ATC scrapbooking - twórz, wymieniaj, kolekcjonuj rękodzieło!

Kochasz tworzyć rękodzieło, ale lubisz też podglądać, jak tworzą inni? Chętnie otaczasz się szeroko pojmowaną sztuką? Masz duszę kolekcjonera, a gromadzenie unikatowych przedmiotów sprawia Ci niekłamaną przyjemność? Uwielbiasz poznawać twórcze osobistości z całego świata i odkrywać zróżnicowane podejście do scrapbookingu oraz szerzej pojmowanego rękodzieła? Jeśli czytając powyższe słowa, raz po raz potakujesz głową, a Twoje serducho bije coraz szybciej, mam dziś coś specjalnie dla Ciebie! Poznaj ATC scrapbooking! Dowiedz się, co takiego szczególnego jest w tej małej formie rękodzieła, która przetrwała już wiele dekad, co jakiś czas przeżywając renesans swojego gatunku. Sprawdź, czy potrafisz pracować na niewielkiej powierzchni kart kolekcjonerskich. Nawiązuj kreatywne znajomości, przeżywaj emocje związane z wymianą i kolekcjonuj miniaturowe dzieła papierowej sztuki!


Co to jest ATC?


Każda scrapująca osoba prędzej czy później spotyka się z tym terminem, czy to na grupach i forach poświęconych scrapbookingowi, czy w wiadomościach prywatnych od innych scrapujących osób. A Ty tworzysz ATC? Masz ochotę na wymiankę? - pozornie niewinne pytanie może niejedną osobę zestresować. Szybko przeglądamy wówczas zasoby internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czym jest ATC scrapbooking. Na łamach bloga scrapbookingowego Lemoncraft również poruszaliśmy już ten temat, jednak dość ogólnie. Treści dotyczące ATC scrapbooking znajdziesz TUTAJ oraz TU. Mam nadzieję, że dzięki dzisiejszej skondensowanej dawce wiedzy, nikt więcej nie będzie musiał się stresować tą ekscytującą sytuacją, jaką jest propozycja wymiany ATC. Postaram się umieścić tutaj wszystkie istotne informacje dotyczące tej wyjątkowej formy papierowego (i nie tylko, ale o tym za chwilę) rękodzieła. :-) 

ATC scrapbooking, czyli artist trading cards - miniaturowa forma kart kolekcjonerskich, które przygotujesz z wykorzystaniem ulubionych papierów i przydasi!Karty ATC (choć właściwie powinno się używać samego określenia ATC, gdyż w rozwinięciu skrótu słowo "karty" już istnieje - na potrzeby artykułu uznajmy jednak, że jest to określenie potoczne, a nie błąd językowy) mają swoją nazwę od angielskiego: artist trading card, co oznacza nic innego, jak artystyczna karta kolekcjonerska. Jedni zbierają karty z piłkarzami, inni z pokemonami, a scraperki mają swoje ręcznie robione karty kolekcjonerskie! ATC jest jedną z najmniejszych form w scrapbookingu. Wymiary pojedynczej karty to 3,5 na 2,5 cala, co w przeliczeniu na centymetry daje dokładnie 8,9 x 6,4 cm. Jeśli chodzi o grubość ATC scrapbooking, to każdorazowo podczas wymiany z innym twórcą należy ustalić szczegóły. Przyjęło się bowiem, że nie tworzy się kart grubszych niż na 0,5 cm - ze względu na to, iż wiele osób przechowuje swoje karty w albumach (o tym później). Jeśli jednak osoba, z którą wymieniasz swoje ATC, zbiera karty w inny sposób, niż klasyczny album kolekcjonerski, prawdopodobnie nie będą Jej przeszkadzać przestrzenne zdobienia.

Twórz pojedyncze karty ATC lub całe serie, bierz udział w grupowych wymiankach i indywidualnych wymianach i buduj niepowtarzalną kolekcję miniaturowych dzieł sztuki!Wygląd kart ATC jest istotny z obu stron. Frontowa część karty, czyli jej awers, to artystyczna część pracy, będącą interpretacją danego tematu. Rewers, czyli to, co znajduje się z tyłu ATC to szereg informacji kolekcjonerskich. 

Istnieją ściśle określone zasady dotyczące informacji, jakie mają zostać zawarte na odwrocie każdej ATC.Wśród nich musi się znaleźć:

- tytuł pracy;
- imię i nazwisko oraz/lub pseudonim artystyczny autora ATC;
- data powstania karty;
- dane kontaktowe twórcy: co najmniej adres mailowy oraz kraj zamieszkania, ale czasami podaje się pełne dane adresowe, a coraz częściej na pleckach ATC pojawia się również strona (konto na Instagramie, adres blogowy lub fanpage na Facebooku), na której można obserwować działalność autora karty.

Dodatkowo z tyłu ATC można umieścić:

- nazwę wymiany, na którą powstała karta, jeśli była to szerzej zakrojona akcja;
- numer karty w serii (np. 2/4), jeśli stanowi ona część większego zestawu.

Aby nie zapomnieć o żadnej z istotnej informacji, a także ułatwić sobie tworzenie kart ATC, warto zainwestować w specjalny stempel ATC lub zaprojektować sobie własną etykietkę do samodzielnego wydruku i np. nanosić ją na wybrane papiery Lemoncraft, z których powstała dana karta.

10 powodów, dla których warto robić ATC

Miłośniczki ręcznie robionych kartek i albumów scrapbooking często nie mogą się przekonać do tworzenia kart ATC, ponieważ nie dostrzegają w nich żadnego praktycznego przeznaczenia ani celu, dla którego warto by było je wykonywać. Chcę Ci teraz przedstawić aż 10 powodów, dla których naprawdę warto tworzyć karty ATC scrapbooking! Czy pomyślałaś o nich wszystkich, rozważając rozpoczęcie swojej kolekcjonerskiej przygody? :-)

Karta ATC to świetny sposób na wypróbowanie nowych przydasi.1) to świetny sposób na wypróbowanie nowych materiałów do scrapbookingu lub wdrożenie nowych technik do swojej twórczości;

2) ATC są genialne, gdy zastanawiasz się, co zrobić ze ścinkami papierów i pojedynczymi przydasiami, resztkami itd.;

3) to szansa na poznanie innych twórczo zakręconych osób z całego kraju, a nawet i świata!;

4) to świetna metoda na to, by na żywo pooglądać twórczość innych scraperek, podotykać Ich prace, podejrzeć ciekawe rozwiązania;

5) ekscytacja i radość związane z otrzymywaniem każdej z przesyłek z ATC są nie do opisania - to trzeba przeżyć! :-) Taka paczuszka z kartą do kolekcji potrafi odczarować nawet najbardziej ponury dzień;

Tworząc ATC możesz pozbyć się nadmiaru ścinków papierów scrapowych oraz pojedynczych przydasi i resztek.6) możesz realizować wszystkie swoje kreatywne pomysły, nie martwiąc się, gdzie będziesz trzymać gotowe prace i/lub co z nimi zrobisz - one po prostu wyfruną w świat!;

7) jeśli większe formy w scrapbookingu Cię przerażają i albumy oraz layouty wydają Ci się być poza Twoim zasięgiem twórczym, zacznij od drobniejszych form. ATC scrapbooking nie mają ściśle narzuconej stylistyki i wymogów kompozycyjnych, więc śmiało możesz testować swoje pomysły, próbować nowych rzeczy i nabywać nowe umiejętności, przy okazji czyniąc małe cudeńka, w sam raz do wymiany z innymi scraperkami;

8) mała forma, jaką jest ATC, nie zajmuje wiele czasu, jeśli więc od tygodni masz trudny czas i nie potrafisz znaleźć dłuższej chwili na swoje hobby, tęsknisz za robieniem kartek i albumów, albo chciałabyś wreszcie przetestować nowe papiery do scrapbookingu Lemoncraft - ATC nadają się do tego wszystkiego wręcz idealnie!

9) masz kilka pomysłów na jedną kolekcję papierów, połączenie kolorów czy zastosowanie przydasi? Dzięki ATC możesz stworzyć całą serię podobnych, a jednak nieco innych kart, sprawdzić, co podoba Ci się najbardziej i ten ulubiony pomysł zrealizować później w większej formie papierowego rękodzieła!;

10) żeby tworzyć i wymieniać się ATC, wcale nie musisz być doświadczoną scraperką. Ba! W ogóle nie musisz scrapować. To doskonały moment, by zacząć, nie mając profesjonalnych narzędzi i ogromu przydasi. A nawet możesz zacząć od ATC w formie malowanej, wyklejanej, wyszywanej itd., nabierając śmiałości i stopniowo wkraczając w świat scrapbookingu. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w scrapbookingu, ale nie lubi być wrzucany na głęboką wodę.

ATC to mała forma, którą szybko się tworzy - sięgnij po nią, gdy tęsknisz za scrapowaniem, a nie masz dłuższej chwili na spokojne tworzenie większych projektów.


Jak tworzyć ATC?

Wiesz już, jakie wymiary musi mieć ATC i co powinno znajdować się na odwrocie każdej karty. Jej frontowa część to jednak zupełnie oddzielna historia. Tutaj bowiem możesz stworzyć... co tylko chcesz. Jeśli karty są przygotowywane na zorganizowaną wymianę ATC, być może został narzucony jakiś temat przewodni - ale jego również możesz interpretować na rozmaite sposoby! Tak czy siak, chodzi o to, by przelać na papier swoje myśli i uczucia, swoją wrażliwość artystyczną... 

Potraktuj ATC jak pomniejszoną kartkę handmade i zbuduj kompozycję, jak zawsze, tyle, że z mniejszych elementów :-)Dla osoby, która ze scrapbookingiem nie ma jeszcze zbyt wiele wspólnego, zaplanowanie spójnej kompozycji karty może być nieco kłopotliwe. Z kolei doświadczona scraperka może być nieco zestresowana niewielką powierzchnią, jaką ma do dyspozycji. 

Dla osób z pierwszej grupy mam radę: wybierz na początek jakieś ładne tło, wykonane z papieru do scrapbookingu, który Ci się podoba. Dekoracyjną kompozycję stwórz tylko w jednym rogu karty, albo na dwóch przeciwległych krańcach - i zobacz, czy całość nie sprawia wrażenia pustki.

Dokładaj elementy do kompozycji tak długo, aż uznasz, że puste tło nie dominuje nad resztą pracy.Scraperkom, panikującym ze względu na brak miejsca na wyrażenie artystycznej wizji polecam spojrzeć na ATC jak na pomniejszoną kartkę. Sięgaj po mniejsze przydasie i twórz, jak zazwyczaj ;-) A jeśli to za mało - przygotuj całą serię ATC i poszczególne karty potraktuj jak puzzle, tworzące razem spójną, większą całość, może w ten sposób łatwiej Ci będzie zaplanować miniaturowe kompozycje :-)

Co może się przydać, gdy chcesz stworzyć karty ATC?

Jak w każdej dziedzinie scrapbookingu, tak i w przypadku kart ATC, istnieją przydasie, które szczególnie ułatwiają i uprzyjemniają pracę z kolekcjonerskimi kartami. Jeśli ATC scrapbooking ma być stosunkowo płaska, musisz zadbać o zróżnicowane tekstury i intrygujące tło. W tym celu stosuj maski i pasty strukturalne, mgiełki, farbki i inne media, a także tusze i stemple - przydadzą się zwłaszcza te do tworzenia teł, jak wzór murku, nut, czy odręcznego pisma. 

ATC scrapbooking to doskonały sposób na zużycie resztek, które żal wyrzucić, a które są niewystarczające do przygotowania większej pracy handmade.Jeśli chodzi o dekorowanie ATC, również i tu istnieją przydasie wyjątkowo sprzyjające temu rodzajowi twórczości ;-) Przede wszystkim polecam Ci obrazki do druku - możesz drukować je w dowolnej ilości, zawsze dopasowując rozmiar wydruku do swoich aktualnych potrzeb. To oznacza, że tę samą grafikę raz możesz potraktować jako uroczy detal, innym razem - utworzyć z niej główny element ATC. Obrazki do druku ratują równie scraperską kieszeń, gdy potrzebna jest duża seria ATC, np. na potrzeby zlotu scrapbookingowego czy wymiany grupowej na szeroką skalę ;-)

Wycinanki oraz obrazki do samodzielnego wydruku to cudowny dodatek, który pomoże Ci szybko stworzyć proste, ale efektowne ATC scrapbooking.Nie sposób nie polecić Lemoncraft, papiery i elementy do samodzielnego wydruku świetnie ze sobą współgrają, ułatwiając tworzenie niewielkich scrapowych formatów, w tym także ATC. 

Dodatkowo przydadzą się kawałeczki gazy, koronek, pojedyncze małe kwiatuszki, dodatki biżuteryjne, tekturki scrapbooking (także ich fragmenty).

Mnóstwo kreatywnych dodatków do dekorowania ATC scrapbooking, a także świetne papiery Lemoncraft nabędziesz w naszym sklepie partnerskim Hobby Place. Kliknij w poniższy banner i przenieś się do kreatywnego świata materiałów do scrapbookingu!
Jak wręczać ATC?

Pozostaje jeszcze kwestia wręczania ATC scrapbooking. Jak zrobić to dobrze, tak, by karta nie uległa zniszczeniu, nie została zgubiona, trafiła bezpiecznie w ręce odbiorcy i mogła cieszyć nowego właściciela swoim urokiem?

Kartka z kieszonką na ATC to niezwykle elegancki i kreatywny sposób wręczania kart kolekcjonerskich!Jeśli Twoja artist trading card będzie wręczana osobiście: zapakuj ją w małe, gustowne pudełeczko lub w folijkę zabezpieczającą, przewiązaną wstążeczką. 

Tak wręczona karta ATC cieszy podwójnie :-)Możesz też wykorzystać pomysł Cytrynowej Projektantki, Ani, czyli stworzyć kartkę ręcznie robioną ze specjalną kieszonką, do której wsuniesz ATC. Na naszym kanale YouTube znajduje się kurs krok po kroku na taki komplet:
Jeśli wysyłasz ATC scrapbooking do osoby, z którą się wymieniasz: koniecznie dobrze zabezpiecz przesyłkę. Karta ATC powinna być zapakowana w folijkę i/lub owinięta folią bąbelkową, ewentualnie można ją wsunąć do mini koperty przeznaczonej do przechowywania kart ATC (taką kopertkę można nabyć gotową lub wykonać ją samodzielnie). Następnie całość należy włożyć do solidnego, tekturowego pudełka. Jeśli nie chcesz wysyłać samej, malutkiej karty ATC, dorzuć odręcznie napisany list lub pocztówkę ze swojego miasta/kraju (w zależności od tego, czy to wymiana krajowa czy międzynarodowa), możesz również dorzucić coś słodkiego oraz garść przydasi scrapbooking - wszystko zależnie od tego, jak umówiłaś się ze swoją wymiankową parą lub jakie są zasady określone w zorganizowanej zabawie wymiankowej, w której bierzesz udział.


Jak przechowywać ATC?

Tak, jak w przypadku kolekcjonowania jakichkolwiek innych przedmiotów, w przypadku ATC pojawia się problem przechowywania. Tak naprawdę jednak to wcale nie problem, ponieważ rynek obfituje w mnogość zróżnicowanych rozwiązań - na pewno znajdziesz takie, które w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Najpopularniejsze sposoby przechowywania ATC to:

1) specjalny album na karty ATC, którego wewnętrzne strony stanowią przeźroczyste folie podzielone na 9 równych prostokątów. Korzystając z takiego albumu, każdą kartę umieszczasz oddzielnie, a przeglądając go, bez wyciągania kart masz wgląd w obie strony każdej ATC. Minus? Kieszonki pomieszczą tylko bardzo płaskie karty, więc w albumie nie będziesz mogła przechowywać egzemplarzy z bogatszymi zdobieniami;

2) pudełko na ATC - w formie klasycznego tekturowego pudła lub - częściej - ze sklejki. Plusem jest możliwość gromadzenia w jednym miejscu zarówno kart płaskich, jak i tych bogato dekorowanych. Minusem na pewno jest fakt, że każdą kartę widać dopiero po wyjęciu jej spośród innych - przy bogatych zbiorach może być trudno odnaleźć poszukiwaną ATC.

Bogato zdobione ATC scrapbooking to pokusa dla wielu tworzących scraperek, pamiętaj jednak, że nie każdy ma możliwość przechowywać tak mocno przestrzenne karty.A Ty znasz jeszcze jakiś ciekawy sposób na przechowywanie kart ATC scrapbooking? Jaka metoda sprawdza Ci się najlepiej? Jak wiele ATC znajduje się w Twoich zbiorach? A może wciąż dojrzewasz do przygotowania swoich pierwszych artystycznych prostokącików? Daj znać w komentarzu! Zachęcam Cię do tej twórczej przygody, oczywiście z wykorzystaniem papierów Lemoncraft i dodatków kreatywnych ze sklepu HobbyPlace.pl! :-) 
PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger