Pożegnanie z Gosią.

Pożegnanie z Gosią.

LemonCraft.
LemonCraft to nie tylko polska marka papierów do scrapbookingu.
To coś więcej.
Nie umiem tego ująć w słowa, zresztą ciężko mi się pisze ten pożegnalny post.
Ale chciałam osobiście pożegnać się z każdym z Was.
Niestety, to mój ostatni post na blogu LemonCraft, moje ostatnie chwile w Cytrynowej Drużynie.
.......


Czas tutaj spędzony był dla mnie naprawdę wyjątkowy.
Dużo się nauczyłam, dużo zyskałam i bardzo rozwinęłam.
Jestem wdzięczna Ani za szansę jaką od niej dostałam, za wszystko co jej zawdzięczam - a jest tego sporo. Dziękuję Aniu <3 
Kasi, choć początki naszej przyjaźni ( bo tak, myślę, że to już PRZYJAŹŃ ) były ...hmmm...wybuchowe ;-) , dziękuję za ogrom ciepłych słów, śmiechu i pozytywnej energii <3 Uwielbiam Cię!

Dziękuję także Wam, za to, że tak chętnie braliście udział w wyzwaniach z moodboardami tworzonymi przez mnie. Za te wszystkie ciepłe słowa pod ich adresem <3
P.S. Jeszcze dziś jestem na posterunku, także delikatnie przypominam, że jeszcze dziś możecie zgłosić pracę na marcowe wyzwanie ;-)

Łatwo nie jest stąd odchodzić, ale niestety na niektóre rzeczy, które dzieją się w naszym życiu, nie mamy wpływu.
Na koniec pokażę Wam jeszcze moje ulubione prace z Lemonkami ( nie to, że ostatnie - na pewno jeszcze wiele prac z tymi wyjątkowymi papierami powstanie, a może nawet się zdarzy, że jeszcze zobaczycie mnie na okładce jakiegoś bloczka ;-) ):





wyjątkowe urodziny / special birthday

LEAVES

Jasno miętowy komplet komunijny / Light mint Communion set

Mogłabym tak się Wam chwalić bez końca ;-)
Ale chyba wystarczy.
Żegnajcie Kochani!

Do zobaczenia!

Gosia.

***
Gosiu, serdecznie dziękujemy za całą pracę, jaką włożyłaś w budowanie marki, koordynowanie Zespołu, projektowanie papierów, prowadzenie grupy Lemoncrafters - zawsze podkreślamy, że LemonCraft to przede wszystkim ludzie, którzy tę markę tworzą, a Ty niewątpliwie wiele do niej wniosłaś :-) Życie pisze nam różne scenariusze i niejednokrotnie nas zaskakuje swoimi niespodziankami, ja wierzę, że jeszcze wiele fantastycznych niespodzianek przed Tobą i przed nami. Wszystkiego dobrego :-)



PODPIS
Wielkanoc w scrapbookingu - nie tylko kartki świąteczne

Wielkanoc w scrapbookingu - nie tylko kartki świąteczne

Za nami pierwsze dni wiosny, co oznacza, że najwyższy czas rozpocząć przygotowania do Wielkanocy. W życiu rękodzielnika jest to okres niezwykle barwny, przepełniony radosnymi kolorami, kwiatami i wielkanocnymi motywami - z zajączkami, barankami i pisankami na czele. Zapewne Wielkanoc w scrapbookingu kojarzy Ci się przede wszystkim z kartkami świątecznymi. Ale dziś pokażemy Ci, że kartki wielkanocne - choć stanowią na pewno duży procent wiosennych prac - nie są jedynym rodzajem twórczości, który w tym czasie gości w scrapowych kątach. Jakie jeszcze ręcznie robione dekoracje domu na Wielkanoc możesz wykonać? Po jakie papiery scrapbookingowe sięgać w wiosennych i świątecznych projektach?


Ręcznie robione kartki na Wielkanoc

Kartki wielkanocne są jedną z ulubionych form scraperek wiosną. Dlaczego? Dlatego, że podczas ich tworzenia naprawdę można się wyżyć artystycznie! Możesz sięgać po intensywne barwy i delikatne kolory, po mnóstwo pięknych kwiatów z papieru, foamiranu czy materiału, po urocze króliczki i słodkie kaczuszki i kurczaczki... Właściwie można rzec, że w przypadku kartek na Wielkanoc niemal wszystkie chwyty są dozwolone! :-)

Najpopularniejsze są prace z motywem jajek i zajączków. Królują także kartki wielkanocne, w których zestawia się ze sobą kontrastujące dwie-trzy soczyste, wiosenne barwy, np. kolor zielony z żółtym, żółty z niebieskim czy żółty z zielonym i różowym, tak, jak na poniższych pracach:




Zauważ, że często tłem dla barwnych kwiatów i dodatków są delikatne, jasne papiery:




Poza kartkami wielkanocnymi w tradycyjnych kształtach i formatach, bardzo popularne są również kartki handmade w kształcie jajek:


Jeśli wysyłasz do kogoś kartkę jajo, obdarowana osoba będzie mogła potraktować ją jako przedmiot typu 2w1, ponieważ taka kartka świetnie sprawdzi się również w roli wiosennej dekoracji - zawieszki. Można ją zawiesić w oknie albo wyeksponować wśród wiosennego bukietu kwiatów i wierzbowych gałązek :-)


Ręcznie robione ozdoby wielkanocne - pudełka na słodkości

Jeśli zajmujesz się scrapbookingiem i cardmakingiem, z pewnością posiadasz większość przedmiotów, potrzebnych do wykonania ozdób wielkanocnych i wiosennych do Twojego domu. Zapewne posiadasz także umiejętności, aby takie dekoracje przygotować :-) Warto wygospodarować nieco czasu na przygotowanie przedmiotów, które swą urodą i wiosenną atmosferą będą cieszyć oczy domowników przez długi czas :-) Takie dekoracje świetnie sprawdzą się również w roli wielkanocnych upominków od serca!

Jedną z najpopularniejszych dekoracji wielkanocnych ręcznie robionych są... wiosenne domki :-) Domki te mogą pełnić funkcję typowo ozdobną, wprowadzając do domu wiosenną atmosferę:


Ale mogą być także dekoracją bardzo praktyczną, jeśli jednocześnie potraktujesz wiosenny domek jako pudełeczko na czekoladowe jajeczka albo na wielkanocne pisanki:




Słodycze podarowane w takim domku na pewno będą obdarowaną osobę bardziej cieszyć! :-) A jeśli domek Cię nie przekonuje, a chcesz wręczyć komuś z okazji świąt wielkanocnych słodki upominek, możesz też przygotować pudełeczko ozdobne w kształcie tortu i ozdobić je wiosenną dekoracją:


Jeszcze innym pomysłem na opakowanie wielkanocnych słodkości jest dekoracyjne jajko, do którego możesz przygotować także gniazdko z gałązek:



Jakie jeszcze ozdoby wielkanocne wykonasz samodzielnie?

Niewątpliwie żadną trudnością nie będzie dla Ciebie wykonanie dekoracyjnych proporczyków. Możesz je później połączyć sznurkiem lub ozdobną wstążką, tworząc wiosenną girlandę. Zawieszona pod sufitem na pewno doda wnętrzu wyjątkowego, świąteczego charakteru. Proporczyki mogą zawierać wielkanocne motywy lub nawiązywać ogólnie do tematyki wiosny - w tym drugim przypadku powiszą w domu nieco dłużej.



W przypadku świąt Bożego Narodzenia bardzo popularne są różnego rodzaju ręcznie robione wianki: na drzwi i na świąteczny stół... Na Wielkanoc również możesz wykonać taką dekorację! Może to być wiklinowy wianek, udekorowany ozdobnymi jajeczkami i kwiatami z foamiranu, a może to być np. wianek z filcową dekoracją, jeśli potrafisz szyć i posiadasz odpowiednie wykroje:


Taki wianek sprawdzi się w całym wiosennym okresie, a jeśli będzie uniwersalny, jak ten powyższy, z powodzeniem przez cały rok może pełnić rolę dekoracji np. do dziewczęcego pokoju :-)


Papiery do scrapbookingu na Wielkanoc

Wiele osób poszukuje odpowiednich papierów na Wielkanoc. Dedykowane papiery do scrapbookingu są, oczywiście, dobrym pomysłem, bo znacznie ułatwiają pracę. Posiadają odpowiednio dobraną kolorystykę i motywy, dzięki którym w szybki i prosty sposób stworzysz wyjątkowe kartki wielkanocne i wiosenne dekoracje do domu. Polecamy bloczek kreatywny LemonCraft Spring Wishes z typowo wielkanocnycmi barwami i motywami do wycinania oraz pełen wiosennej delikatności i elegancji bloczek A4 Melody.

Jeśli jednak nie posiadasz wielkanocnej kolekcji papierów do scrapbookingu, a nie planujesz zakupów scrapowych, nie musisz się martwić. Jak widać na powyższych projektach, z powodzeniem wykorzystasz do wielkanocnych prac także papiery do scrapbookingu z innych kolekcji LemonCraft! :-) Możesz sięgnąć po jasne arkusze z dowolnej kolekcji, albo postawić na ukwiecone wzory któregoś z najpopularniejszych zestawów papierów. Świetnie sprawdzą się tu m.in. Sercem Malowane, Nie Zapomnij Mnie, My Sweet Provence czy Dom Róż.

A jakie dekoracje wielkanocne Ty planujesz przygotować w tym roku? Być może już jakieś stworzyłaś? Koniecznie pochwal się w komentarzu! :-)



PODPIS
Mapki scrapowe - wszystko, co musisz wiedzieć o mapkach w scrapbookingu

Mapki scrapowe - wszystko, co musisz wiedzieć o mapkach w scrapbookingu

Mapki do kartek lub mapki do scrapów - raz po raz możesz spotkać się z takimi określeniami w sieci. Ludzie poszukują mapek, biorą udział w wyzwaniach z mapkami lub dzielą się z innymi mapkami stworzonymi przez siebie... A Ty zastanawiasz się, co to właściwie są te mapki scrapowe, jak z nich korzystać i po co to robić. Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania związane z tworzeniem prac do specjalnie przygotowanych szablonów, koniecznie przeczytaj ten artykuł :-) 


Scrapbooking - co to jest mapka?

Jeśli scrapbookingiem interesujesz się od niedawna, albo jeśli nigdy dotąd nie tworzyłaś według mapek, na pewno zastanawiasz się, co to jest mapka scrapowa. Mapkę taką określić można jako pewnego rodzaju szablon - wzór rozmieszczenia elementów na pracy. Taka mapka w scrapbookingu jest świetną pomocą dla osob początkujących, które jeszcze nie mają wprawy w budowaniu kompozycji na kartkach, scrapach i innych papierowych pracach, ale nie tylko. Z mapek korzystają nierzadko również osoby interesujące się scrapbookingiem od dawna - jeśli akurat cierpią na brak weny lub chcą potraktować mapkę jako swoiste wyzwanie :-) Tworzenie według mapki to świetna zabawa!


Jak zrobić pracę według mapki?

Zastanawiasz się, jak zrobić pracę według mapki? To proste :-) Przede wszystkim musisz wyzbyć się przekonania, że mapka jest gotowym szablonem, który musisz odwzorować 1:1. Spójrz na nią jako na pewną podpowiedź, która jednak pozostawia Ci twórczą swobodę. Co to oznacza? Mapki nie musisz odwzorowywać dokładnie w każdym szczególe: jeśli np. na mapce scrapowej znajduje się 5 kwiatków i 3 kropeczki, to wcale nie oznacza, że na Twojej pracy również musi się znaleźć 5 kwiatków i 3 kropeczki - możesz zmieniać ilość elementów, mało tego - możesz także zmienić rodzaj elementów. Kwiatki na mapce nie znaczą, że Twoja praca musi być pełna kwiatów, może ich nawet nie być wcale, bo mapkowe kwiaty możesz zastąpić dowolnymi innymi elementami :-)

Image may contain: plant, flower and indoor  Image may contain: flower
Image may contain: text

Mapki nie musisz wykorzystywać do stworzenia identycznej kompozycji. Możesz dowolnie zmieniać rodzaj pracy, jej format oraz... układ elementów. Mapkę, która wygląda jak stworzona wyłącznie do kartki w formacie DL, możesz użyć do przygotowania kwadratowej kartki, albo ozdobnej ramki A4. Tak samo, jeśli chodzi o układ ramki - możesz ją odwzorować pionowo lub poziomo, obrócić mapkę o 180 stopni, albo zrobić jej lustrzane odbicie. Wszystkie chwyty dozwolone dopóty, dopóki widać, że Twoja praca wzorowana jest na konkretnym szablonie :-)

Możesz się teraz zastanawiać, jaki jest sens stosowania mapek do kartek i mapek do LO, skoro tak naprawdę prawie wszystko możesz tam zmieniać? Chodzi o ogólny efekt, wzór kompozycji Twojej pracy. Jeśli przyłączysz się do naszego wspólnego mapkowania na grupie Lemoncrafters na Facebooku, sama zobaczysz, jak wiele różnorodnych prac może powstać według jednego szablonu! A jednocześnie po wszystkich tych pracach będzie widać, iż zostały stworzone w oparciu o tę samą mapkę :-)

No photo description available.  
No photo description available.


Mapki do kartek i scrapów - najczęściej zadawane pytania

Być może w Twojej głowie pojawiły się pytania i wątpliwości, dotyczące stosowania mapek w scrapbookingu, spróbuję je teraz rozwiać, odpowiadając na najczęściej pojawiające się pytania w zakresie pracy z mapkami :-) Gdyby jednak nurtowało Cię coś jeszcze, nie bój się pytać w komentarzu - chętnie odpowiemy na wszystkie pytania! :-)

1. Czy jeśli na mapce znajdują się przeszycia, to również muszę je wykonać na kartce?

Nie :-) Jeśli na mapce pojawiają się przeszycia, a Ty nie potrafisz lub nie masz ochoty ich wykonywać, możesz albo zupełnie pominąć ten element, albo wykorzystać go jako coś zupełnie inaczej, np. obramówkę utworzoną przez ścieg możesz zastąpić obramówką utworzoną przez arkusz papieru naklejony na drugi arkusz, większy o kilka mm z każdej strony :-) To samo możesz zrobić z każdym innym elementem mapki: chlapnięcia możesz zastąpić np. udrapowanymi odpowiednio kawałkami gazy, albo perełkami w płynie lub całkowicie je pominąć, a motylki zastąpić kwiatkami albo listkami.

2. Czy mogę czymś zastąpić element mapki, który nie pasuje do mojej pracy?

Co, jeśli postanowiłaś zrobić kartkę dla mężczyzny wg mapki, na której są kwiatki i motylki? Spokojnie! Każdy z tych elementów możesz zastąpić dowolnymi innymi elementami, np. trybikami :-) Dopóki zachowasz układ pracy, nadal będzie widać, że powstała według mapki.

Image may contain: plant

No photo description available.

3. Czy mapkę mogę użyć zawsze tylko do takiego rodzaju i formatu pracy, do jakiego została stworzona?

Nie! Nawet mapkę, która jest dedykowana do tworzenia kartek, możesz wykorzystać w dowolnym innym projekcie. Czy wiesz, że według mapki kartkowej możesz stworzyć layout, mixed-mediowy blejtram, okładkę notesu albo ramkę foto? :-) Weź mapkę, której układ Ci się podoba i twórz, co tylko zechcesz!

4. Czy mapka musi być odwzorowana w 100%?

Nie :-) Możesz pominąć niektóre detale z mapki (np. przeszycia czy chlapnięcia), albo obrócić mapkę, dostosowując układ kompozycji do swojego projektu i pomysłu. Możesz więc mapkę przekręcić o 180 stopni i/lub wykorzystać jej lustrzane odbicie.

No photo description available.
Image may contain: 1 person

5. Czy tworząc pracę do scrapowej mapki powinnam przy publikacji zdjęć oznaczać autora mapki i/lub dodawać zdjęcie mapki?

To częsty dylemat... Z pewnością należy podać źródło, z którego zaczerpnęłaś mapkę. Autor mapki scrapowej poświęcił swój czas, żeby ją przygotować i podzielił się z Tobą swoją kreatywnością - fajnie by było podziękować Mu za to ;-) Jeśli z kolei chodzi o publikację zdjęcia mapki na swoim blogu czy w mediach społecznościowych to, oczywiście, nie ma takiego wymogu, ale jeśli to zrobisz, każdy oglądający będzie mógł od razu zerknąć, według jakich wytycznych powstała Twoja praca. Kto wie, być może kogoś jeszcze zainspiruje to do tworzenia? :-)


Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości związane z używaniem mapek w scrapbookingu. Wierzę, że teraz już bez obaw, za to z wielką radością, zaczniesz sięgać po mapki scrapowe do kartek i po mapki do LO-sków, odkrywając nowe pokłady swojej kreatywności!



PODPIS
Starsze kolekcje papierów do scrapbookingu - ciągle na czasie

Starsze kolekcje papierów do scrapbookingu - ciągle na czasie

W czasach, gdy raz po raz pojawiają się nowe, przepiękne kolekcje scrapowych papierów, wykazujemy tendencję do porzucania starszych wzorów na rzecz nowości. A przecież wiele kolekcji to papiery scrapbookingowe bardzo uniwersalne, z których warto korzystać nie tylko w sezonie, w którym następuje ich premiera. Czy tworzysz ręcznie robione kartki ze starszych papierów? Może masz jakieś swoje ulubione wzory, po które chętnie sięgasz? Spójrz, po którą ze starszych kolekcji sięgnęła nasza Projektantka, Yumiko, i jak piękną kartkę stworzyła! Być może zachęci Cię to do "odkurzenia" bloczków z minionych lat...?




Ponadczasowe papiery do scrapbookingu LemonCraft

Moda się zmienia - niezależnie od tego, czy mówimy o trendach w aranżacji wnętrz, czy o aktualnych hitach w przygotowaniach do ślubu, czy może o ubraniach i dodatkach. W scrapbookingu - oraz w szerzej pojmowanym rękodziele - również moda się zmienia. Kiedyś popularne były pastelowe, jednolite tła i graficzne wzory, później przyszła epoka romantycznych, kwiatowych kompozycji, a w końcu nastały rządy dużych grafik na papierach oraz mnóstwa elementów do wycinania. Jedna moda przemija szybciej, inna trwa nieco dłużej, ale prędzej czy później każda rzecz ma swój szczyt popularności za sobą... Czy zatem można w scrapbookingu mówić o jakiejś uniwersalności i ponadczasowości wzornictwa? Tak! Są takie kolekcje, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Choć zostały wydane 2, 3, a nawet 5 lat temu, wciąż doskonale wpisują się w trendy i w potrzeby rynku. Kwiatowe desenie, delikatny klimat vintage, klasyczna paleta barw - oto elementy, które nigdy nie wyjdą z mody! Wśród kolekcji papierów do scrapbookingu LemonCraft większość doskonale wpisuje się w ideę ponadczasowości. Dlatego jeśli masz zapas naszych starszych kolekcji, nie obawiaj się, że nigdy nie będziesz w stanie go zużyć - kolekcje takie, jak "Gossamer Blue", "Dom Róż" czy "Niezapomnij Mnie" od lat są chętnie wybierane przez szerokie grono scraperek na całym świecie do rozmaitych projektów ślubnych, urodzinowych, rocznicowych, dziecięcych i innych :-)

Starsze kolekcje papierów scrapowych - inspiracja Projektantki

Choć po nowości zawsze chętnie sięgamy, są takie papiery do scrapbookingu, które zajmują szczególne miejsce w naszych sercach. Najbardziej lubiane kolekcje LemonCraft, jak "Forget Me Not" czy "House of Roses" funkcjonują na rynku od kilku dobrych lat, doczekały się swoich reedycji i wciąż można je zobaczyć w wielu pięknych pracach! :-) Dla Yumiko jedną z takich ponadczasowych kolekcji jest "Gossamer Blue". Piękny odcień niebieskiego, połączony z jasnym brązem, to klasyczne barwy, świetnie sprawdzające się w męskich pracach - ale nie tylko! Yumiko wykonała z tych papierów śliczną, wielowarstwową kartkę, pełną romantycznego charakteru. Te niebieskie róże są zachwycające! :-)







Jakie są Twoje ulubione starsze kolekcje papierów scrapowych?

Ty też na pewno masz swoich ulubieńców wśród starszych kolekcji LemonCraft :-) Po którą z wcześniejszych kolekcji sięgasz najczęściej? A może równie często lubisz używać każdej z nich? Być może masz "zachomikowane" jakieś arkusze z naszych pierwszych kolekcji, które są już niedostępne w sklepach...? Jeśli tak, to bardzo nas ciekawi, czy zamierzasz je do czegoś wykorzystać, czy może zyskały dla Ciebie wartość kolekcjonerską i trzymasz je dla samego posiadania? :-) Koniecznie podziel się z nami swoimi przemyśleniami. Czekamy na Twój komentarz!





PODPIS
Jaka kartka urodzinowa dla dziewczynki będzie najlepsza?

Jaka kartka urodzinowa dla dziewczynki będzie najlepsza?

Ręcznie robione kartki okolicznościowe to prace wyjątkowo elastyczne pod tym względem, że można je dostosować do płci, wieku, zainteresowań i upodobań odbarowywanych osób. Dla malutkich dzieci tworzymy pastelowe, kolorowe kartki z uroczymi motywami małych zwierzątek i dziecięcych akcesoriów, kartki ślubne są pełne romantyzmu i elegancji, urodzinowe kartki dla mężczyzn to ciemne kolory i typowo męskie pasje, jak majsterkowanie czy komputery. Bodaj najczęściej problemem stają się kartki urodzinowe dla dzieci, które nie są już niemowlakami i uroczymi bobasami, ale jeszcze nie wkroczyły w etap zbuntowanych nastolatków. Jaka kartka urodzinowa dla dziewczynki będzie najlepsza? Taka, która wykorzystuje wszystkie elementy lubiane przez małe dziewczynki! Więcej na ten temat dowiesz się, czytając dzisiejszy post i oglądając pracę naszej Projektantki, Viktorii.




Kartka urodzinowa dla dziewczynki - jak ją zrobić?

Jeśli przygotowujesz kartkę urodzinową dla dziewczynki, która ma kilka lat i nie znasz Jej osobistych preferencji kolorystycznych oraz nie wiesz, jakie motywy najbardziej by Ją ucieszyły, najbezpieczniej będzie wykonać kartkę w kolorach i z dodatkami powszechnie lubianymi przez dziewczynki. Istnieje spora szansa, że kartka spodoba się obdarowanej ;-) Co to znaczy dziewczęca kartka, która spodoba się większości dziewczynek?


Jeśli połączysz: 

- pastelowe kolory (zwłaszcza róż, miętę, błękit),
- kwiaty,
- motyle,
- urocze zwierzątka (króliczki, sarenki itp.),
- koronki

to uda Ci się uzyskać pożądany efekt. Kartka ma być dziewczęca, radosna, słodka, ale nie przesłodzona. Kompozycja może być bogata, wieloelementowa i z dużą ilością warstw, dzięki czemu uzyskasz bardziej "księżniczkowy" charakter. Pamiętaj jednak, że im starsza dziewczynka, tym mniej Ją ciągnie w stronę różu i tiulu ;-) Dlatego ilość dodatków i kolorów zawsze dostosuj indywidualnie do wieku dziecka. Dziewczynka która ma 5-8 lat będzie tym bardziej zachwycona, im więcej różowych elementów, koronek i księżniczek znajdzie na kartce, starsza dziewczynka będzie na ogół preferować bardziej stonowane prace.

Kartka urodzinowa dla dziewczynki - inspiracja Projektantki

Spójrz na przepiękną kartkę Victorii. Ileż tu się dzieje! Praca posiada mnóstwo elementów, jest bardzo bogata i niewątpliwie przyciągająca wzrok. W centralnej części kompozycji znajduje się motyw małej dziewczynki, dzięki czemu od razu wiadomo, kto jest adresatem tej pięknej, ręcznie robionej kartki. Kolorystyka pracy jest typowa dla upodobań małych dziewczynek, tak samo jest w przypadku wzorów na papierach: kratka, kropki i kwiatki to coś, co dziewczynki uwielbiają! Tak idealnie w dziewczęce upodobania wpisuje się kolekcja "Girl's Little World" LemonCraft.




Zobacz, jak wiele elementów Victoria nałożyła na siebie podczas tworzenia kompozycji - wielowarstwowość kartki dodaje jej wizualnego bogactwa i wyjątkowości :-) Kilka różnych papierów, przeszycia, koronki, wycinanki z papieru, papierowe kwiaty - czego tu nie ma!









A kartka urodzinowa dla chłopca?

Jeśli masz do wykonania pracę dla dziecka w wieku kilku lat, ale tym razem adresatem jest chłopiec - nie martw się! Tutaj sprawa będzie równie prosta :-) Wystarczy zamienić kolory na błękit, granat i beż, a zwiewne koronki np. na bawełniane taśmy we wzór z samolotami, pociągami itp. Desenie na papierach do scrapbookingu, takie jak kropki i serduszka, zamień na gwiazdki, kratkę lub paski, a zamiast kwiatków sięgnij po typowo chłopięce motywy: latające balony, latawce, pluszowe misie, samoloty, rakiety, różne inne pojazdy... I w ten sposób uzyskasz chłopięcą urodzinową kartkę, która na pewno spodoba się małemu solenizantowi! Jeśli nadal masz obawy, sięgnij po prostu po papiery z kolekcji "Boy's Little World", one wyznaczą Ci stylistykę pracy i na pewno będzie Ci łatwiej! :-)





PODPIS
Okoliczności: Komunie.

Okoliczności: Komunie.

Ostatnio w naszym nowym cyklu: Okoliczności, zaprezentowałam Ci rozmaite typy zaproszeń na różne okazje. Teraz nadeszła pora, abyśmy skupiły się na zagadnieniach związanych z konkretnymi uroczystościami. Ponieważ mamy już koniec marca, zwyczajowo najbliższym sezonem okolicznościowym jest sezon komunijny. W tym roku, oczywiście, w związku z panującą pandemią, nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy będą odbywać się uroczystości komunijne, ale z pewnością warto przygotować się do nich w normalnym trybie - by uniknąć stresu w chwili, gdy nagle dowiemy się, iż ceremonie komunijne ruszają. Chcesz wiedzieć, co może obejmować scrapbookingowa oprawa komunijna? Zastanawiasz się, jakie są obowiązujące trendy w papeterii komunijnej? Zapraszam Cię do lektury dzisiejszego artykułu!





Papeteria komunijna - zaproszenia i co jeszcze?

Oprawa papiernicza Pierwszej Komunii Świętej to przede wszystkim zaproszenia komunijne, o których rozmawiałyśmy ostatnio, ale nie tylko. Ponieważ przyjęcia komunijne wciąż ewoluują, przyjmując coraz częściej rozmach charakterystyczny dla innych typów uroczystości, rośnie znaczenie detali - w tym także odpowiednio przygotowanej papeterii i różnych drobiazgów, które jest w stanie wykonać rękodzielniczka, zwłaszcza ta zajmująca się scrapbookingiem zarobkowo. Co możesz wykonać na Pierwszą Komunię Świętą poza zaproszeniami komunijnymi? Zakres Twoich możliwości będzie zależeć od tego, czy chodzi o oprawę przyjęcia komunijnego czy raczej o stworzenie oferty dla osób poszukujących upominków komunijnych.

Jeśli jesteś rękodzielniczką oferującą oprawę przyjęcia komunijnego, możesz wykonywać:

  • winietki na stół komunijny - chcąc zachować porządek organizacyjny, coraz więcej osób planujących przyjęcie komunijne decyduje się na wprowadzenie winietek z imionami i nazwiskami gości, które dotąd zarezerwowane były dla przyjęć weselnych. Dzięki temu każdy szybko znajdzie swoje miejsce i uniknie się przepychanek przy stole czy biegania po sali;
  • podziękowania dla gości - malutkie upominki dla przybyłych to miły gest ze strony organizatorów. Jako rękodzielniczka możesz zaproponować malutkie pudełeczka ze słodkościami, ręcznie zrobione magnesy na lodówkę, zakładki do książek handmade albo mini kartki w kształcie serca z kilkoma ciepłymi słowami wewnątrz;
  • specjalne podziękowania - pamiątki dla rodziców chrzestnych i dziadków - najważniejszych gości na przyjęciu często chcemy specjalnie uhonorować. Dziadkowie i Chrzestni na pewno będą zachwyceni specjalnie przygotowanymi dla Nich ramkami fotograficznymi na zdjęcie z uroczystości Pierwszej Komunii czy tematycznym exploding boxem ze słowami podziękowania wewnątrz; 


  • wianki komunijne - zarówno te na głowy dziewczynek idących do Pierwszej Komunii, jak i tych pełniących rolę dekoracji stołów. Zastanawiasz się, jak scraperka może oferować takie rzeczy? Jeśli potrafisz robić piękne kwiaty z foamiranu lub papierowe kwiaty, z pewnością potrafisz stworzyć florystyczne cuda; 
  • dekoracje stołów komunijnych - bo dekoracja komunijnego stołu to nie tylko winietki i kwiaty. Możesz przygotować eleganckie świeczniki lub po prostu udekorować świece (TUTAJ znajdziesz inspiracje), stworzyć papierowe opaski na serwetki czy przygotować menu w dekoracyjnych ramkach;
  • księgę gości komunijnych - to również pomysł zaczerpnięty z wesel, który cieszy się coraz większą popularnością na przyjęciach komunijnych. Dobrej jakości księga z grubymi, sztywnymi kartami i pięknie udekorowaną okładką to świetne miejsce dla gości, by mogli wpisać dodatkowe życzenia, czy podzielić się wrażeniami na temat przyjęcia. Po wielu latach taka księga gości staje się wyjątkową, sentymentalną pamiątką.

Jeśli jesteś scraperką tworzącą prezenty komunijne na zamówienie, możesz mieć w ofercie m.in.:
  • albumy komunijne ręcznie robione - z miejscem przygotowanym na wklejenie lub wsunięcie zdjęć z uroczystości, strony mogą narzucać tematykę poszczególnych zdjęć lub pozostawiać pewną dowolność w ich umieszczaniu;
  • ramki na zdjęcia z Pierwszej Komunii Świętej - możesz wykonać ramkę od podstaw lub zalterować (przerobić) gotową ramkę sklepową. Najpopularniejsze są drewniane ramki A5 udekorowane kwiatami i motywami związanymi z wydarzeniem (winorośla, Hostia itp.) oraz ramki A4, w których dodatkowo można zamieścić także cytat z Pisma Świętego, albo treść życzeń;

  • ozdobne ramki komunijne z cytatami z Pisma Świętego - inna wersja ramek, tutaj nie przygotowujesz miejsca na fotografię z uroczystości, ponieważ to cytat, dedykacja czy życzenia stanowią najważniejszy element pracy. Treść nadrukowana na dobrej jakości papier do scrapbookingu w jasnej kolorystyce, udekorowana elegancką i delikatną kompozycją kwiatową to świetny pomysł na Pamiątkę I Komunii Świętej;
  • kartki handmade na Pierwszą Komunię Świętą - kartki komunijne ręcznie robione cieszą się coraz większą popularnością. Ich niewątpliwą przewagą nad gotowymi produktami sklepowymi jest możliwość pełnej personalizacji (imię dziecka przystępującego do Komunii oraz data uroczystości) oraz swobodny wybór kolorystyki, stylistyki i motywów przewodnich;



  • komunijne exploding boxy - również exploding boxy cieszą się coraz większym uznaniem wśród osób poszukujących niebanalnej pamiątki komunijnej. Dodatkową zaletą exploding boxa jest fakt, iż można w nim umieścić prezent pieniężny: na środku boxa w dodatkowym pudełku lub na ściankach w specjalnie przygotowanych kieszonkach;
  • ręcznie robione opakowania prezentowe - czasami zdarza się sytuacja, że ktoś ma gotowy prezent komunijny, ale nie wie, jak go ładnie zapakować, by stał się wyjątkowym upominkiem. Jako rękodzielniczka proponująca produkty handmade swoim Klientom, możesz wprowadzić do oferty ręcznie robione (i zdobione) pudełka na zegarki czy wyjątkowe torebki prezentowe. Na pewno znajdą się chętni!



Komunijne rękodzieło - jak się przygotować? 

Chcesz tworzyć rękodzieło w temacie Pierwszej Komunii Świętej? Świetnie! Zanim jednak zaczniesz, musisz wiedzieć kilka najważniejszych rzeczy:

1. Choć trendy zawsze nieco się zmieniają, w tematyce komunijnej od lat niepodzielnie króluje styl klasyczny. Największym powodzeniem cieszy się więc papeteria i oprawa komunijna w prostej formie, elegancka, skromna. Idealne kolory na komunię to biel, krem, beż, błękit, pudrowy róż i jasna, pastelowa zieleń. Odrobina złota lub srebra również są pożądane, ale powinny wystąpić jedynie w postaci dodatków.





2. Oferując rękodzieło komunijne w szerszym zakresie i chcąc tworzyć scrapowe projekty zarobkowo, warto zainwestować w materiały i narzędzia, które będzie można wykorzystać w wielu pracach. Z pewnością przydadzą się:

a) wykrojniki tematyczne (kielich z hostią, winorośla, motyw aniołka, modlące się dziecko - nie musisz mieć ich wszystkich, wystarczy jeden-dwa wykrojniki tematyczne); 

c) papiery do scrapbookingu w jasnych, neutralnych kolorach, z delikatnymi deseniami. Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłaś się w idealne papiery do prac komunijnych, koniecznie zerknij na bloki kreatywne LemonCraft oraz kolekcję Sentimental tej marki - został stworzony właśnie z myślą o takich pracach i nadaje się do nich doskonale :)
d) jasne, gładkie wstążki, najlepiej wstążki vintage, czyli tak zwane "gnieciuchy", w kolorze ecru, bieli, błękitu;
e) białe bazy do kartek, najlepiej w zestawach z kopertami, jeśli planujesz tworzyć zaproszenia komunijne na zamówienie.

Dodatków tematycznych możesz mieć, oczywiście, dużo więcej, ale powyższe stanowią bazę, na której warto się oprzeć, budując dopiero swój warsztat pracy. Jeśli nie posiadasz maszynki do wycinania, zamiast wykrojników możesz zaopatrzyć się w tekturki tematyczne. Dobrze jest mieć też choć 1-2 stemple z tematycznymi napisami: "Zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą" oraz "Pamiątka I Komunii Świętej", ale jeśli ich nie kupisz, a masz sprawną drukarkę, która bez problemu drukuje na papierach o wyższej gramaturze, nie musisz się martwić - wtedy wystarczy przygotować wydruk ozdobnym fontem i wydrukować na kartonie wizytówkowym czy papierze scrapowym.





PODPIS

Copyright © Lemoncraft , Blogger