Album scrapbooking na dużo zdjęć - zrób to sama!

Im bliżej końca roku, tym częściej robimy w głowie podsumowania, wspominamy, oceniamy minione chwile... Zdjęcia są w tym procesie niezwykle pomocne, ponieważ pomagają odświeżyć wspomnienia i wrócić do tych najfajniejszych momentów mijającego roku. Ale gdzieś te wszystkie wywołane fotografie trzeba trzymać... Dlatego dziś opowiemy sobie nieco więcej o albumach. Jak zrobić album scrapbooking na dużo zdjęć? W jaki sposób ułożyć fotografie? Jakie masz możliwości techniczne, by powiększyć ilość miejsca na zdjęcia w albumie handmade? Zapraszam do lektury!Dlaczego warto wywołać zdjęcia?


Zdjęć każdy z nas ma setki, albo i tysiące. Coraz lepsze aparaty w smarftonach sprawiły, że w każdej chwili mamy przy sobie sprzęt, dzięki któremu uwiecznić możemy piękne momenty z naszego życia. Już nie tylko podczas rodzinnych uroczystości, ale i na codziennym spacerze z dziećmi wyciągamy telefon i po prostu pstrykamy zdjęcie... albo dwadzieścia ;-) Niestety, ten technologiczny rozwój ma też pewien poważny minus. Często fotografie zostają jedynie w formie elektronicznej. Pliki na komputerze lub foldery w chmurze się mnożą, a takich prawdziwych, wywołanych zdjęć mamy jak na lekarstwo. Im bardziej liczba fotek nam rośnie, tym trudniej zabrać się za ich przegląd, segregację i wybranie tych, które staną się tradycyjnymi zdjęciami. 

Zdjęcie na urządzeniach typu smartfon czy tablet żyje chwilę, to wywołane ma zdecydowanie większy potencjał! No i masz z czym scrapować :-)Ja osobiście od kilku lat praktykuję coroczne wielkie wywoływanie zdjęć. W połowie grudnia siadam, przeglądam wszystkie zdjęcia z danego roku i tworzę sobie na komputerze folder o nazwie "do wywołania", gdzie kopiuję najlepsze ujęcia. Dzięki temu:

- tworzę przegląd zdjęć na bieżąco, raz w roku, więc nie zajmuje mi to nie wiadomo jak dużo czasu;
- za jednym razem wywołuję wszystkie fajne zdjęcia z ostatnich 12 miesięcy;
- robię swoiste podsumowanie roku, bo zdjęcia przypominają mi o wielu ważnych wydarzeniach;
- mam przy okazji drobne upominki dla bliskich - ramka z wywołanym, wspólnym zdjęciem to mały nakład finansowy, a ogromna radość dla obdarowanych, przetestowałam wielokrotnie :D
- w tym samym czasie zamawiam kalendarze ze zdjęciem wnuków dla dziadków - i nie muszę już później martwić się o prezenty na Dzień Babci i Dziadka ;-) ;
- mogę usiąść do albumu na zdjęcia i od razu dopasować album/jego strony do poszczególnych wydarzeń i konkretnych fotek - tak pracuje się zdecydowanie łatwiej! ;
- mam pokaźny plik wywołanych zdjęć, które mogę przez kolejny rok wykorzystywać w scrapbookingu.

Pod koniec roku warto wywołać zdjęcia z ostatnich 12 miesięcy. Przez kolejny rok można do woli sięgać po gotowe fotografie i tworzyć: albumy, ramki, podobrazia, pamiątki ze zdjęciem...Jak widzisz, takie rozwiązanie to niewielki wysiłek i mnóstwo korzyści, polecam spróbować! Ach, jeszcze jedna ważna sprawa - na koniec roku wiele firm organizuje różnego rodzaju promocję na odbitki, więcej zdjęć można więc wywołać niższym kosztem.

Jak przechowywać zdjęcia zanim przygotujesz album scrapbooking?


Jak wiadomo, posiadanie papierowych zdjęć rodzi kolejny problem - gdzie i jak te zdjęcia przechowywać? Nawet, jeśli planujesz zrobić albumy scrapbooking z poszczególnych wydarzeń, zanim je wykonasz, też musisz gdzieś trzymać czekające na oprawę fotografie... Jako scraperka masz jednak szereg możliwości, by zdjęcia przechowywać ładnie i praktycznie zarazem  :-) Polecam Ci przede wszystkim różnego rodzaju pudła, pudełka i pudełeczka. Jeśli ładnie je udekorujesz, nie musisz nawet szukać dla nich miejsca w szafie. Stojąc na półce będą zdobić wnętrze, wypełniać pustą przestrzeń, no i będą zawsze pod ręką, więc będziesz mogła pokazać fotki przyjaciółce podczas wspólnej kawy, albo mamie, która właśnie wpadła z niezapowiedzianą wizytą. 

Wywołane zdjęcia, które czekają na oscrapowanie, możesz przechowywać w udekorowanym pudełku, trzymanym na półce.


Pudełko możesz wykonać samodzielnie od podstaw, kupić gotową bazę do złożenia i udekorowania lub skorzystać z gotowego pudełka prezentowego, albo nawet z pudełka po butach i okleić je papierami do scrapbookingu. Zobacz, jak pięknie może wyglądać Twoje pudełko na zdjęcia handmade!

Pięknie udekorowane pudełko na zdjęcia handmade może również stać się stałym domem dla części wywołanych zdjęć.

Zdjęcia możesz przechowywać w pudełkach rocznikami lub tematycznie, np. możesz przygotować oddzielne pudełko na zdjęcia ślubne, albo na fotki z pierwszego roku życia dziecka.


Udekorowane papierami do scrapbookingu pudełko może być piękną ozdobą wnętrza.


Niektóre zdjęcia możesz już na stałe przechowywać w pudełkach, nikt przecież nie powiedział, że MUSISZ stworzyć album scrapbooking na wszystkie wywołane fotografie ;-) W rękodziele nic nie musisz! Ale wszystko możesz... :-)

Album scrapbooking na dużo zdjęć - najlepsze pomysły na więcej miejsca w albumie handmade!


Jeśli myślisz, że album, który pomieści dużo zdjęć, musi być wielki, gruby, ciężki i mieć kilkadziesiąt stron, to od razu chcę Ci powiedzieć: nie musi :-) Album scrapbooking może mieć bowiem tyle rozmaitych rozwiązań, które pozwolą Ci umieścić mnóstwo zdjęć na zaledwie kilku stronach, że w efekcie album nieduży, zgrabny i niepozorny pomieści kilkadziesiąt fotografii! 

Twój album scrapbooking na dużo zdjęć może być zgrabny i poręczny!


Wnętrze albumu skrywa w sobie mnóstwo sprytnych schowków na dodatkowe fotografie. To świetny sposób na powiększenie przestrzeni do przechowywania, ale i przyjemność podczas oglądania albumu - i odkrywania kolejnych ukrytych przekładek oraz kieszonek.


Jak to możliwe, że album ma klasyczne wymiary, kilka kart, a potrafi pomieścić dużo, dużo zdjęć? Poznaj najpopularniejsze, proste sposoby na powiększenie obszaru do przechowywania fotografii w albumie scrapbooking!


Sposób 1 - kieszonka na zdjęcia w albumie scrapbooking


Kieszonka może być wykonana z papieru, tkaniny lub połączenia materiałów. Może zajmować całą stronę lub tylko jej fragment. Decydujesz również o tym, czy będzie ona zamontowana na stronie albumu w pionie czy w poziomie.

Zdjęcia wsuwa się bezpośrednio do kieszonki lub przykleja na przygotowane maty, czyli przycięte do odpowiednich wymiarów kawałki tektury lub sztywnego papieru wizytówkowego, oklejone papierem do scrapbookingu i z przygotowanym obszarem do wklejenia lub wsunięcia zdjęcia

Piękne, wzorzyste arkusze Lemoncraft sprawiają, że Twój album nie będzie potrzebować już zbyt wielu dekoracji. Spójrz tylko na tę ukwieconą kieszonkę na zdjęcia!


Tutaj kieszonka na zdjęcia została wzbogacona dekorem wyciętym za pomocą dziurkacza brzegowego.

Daj się ponieść wyobraźni! Zobacz, jak pięknie element dekoracyjny nadrukowany na papierze zainspirował Projektantkę do stworzenia kieszonki z nietypowym brzegiem w kształcie pociągu :-) Niesamowity, chłopięcy blok papierów scrapbooking znajdziesz w LemonCraft - użyte tutaj papiery to kultowa kolekcja BOY'S LITTLE WORLD.
Czy pomyślałaś o takim rozwiązaniu, by kieszonkę uczynić z... ramki na zdjęcie? To jeszcze więcej zdjęć na jednej stronie! Spróbuj z kolekcją YESTERDAY, jeśli chcesz uzyskać równie romantyczny nastrój w swoim albumie handmade.


Kieszonka na zdjęcia powstaje błyskawicznie, jest prosta do wykonania, nie stwarza trudności z udekorowaniem strony albumu, a przy tym - może pomieścić od kilku do nawet kilkunastu fotografii!

Zadanie dla bardziej odważnych: spróbuj wykonać kieszonkę dwupoziomową na jednej kartce.


Czasami do kieszonki, zamiast pojedynczych zdjęć, wsuwa się mini albumiki w postaci prostej dwukartkowej rozkładówki lub harmonijki na zdjęcia.

Sposób 2 - rozkładane strony w albumie handmade


Gdy główny album ma zaledwie 4 karty, może się okazać, że są w nim dodatkowe, ukryte strony. Ich przygotowanie nie jest trudne, ale wymaga zaplanowania już na etapie przygotowywania bazy albumu. Możesz przygotować dodatkowe skrzydełka kart, ciut węższe od stron bazowych lub przygotować rozkładówki pełnowymiarowe, tzn. w tych samych rozmiarach, co główne karty albumowe. 

Karty mogą rozkładać się na boki lub - jak w tym albumie - do góry i w dół. A jeśli chcesz stworzyć swój album z tych pięknych, delikatnych papierów, zaopatrz się koniecznie w WAITING FOR YOU LemonCraft.Ponieważ taka dodatkowa, rozkładana strona będzie dość ciężka, musi być wykonana ze sztywnego kartonu - najlepiej z tego samego, z którego stworzona jest baza. To właśnie dlatego warto zaplanować tego typu karty jeszcze przed przystąpieniem do zdobienia albumu - łatwiej będzie zamocować karty do bazy, a dopiero później całość ozdobić (i jednocześnie zamaskować) papierami do scrapbookingu. 

Takie elementy albumu, jak te rozkładówki, musisz zaplanować przed przystąpieniem do pracy. Dodatkowe strony będą dość ciężkie, więc powinny być wykonane z tego samego materiału, co baza.


Podczas dekorowania albumu pamiętaj, żeby nie zasłonić krawędzi rozkładówki - ozdoby mogą wówczas uniemożliwić otwarcie karty.Zastanów się koniecznie, w jaki sposób rozkładane skrzydełka będą przytrzymywane w albumie, tak, aby nie otwierały się samoczynnie podczas przeglądania całości. Do wyboru masz m.in.:

- zamknięcie magnetyczne wykonane z magnesów neodymowych (trzeba je przykleić pod warstwą papieru do scrapbookingu, aby dało się je zamaskować);
- wiązanie na wstążkę lub sznurek;
- stworzenie zamknięcia składającego się z guziczków i obwiązanego wokół nich sznurka;
- zamontowanie plastikowej lub metalowej wskazówki, która będzie przytrzymywać dodatkową stronę.

Wszystkie dodatkowe, rozkładane elementy albumu musisz zabezpieczyć, aby nie otwierały się samoczynnie. Może do tego posłużyć np. wstążka.


Sposób 3 - tzw wodospad w albumie scrapbooking


Wodospad to warstwowo ułożone karty na zdjęcia. Spod każdej warstwy wystaje fragment kolejnej, dzięki czemu nie ma ryzyka, że ktoś oglądając album przegapi część zdjęć. Ponadto takie ułożenie przekładek sprawia, że na całej długości wodospadu grubość karty albumowej jest mniej więcej taka sama - to pozwala zapobiec nieestetycznemu wybrzuszaniu się kart albumowych i problemom z przechowywaniem całej pracy.

Wodospad - estetyczne i wygodne przekładki, na których zmieścisz sporo zdjęć!


Zanim dodasz w albumie wodospad, zastanów się, czy więcej masz zdjęć poziomych czy pionowych.


Wodospad również warto zabezpieczyć przez samoczynnym otwieraniem się. Najłatwiej zrobisz to, montując wstążkę do wiązania lub tworząc zamknięcie na magnes.

Również w przypadku wodospadu musisz zabezpieczyć przekładki przed otwieraniem się podczas przewracania stron albumu. Możesz użyć wiązania na wstążkę, na sznurek, albo klapki z magnesami neodymowymi - jak w przypadku tego albumu ze zdjęcia.Sposób 4 - rozkładane skrzydełka na dodatkowe zdjęcia w albumie ręcznie robionym


Zamiast decydować się na całe rozkładane strony w albumie handmade, możesz wybrać rozwiązanie mniej obciążające bazę, czyli rozkładane skrzydełka na zdjęcia. 

Jeśli brakuje Ci w albumie miejsca na rozbudowane dekoracje...

...stwórz rozkładane skrzydełka i umieść fotki na ich odwrocie!


Są dobrym rozwiązaniem zarówno wtedy, gdy zależy Ci na miejscu na dodatkowe fotki, jak i wówczas, kiedy chcesz wygospodarować trochę miejsca na bogatsze zdobienia wewnątrz albumu.


Możesz przygotować skrzydełko rozkładane jednostronnie lub obustronnie - w zależności od tego, ile zdjęć chcesz zmieścić w swoim albumie scrapbooking.W ten sposób zmieścisz w albumie więcej fotografii, ale nie będziesz musiała kombinować z rozbudowywaniem bazy albumowej. Takie skrzydełka możesz dorobić nawet już po oklejeniu stron albumu papierami, przygotowując je na bieżąco na poszczególnych stronach. Pamiętaj jednak, że również tutaj warto zabezpieczyć dodatkowe miejsca na zdjęcia, aby nie otwierały się podczas przekładania kart albumu.

Rozkładane skrzydełka na zdjęcia mogą otwierać się w różnych kierunkach. Zabezpiecz je przed rozchylaniem się - możesz np. użyć przytrzymujących plastikowych lub metalowych wskazówek. Nie rzucają się w oczy, a świetnie pełnią swoją rolę!Sposób 5 - ukryte karty w kieszonkach między stronami albumu


Gotowe bazy niektórych producentów pozwalają Ci na zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy stronami. Karty albumowe nie są bowiem sklejone w pełni, a jedynie na trzech marginesach, natomiast od góry tworzy się specjalna kieszonka, w którą można wsunąć kartę na dodatkowe zdjęcia, tag z opisem itp. Taką bazę możesz również przygotować sama. Zobacz kurs Cytrynki Asi na Youtube i stwórz swój własny rozbudowany album scrapbooking (klik!).

Wysuwane tagi, skryte pomiędzy stronami albumu to świetnie miejsce na dodatkowe fotografie i zapiski!


Możesz zaakcentować obecność ukrytych kart, np. przyklejając specjalne kółeczka, albo przewiązując wstążeczki. Takie rozwiązanie ułatwi również wysuwanie dodatkowych mat na zdjęcia.

Zaakcentuj obecność dodatkowych kart w albumie i zadbaj o łatwe ich wysuwanie.


Kieszonki między stronami albumu scrapbooking to mnóstwo miejsca na dodatkowe fotografie.


Takie rozwiązanie podwaja ilość miejsca na fotografie w albumie - dzięki temu możesz mieć album z 6 kartami, a zdjęć pomieścisz ponad 20!

Sposób 6 - dla zaawansowanych - mix rozwiązań na pojedynczej stronie albumu


Jeśli nie jesteś osobą początkującą, masz na swoim koncie niejeden album scrapbooking i nie znalazłaś tu nic odkrywczego, to może nie stosowałaś kilku wspomnianych rozwiązań jednocześnie, na jednej stronie albumu? :-) 


To propozycja dla odważnych - trzeba dokładnie rozplanować etapy pracy, by każdy sposób na większą ilość zdjęć na stronie wdrożyć w odpowiednim momencie. Tylko uważne działanie logistyczne pozwoli Ci uzyskać wieloelementową kartę albumową, która będzie się składać w całość, a każdy element będzie działać jak należy.

Przemyśl:

- który element strony będzie na samym spodzie, a który będzie wierzchnim elementem strony?;
- ile zdjęć chcesz zmieścić na tej stronie? Czy wszystkie będą w tym samym formacie?;
- jak zabezpieczysz poszczególne elementy strony przed otwieraniem się? Gdzie przymocujesz wstążkę, a gdzie magnesy neodymowe?;
- jak połączysz papiery scrapbooking na poszczególnych elementach, by tworzyły harmonijną całość?


Jeśli dobrze zaplanujesz pracę nad albumem, możesz połączyć kilka typów skrytek na pojedynczej stronie. Tutaj widzisz kieszonkę na zdjęcia oraz rozkładane skrzydełka.


Piękny zimowy widoczek to ozdoba albumu, ale i kieszonka na zdjęcie oraz rozkładane skrzydełko. Pod spodem znajdziesz jeszcze kilka dodatkowych przekładek oraz kieszonek. Warstwowa budowa strony albumu scrapbooking to odkrywanie zdjęć dla oglądającego i mnóstwo przestrzeni twórczej dla scraperki.


Stosując kilka sprytnych metod na rozbudowanie stron albumu, możesz zyskać naprawdę mnóstwo dodatkowego miejsca na zdjęcia. Na pierwszy rzut oka Twój album scrapbooking będzie wyglądać zgrabnie, będzie też poręczny, natomiast wystarczy spojrzeć na niego z góry, by widzieć, jak wiele w sobie kryje!


Aby pomieścić wszystkie dodatkowe skrytki i rozkładówki, pamiętaj by zachować odpowiednio dużo przestrzeni pomiędzy kolejnymi stronami albumu handmade.


To jak, zaczniesz od razu, czy zaraz po Nowym Roku? :D Tak czy siak, mam nadzieję, że dasz się skusić, wywołasz zdjęcia z 2022 roku i przygotujesz album scrapbooking na dużo zdjęć, pełen skrytek, schowków i sprytnych rozwiązań! I, oczywiście, że podczas tworzenia będą Ci towarzyszyć papiery do scrapbookingu LemonCraft, bo dzięki nim każdy Twój projekt będzie piękny i wyjątkowy :-)

Trzymam za Ciebie kciuki! Baw się doskonale!PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger