli w wolny wieczór powycinasz elementy, takie jak kwiaty, liście i motyle, przygotowanie tego typu kartki zajmie Ci później zaledwie kilka chwil!6) etapy pracy wymagające odczekania aż coś wyschnie, zaplanuj z wyprzedzeniem. Możesz np. dzień wcześniej, przed pójściem spać, nałożyć przez maskę na papier wzór z pasty strukturalnej, który spokojnie wyschnie sobie przez noc;

7) na koniec brutalna prawda, o której mało kto Ci powie, choć dotyczy to większości scraperek: nic tak dobrze nie działa na przyspieszenie procesu twórczego niż deadline ;-) Nie bierz się zatem za tworzenie kartki ręcznie robionej ze zbyt dużym wyprzedzeniem, bo praca nad nią rozwlecze się w czasie i ciężko będzie Ci się zmotywować do działania. Najlepiej dać sobie kilka dni zapasu - oczywiście zakładając, że posiadasz wszystkie materiały niezbędne do wykonania danego projektu.

Ręcznie robiona kartka, w której udekorowany jest nie tylko przód, ale i tył
Jeśli dekorujesz swoje ręcznie robione kartki także z tyłu i w środku, przygotowanie pojedynczej pracy zajmie Ci nieco więcej czasu, niż w sytuacji, gdybyś ozdabiała tylko frontową część.
Kartki ręcznie robione... na czas?


Pamiętaj, że scrapbooking i cardmaking to nie zawody sportowe. Choć kręcenie korbką od maszynki czy używanie dziurkacza brzegowego wymagają krzepy, nie jesteś sportowcem, dla którego liczy się ustanowienie nowego rekordu czasowego ;-) Nie porównuj się do innych scraperek, bo jednej z nas robienie kwiatów idzie szybko, a druga siedzi nad tym godzinami. W tworzeniu kartek handmade będą rzeczy, które wykonasz sprawnie oraz takie, które zajmą Ci dłuższą chwilę. Najważniejsze to zoptymalizować tworzenie rękodzieła i robić tak, aby nie zabrakło Ci czasu na realizację tych wszystkich wspaniałych pomysłów, które rodzą się w Twojej kreatywnej głowie :-) 

Bogato dekorowany środek kartki ręcznie robionej
Dopieszczasz swoje kartki handmade w każdym szczególe? Nie przejmuj się, że zajmuje Ci to nieco więcej czasu - pomyśl, że tworzysz unikatowe przedmioty z duszą!Nie zastanawiaj się, jak długo powinna powstawać kartka ręcznie robiona, nie analizuj, czy pracujesz zbyt wolno, czy za szybko. Twórz tak, żeby Tobie to odpowiadało i żebyś była zadowolona z efektów swojej pracy!

Wszystkiego dobrego i kreatywnego!PODPIS

2 komentarze:

  1. Najgorsze są "rozpraszacze". O ile muzyka inspiruje i dodaje powera, o tyle oglądany "jednym okiem" film z Netflixa wydłuża pracę nad kartką co najmniej dwukrotnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj to prawda :D Ja nigdy nie tworzę przy tv, ale moim największym rozpraszaczem są moje dzieci - i czasami też mąż ;-)

      Usuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger