Scrapbooking czy rękodzieło artystyczne - od pomysłu do efektu

Początek roku to świetny moment, by zacząć przygodę z nowym hobby. A może - by jeszcze bardziej zagłębić się w swoją pasję, przy okazji zarażając nią innych? Bez względu na to, czy jesteś już zapaloną scraperką z wieloletnim stażem, czy początkującą w tej dziedzinie rękodzieła kreatywną duszą, warto mieć dzisiejszy artykuł pod ręką. Dla siebie, by wiedzieć, co, kiedy, jak i z czym. A także dla rodziny, przyjaciół lub potencjalnych klientów, by łatwiej było Ci odpowiedzieć na pytania: co to jest scrapbooking, jak powstaje kartka ręcznie robiona i czym różni się cardmaking od papierowego rękodzieła artystycznego. Dziś sporo teorii, ale i wspaniałe projekty Cytrynowych Projektantek - jeśli więc nie potrzebujesz dodatkowych informacji z zakresu scrapbookingu, to i tak zachęcam Cię do zapoznania się z tekstem, znajdziesz tu ciekawe pomysły na rękodzieło i inspirujące prace, napędzające do kreatywnego działania!
 

Scrapbooking - co to? Rękodzieło artystyczne o wielu twarzach


Ktoś, kto w dzisiejszych czasach poszukuje nowego hobby, z pewnością nie ma łatwo. Nie dość, że możliwości jest całkiem sporo, to jeszcze każda z nich ma tak wiele podkategorii i przynależnych dyscyplin... Kiedyś wystarczyło powiedzieć, że moją pasją jest rękodzieło artystyczne. Dziś obszar rzemiosła artystycznego jest tak rozbudowany, iż koniecznie trzeba doprecyzować, gdyż zaraz zaczną się pytania: robisz kartki ręcznie robione, czy wypalasz obrazy w drewnie? Zajmujesz się sutaszem czy tworzysz chusty na szydełku? 

Jedną z najbardziej klasycznych form scrapbookingu jest tzw. layout, czyli pojedyncza karta 30x30cm ze zdjęciem i stworzoną do niego kompozycją dekoracyjną.Idźmy jednak jeszcze o krok dalej. Być może spotkałaś się już z tym, że kiedy opowiadasz o swojej pasji, ludzie robią wielkie oczy i pytają: scrapbooking? Co to? Jak odpowiedzieć na takie pytanie? Z jednej bowiem strony, chcąc trzymać się ścisłych definicji, trzeba by odpowiedzieć, że scrapbooking to tworzenie swoistych kolaży z wykorzystaniem papierowych skrawków, biletów, ulotek, fragmentów pocztówek i tego wszystkiego, co wiąże się ze wspomnieniami i uczuciami osoby tworzącej. Z drugiej strony, nie wypada nie wspomnieć o albumach scrapbooking, pełnych zdjęć i opowiedzianej do nich - za pomocą papierów, dodatków kreatywnych i journalingu - historii. I tu pojawiają się pierwsze dylematy. Bo czy współczesny scrapbooking, z dostępem do tych wszystkich kreatywnych dóbr, jakie oferuje nam niejeden scrapbooking sklep, przypomina jeszcze scrapowanie sprzed dekady, czy dwóch? Czy scrap z tamych czasów można na równi postawić z wytworami dzisiejszego rękodzieła artystycznego? A co z innymi formami papierowych robótek? Z tagami, ATC, zakładkami do książek, layoutami, przestrzennymi ramkami na zdjęcia, przedmiotami home decor i - wreszcie - ręcznie robionymi kartkami okolicznościowymi? Czy to wciąż to samo hobby, czy przenikanie się różnych dziedzin sztuki, których wspólnym mianownikiem jest tylko papier do scrapbookingu?

Czy to scrapbooking, czy sztuka użytkowa, a może jeszcze coś innego...? Nie zastanawiaj się, nie analizuj, po prostu twórz, jak Ci serce podpowiada. I nazywaj to scrapbookingiem, jeśli tak właśnie czujesz - bo czy nazewnictwo jest tutaj najważniejsze? ;-)Dziś, w czasach wszechobecnego pośpiechu i zamiłowania społeczeństwa do uogólnień i uproszczeń, scrapbookingiem zwykło się określać wszelką aktywność z zakresu pracy z papierem. Scraperką nazwiemy więc zarówno osobę, tworzącą pamiątkowe rodzinne kroniki i albumy ze zdjęciami, jak i taką, która tworzy wyłącznie kartki okolicznościowe ręcznie robione. Generalnie, stosowanie nazw: scraperka, scrapbooking, scrap, cardmaking, rękodzieło jest traktowane dość luźno, więc jeśli tylko czujesz się scraperką i czujesz, że przynależysz do tej dużej, wspaniałej, scrapującej społeczności, to po prostu używaj tych określeń wedle uznania!

Czy taka piękna kartka ręcznie robiona powstała w rękach scraperki, czy cardmakierki...? To nie ma znaczenia! Ważne, że została stworzona z potrzeby serca, jest jedyna i niepowtarzalna oraz wywoła uśmiech na czyjejś twarzy!


Scrapbooking - definicja dla rodziny, przyjaciół, klientów i innych osób niezwiązanych z rękodziełem

A teraz pięknie brzmiąca definicja dla wszystkich, którzy pytają Cię, co to scrapbooking i odesłałaś Ich do tego tekstu, żeby sami przeczytali :-)

Srapbooking to rodzaj rękodzieła artystycznego, w którym tworzy się rozmaite prace z wykorzystaniem papieru i elementów papierowych jako głównego tworzywa. Bez względu na wybraną formę, cechą charakterystyczną projektów scrapbookingowych jest chęć wywołania lub wyrażenia uczuć, związanych z jakimś wydarzeniem bądź wspomnieniem. Personalizacja, stosowanie zdjęć i wykorzystywanie rozmaitych elementów dekoracyjnych to charakterystyczne cechy wielu projektów scrapowych.

Różnorodne projekty scrapbooking łączy jedno - miłość do cudownego tworzywa, jakim jest papier do scrapbookingu!Scrapbooking to technika artystyczna wykorzystywana często przy tworzeniu prac upamiętniających ważne życiowe wydarzenia, np. narodziny dziecka, ślub, rocznicę ślubu, ukończenie studiów, urodziny. Najpopularniejsze formy scrapowego rękodzieła to:

- albumy na zdjęcia,
- ramki ze zdjęciami i pojedyncze scrapy (czyli takie obrazki, jak pojedyncza, duża strona albumu),
- kartki okolicznościowe.

Albumy scrapbooking to jedna z najpopularniejszych - a zarazem najbardziej rozbudowanych - form papierowego rękodzieła artystycznego.Poza powyższymi, często spotykane formy scrapbookingowe to również: notesy, dekoracje do domu, exploding boxy, zakładki do książek, bileciki do prezentów i inne.

Nazewnictwo a tworzenie, czyli po co nam nazwy w scrapbookingu?

Prawdę mówiąc, nazewnictwo jest najbardziej potrzebne osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z papierowym rękodziełem i chcą zrozumieć, co jest czym i jaka jest idea tworzenia prac danego rodzaju. 

Druga sytuacja, w której fachowe nazwy się przydają, to moment robienia zakupów w ogólnym internetowym sklepie artystycznym. Tu, aby umiejętnie i sprawnie poruszać się po menu i szybko wyszukiwać potrzebne produkty, przydaje się wiedza, co znajdziemy w kategorii scrapbooking, co w cardmaking i czy w kategorii decoupage będzie coś, co może nam się przydać ;-) Jeśli nie chcesz sobie zaprzątać głowy nazwami, wybierz sklep scrapbooking, którego asortyment jest dedykowany kreatywnej pracy z papierem. Wtedy masz pewność, że oferowane produkty to takie, które naprawdę przydają się w scrapbookingu. Polecam oczywiście nasz sklep patronacki Hobbyplace.pl (klik). Znajdziesz w nim nie tylko świetne papiery do scrapbookingu znanych marek, ale też produkty klejące, narzędzia ułatwiające pracę oraz mnóstwo kreatywnych dodatków w wielu stylach, kolorach i tematach. Sprawdź koniecznie!

W codziennym funkcjonowaniu - tak mi się wydaje i tak wynika z mojego własnego doświadczenia - osoba identyfikująca się jako scraperka raczej nie zastanawia się nad używanym słownictwem branżowym. Mówi, że scrapuje i nie analizuje, czy do tworzenia kartki takie określenie jest adekwatne, czy raczej powinna powiedzieć, że zajmuje się właśnie cardmakingiem ;-)

Rękodzieło - pomysły, czyli nie zawsze zgodnie z teorią


Ponieważ rękodzieło artystyczne, a w tym również scrapbooking, to dziedzina kreatywna, nie trudno tu o spontaniczne zmiany i wdrażanie nowych rozwiązań. Oznacza to tyle, iż tworząc konkretny projekt, nawet, jeśli masz na niego pomysł, nie jesteś zamknięta w żadnych ciasnych ramach. Planowałaś zrobić klasyczny album, ale podczas oklejania bazy papierem przyszło Ci do głowy, że możesz zrobić księgę pełną motywujących cytatów? Działaj! Zamierzałaś wykonać klasyczną ramkę na zdjęcie, ale gdy wyjęłaś papiery i dekoracje, natchnęło Cię na przestrzenną scenkę? Nie powstrzymuj się! 

Kto powiedział, że album na zdjęcia nie może przyjąć formy luźnych kart, zamkniętych we wspólnym pudełku? W scrapbookingu wszystkie chwyty dozwolone!Sztuka od zawsze rządzi się swoimi prawami i nikt nie zabroni Ci, abyś sięgała po elementy, które nie do końca pasują do danego stylu, czy po rozwiązania charakterystyczne dla innych form rękodzieła niż scrapbooking i cardmaking.

Od pomysłu do efektu - jak powstaje praca scrapbooking?

Czujesz się zaintrygowana pomysłem, by rozpocząć swoją twórczą przygodę ze scrapbookingiem, ale... No właśnie - co Cię powstrzymuje? Wiele osób obawia się, że uzyskanie zadowalającego efektu końcowego jest bardzo trudne do osiągnięcia. Inni martwią się, iż rękodzieło artystyczne to drogie hobby, wymagające posiadania wielu materiałów, narzędzi i produktów. Jeszcze inni bardzo chcą spróbować, ale kompletnie nie wiedzą, od czego zacząć. 

Chcesz tworzyć takie piękne kartki okolicznościowe ręcznie robione, ale kompletnie nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj naszą srapową instrukcję!


Przyjrzyj się kompozycji pracy, która Cię zachwyciła. Wypisz elementy i materiały, które tutaj widzisz. I... już masz prawie gotową listę zakupów! :-)Przygotowałam dla Ciebie krótką instrukcję scrapowania. Oczywiście, każdy jeden projekt robi się nieco inaczej, ale ogólne założenia są podobne. Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu opisowi etapów tworzenia pokonasz wszelkie bariery, odgonisz wątpliwości i - po prostu - zaczniesz czerpać radość z twórczej, scrapowej zabawy! :-) 

Krok 1 - pomysł na rękodzieło, czyli scrapbooking, który chcesz tworzyć


Wiesz już, że scrapbooking i szeroko pojmowane papierowe rękodzieło artystyczne to mnogość form, tematów, stylów i kolorów. Zanim więc zaczniesz tworzyć, musisz postanowić, co to będzie. To szczególnie istotne dla osób początkujących, ponieważ brak półproduktów i produktów niezbędnych do wykonania różnych projektów uniemożliwia spontaniczne działanie pod wpływem weny. Z czasem, jeśli scrap Cię wciągnie i zechcesz tworzyć więcej i więcej różnorodnych prac, Twoje zasoby rozrosną się do takich rozmiarów, że będziesz mogła decydować, co zrobić, bez konieczności zakupów. Naprawdę ;-)

Jednak, mając nawet wiele przydasi i papierów do scrapbookingu, nie zaczniesz pracy, nie wiedząc, co chcesz zrobić. A zatem, poszukanie odpowiedzi na pytanie: jaki projekt przygotuję? jest kluczowe dla wprawienia całej twórczej machiny w ruch.

Pomysł na pracę - to od niego zaczyna się każda twórcza przygoda!


Przygotowałam dla Ciebie kilka pytań pomocniczych, które pomogą Ci nakreślić formę i tematykę Twojego projektu. Odpowiedz sobie na nie szczerze, by poczuć, jakie rękodzieło powinno zrodzić się w Twoich rękach:

  1. czy to ma być praca na jakąś konkretną okazję (np. kartka na chrzest siostrzeńca albo album dla wychodzącej za mąż siostry), czy taka bez okazji, dla samej radości tworzenia?
  2. czy ma być to sztuka użytkowa (np. szkatułka służąca do przechowywania biżuterii), czy po prostu ładny, dekoracyjny przedmiot?
  3. czy chcesz, aby była to duża i rozbudowana forma (jak album scrapbooking), czy coś mniejszego (kartka ręcznie robiona)?
  4. dla kogo będzie to rękodzieło (dla Ciebie, czy na prezent) i jak powinno wyglądać (kolorystyka, stylistyka - zgodnie z upodobaniami osoby, dla której praca powstanie)?
Powyższe pytania nakierują Cię nieco na proces twórczy. Będziesz wiedzieć, czy powinnaś się skupić na jasnych, delikatnych barwach i symbolach religijnych (prace chrzcielne i komunijne), na romantycznej klasyce (w projektach ślubnych), czy może na kolorowej, radosnej twórczości przywodzącej na myśl beztroską atmosferę urlopu (np. jeśli planujesz zrobić album z wakacji).

Wiedząc, co chcesz tworzyć, łatwiej Ci będzie określić, jakie rzeczy będą Ci potrzebne do realizacji planu.

Krok 2 - scrapbooking sklep, czyli wszystko, co jest Ci potrzebne do scrapowania

Jeśli chcesz rozpocząć budowę swojego scrapowego warsztatu pracy lub znacznie uzupełnić zróżnicowane zapasy swoich przydasi, najlepiej wybrać rozbudowany, ogólny scrapbooking sklep, tzn. taki, który ma w ofercie zarówno bazowe, podstawowe produkty do scrapbookingu, jak i wiele rozmaitych artykułów tematycznych, dostępnych w różnych kolorach, stylach i rozmiarach. Chcesz zrobić udane zakupy scrapowe? Koniecznie odwiedź sklep HobbyPlace.pl! Tu w jednym miejscu znajdziesz wszystko to, co potrzebne Ci będzie do Twojego projektu. 

A co będzie Ci potrzebne? To już zależy od rodzaju i tematyki pracy. Najlepiej poprzeglądaj dostępne w sieci inspiracje, przykłady gotowych prac z danej tematyki, wybierz te, które podobają Ci się najbardziej pod względem stylu, kompozycji, doboru kolorów i stwórz na ich podstawie listę zakupów, która pozwoli Ci zrealizować podobną pracę. Zacznij od wyboru papierów. Wybierz papiery do scrapbookingu Lemoncraft w kolorystyce najlepiej odpowiadającej Twojemu zamysłowi artystycznemu, a następnie dobierz dodatki kreatywne (kwiaty, perełki, wstążki) w odcieniach pasujących do kolorystyki papieru. Zdecyduj się na dwa, góra trzy, kolory swojej pracy, pamiętając przy tym, że każda z barw ma wiele różnych odcieni :-)

Nie zapomnij o bazie swojej pracy, czyli tym, na czym/z czego będziesz tworzyć projekt. Jeśli marzy Ci się album, możesz przygotować go samodzielnie od podstaw (wtedy potrzebujesz karton na sztywne karty, płótno introligatorskie do oklejenia okładki i dobrej jakości klej introligatorski) lub wybrać gotowy produkt z dostępnych w scrapbookingowym sklepie. Jeśli zamierzasz stworzyć kartkę handmade, kup gotową bazę kartki w wybranym formacie, kolorze i kształcie lub zaopatrz się w karton wizytówkowy, z którego samodzielnie wytniesz pożądaną bazę swojej pracy. Koniecznie pamiętaj o produktach służących do klejenia - a zanim się w nie zaopatrzysz, przeczytaj artykuł o najpopularniejszym kleju wśród scraperek (klik).

Krok 3 - praca twórcza, czyli jak to jest zrobione

Czasami na pierwszy rzut oka coś wydaje się proste, a później okazuje się... niemal nieosiągalne. Wiele początkujących scraperek zastanawia się np. jak to jest, że zastosowały takie same dodatki, jak starsze stażem koleżanki po fachu, a jednak Ich kartki nie są tak przestronne i trójwymiarowe, a wręcz - sprawiają wrażenie płaskich i nijakich. 

Jeśli zastanawiasz się, jak coś jest zrobione lub jak osiągnąć dany efekt, koniecznie poprzeglądaj nasze samouczki scrapbooking na YouTube (klik). Cytrynowe Projektantki od lat tworzą filmy instruktażowe, w których krok po kroku prezentują proces powstawania pięknych projektów. Obejrzyj kilka darmowych tutoriali, nie tylko po to, by poznać etapy tworzenia konkretnej pracy, ale także po to, by nauczyć się obcowania z poszczególnymi narzędziami, materiałami, czy w celu wyrobienia sobie pewnych dobrych praktyk twórczych :-)

Krok 4 - rękodzieło i emocje, czyli efekt Twojej pracy

Uzbrojona w plan działania, pomysł na rękodzieło, potrzebne materiały i wiedzę, jak wykonać projekt, możesz wreszcie przystąpić do najprzyjemniejszej pracy, czyli do czystej i niezmąconej niczym radości tworzenia! Zwróć uwagę na to, że w swoich papierowych pracach możesz przekazać mnóstwo pozytywnych emocji i wzruszających uczuć. Scrapbooking to nigdy nie jest chłodna, pozbawiona emocji produkcja - to zawsze serce włożone w realizację pomysłu i radość z obdarowywania siebie lub innych unikatowym rękodziełem.


Twój projekt scrapbooking to emocje i wzruszenia, które możesz podarować sobie i swoim bliskim. Spróbuj!


Podaruj tę radość, tę magię, sobie i swoim bliskim. Przekonaj się, jak fajnie jest odnaleźć swoją kreatywność, dać się ponieść wenie i zrobić coś pięknego i niepowtarzalnego! Setki tysięcy scraperek odkrywa radość tworzenia, znajdując w tym swój sposób na relaks, na przyjaźnie, na nową pasję. Czy odważysz się spróbować? Czy staniesz się jedną z nas? Zachęcam Cię do tego gorąco!
PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger