Scrapbooking 2022 - przygotuj się na nowy rok!

I oto kończy się rok 2021, a my myślimy już o przyszłorocznych projektach, wyzwaniach i marzeniach... Zanim jednak wpadniesz w wir tworzenia, przygotuj się właściwie na nadejście nowego roku. Tak, tak, jako scraperka, też możesz to zrobić! Sprawdź, jaki będzie scrapboking 2022, bądź o krok przed konkurencją, przygotuj sobie twórczą przestrzeń i zacznij kolejny rok z przytupem!
Scrapbooking 2022 - przygotuj swoją twórczą przestrzeń


Nic tak nie mobilizuje do zmian, jak Nowy Rok, prawda? Choć noworoczne postanowienia nie zawsze potrafimy utrzymać dłużej, niż przez kilka tygodni, a całoroczne plany niejednokrotnie trzeba w ciągu roku modyfikować, jest coś, co możesz zrobić już teraz - dla siebie, dla swojej twórczości, dla lepszego startu w przyszłość. Porządki w scrap kącie to coś, co wiele scraperek przeraża. Z tego powodu, wciąż odkładamy to "na kiedyś", a sterta nieużywanych przydasi, poplątanych wstążek i pozaginanych papierów rośnie w zastraszającym tempie. 

Jeśli należysz do tej grupy scraperek, które raczej nie mogą się pochwalić porządkiem w pracowni, teraz jest idealny czas, by zakasać rękawy i wziąć się do pracy! Zobaczysz, że będzie Ci się znacznie lepiej tworzyć w warunkach, w których nie musisz upychać wszystkiego ręką (i nogą) i masz przestrzeń do dyspozycji. Jak zabrać się za porządki scrapowe? Napisałam już kiedyś artykuł o tym, jak przechowywać przydasie i polecam jego lekturę, ponieważ sprytne rozwiązania naprawdę pomagają utrzymać porządek. Koniecznie sprawdź też, co zrobić ze ścinkami papierów scrapbooking. Ale niech ten artykuł nie będzie jedynie "odgrzewanym kotletem" ;-) Dziś chcę Ci dać kilka rad, jak w ogóle zacząć porządkować swoją scrapową przestrzeń, od czego zacząć... Oprę się tutaj o własne doświadczenia, ponieważ od dwóch lat świetnie się u mnie sprawdzają!

Uporządkuj przydasie, a będzie Ci łatwiej z nich korzystać!Wiem, że może to zabrzmieć dziwacznie i że pierwszym odruchem niemal każdej scraperki będzie teraz zaprzeczenie, ale na początek... pozbądź się tego, czego nie używasz. Mam świadomość, że scraperka to wyjątkowy gatunek człowieka ;-) i że zbieractwo leży w naszej naturze, ale jestem niemal przekonana, że otaczasz się przedmiotami, które "kiedyś" wykorzystasz. Tyle, że to "kiedyś" czasami nigdy nie nadchodzi... Ja przez lata gromadziłam mnóstwo wykrojników do maszynki oraz stempli do kolorowania, bo bardzo podobały mi się prace z ich użyciem. Dwa lata temu krytycznie spojrzałam na swoją twórczość... Z wykrojników używam przede wszystkim ramki i listki oraz wzory basic (koła, kwadraty, serca), mam też kilka ulubionych wzorów (śnieżynki, młoda para, aniołek). Zostawiłam tylko to, co naprawdę pojawia się w moich pracach, a resztę sprzedałam. Podobnie postąpiłam ze stemplami do kolorowania. Tak naprawdę, korzystam z nich bardzo rzadko, mimo, że podoba mi się mnóstwo wzorów. Zostawiłam sobie 4 ulubione, a pozostałych się pozbyłam. 

Poukładane przydasie dają Ci wiedzę, co posiadasz i w jakiej ilości - to bardzo ułatwia i samo tworzenie, i planowanie zakupów scrapowych.Jak zacząć porządki scrapowe? Polecam Ci metodę eliminacji: weź kartkę i długopis, obejrzyj np. na swoim profilu na Instagramie ostatnie kilkadziesiąt prac Twojego autorstwa i wypisz, jakiego rodzaju przydasie pojawiają się w nich najczęściej, np.: stemplowane napisy, tekturki ramki, wykrojniki kwiatowe. Później wypisz to, co pojawia się rzadziej, ale jednak stanowi jakiś ułamek wykorzystywanych przez Ciebie materiałów. Na koniec listy wpisz te przydasie, które zajmują Ci w pracowni miejsce, ale z których niemal nie korzystasz. Taka lista sprawi, że będziesz wiedzieć, od pozbywania się których przedmiotów do rękodzieła rozpocząć porządki. Pozbywanie się przydasi brzmi jak najgorszy koszmar? Jeśli nie jesteś przekonana, że chcesz się ich pozbyć na zawsze, możesz na początek spróbować popakować nieużywane przedmioty w pudła i wynieść na strych, do piwnicy albo do garażu (uwaga tylko z papierami do scrapbookingu i tekturkami z beermaty - nie mogą przebywać w wilgotnym pomieszczeniu!). Kiedy za rok zorientujesz się, że nawet do tych pudeł nie zajrzałaś, będzie to znak, iż ich zawartość rzeczywiście możesz sprzedać. 

Moje kartki, albumy i inne papierowe rękodzieło to przede wszystkim bogate, wieloelementowe kompozycje. A jednak przydasi w mojej pracowni nie ma zbyt wielu. Ograniczyłam się do jednego biurka z szafką, szufladą i nadstawką, na której mam 5 niedużych półek. Po wielu latach scrapowej przygody wiem już, że tym, czego nie może zabraknąć w moim kąciku, są:

- papierowe róże różnej wielkości, w pastelowych kolorach (zwłaszcza białe, kremowe, różowe i miętowe muszę mieć absolutnie zawsze do dyspozycji);
- materiałowe, "puchate" kwiaty w odcieniach różu i bieli;
- bawełniane i gipiurowe koronki - białe i kremowe;
- papierowe motyle;
- tekturowe ramki i listki/gałązki;
- bloczki kreatywne Lemoncraft z elementami do wycinania i napisami okolicznościowymi;
- wykrojniki basic, ramki oraz listki plus kilka ulubionych wzorów;
- błyskotki: perełki na żyłce w różnych kolorach, samoprzylepne półperełki i kryształki.

W nowy rok wejdź przygotowana - stwórz przestrzeń, która będzie sprzyjać tworzeniu!Bez innych przydasi jestem w stanie przeżyć ;-) Jasne, że mam w swoich zbiorach nieco więcej przedmiotów, bo np. posiadam pudełeczko pełne odlewów z masy oraz karton ze wstążkami vintage i materiałowymi falbankami, ale selekcja pozwoliła mi pożegnać się bez żalu z rzeczami, których naprawdę nie używałam. Tym samym nauczyłam się też racjonalizować zakupy scrapowe - nie wydaję już pieniędzy na media, stemple i wykrojniki, które kiedyś kupowałam dlatego, że mi się podobały i że miałam nadzieję, iż kiedyś ich użyję. Nie wszystko pasuje do naszego stylu tworzenia i z tym należy się pogodzić ;-)

Cele scrapbookingowe na rok 2022 - stwórz je!


Pracownia scrapbooking już uporządkowana? To znak, że nadszedł czas na stworzenie sobie scrapowych celów na rok 2022. Wiadomo, że to, co zapisane, jest mniej ulotne niż nasze myśli, dlatego warto zwerbalizować i zapisać wszystko to, co chciałabyś w nadchodzącym roku osiągnąć. Możesz swoje cele wydrukować na dużej kartce, zanotować w kalendarzu czy planerze, albo umieścić w jakiejś ciekawej formie scrapowej - ważne, żebyś miała je zawsze w zasięgu ręki i wzroku :-)

Po co w ogóle wyznaczać sobie cele scrapbookingowe na rok 2022? Myślę, że to fajny sposób, aby zmobilizować się do twórczego samorozwoju, przekraczania granic, uczenia się nowych rzeczy i budowania swojej świadomości artystycznej. A jakie cele scrapowe można sobie wyznaczyć? Na pewno jest jakaś forma scrapbookingowa, która bardzo Ci się podoba, ale dotychczas nie miałaś odwagi po nią sięgnąć. Albo chciałaś po raz pierwszy wziąć udział w stacjonarnych warsztatach scrapbookingowych, ale wstydziłaś się/nie miałaś na to funduszy/przegapiłaś termin warsztatów w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. A może intryguje Cię jakaś technika, którą chciałabyś wypróbować, ale zawsze odkładałaś to na później... 

Wyznacz sobie cele scrapowe na rok 2022 i sięgaj po nowe techniki, formy, kolory!Jak sama widzisz, jest wiele artystycznych celów, które możesz przed sobą postawić. Znając je z takim wyprzedzeniem, masz szansę, by zaplanować urlop na warsztaty, albo tak zorganizować rodzinne imprezy, by zagwarantować sobie wolne na wyczekiwany zlot scrapbookingowy :-) Polecam tworzyć cele scrapbookingowe, bo one naprawdę wiele ułatwiają i wyznaczają ścieżkę, którą można podążać przez kolejny rok swojej twórczości.


Scrapbooking 2022 - trendy w rękodziele


Na koniec zostawiłam kwestię mody w scrapbookingu, ponieważ ten temat budzi wśród rękodzielniczek spore kontrowersje. Wiele scraperek buntuje się przeciwko zmieniającym się trendom, twierdząc, że One i tak tworzą w swoim własnym stylu i nie zamierzają opierać swojej twórczości o zasady, wyznaczone przez nie wiadomo kogo. Jest w tym trochę racji, jednak trendy w rękodziele warto znać w sytuacji, gdy tworzysz prace na sprzedaż. Przykładowo, scraperka, która wykonuje ręcznie robione zaproszenia ślubne, powinna być obeznana z aktualnymi trendami w branży ślubnej, a osoba tworząca kartki okolicznościowe musi znać najświeższe trendy kolorystyczne i stylistyczne, by wiedzieć, w jakie papiery do scrapbookingu i przydasie zaopatrzyć się na najbliższe miesiące. 

Rok 2021 w scrapbookingu niewątpliwie należał do stylu rustykalnego. Prace w naturalnej, ziemistej kolorystyce, z dużą ilością soczystej zieleni i drewnianych motywów, przodowały w scrapbookingu na ślub, urodziny, imieniny i wiele innych okazji. 

Rok 2021 w scrapbookingu niepodzielnie należał do stylu rustykalnego.Tuż obok niego wciąż popularna była stylistyka boho, pełna romantycznych kwiatów, zwiewnych koronek i barwnych piór. 

Popularny w scrapbookingu w 2021 był styl boho, pełen kwiatów, koronek, makram i piórek.A jakie trendy w scrapbookingu będą nam towarzyszyć w roku 2022? Jak to sprawdzić, jak będzie wyglądać scrapbooking 2022? Jest kilka sposobów, by już teraz przewidzieć kierunki, w których podążać będzie papierowe - i nie tylko! - rękodzieło:

1) modne kolory 2022 sprawdzisz, kierując się barwami roku i wytycznymi przedstawianymi przez światowej sławy instytucje i marki. Np. kolor roku Pantone to Very Peri, nietuzinkowy, ciepły odcień niebieskiego, mający w sobie domieszkę fioletu. Z kolei marka Dulux proponuje na kolor roku Inspirujący Błękit;

W 2022 roku najmodniejszymi kolorami będą błękit i fiolet.2) style w branży ślubnej i aranżacji wnętrz, które warto znać, tworząc scrapbooking na ślub oraz przedmioty z kategorii home decor, przedstawiają już pod koniec roku największe branżowe portale i magazyny. Przykładowo, znany portal ślubny Bridelle, zwraca uwagę na gorący trend ślubny 2022, disco fever. Co nam, scraperkom, mówi ten trend weselny? Otóż możemy się przygotować na wzrost zamówień na kartki ślubne i albumy scrapbooking z brokatowymi elementami i motywami w stylu disco. Z kolei trend ślubny na motywy artystyczne z okresu impresjonizmu pozwala nam zakładać, że scrapowe prace ślubne w roku 2022 pełne będą nieregularnych, rozmytych plam koloru i akwarelowych teł. Podobnie wygląda kwestia mody 2022 na aranżację wnętrz. Internity Home zwraca uwagę na japoński trend kawai, charakteryzujący się opływowymi kształtami i pastelowymi kolorami, z kolei portal wnętrzarski Homebook wskazuje na rosnącą popularność kolorów natury oraz materiałów z odzysku i stylistyki vintage. Wszystko to może znaleźć odzwierciedlenie w Twojej papierowej twórczości!

Styl vintage to jeden z gorących trendów scrapbooking 2022!3) nie ma nic bardziej pewnego, jeśli chodzi o trendy w scrapbookingu 2022, niż produkty pojawiające się u wiodących producentów produktów do rękodzieła. Chcesz wiedzieć, jakie style, motywy i kolory będą modne w scrapbookingu w roku 2022? Wystarczy śledzić pojawiające się na rynku nowości. Chodzi mi tutaj zarówno o papiery do scrapbookingu, jak i wzory tekturek, stempli czy wykrojników.

Chcesz wiedzieć, co będzie modne w scrapbookingu 2022? Śledź scrapowe nowości i zapowiedzi!Wiesz już, jak przygotować się na nowy, twórczy rok 2022. Mam nadzieję, że pomogłam Ci nieco w zaplanowaniu kolejnych 12 miesięcy i że wkroczysz w przyszłość z głową pełną pomysłów i z ogromnym zapasem weny. Życzę Ci na ten Nowy Rok przede wszystkim niegasnącej radości z tworzenia, ciekawości świata i ponadprzeciętnej wrażliwości artystycznej. Mam nadzieję, że rok 2022 spędzimy razem, wzajemnie się inspirując i motywując do działania. Wszystkiego dobrego,

Kasia wraz z całą Cytrynową Rodziną LemonCraft!


PODPIS

2 komentarze:

  1. Beautiful. I use google translate and you are amazing artist. Thank you.
    --------------------------------------------------------------------------
    "Crafting is my life, my passion and a must!" - Štampiljke

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twoje słowa

Copyright © Lemoncraft , Blogger