Papier scrapbooking - czy wszystko już o nim wiesz?

Dekoracyjne ramki i obrazki, pamiątkowe albumy na zdjęcia, urocze notatniki i zachwycające kartki okolicznościowe - scrapbooking uwielbia wszystkie te formy i, choć różnią się od siebie ogromnie, bez trudu można znaleźć ich wspólny element. Jest nim papier scrapbooking. Stanowi tło dla bajecznych kompozycji, ale jednocześnie nadaje pracy nurt, decyduje o jej kolorystyce i stylu. Czasami pełni rolę drugoplanową, innym razem jest główną gwiazdą projektu handmade. Niezależnie jednak od tego, w której roli go użyjesz, trzeba przyznać, że papier scrapbooking jest produktem niezastąpionym! Zobacz, jak możesz wykorzystać swoje ulubione papiery Lemoncraft i dlaczego tak trudno wyobrazić sobie bez niego świat scrapbookingu i cardmakingu.


Po co Ci papier scrapbooking?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, po co Ci papier scrapbooking, zapytajmy: co to jest scrapbooking?Na przestrzeni lat bowiem pojęcie to znacznie ewoluowało i poszerzało swoje znaczenie. Pierwotne rozumienie scrapbookingu odnosi się raczej do przechowywania wspomnień i tworzenia swoistego rodzaju kronik, albumów wypełnionych zdjęciami, ale też pamiątkami i osobistymi notatkami. Dziś pojęcie to jest zdecydowanie bardziej pojemne i mieści w sobie wiele rodzajów rękodzielniczej aktywności. Najpopularniejszym działem scrapbookingu jest obecnie cardmaking, czyli tworzenie kartek okolicznościowych. Kartki ręcznie robione mogą przyjmować rozmaite formy i posiadać przeróżne elementy. 

Jest rzecz, która łączy wszystkie formy scrapbookingu, bez względu na to, czy tworzysz akurat album na zdjęcia, czy pamiątkową ramkę na ścianę, czy może dekorację do dziecięcego pokoju, albo kartkę dla przyjaciółki. Tym, bez czego trudno wyobrazić sobie tego typu twórczość, jest papier scrapbooking. Pełni on w papierowym rękodziele wiele ról, ale jego najważniejsze zadania to:

 • tworzenie tła pracy, wypełnianie pustej przestrzeni na całej powierzchni kartki czy strony albumu;
 • nadanie projektowi stylu i kolorystyki;
 • usztywnienie bazy kartki, sprawienie, że Twoje rękodzieło będzie bardziej solidne, sztywne i profesjonalne w odbiorze;
 • tworzenie dekoracyjnych elementów, urozmaicających kompozycję pracy.


Papier scrapbooking pomoże Ci stworzyć piękne tło kartki lub innego projektu, a także kolejne warstwy Twojej pracy.

 

Papier scrapbooking: zrealizuj wszystkie swoje twórcze pomysły

Papier scrapbooking ma wiele twarzy - w zależności od wielu jego cech, będzie odpowiedni do kreowania różnego typu papierowych projektów. Wybierając papier, z którego wykonasz swoje rękodzieło, zwróć uwagę na:

 • wzór i kolor, styl;
 • gramaturę (grubość);
 • sposób zadrukowania arkusza wzorem (papiery do scrapbookingu występują w wersji dwustronnej lub jednostronnej);
 • format arkusza (pełnowymiarowy papier ma format 30,5 x 30,5 cm, ale znane są również arkusze 20x20, 15x15, A4 czy tzw. połówki czyli 30x15);
 • rodzaj druku (cyfrowy lub offset).
Poza tym trzeba jeszcze zwrócić uwagę na następujące kwestie:

A) czy jest to papier fizycznie gotowy do użytku czy papier w formie cyfrowej, do samodzielnego wydruku? Przekonaj się, dlaczego warto mieć czasem papier ozdobny do druku - TUTAJ znajdziesz artykuł na ten temat!

B) czy jest to arkusz sprzedawany na sztuki, czy w zestawie, a jeśli w zestawie, to czy każdy arkusz jest luzem, czy wszystkie są zgrzane w bloczek - i ile razy w bloczku występuje dany wzór;

C) jakie jest przeznaczenie arkusza? Wyróżniamy:

 • papier scrapbooking bazowy - czyli niemal jednolity kolorystycznie arkusz, z bardzo subtelnym wzorem;
 • papier ozdobny scrapbooking - klasyczny papier do scrapbookingu z wyrazistym wzorem lub dekoracyjną kompozycją złożoną np. z kwiatów, liści i koronek;
 • arkusz z elementami do wycinania - papier zadrukowany drobnymi obrazkami, które można wyciąć nożyczkami i zastosować jako elementy dekoracyjne w ozdobnej kompozycji;
 • arkusz z napisami - arkusz, z którego należy wybrać pojedynczy pasek z napisem okolicznościowym i wyciąć go z całości - jest to więc arkusz wielokrotnego użytku (bo za każdym razem wybierasz tylko jeden lub kilka napisów z całej puli).
Papiery Lemoncraft to pełen wachlarz powyższych możliwości. Dzięki temu, że w pojedynczej kolekcji znajdziesz zarówno arkusze basic, jak i papier scrapbooking ze wzorem, a także pasujące wycinanki i napisy, z łatwością stworzysz papierowy projekt, w którym wszystkie elementy współgrają ze sobą.

Papiery Lemoncraft to różnorodność wzorów i kolorów dostępnych w praktycznych bloczkach i zestawach.

 
Papier scrapbooking to nie tylko duże arkusze pokryte dekoracyjnymi wzorami....


... to także elementy do wycinania, które pomogą Ci stworzyć dekoracyjną kompozycję tematyczną.

Wybierając odpowiednie papiery scrapbooking możesz ograniczyć stosowanie innych przydasi, a jednocześnie tworzyć kartki i dekoracje pełne warstw, różnorodności i zachwycających detali!


Jak wykorzystać papier scrapbooking - Twoje kreatywne projekty

Osoby, które wcześniej nie miały styczności ze scrapbookingiem, często nie wiedzą, co mogą zrobić z papierem scrapboking. Dla odbiorcy nie związanego z rękodziełem, arkusz papieru scrapowego może pełnić rolę kompletnej dekoracji - analogicznie do dekoracyjnych plakatów, tak popularnych w aranżacji wnętrz. Czasami problem pojawia się również wśród doświadczonych scraperek. Nierzadko można w sieci znaleźć komentarze mówiące o tym, że "papier jest tak ładny, iż żal go pociąć". 

Dlatego w pierwszej kolejności należy wyrobić sobie nawyk postrzegania papierów Lemoncraft jako materiał do dalszej twórczej pracy, jako szerokie pole do popisu dla naszej kreatywności i pomysłowości. 

Drugim częstym problemem jest poczucie zagubienia wśród wielości oferowanych przez rynek produktów. Jaki papier scrapbooking wybrać? Jakie kolory będą najlepsze do kartki ślubnej, pracy dziecięcej, mini albumu dla mężczyzny...? Jeśli i Ty stajesz przed tego typu dylematami i nie bardzo wiesz, jaką decyzję podjąć, zachęcam do przeczytania mojego wcześniejszego artykułu: Jaki papier scrapbooking wybrać do pracy handmade? (klik).

Pamiętaj przy tym, że każdy może mieć swój pomysł na dany papier, czy nawet na jego fragment. Kwiaty z kompozycji nadrukowanej na papierze możesz potraktować jako tło i szablon dla sposobu ułożenia przestrzennych dekoracji; arkusze możesz dowolnie ze sobą zestawiać, tworząc np. kartkę DL, w której pół tła będzie w paseczki, a pół we wzór imitujący surowe płótno. Testuj wszystkie swoje pomysły, za każdym razem przekonując się, jak plastyczną i wszechstronną materią jest papier scrapbooking!


Papiery Lemoncraft to połączenie subtelnych wzorów basic z bogatymi kompozycjami kwiatowymi - takie połączenie w jednej kolekcji daje Ci ogrom twórczych możliwości!

 

Nie taki płaski papier scrapbooking...

Koniecznie muszę wspomnieć o jednej ważnej kwestii, dotyczącej postrzegania papieru do scrapbookingu. Gdy o nim myślisz, zapewne w Twojej wyobraźni pojawia się płaski arkusz. Przykleisz go po odpowiednim przycięciu do bazy, czasami zdecydujesz się na dwie lub trzy warstwy. Jednak musisz wiedzieć, że możliwości papieru są o wiele większe! Możesz z jego pomocą tworzyć warstwy, przestrzenne elementy, dekoracyjne detale Twojego projektu! Przykłady? Proszę bardzo:

 • wytnij z papieru scrapbookingowego kształt za pomocą wykrojnika i maszynki - uzyskana serwetka, tag czy rameczka mogą stać się świetnymi elementami kompozycji. Podklej papierowy kształt kosteczkami 3d lub tekturą introligatorską, by nadać pracy przestrzenności, warstwowości;
 • powycinaj z papieru (wykrojnikiem, dziurkaczem lub ręcznie) płatki kwiatów i stwórz przestrzenne, papierowe kwiatuszki w kolorach idealnie pasujących do tła pracy! Nie wiesz jak? Przeczytaj artykuł na ten temat: https://blog.lemoncraft.pl/2023/06/jak-zrobic-kwiaty-z-papieru-prosty.html;
 • wycinanki scrapbooking możesz wyciąć kilkukrotnie, a następnie skleić poszczególne elementy, dodając kosteczki 3d - w ten sposób z płaskiej grafiki możesz przygotować warstwowy obrazek, np. misia z odstającym pyszczkiem i brzuszkiem, albo łapacz snów z uwypuklonymi piórkami!;
 • papierem scrapbookingowym z powodzeniem możesz oklejać przestrzenne elementy, np. tekturki 3d, drewniane skrzyneczki, różnego rodzaju pudełeczka, przestrzenne figurki z hdf itp.

Płaski arkusz papieru może Ci posłużyć do stworzenia przestrzennych dekoracji, np. pięknych papierowych kwiatów!


Wycinanki scrapbooking, naklejane na siebie za pomocą kosteczek dystansowych czy tektury introligatorskiej, pozwalają zbudować kolejne warstwy i sprawiają, że na kartce ręcznie robionej dużo się dzieje.

 

Nie bój się naklejać papierowe elementy, częściowo zakrywając inne - tak zbudujesz przestrzenną kompozycję, od której ciężko będzie oderwać wzrok!

Scrapbooking sklep - Hobby Place, przydasiowy raj dla rękodzielników

Prawdziwą "zmorą" scraperek jest niedostępność wszystkich upatrzonych produktów w jednym miejscu. Poszukiwanie ulubionych wzorów papierów scrapbooking w różnych sklepach internetowych może być irytujące, zwłaszcza, gdy trzeba uiścić opłatę za kilka przesyłek. Dlatego, jeśli lubisz papiery Lemoncraft, koniecznie zajrzyj po nie do sklepu Hobby Place: https://hobbyplace.pl/pl/59-papiery-do-scrapbookingu-lemoncraft. Tutaj zawsze znajdziesz wszystkie aktualnie dostępne na rynku lemonkowe papiery, a nasze nowości pojawiają się w sklepie najszybciej. Wybór jest największy, ponieważ papiery Lemoncraft wędrują tu prosto od producenta.

Ale Hobby Place to scrapbooking sklep, który oferuje znacznie więcej. Bogata oferta papierów scrapbooking obejmuje najpopularniejsze polskie i zagraniczne marki, więc znajdziesz tutaj idealny papier na każdą okazję, do każdego projektu, który czeka na realizację! Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci poszukiwania arkusza z idealnym wzorem i w idealnym odcieniu, sklep ma dla Ciebie kilka opcji przeglądania papierów. Możesz je przeszukiwać według:

 • wzorów i tematyki;
 • producentów;
 • rozmiaru.
Możesz też wybrać, czy chcesz przejrzeć pojedyncze arkusze, czy papiery dostępne w zestawach. To ogromne ułatwienie i przyspieszenie procesu poszukiwań! Skorzystaj z niego, a więcej czasu zostanie Ci... na scrapowanie ;-)W scrapbookingowym sklepie Hobby Place znajdziesz wszystkie aktualnie dostępne papiery Lemoncraft, papier scrapbooking wielu innych firm, a także mnóstwo kreatywnych dodatków do tworzenia pięknych prac, m.in. koronki, kwiaty i wykrojniki scrapbooking.

Korzystając z jednej opłaty za przesyłkę, gdy już kupujesz papiery Lemoncraft lub inne papiery scrapbooking w sklepie Hobby Place, możesz od razu zaopatrzyć się w inne kreatywne produkty do rękodzieła. Na wirtualnych półkach Hobby Place znajdziesz bowiem różnego rodzaju wykrojniki, kwiaty, stemple, preparaty barwiące, błyszczące kryształki, śliczne koronki i wstążki i wszystko to, co może wzbogacić i upiększyć Twoje papierowe rękodzieło.

Nawet niepozorny sznureczek, zawiązany w dekoracyjną kokardkę, może wzbogacić Twój projekt - przejrzyj kategorie w sklepie Hobby Place i znajdź swoje ulubione przydasie!

 
Robiąc zakupy, koniecznie zwróć uwagę na topowe produkty do scrapbookingu:

 • naklejki scrapbooking -  niewielkie dodatki samoprzylepne, które staną się przysłowiową kropką nad i w Twojej ręcznie robionej kartce lub innym projekcie scrapbookingowym. Dzięki niewielkiej grubości możesz je stosować także w tzw. pracach "do koperty",  które muszą być stosunkowo płaskie;
Naklejki scrapbooking stają się coraz bardziej popularnym dodatkiem do papierowego rękodzieła.

 • kwiaty scrapbooking - jeden z najulubieńszych dodatków wszystkich scraperek! Jeśli nie masz czasu lub ochoty samodzielnie tworzyć kwiatów, w Hobby Place znajdziesz ich całkiem sporo. Przejrzyj wszystkie dostępne kwiaty materiałowe i papierowe i wybierz swoje ulubione! 

Kwiaty scrapbooking to nieodzowny element prac wielu scraperek. Czy Ty też nie możesz sobie wyobrazić tworzenia bez nich?


Jeden kwiat, a tak bardzo zmienia odbiór kartki...

...a jeśli dodasz ich jeszcze kilka, uzyskasz efekt, który zachwyci każdego!

 

 • wykrojniki scrapbooking - jeśli jesteś już szczęśliwą posiadaczką maszynki do wycinania, na pewno dobrze wiesz, że pięknych wykrojników nigdy za wiele. Ułatwiają i przyspieszają one pracę oraz pomagają uzyskać efekty, które bez nich byłyby niemożliwe do osiągnięcia. Ramki, serwetki, podstawowe kształty, kwiaty, listki i gałązki, wizerunki młodych par... - naprawdę jest w czym wybierać!

Wykrojniki scrapbooking bardzo ułatwiają pracę i pomagają stworzyć efektowne warstwy oraz wyjątkowy efekt.

Podstawowe kształty wykrojników warto mieć, by móc tworzyć ciekawe warstwy i kształty kartek.

Bardziej dekoracyjne wykrojniki scrapbooking, jak np. serwetki, pozwalają uzyskać nietypowe papierowe kształty, które staną się piękną dekoracją scrapbookingowej kompozycji.
 

 • scrapbooking akcesoria - jeśli oglądałaś nasze tutoriale na kanale YouTube, zapewne zdążyłaś zauważyć, że Cytrynowe Projektantki lubią stosować akcesoria scrapbooking ułatwiające pracę, ale i dające określone efekty. Przykładem takiego narzędzia może być radełko do prac rękodzielniczych, dzięki któremu uzyskasz efekt "fałszywych przeszyć" oraz uniesiesz krawędzie kawałka papieru. Wśród polecanych akcesoriów znajdą się również dłutka kulkowe do kształtowania kwiatów handmade czy unikatowe ramki Lemoncraft do podglądania wzorów na papierze i planowania miejsc cięcia arkusza. Sprawdź koniecznie!


Scrapbooking inspiracje - nie tylko pomysły na kartki ręcznie robione!

 Choć kartki ręcznie robione stanowią obecnie najbardziej rozbudowany i najpopularniejszy dział scrapbookingu, warto zwrócić uwagę również na inne możliwości twórcze, jakie dają nam papier scrapbooking i kreatywne dodatki do rękodzieła. 

Choć kartki ręcznie robione to bardzo popularny dział scrapbookingu, warto poznać jeszcze inne! A nasze kanały w social mediach ułatwią Ci tworzenie papierowego rękodzieła. Zaglądaj koniecznie do Lemoncraft na blogu, Facebooku, Instagramie i YouTube!

Gdy poczujesz, że chcesz spróbować czegoś innego, zapragniesz zrobić album scrapbooking albo zaplanujesz wykonanie dekoracyjnej szkatułki na prezent - służymy inspiracją i pomocą! Koniecznie odwiedzaj nasz blog oraz kanał Lemoncraft na YouTube. Pierwszy z nich oferuje Ci rozmaite treści dotyczące tworzenia papierowego rękodzieła, drugi jest skarbnicą darmowych kursów i warsztatów scrapbooking, w których nasze Projektantki krok po kroku przedstawiają etapy powstawania poszczególnych prac. Bądź z nami, ucz się, inspiruj się i twórz zachwycające projekty scrapbooking z papierami Lemoncraft :-)


Dziękuję Ci za Twoją obecność i czas, który poświęciłaś na lekturę dzisiejszego artykułu. Mam nadzieję, że znalazłaś tu dla siebie wiele cennych wskazówek i przydanych informacji. Życzę Ci cudownego, kreatywnego dnia i wspaniałej zabawy z papierem scrapbooking! Co pięknego dziś stworzysz? :-) PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger